Kök hücre nakliyle parkinson tedavisi

Kök hücre ile tedavinin tartışıldığı sempozyuma katılan İsveç Lund Üniversitesi'nden Deniz Kirik, kök hücre nakliyle parkinson hastalığını tedavi ettiğini açıkladı

00:00 Eylül 08, 2006 Yeni Şafak

Kök hücre nakliyle parkinson tedavisi

Fotoğraf: Yeni Şafak
Türkiye Bilimler Akademisi Kök Hücre Çalışma Grubu öncülüğündeki Kök Hücre Biyolojisinde Güncel Kavramlar ve Klinik Uygulamalar Sempozyumu'na dünyaca saygın araştırmacılar katıldı. The Marmara Oteli'ndeki sempozyuma, kök hücre tedavisinin geçerliliği ve uygulanan yöntemler hakkında yapılan tartışmalar damgasını vurdu.

İskelet Kası Tamirinde Erişkin Kök Hücreler başlıklı sunum yapan Paris Pasteur Enstitüsü'nden Didier Montaras, kas hastalıklarının tedavisi için yaptığı çalışmaların küçük adımlarla ilerlediğini, çünkü üzerinde çalışacak kas dokusu bulamadığını anlattı. Montaras ilk hedefinin doğumsal kas hastalıkları, kalp hastalıkları ve kas erimesine çözüm bulmak olduğunu belirtti. Bunun için en az yirmi yıla ihtiyacı olduğunu kaydeden Montaras, omurilik hastalıklarını kök hücre tedavisiyle iyileştirdiğini iddia edenlere tepki göstererek, "Omurilik tamiri yaptığını söyleyen Çinli doktorların tedavileri bilimsel otoriteler tarafından kanıtlanmış değil ve önerileri bilimsel çevrelerce kabul görmüyor. Uyguladıkları metodlar ne bilimsel ne de ahlaki. İnsanların parasının sömürüyorlar. Tedavi başarılarını hastalara 'kendini nasıl hissediyorsun' sorusuyla ölçüyorlar. İyi haber şu ki Çinli doktorların girişimlerinden sonra hastalar kendini kötü hissetmiyor" dedi.

PARKİNSON HASTALARI İLACA GEREK DUYMUYOR

Parkinson hastalarının tedavisi üzerine konuşan Lund Üniversitesi araştımacısı Deniz Kirik ise "Kök hücre Parkinson hastaları için büyük bir umut" olduğunu vurguladı. Beynin bir bölümünden alınan kök hücrelerinin parkinson hastalığının oluştuğu bölgeye nakledildiğinde olumlu sonuçlar aldıklarını anlatan Kirik, "15 yıldır

bu tedavi ile yaşamını sürdüren hastalar var ve ilaç tedavisine gereksinim duymuyorlar. Hareket zorluğu çeken hastalar bu tedavi sonunda çok hareketli oluyor.” dedi. Beyin hücrelerinin kendini yenileme kapasitesi olduğunu ifade eden Kirik, şunları söyledi: “Beynin koku alma bölgesinde kök hücreler bulunuyor. Bu hücreleri alıp, kültür ortamında çoğaltıp tedavide kullanabilmek için uğraş veriyoruz. Beyin hücrelerindeki başarı şeker hastaları için de kullanılabilecek.”

  Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Şafak Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

  Kök hücre nakliyle parkinson tedavisi

  Kök hücre ile tedavinin tartışıldığı sempozyuma katılan İsveç Lund Üniversitesi'nden Deniz Kirik, kök hücre nakliyle parkinson hastalığını tedavi ettiğini açıkladı Kök hücre nakliyle parkinson tedavisi
  Yayın hayatına başladığımız ilk günden itibaren ülkemizde demokrasinin tüm kurumları ile yerleşmesi, milli irade ve değerlerimizin hakim olması için tüm gücümüzle çalıştık. Bu ülkenin geleceğinin derin sularda boğulup gitmemesi için çaba sarf ettik. Fırtınalı günlerde sığınılacak bir liman olduk. Bugüne kadar ülkemize yapmış olduğumuz katkıyı bundan sonra da okurlarımızın desteği ile sürdürmeye devam edeceğiz. Her gün Yeni Şafak’la yeni bir umut olacak.

  SON DAKİKA

  #title#