SAĞLIK

Kök hücre nakliyle parkinson tedavisi

Kök hücre ile tedavinin tartışıldığı sempozyuma katılan İsveç Lund Üniversitesi'nden Deniz Kirik, kök hücre nakliyle parkinson hastalığını tedavi ettiğini açıkladı

Yeni Şafak
Türkiye Bilimler Akademisi Kök Hücre Çalışma Grubu öncülüğündeki Kök Hücre Biyolojisinde Güncel Kavramlar ve Klinik Uygulamalar Sempozyumu'na dünyaca saygın araştırmacılar katıldı. The Marmara Oteli'ndeki sempozyuma, kök hücre tedavisinin geçerliliği ve uygulanan yöntemler hakkında yapılan tartışmalar damgasını vurdu.

İskelet Kası Tamirinde Erişkin Kök Hücreler başlıklı sunum yapan Paris Pasteur Enstitüsü'nden Didier Montaras, kas hastalıklarının tedavisi için yaptığı çalışmaların küçük adımlarla ilerlediğini, çünkü üzerinde çalışacak kas dokusu bulamadığını anlattı. Montaras ilk hedefinin doğumsal kas hastalıkları, kalp hastalıkları ve kas erimesine çözüm bulmak olduğunu belirtti. Bunun için en az yirmi yıla ihtiyacı olduğunu kaydeden Montaras, omurilik hastalıklarını kök hücre tedavisiyle iyileştirdiğini iddia edenlere tepki göstererek, "Omurilik tamiri yaptığını söyleyen Çinli doktorların tedavileri bilimsel otoriteler tarafından kanıtlanmış değil ve önerileri bilimsel çevrelerce kabul görmüyor. Uyguladıkları metodlar ne bilimsel ne de ahlaki. İnsanların parasının sömürüyorlar. Tedavi başarılarını hastalara 'kendini nasıl hissediyorsun' sorusuyla ölçüyorlar. İyi haber şu ki Çinli doktorların girişimlerinden sonra hastalar kendini kötü hissetmiyor" dedi.

PARKİNSON HASTALARI İLACA GEREK DUYMUYOR

Parkinson hastalarının tedavisi üzerine konuşan Lund Üniversitesi araştımacısı Deniz Kirik ise "Kök hücre Parkinson hastaları için büyük bir umut" olduğunu vurguladı. Beynin bir bölümünden alınan kök hücrelerinin parkinson hastalığının oluştuğu bölgeye nakledildiğinde olumlu sonuçlar aldıklarını anlatan Kirik, "15 yıldır

bu tedavi ile yaşamını sürdüren hastalar var ve ilaç tedavisine gereksinim duymuyorlar. Hareket zorluğu çeken hastalar bu tedavi sonunda çok hareketli oluyor.” dedi. Beyin hücrelerinin kendini yenileme kapasitesi olduğunu ifade eden Kirik, şunları söyledi: “Beynin koku alma bölgesinde kök hücreler bulunuyor. Bu hücreleri alıp, kültür ortamında çoğaltıp tedavide kullanabilmek için uğraş veriyoruz. Beyin hücrelerindeki başarı şeker hastaları için de kullanılabilecek.”

Yorum

Aziz Sancar: Başka iş seçsem milyarder olurdum

Aziz Sancar: Başka iş seçsem milyarder olurdum

1

2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Aziz Sancar, "Bilim gönül işidir" deyip ekledi: "İşin doğrusu başka bir iş seçseydim mlyarder bir adam olurdum." N..

"Pir-i Mimaran Sinan" paneli

"Pir-i Mimaran Sinan" paneli

2

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ve İstanbul Tasarım Merkezi iş birliğiyle "Pir-i Mimaran Sinan" ..

Abdülmecit 8 yaşında yaşlandı

Abdülmecit 8 yaşında yaşlandı

3

Batman’da ikamet eden ve “Erken yaşlanma hastalığına” yakalanan 8 yaşındaki Suriyeli Mehmet Adem Abdulmecit’in dramı yürek burkuyor. Yaşından oldukça ..

Havuç ye sıhhat bul!

Havuç ye sıhhat bul!

