SAĞLIK

Tiroid tüm vücuttan sorumlu

Tiroid bezi, salgıladığı tiroid hormonuyla vücutta sinir sisteminden sindirim sistemine kadar hemen hemen tüm sistem ve organların işleyişine yön veriyor

Yeni Şafak
Tiroid bezi öyle böyle değil, tüm vücudun işleyişinde ciddi bir payı var. Bu nedenle tiroid bezi hastalıkları, insan vücudunun tümünü kolaylıkla etkileyebildiği için büyük önem taşıyor. Tiroid bezi 'Guatr Hastalığı", 'Tiroid İltihaplanması' ve 'Tiroid Kanseri' olmak üzere 3 ana hastalık grubundan sorumlu bulunuyor. Alman Hastanesi İç Hastalıkları, Endokrinoloji, Metabolizma ve Beslenme Uzmanlarından Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, tiroid bezi hastalıklarıyla ilgili en çok merak edilen soruları cevapladı:

Tiroid bezi nerededir?

Tiroid bezi boynun ön kısmında deri altında ve nefes borusunun önündedir. Derinden yüzeye doğru uzayarak en derinde boyun omuz kemikleri, onların önünde yemek borusu, yemek borusu önünde soluk borusu, onun önünde tiroid vardır.

Tiroid bezinin büyüklüğü ne kadardır?

Organizmanın bütün hücrelerine ve organ sistemlerine etki eden tiroid bezinin büyüklüğü 4x2x1,5 cm boyutlarındadır. Normal guatrlarda tiroid bezinin büyüklüğü 20 gramı geçmez. 20 gramı ne kadar geçerse, o oranda bir guatr varlığından söz edilir.

Guatr ile tiroid aynı şeyler midir?

Hayır. Tiroid bezi, hormon salgılayan organın adıdır. Bu organın hastalık nedeniyle büyümesinin adı ise guatr'dır.

Tiroid nodülü, hipertroidi, tiroid kanseri gibi terimleri sıkça duyuyoruz. Guatr, büyümenin adı ise, diğer terimler neyi anlatıyor?

Bu terimlerin fazlalığı başka organlar için de söz konusudur. Örneğin; bronşit, zatürree ve akciğer kanseri ayrı ayrı hastalıklardır. Guatr 'tiroid büyümesinin adıdır'. Tiroid aynı kıvamda büyürse buna 'tiroid hiperplazisi' adı verilmektedir. Tiroid nodülü ise, tiroid bezinin içinde 'düğüm' şeklinde bir veya birkaç sert oluşuma verilen adlardır. Nodül varsa guatrın adı 'nodüllü guatr' veya 'nodüler guatr' olur. Hipertiroidi ise, tiroidin fazla çalışmasına verilen isimdir. Tiroid bezinin yetersiz çalışmasına da 'hipertiroidi' adı verilir. Tiroid bezinde hem yapısal, hem de işlevsel hastalık biraraya gelebilir.

Demek ki 'guatr' demekle sadece büyüklükten bahsedilmiş oluyor. Asıl teşhis için bazı testlerin mi yapılması gerekir?

Evet, teşhis için yapılacak testler önce boyun bölgesinin gözle ve elle muayenesi ile başlar. Bu şekilde muayene ile ya 'guatr yoktur' denilir, veya birinci, ikinci, üçüncü derece gibi çeşitli basamaklara ayrılan tiroid büyümesinden söz edilir. Elle muayenede nodüller ele gelebilir. Gelmiyorsa nodülün hiç olmadığı söylenemez. Çünkü, 1 cm'nin altındaki nodüller ele gelmeyebilir. Elle muayenenin ardından ultrason incelemesi yapılır.

Biyopsi yaptırmak gerekiyor

Tiroid biyopsisi zor yöntem midir?

Tiroidden parça koparılmadığı için kolay bir biyopsidir. Ultrason kontrolü altında şüpheli nodüllere girilir, enjektörün pistonu geri çekilir, nodül içindeki sıvı bu şekilde emilmiş olur.

