SAĞLIK

Tiroid tüm vücuttan sorumlu

Tiroid bezi, salgıladığı tiroid hormonuyla vücutta sinir sisteminden sindirim sistemine kadar hemen hemen tüm sistem ve organların işleyişine yön veriyor

Yeni Şafak
Tiroid bezi öyle böyle değil, tüm vücudun işleyişinde ciddi bir payı var. Bu nedenle tiroid bezi hastalıkları, insan vücudunun tümünü kolaylıkla etkileyebildiği için büyük önem taşıyor. Tiroid bezi 'Guatr Hastalığı", 'Tiroid İltihaplanması' ve 'Tiroid Kanseri' olmak üzere 3 ana hastalık grubundan sorumlu bulunuyor. Alman Hastanesi İç Hastalıkları, Endokrinoloji, Metabolizma ve Beslenme Uzmanlarından Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, tiroid bezi hastalıklarıyla ilgili en çok merak edilen soruları cevapladı:

Tiroid bezi nerededir?

Tiroid bezi boynun ön kısmında deri altında ve nefes borusunun önündedir. Derinden yüzeye doğru uzayarak en derinde boyun omuz kemikleri, onların önünde yemek borusu, yemek borusu önünde soluk borusu, onun önünde tiroid vardır.

Tiroid bezinin büyüklüğü ne kadardır?

Organizmanın bütün hücrelerine ve organ sistemlerine etki eden tiroid bezinin büyüklüğü 4x2x1,5 cm boyutlarındadır. Normal guatrlarda tiroid bezinin büyüklüğü 20 gramı geçmez. 20 gramı ne kadar geçerse, o oranda bir guatr varlığından söz edilir.

Guatr ile tiroid aynı şeyler midir?

Hayır. Tiroid bezi, hormon salgılayan organın adıdır. Bu organın hastalık nedeniyle büyümesinin adı ise guatr'dır.

Tiroid nodülü, hipertroidi, tiroid kanseri gibi terimleri sıkça duyuyoruz. Guatr, büyümenin adı ise, diğer terimler neyi anlatıyor?

Bu terimlerin fazlalığı başka organlar için de söz konusudur. Örneğin; bronşit, zatürree ve akciğer kanseri ayrı ayrı hastalıklardır. Guatr 'tiroid büyümesinin adıdır'. Tiroid aynı kıvamda büyürse buna 'tiroid hiperplazisi' adı verilmektedir. Tiroid nodülü ise, tiroid bezinin içinde 'düğüm' şeklinde bir veya birkaç sert oluşuma verilen adlardır. Nodül varsa guatrın adı 'nodüllü guatr' veya 'nodüler guatr' olur. Hipertiroidi ise, tiroidin fazla çalışmasına verilen isimdir. Tiroid bezinin yetersiz çalışmasına da 'hipertiroidi' adı verilir. Tiroid bezinde hem yapısal, hem de işlevsel hastalık biraraya gelebilir.

Demek ki 'guatr' demekle sadece büyüklükten bahsedilmiş oluyor. Asıl teşhis için bazı testlerin mi yapılması gerekir?

Evet, teşhis için yapılacak testler önce boyun bölgesinin gözle ve elle muayenesi ile başlar. Bu şekilde muayene ile ya 'guatr yoktur' denilir, veya birinci, ikinci, üçüncü derece gibi çeşitli basamaklara ayrılan tiroid büyümesinden söz edilir. Elle muayenede nodüller ele gelebilir. Gelmiyorsa nodülün hiç olmadığı söylenemez. Çünkü, 1 cm'nin altındaki nodüller ele gelmeyebilir. Elle muayenenin ardından ultrason incelemesi yapılır.

Biyopsi yaptırmak gerekiyor

Tiroid biyopsisi zor yöntem midir?

Tiroidden parça koparılmadığı için kolay bir biyopsidir. Ultrason kontrolü altında şüpheli nodüllere girilir, enjektörün pistonu geri çekilir, nodül içindeki sıvı bu şekilde emilmiş olur.

