SİNEMA

BU HAFTA SONU GÖSTERİME GİREN DİĞER FİLMLER

15 Nisan Cuma günü ülkemiz sinemalarında (1'i yerli, 6'sı da yabancı olmak üzere) 7 yeni film gösterime girdi. Bunlar arasından “Çığlık-4” (Scream 4) adlı yapım sinema sayfamızda ayrıntılı olarak tanıtılmıştır. Diğer 6 filmin özet tanıtımı ise yıldız puanı ve içerik uyarılarıyla birlikte aşağıdadır:

Ali Murat Güven Yeni Şafak
alimuratg@yahoo.com

AŞKIN BÜYÜSÜ (Water for Elephants)

Yönetmen: Francis Lawrence / Türü: Romans / Yapım Yılı, Süresi ve Ülkesi: 2011, 122 dakika, ABD yapımı / Oyuncuları: Robert Pattinson, Reese Witherspoon, Christoph Waltz, Paul Schneider, Hal Holbrook, Ken Foree, Mark Povinelli / Konusu: 23 yaşındaki veterinerlik öğrencisi Jacob Jankowski, anne-babasının bir trafik kazasında öldüğü haberini almasıyla birlikte altüst olur ve Cornell Üniversitesi'ndeki eğitimini yarıda bırakarak bir sirk trenine biner. Genç adam, aralarına katıldığı bu renkli toplulukta sirkin yıldızı Marlena ile tanışacak ve ona sırılsıklam âşık olacaktır. Ancak, sorun şu ki Marlena ekibin lideri August ile evlidir. Yasak aşkın kahramanları, sirkin âsi fakat bir o kadar da gözde fili Rosie'ye duydukları ilgiyi bahane ederek birbirlerine gitgide yakınlaşmaya başlarlar. Marlena'nın karizmatik ve tehlikeli kocası ise kısa süre sonra bu durumun farkına varacaktır. / İthalatçı Şirket: Tiglon Film / Dağıtıcı Şirket: Tiglon Film / İçerik Uyarıları: Film, gerekçeleri her ne olursa olsun, son kertede ahlâka ve kutsal evlilik akdine aykırı bir yasak aşkı anlatıyor. Bu yüzden, başarılı oyunculukları ve içerdiği yoğun duygusallığa rağmen, izlenirken söz konusu zararlı mesajın bilincinde olunması, yanı sıra 18 yaşından küçük izleyicilerin de uzak tutulması önerilir. Yüzeysel bir-iki öpüşme sahnesi dışında, ileri düzeyde cinsellik/çıplaklık içermiyor. Bir kaç da şiddet sahnesi mevcut…

Ailece izlenebilir mi? / HAYIR

Yeni Şafak-Sinema Puanı: * * 1/2

Resmî İnternet sitesi ve Fragmanı: www.waterforelephants.com

* * *

LONDRA BULVARI (London Boulevard)

Yönetmen: William Monahan / Türü: Romans-Suç draması / Yapım Yılı, Süresi ve Ülkesi: 2010, 103 dakika, İngiltere-ABD ortak yapımı / Oyuncuları: Colin Farrell, Keira Knightley, David Thewlis, Anna Friel, Ben Chaplin, Ray Winstone, Eddie Marsan / Konusu: Mitchel, yakın zamanda hapisten çıkmış eski bir suçludur. Kahramanımız, geçmişini tamamen geride bırakıp sıfırdan bir hayata başlamayı arzulamaktadır. O yüzden de eski hızlı günlerine geri döneceğini düşünenlerden gelen iş tekliflerini kabul etmez. Bunların yerine ünlü bir oyuncu olan Charlotte ile çalışmaya başlar. İkilinin arasında ilk aşamada profesyonel iş ilişkisi düzeyinde ilerleyen bağlar, zamanla tutkulu bir aşka dönüşecektir. Fakat, aynı süreçte Mitchel'in karanlık geçmişi de onun yakasını bir türlü bırakmamaktadır. Genç adam, en sonunda hayatını geri kazanabilmek için kıyasıya bir mücadeleye girişir. / İthalatçı Şirket: Pinema Film / Dağıtıcı Şirket: Pinema Film / İçerik Uyarıları: Yoğun argo diyaloglar, yoğun şiddet, kısa süreli bir çıplaklık ve bir de uyuşturucu kullanımı sergileyen bölüm içerdiğinden dolayı, 18 yaşından küçük izleyiciler için uygun bir yapım değildir.