Psikolojik nedenlerle biyopsi yaptırmaktan korkan kişilere biyopsi yaptırılması şart mıdır?

Hayır. Biyopsi yaptırmayı kesinlikle reddeden bir kişi doğrudan tiroid ameliyatını seçebilir. 'Bütün tiroid nodülerinde ameliyat yapılmalıdır' demek istemiyorum. Soğuk ve iç yapısı katı nodüllerde, bir de ılık nodüllerde kanser olma ihtimali daha fazla, iç yapısı kistik olan nodülerde ve sıcak nodüllerde kanser olma ihtimali düşüktür.

Sıcak ve soğuk nodül belirleyici

Nodüllerin katı veya kistik olduğu neden bu kadar önemlidir?

Nodülerin katı olanlarında istatistik olarak kanser bulunma veya kansere dönüşme riski 10-20 kat daha yüksektir.

Sıcak veya soğuk nodüller de ultrason ile mi ayrılıyor?

Hayır, ultrason sadece yapıyı gösterir. Tiroid sintigrafisi yapılarak nodülün fazla miktarda radyoaktif madde tuttuğu görülürse, nodül hiparktif nodül, yani 'sıcak nodül'dür. Normal derecelerde radyoaktif madde tutan nodüllere normoaktif (ılık nodül), az tutanlara ise hipoaktif nodül veya soğuk nodül adı verilir.

Nodüllerin sıcak veya soğuk olması neden önemli?

Kansere dönüşme farkları nedeniyle nodüllerin soğuk ya da sıcak olmalarına önem veriliyor. Normal aktiviteli nodüllerde, sıcak nodüllere göre daha fazla kansere dönüşme riski bulunmaktadır. Soğuk nodüller en fazla kansere dönüşen nodüllerdir. Ayrıca katı nodüller de soğuk nodüller gibi kansere dönüşme ihtimali en fazla olan nodüllerdir.

Yorum

Talebeleri Türkiye'yi yönetiyor

Talebeleri Türkiye'yi yönetiyor

1

Üsküdar Belediyesi, Necip Fazıl'ın ölüm yıl dönümü sebebiyle "Vefatının 33. Yılında Necip Fazıl" etkinliğini düzenledi. Etkinlikte yazar Mustafa Armağ..

Tiroid ilaçları kemikleri eritiyor

Tiroid ilaçları kemikleri eritiyor

2

Uzman Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, tiroid hastalığının Türkiye'de görülme sıklığının yüz kişide 30 olduğunu belirterek, tiroid ilaçlarının gereksiz kullanım..

Elektronik sigaraya aldanmayın

Elektronik sigaraya aldanmayın

3

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu, gençlerde e-sigara kullanımındaki artışın çok süratli ve endişe verici olduğunu bildirdi. Yetkililer..

'Zarif Adam' memleketinde anılacak

'Zarif Adam' memleketinde anılacak

4

Kahramanmaraşlı şair-yazar Cahit Zarifoğlu, vefatının 29. yılında Kahramanmaraş Belediyesince düzenlenen 'Cahit Zarifoğlu Sempozyumu'nda anılacak.

Adanalılar 'bici bici' sezonunu açtı

Adanalılar 'bici bici' sezonunu açtı

5

Adana'da yaz sıcaklarının hissedilmeye başlamasıyla birlikte sıcak sokakların serin tatlılarından 'bici bici' ve 'karsambaç' sezonu da açıldı. Kendine..

Hastalığı için ilaç bulamıyor

Hastalığı için ilaç bulamıyor

6

Suriye'deki iç savaş nedeniyle evlerini terk edip annesi ve kardeşiyle Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine sığınan, kendi imkanlarıyla kurdukları çadırda ..

Aynı ağaçta 7 meyve

Aynı ağaçta 7 meyve

7

Muğla'nın Yatağan ilçesinde emekli memur 53 yaşındaki Memduh Mavi bahçesindeki özel aşılama uyguladığı muşmula ağacından erik, badem, elma, ayva, vişn..