Psikolojik nedenlerle biyopsi yaptırmaktan korkan kişilere biyopsi yaptırılması şart mıdır?

Hayır. Biyopsi yaptırmayı kesinlikle reddeden bir kişi doğrudan tiroid ameliyatını seçebilir. 'Bütün tiroid nodülerinde ameliyat yapılmalıdır' demek istemiyorum. Soğuk ve iç yapısı katı nodüllerde, bir de ılık nodüllerde kanser olma ihtimali daha fazla, iç yapısı kistik olan nodülerde ve sıcak nodüllerde kanser olma ihtimali düşüktür.

Sıcak ve soğuk nodül belirleyici

Nodüllerin katı veya kistik olduğu neden bu kadar önemlidir?

Nodülerin katı olanlarında istatistik olarak kanser bulunma veya kansere dönüşme riski 10-20 kat daha yüksektir.

Sıcak veya soğuk nodüller de ultrason ile mi ayrılıyor?

Hayır, ultrason sadece yapıyı gösterir. Tiroid sintigrafisi yapılarak nodülün fazla miktarda radyoaktif madde tuttuğu görülürse, nodül hiparktif nodül, yani 'sıcak nodül'dür. Normal derecelerde radyoaktif madde tutan nodüllere normoaktif (ılık nodül), az tutanlara ise hipoaktif nodül veya soğuk nodül adı verilir.

Nodüllerin sıcak veya soğuk olması neden önemli?

Kansere dönüşme farkları nedeniyle nodüllerin soğuk ya da sıcak olmalarına önem veriliyor. Normal aktiviteli nodüllerde, sıcak nodüllere göre daha fazla kansere dönüşme riski bulunmaktadır. Soğuk nodüller en fazla kansere dönüşen nodüllerdir. Ayrıca katı nodüller de soğuk nodüller gibi kansere dönüşme ihtimali en fazla olan nodüllerdir.

Yorum

Bisiklet sepetinde yolculuk keyfi

Bisiklet sepetinde yolculuk keyfi

1

Adana'da Suriyeli kız çocuğunun babasının sürdüğü bisiklet sepetinde yolculuk yaptığı görüldü. 2 yaşındaki küçük Nida yolculuk boyunca meraklı bakışla..

İBB'den tiyatro severlere güzel haber

İBB'den tiyatro severlere güzel haber

2

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları'nca düzenlenen Yaz Oyunları 31 Mayıs'ta başlayacak. Ayrıca etkinlik kapsamında 31 Mayıs'ta '12...

Ayçiçeği balının meraklısı Avrupa oldu

Ayçiçeği balının meraklısı Avrupa oldu

3

Aksaray'da ayçiçeği tarlalarına kurulan kovanlardan her yıl temin edilen ayçiçeği balı, iç piyasada fazla talep görmemesine karşın Avrupa'nın 20 ülkes..

Göz altı kırışıklıklarına veda edin

Göz altı kırışıklıklarına veda edin

4

Göz altı kırışıklıkları yaşla birlikte gelen, bazen cilt tipine göre daha çok veya az oluşan, beslenme, yaşam tarzı ve stresle yakından ilgili, pek ço..

101 yıl sonra Türkiye’de

101 yıl sonra Türkiye’de

5

Çanakkale Savaşı’nda 101 yıl önce vatan topraklarını savunan Balkanlar’daki Osmanlı torunları, “Uluslararası Çanakkale Buluşması” projesi çerçevesinde..

Cemil Meriç için 100. yıl sempozyumu

Cemil Meriç için 100. yıl sempozyumu

6

Yazar Cemil Meriç, Gümüşhane Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan 'Doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç Sempozyumu' ile anılacak. 6 Mayıs'ta düzenl..

İstanbul'un unutulan meslekleri

İstanbul'un unutulan meslekleri

7

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş, İstanbul'un Yüzleri Projesi kapsamında şehrin önemli bir parçasını oluşturan esnaflara ışık tutmak için İst..