Ailece izlenebilir mi? / HAYIR

Yeni Şafak-Sinema Puanı: * *

Resmî İnternet sitesi ve Fragmanı: www.imdb.com/title/tt1213648/

* * *

BİTİRİCİ DARBE (Sucker Punch)

Yönetmen: Zack Synder / Türü: Fantastik serüven / Yapım Yılı, Süresi ve Ülkesi: 2010, 110 dakika, ABD-Kanada ortak yapımı / Oyuncuları: Emily Browning, Abbie Cornish, Jena Malone, Vanessa Hudgens, Jamie Chung, Carla Gugino, Oscar Isaac, Jon Hamm, Scott Glenn / Konusu: Annesinin ölümünden sonra üvey babasının tacizine uğrayan Babydoll, onu öldürmeye kalkışınca akıl hastanesine kapatılır. Özgürlüğünü yeniden kazanmak için savaşmaya kararlı olan genç kız, aynı yerdeki diğer dört akranı, çekingen Sweet Pea, konuşkan Rocket, cesur Blondie ve sadık Amber ile güçlerini birleştirerek bir kurtuluş yolu aramaya girişir. Çok geçmeden aradıkları o kurtuluş yolu da kendilerine “Bilge Adam” tarafından sunulacaktır. İçinde bulundukları berbat koşullardan geçici süreler için sıyrılarak, fantastik yaratıklarla dolu paralel bir evrene geçişin yolunu öğrenen kahramanlarımız, burada şeytani güçlere karşı iyiliğin yanında bir savaşın askerlerine dönüşürler. / İthalatçı Şirket: Warner Bros. / Dağıtıcı Şirket: Warner Bros. / İçerik Uyarıları: İleri düzeyde cinsellik/çıplaklık içermese de çoğunluğu tecavüz ve cinsel istismar odaklı bir dizi rahatsız edici sahneye yer verdiğinden; yanı sıra da sıklıkla fantastik şiddet sahneleri barındırdığından dolayı 15 yaşından küçük izleyiciler için uygun bir yapım değildir.

Ailece izlenebilir mi? / ŞARTLI EVET (Ailenin küçük üyelerinin 15 yaşından daha büyük olması koşuluyla)

Yeni Şafak-Sinema Puanı: * * 1/2

Resmî İnternet sitesi ve Fragmanı: wwws.warnerbros.co.uk/suckerpunch/index.html

* * *

AYICIK WINNIE VE ARKADAŞLARI (Winnie the Pooh)

Yönetmenler: Stephen J. Anderson, Don Hall / Türü: Animasyon formatında çocuk ve gençlik serüveni / Yapım Yılı, Süresi ve Ülkesi: 2011, 90 dakika, ABD yapımı / Oyuncuları: Sanal karakterlerden oluşan bu animasyon filmin ülkemizde gösterime giren kopyaları Türkçe seslendirilmiştir. / Konusu: Yüz Dönüm Ormanı'ndaki sıradan bir günde, Ayıcık Winnie karnında yoğun gurultularla uyanır ve açlıktan panik olmuş bir vaziyette bal aramaya başlar. Kahramanımız, bu arayışları sırasında insan dostu Christopher Robin'den gelen bir not bulacaktır. Notta, “Dışarıdayım… Meşgûlüm… Yakında döneceğim” yazmaktadır. Fakat, notu okuyan baykuş onu yanlış yorumlayarak, çocuğun “Yakında Döneceğim” adlı bir yaratık tarafından ele geçirildiğini ileri sürer. Olayı böyle algılayan Winnie ve çetesi de Christopher'i hayâli haydutun elinden kurtarmak için yollara düşerler. / İthalatçı Şirket: UIP / Dağıtıcı Şirket: UIP / İçerik Uyarıları: Her yaş grubundan izleyici için uygun bir yapımdır.