4

Obezite doktoru Dr. Fevzi Özgönül, havucun son yıllarda erken bunama, alzheimer, kalp krizi, kronik baş ağrısı, deri ve akciğer kanserine karşı kullan..

Derdim dünyayı daha güzel bırakmak

Derdim dünyayı daha güzel bırakmak

5

Amerika'da yaşayan Ürdün asıllı film yapımcısı Samah Safi, filmlerinde hem yükselen İslamofobiyi hem de tüm dünyada yaşanan insan dramlarını konu ed..

'İnsanlık İçin Birleşen Millet, Türkiye' sergisi

'İnsanlık İçin Birleşen Millet, Türkiye' sergisi

6

Dışişleri Bakanlığınca, Dünya İnsani Zirvesi kapsamında düzenlenen ve fotoğraflarının AA'nın arşivinden oluştuğu "İnsanlık İçin Birleşen Millet, Türki..

Ağaç dallarından sanat eserleri

Ağaç dallarından sanat eserleri

7

İstanbul ve yurt dışında fabrikaları bulunan iş adamı Nihat Çakıner, hobi olarak başladığı baston yapımını meslek haline dönüştürdü.

Nobel'i üniversitesine bağışladı

Nobel'i üniversitesine bağışladı

8

DNA onarımıyla ilgili çalışmasıyla 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü alan Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel Madalyası ve Sertifikasını mezun olduğu İstanbul Üniver..

Okumadan çiğ köfte yemeyin!

Okumadan çiğ köfte yemeyin!

9

Geleneksel lezzetlerimizden çiğ köfte 7'den 70'e pek çoğumuzun vazgeçilmezi. Lezzetli olmasının yanı sıra besleyici özelliği ile de öne çıkıyor. Bağış..

Yönetmeni Seksenler dizisinden ayrıldı

Yönetmeni Seksenler dizisinden ayrıldı

10

5 yıldır TRT ekranlarında izleyicisiyle buluşan Seksenler dizisinin yönetmeni Müfit Can Saçıntı diziyi bıraktığını açıkladı. Twitter hesabından 'Veda ..

Dondurmadan sonra nane çayı için!

Dondurmadan sonra nane çayı için!

11

Dondurmanın büyük, küçük herkesin severek tükettiği soğuk bir tatlı olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, dondurma tüketirken dikkat edi..

Aile hekimlerine 'nöbet' ayarı

Aile hekimlerine 'nöbet' ayarı

12

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak değişiklik ile aile hekimleri 8 saatlik nöbetlerini halk sağlığı müdürlüğü ya da toplum sağlığı merkezlerinde, c..

Korku Seansı 2'den 360 derecelik video

Korku Seansı 2'den 360 derecelik video

13

New Line Cinema gişede büyük beğeni kazanan Korku Seansı'nın devam halkasından 360 derecelik ürkütücü bir video yayınlandı.

Atıklardan süs eşyası üretiyorlar

Atıklardan süs eşyası üretiyorlar

14

Siirt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, atölyede eğitim amacıyla üretim gerçekleştiriyor, atık somun ve cıvatalar ile hurda malzemeleri de..

Dansöz oynatan Acun'a rekor ceza

Dansöz oynatan Acun'a rekor ceza

15

O Ses Türkiye'nin geçtiğimiz aylarda yayınlanan final bölümlerinden birinde yarışmacıların birkaç dakika arayla sahneye semazen ve dansöz çıkarması RT..

Kitre bebekler ev hanımlarının elinde

Kitre bebekler ev hanımlarının elinde

16

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde "kitre bebek" kursuna katılan ev hanımları, kentin tarihi, yöresel ve kültürel kıyafetlerini kendi yaptıkları bebeklerle..

Erdoğan ile anısını anlatırken ağladı

Erdoğan ile anısını anlatırken ağladı

17

Gençlik yıllarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın alışveriş yaptığı Kasımpaşalı bakkal Emin Turan, Erdoğan ile olan hatıralarını anlatırken duygulandı.

TRT'nin sevilen dizisi veda ediyor

TRT'nin sevilen dizisi veda ediyor

18

Yunus Emre: Aşkın Yolculuğu dizisi 44. bölüm ile final yapma kararı aldı.

+