Bulgur  Festivali'ne özel börek

Bulgur Festivali'ne özel börek

8

Unesco Kültür Mirası Listesi'ne giren, Türkiye’nin en değerli mutfaklarından birine sahip Gaziantep’te bu hafta Bulgur Festivali var. Biz de Türkiye i..

TİKA ve İBB'den Gürcistan'a destek

TİKA ve İBB'den Gürcistan'a destek

9

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin işbirliğiyle Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e 5 belediye otobüsü hediy..

Avrupa’da da vizyona giriyor

Avrupa’da da vizyona giriyor

10

1 Nisan 2016’da vizyona girdikten sonra Türkiye’de çok büyük yankı uyandıran “Somuncu Baba Aşkın Sırrı” adlı film Avrupa’da da vizyona giriyor.

KADEM'den Semiha Yıldırım'a yapılan saldırıya tepki

KADEM'den Semiha Yıldırım'a yapılan saldırıya tepki

11

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Başbakan Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım hakkında özellikle sosyal medyada yapılan çirkin saldırıların taki..

Bu hafta 10 yeni film vizyonda

Bu hafta 10 yeni film vizyonda

12

Bu hafta vizyonda 5'i yerli yapım olan 10 yeni film var. Dikkatler ise Stephen Hopkins'in yönetmenliğini yaptığı 'Rüzgarın Oğlu', Julia Roberts ve Geo..

Ünlü yönetmen hayatını kaybetti

Ünlü yönetmen hayatını kaybetti

13

2008 yılında geçirdiği felç sonucu yatağa mahkum olan Sinan Çetin'in kuzeni Orhan Çetin, tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sevgisini halıya işledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sevgisini halıya işledi

14

Tokat'ta yaşayan 44 yaşındaki Afganistan vatandaşı Cuma İslam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sevgisini 1,5 yılda ilmek ilmek dokuduğu ipek halı..

Damar tıkanıklığının bilinmeyen belirtileri

Damar tıkanıklığının bilinmeyen belirtileri

15

Damar tıkanıklıklarının en sık sebebi olarak gösterilen damar sertliğinin günlük yaşamda bazı önemli belirtilerle kendini gösterebileceğini belirten u..

Tayland'dan gelen 10 bin balık suya salındı

Tayland'dan gelen 10 bin balık suya salındı

16

Muğla'nın Milas ilçesinde tarla balıkçılığı yapan Engin Selçuk ve Uğur Güllü tarafından, balıkçılık sektörüne umut olacak bir proje çalışması başlatıl..

Ertuğrul Gazi intikamını aldı

Ertuğrul Gazi intikamını aldı

17

Her hafta Çarşamba günleri TRT'de izleyicisiyle buluşan ve reyting rekorları kıran 'Diriliş Ertuğrul' dizisinde dün nefes kesen bir olay yaşandı. Ertu..

Türkiye'deki bütün ulu camilerin fotoğrafları tek albümde

Türkiye'deki bütün ulu camilerin fotoğrafları tek albümde

18

Fotoğrafçı Mustafa Cambaz'ın, il il gezerek çektiği ulu cami fotoğrafları, "Türkiye Ulu Camileri" albümünde toplandı. 118 caminin 10 bin fotoğrafı seç..

'Türkiye'yi Necip Fazıl'ın talebeleri yönetiyor'

'Türkiye'yi Necip Fazıl'ın talebeleri yönetiyor'

19

Derin Tarih Genel Yayın Yönetmeni ve Yazar Mustafa Armağan, Necip Fazıl Kısakürek'in davasını sonraki nesle çok güzel aktardığını ve etkisinin hala sü..

Akşamları cilt için bu saatler önemli

Akşamları cilt için bu saatler önemli

20

Güzellik Uzmanı Derya Alkan cilt bakımına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kişinin gün boyu yüzünde oluşan serbest radikallerden kurtulması gerek..

+