Ailece izlenebilir mi? / EVET

Yeni Şafak-Sinema Puanı: * * *

Resmî İnternet sitesi ve Fragmanı: http://disney.go.com/pooh/

* * *

CARMEN OPERASI (3 BOYUTLU)

Yönetmen: Julian Napier / Türü: Klasik opera oyunu / Yapım Yılı, Süresi ve Ülkesi: 2011, 170 dakika, İngiltere yapımı / Oyuncuları: Christine Rice, Bryan Hymel, Aris Argiris, Maija Kovalevska, Dawid Kimberg, Nicolas Courjal, Elena Xanthoudakis / Konusu: Real-D ve Londra Kraliyet Operası'nın ortak yapımı olan “Carmen 3D”, izleyicileri sahnenin kalbine, bu heyecan verici aşk, kıskançlık ve ihanet öyküsünün tam ortasına götürüyor. Georges Bizet'nin aslen tiyatro sahnesi için yazdığı klasik oyun, 3 boyutlu dijital sinemanın devrimci olanakları sayesinde teatral kimliği hiç bozulmaksızın usta işi bir performansla beyazperdeye taşınmış. Yönetmen Julian Napier tarafından 5 adet 3D kamera ile çekilen gösteri, Londra Kraliyet Opera Binası'nda oynanmıştı. “Carmen 3D”, yalnızca 13, 14, 20 ve 21 Nisan'da, Cinebonus grubun özel gözlüklerle girilen üç boyutlu dijital sinemalarında toplam 4 seans olarak gösteriliyor. / İthalatçı Şirket: Mars Entertainment Group / Dağıtıcı Şirket: Mars Entertainment Group / İçerik Uyarıları: Her yaş grubundan izleyici için uygun bir yapımdır.

Ailece izlenebilir mi? / EVET

Yeni Şafak-Sinema Puanı: * * *

Resmî İnternet sitesi ve Fragmanı: www.carmen3d.com

* * *

BİZİM BÜYÜK ÇARESİZLİĞİMİZ

Yönetmen: Seyfi Teoman / Türü: Duygusal drama-Romans / Yapım Yılı, Süresi ve Ülkesi: 2011, 102 dakika, Türkiye-Hollanda-Almanya ortak yapımı / Oyuncuları: İlker Aksum, Fatih Al, Güneş Sayın, Baki Davrak, Mehmet Ali Nuroğlu, Cem Özeren, Ilgaz Kocatürk / Konusu: Lise yıllarından beri yakın arkadaş olan Ender ve Çetin, Ankara'da tam kafalarına göre bir bekâr hayatını paylaşmaktadırlar. 30'lu yaşlarındaki bu iki adamın yurt dışında yaşayan arkadaşları Fikret Türkiye'de tatildeyken bir trafik kazası geçirir ve bu kazada annesiyle babasını kaybeder. Almanya'ya geri dönmesi gereken Fikret, Ender ve Çetin'den, başkentte üniversite öğrencisi olan kız kardeşi Nihâl'in okulunu bitirene kadar onlarla birlikte kalmasını ister. Kendi bekârlık düzenlerini kurdukları evlerine üçüncü birinin, hele de genç bir kızın yerleşmesi, kahramanlarımızı ilk başlarda çok rahatsız edecektir. Ölümlerin travmasını atlatamayan Nihâl de onlarla iletişim kurmak istemez, fakat zamanla birbirlerine alışırlar. Bir süre sonra da kaçınılmaz sonuç gerçekleşir ve iki adam birbirlerinden habersiz bir şekilde Nihâl'e aşık olurlar. / Yapımcı Şirket: Bulut Film / Dağıtıcı Şirket: Tiglon Film / İçerik Uyarıları: Yüzeysel argo içerdiğinden dolayı, ilköğretim çağındaki izleyiciler için uygun bir yapım değildir.