Yesevi'nin 'Fakr-name'si yeniden yayımlandı

Yesevi'nin 'Fakr-name'si yeniden yayımlandı

8

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığınca, Hoca Ahmet Yesevi'nin "Fakr-name" kitabı, UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevi Yılı anısına yayımlan..

Kenan Doğulu klip çekeceği yeri yaylada buldu

Kenan Doğulu klip çekeceği yeri yaylada buldu

9

Ünlü sanatçı Kenan Doğu, sosyal sorumluluk projesi için gittiği Giresun'un Dereli ilçesinde öğrenciler ile buluştu. Dereli Kaymakamlığının programı çe..

Sare Davutoğlu normal doğumda kararlı

Sare Davutoğlu normal doğumda kararlı

10

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sare Davutoğlu, Konya'da, 'Sağlıklı Doğum Sağlıklı Yaşam' sempozyumuna katıld..

Tireliler sabaha kadar tüfekle nöbet tutuyor

Tireliler sabaha kadar tüfekle nöbet tutuyor

11

İzmir'in Tire ilçesine bağlı Boynuyoğun mahallesinde onlarca küçükbaş ve büyükbaş hayvanı telef eden cinsi bilinmeyen hayvan, vatandaşları canından be..

'Canlanan Şairler' büyük ilgi gördü

'Canlanan Şairler' büyük ilgi gördü

12

Erzurum Kitap Fuarı'nda yer alan "Canlanan Şairler" projesinde, Necip Fazıl Kısakürek, Mehmed Akif Ersoy, Kazım Karabekir, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Cem..

Her adımda engelleri kıracak

Her adımda engelleri kıracak

13

Başrolünde engellilerin bulunduğu ilk yapım olan 'Adım Adım' filmi cuma günü vizyona giriyor. Oyunculardan Mehmet Sefa Öztürk, "Bu film engellerin duv..

Facebook üzerinden şaşırtan dolandırıcılık

Facebook üzerinden şaşırtan dolandırıcılık

14

Her geçen gün kendilerine yeni bir yöntem bulan dolandırıcıların son adresi sosyal medya oldu. Yardımsever insanlara ulaşıp onları sömüren dolandırıcı..

Osmanlı İstanbul'u anlatılacak

Osmanlı İstanbul'u anlatılacak

15

4. Uluslararası Osmanlı İstanbul'u Sempozyumu, yurtiçinde ve yurtdışında İstanbul üzerine çalışan 69 araştırmacıyı bir araya getirecek. 3 gün boyunca ..

Şafak Sezer hastaneden kaçmaya çalıştı

Şafak Sezer hastaneden kaçmaya çalıştı

16

Yaklaşık 2 hafta önce evinde sinir krizi geçiren ve hastaneye kaldırılan Şafak Sezer, Şişli'de ruhsal hastalıkların tedavi edildiği bir hastaneye sevk..

Burun kanamalarında doğru bilinen yanlışlar

Burun kanamalarında doğru bilinen yanlışlar

17

Uzmanlar burun kanamasında halk arasında doğru bilinen yanlışlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Yrd. Doç. Dr. Mustafa Avcu, burun kanamalarında başı ..

Arılara saldıran ayı 25 kovan bal yedi

Arılara saldıran ayı 25 kovan bal yedi

18

Trabzon'un Sürmene İlçesi'nde, Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Sedef'in evinin bahçesindeki arı kovanlarına bir süredir dadanan ayı bu kez kameraya..

Şafak Sezer'den iyi haber var

Şafak Sezer'den iyi haber var

19

Geçtiğimiz günlerde sinir krizi geçiren ve götürüldüğü hastaneyi birbirine katan oyuncu Şafak Sezer, bu sabah tedavi gördüğü ruh hastalıkları hastanes..

Judith Liberman’dan ‘Queloğlan’ masalı

Judith Liberman’dan ‘Queloğlan’ masalı

20

Masal kahramanı Keloğlan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Lidya Yolunda Masallar” projesi kapsamında Fransız hikâyeci Judith Liberman’ın kaleminden ye..

+