Ailece izlenebilir mi? / ŞARTLI EVET (Ailenin küçük üyelerinin 13 yaşından büyük olması koşuluyla)

Yeni Şafak-Sinema Puanı: * * *

Resmî İnternet sitesi ve Fragmanı: www.bizimbuyukcaresizligimizfilmi.com

* * *

YENİ ŞAFAK SİNEMA SAYFASI / YILDIZ PUANLAMA TABLOSU

* * * *

(4 Yıldız) Sinemanın sanat kimliğini pekiştiren gerçek bir başyapıt… Kaçırmanız gerçekten de yazık olur.

* * * 1/2

(3,5 Yıldız) Oldukça başarılı bir film. Şartlarınızı zorlamak pahasına mutlaka görmelisiniz.

* * *

(3 Yıldız) Çoğu bölümüyle sanatsal bir derinlik ve lezzet yakalayabilen, kayıtsız kalınmayacak bir film. Ömrünüzden bir kaç saati vermeye değer…

* * 1/2

(2,5 Yıldız) Bazı bölümlerinde iyi bir filmin kalite standartlarına erişmeyi başarabiliyor; fakat bir bütün olarak bakıldığında ise sorunlu ve tam olmamış.

* *

(2 Yıldız) Hiç bir sanatsal değeri ve akılda kalıcılığı yok. Yalnızca zaman öldürmek için tüketilebilir. Ki zamanınıza önem verdiğimiz için bunu da pek önermiyoruz.

* 1/2

(1,5 Yıldız) Kötü bir film ve neden çekildiğini anlamak zor… Görmemeniz yararınıza olacaktır.

*

(1 Yıldız) Sinema sanatı adına utanç verici bir gösteri… Arkanıza bakmadan kaçın, sevdiklerinizi de uzak tutun!

Yorum

Siparişler taze biçilir

Siparişler taze biçilir

1

'Organik yemek pahalı' olur önyargısını yıkan Taksim'deki 'Ek Biç Ye İç' restoran çorba, salata ve wraplarıyla müdavimi olmanızı sağlayacak. Sürdürüle..

"Bir Hayat Bir Hikaye" söyleşisi

"Bir Hayat Bir Hikaye" söyleşisi

2

Zeytinburnu Belediyesince düzenlenen "Bir Hayat Bir Hikaye" söyleşisine öykücü Necati Güngör konuk oldu.

Osmanlı Ordusu'nun direniş sembolü Hurma ekmeği

Osmanlı Ordusu'nun direniş sembolü Hurma ekmeği

3

Anzak askerlerinin savaş esnasında yedikleri bisküviler yeniden üretilip, özel paketlerle satışa sunulunca aklımıza Osmanlı Ordusu'nun gıda sıkıntısı ..

Kut'ül Amare'nin müzikleri Can Atilla'dan

Kut'ül Amare'nin müzikleri Can Atilla'dan

4

Kut'ül Amare'nin 100'üncü yıl dönümünde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayesinde, dün sahnelenen "Kut'ül Amare Belgeli Dramatik Gösterimi"nin müziklerini..

İkinci memleketim Türkiye

İkinci memleketim Türkiye

5

Geçmişinde birçok kültürü barındıran Yasmin Levy; Manisa, Kudüs, İspanya ve İsrail’den topladığı köklerini dünyaya saldı. Türkiye’de ilk konserini v..

27. Ankara Uluslararası Film Festivali

27. Ankara Uluslararası Film Festivali

6

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfınca organize edilen 27. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında yönetmenliğini Türkan Şoray'ın yaptığı "Uza..

Facebook üzerinden şaşırtan dolandırıcılık

Facebook üzerinden şaşırtan dolandırıcılık

7

Her geçen gün kendilerine yeni bir yöntem bulan dolandırıcıların son adresi sosyal medya oldu. Yardımsever insanlara ulaşıp onları sömüren dolandırıcı..

4 Ordulu sanatçı sergi açtı

4 Ordulu sanatçı sergi açtı

8

Ordu'nun yetiştirdiği ve Türkiye ve dünyada tanınan ressamlar Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Emin Öztürk, Sadık Karamustafa ve Uğurcan Ataoğlu memleketlerinde..

Kızılay Ramazan'da gönülleri birleştirecek

Kızılay Ramazan'da gönülleri birleştirecek

9

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, önemli açıklamalarda bulundu. Ramazan ayında ve kış mevsiminde kan bağışlarının azaldığını söyleyen Kınık, in..

Yılkı atları turistlerin ilgi odağı oldu

Yılkı atları turistlerin ilgi odağı oldu

10

Antalya'nın İbradı ilçesinde yıllar önce doğaya bırakılan ve bugün sayıları 400'ü bulan yılkı atları, yurt edindikleri Eynif Ovası'na güzellik katıyor..

Turizmin gözdesi: Tonya

Turizmin gözdesi: Tonya

11

Doğal güzellikleri, kültürel yapısı, mesire yerleri ve yaylalarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Trabzon'un Tonya ilçesi, dağ ve yayla ..

Anadolu’nun kokusu dünyaya yayılacak

Anadolu’nun kokusu dünyaya yayılacak

12

Türkiye’de kemane çalan tek kadın icracı Mehtap Demir, Türk Halk Müziği’ni dünyada temsil etmek için “Anadolu Kokusu” adlı bir albüm çıkarttı. 1900’lü..

Nasra Şimmeshindi hayatını kaybetti

Nasra Şimmeshindi hayatını kaybetti

13

Basma ve boyama sanatının yaşayan son ustası, Suryani toplumunun ve kültür mirasının simgesi olarak görülen Nasra Şimmeshindi nam-ı değerNasra Teyze k..

Halıcılığın tarihi müzede anlatılıyor

Halıcılığın tarihi müzede anlatılıyor

14

Nevşehir’in el sanatlarıyla ünlü Avanos ilçesinde yaklaşık bir ay önce açılan "Halı Müzesi"nde halının binlerce yıllık öyküsü ve geçirdiği evreler can..

Şafak Sezer'den iyi haber var

Şafak Sezer'den iyi haber var

15

Geçtiğimiz günlerde sinir krizi geçiren ve götürüldüğü hastaneyi birbirine katan oyuncu Şafak Sezer, bu sabah tedavi gördüğü ruh hastalıkları hastanes..

40 yıllık vapur sirenlerle batırıldı

40 yıllık vapur sirenlerle batırıldı

16

İzmir'de 1970'li yıllardan bu yana iki yaka arasında yolcu taşımacılığı yapan 9 Eylül vapuru, Karaburun ilçesinde su altı canlılığın artırılması ve da..

Diriliş Ertuğrul'un Ömer'i film çekecek

Diriliş Ertuğrul'un Ömer'i film çekecek

17

Hollywood'da "Tepenin Gözleri 2" ve "Newcastle" gibi filmlerde rol aldıktan sonra kariyerine Türkiye'nin popüler dizileri "Diriliş Ertuğrul" ve "Filin..

Sağlık alanındaki değişiklikler yayımlandı

Sağlık alanındaki değişiklikler yayımlandı

18

Sağlık Uygulama Tebliği'nde yapılan değişikliklere ilişkin düzenlemeler Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenlenen tebliğle vatandaşların da fizik tedavi ..

Umuda yolculuk

Umuda yolculuk

19

Genç bir kızın daha iyi bir yaşam kurmak için ülkesini terk edişini konu alan Brooklyn, meselesini sade ancak derinlikli bir anlatımla tartışıyor. 195..

+