SİNEMA

BU HAFTA SONU GÖSTERİME GİREN DİĞER FİLMLER

20 Nisan Cuma günü ülkemiz sinemalarında 5 yeni film gösterime girdi. Bunlar arasından “Savaş Gemisi” (Battleship) adlı yapım sinema sayfamızda ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Geriye kalan diğer 4 filmin özet tanıtımları ise yıldız puanları ve içerik uyarılarıyla birlikte aşağıdadır:

Ali Murat Güven Yeni Şafak
alimuratg@yahoo.com

SEVİMLİ KAHRAMAN (The Outback)

Türkiye'de Gösterime Sunulan Kopya Sayısı: 155 / İthalatçı Şirket: Fida Film / Dağıtıcı Şirket: Tiglon Film / Yönetmen: Lee Kyung-Ho / Oyuncular: Sanal karakterlerden oluşan animasyon formatındaki bu filmin ülkemizde gösterime sunulan kopyaları Türkçe seslendirilmiştir. / Yapım Yılı, Süresi ve Ülkesi: 2012, 85 Dakika, Güney Kore-ABD ortak yapımı / Konusu: Albino türündeki koala Johnny, doğada oldukça ender rastlanan bir türdür. Fakat, bu farklılığı aynı zamanda başının da belâsıdır. Çevresindekiler farklı olduğu için onu hep dışlamış, hattâ yörede panayır kurulduğu zamanlarda kendisine aynen bir ucube gibi davranıp gösteriler yaptırmışlardır. Öte yandan, yolu bir gün yetenek avcısı bir Tazmanya canavarı olan Hamish ve elinden kamerasını hiç düşürmeyen Higgens ile kesişince, Johnny gerçek bir kahraman olmak üzere kendisini yollara vurur. Outback kasabasındakiler onu sırf farklı renkte olduğu için uzun bir süre dışlamışken, ansızın kasabanın kurtarıcısına dönüşen Johnny'yi kötü huylu timsah Bog'a karşı desteklemeye başlarlar. Genç koalanın önünde hakiki bir kahraman olabilmek için artık hiç bir engel kalmamıştır, bundan sonrasında ihtiyacı olan tek şey ise birazcık cesarettir. / İçerik Uyarıları: Her yaş grubundan izleyici kitlesi için uygun bir yapımdır.

Ailece izlenebilir mi? / EVET

Yeni Şafak-Sinema Puanı: * * *

Resmî İnternet Sitesi ve Fragmanı: Bu film için özel bir internet sitesi hazırlanmamıştır. Fragmanını Youtube'dan izleyebilirsiniz.

* * *

KORSANLAR / 3 BOYUTLU (The Pirates: Band of Misfits in 3D)

Türkiye'de Gösterime Sunulan Kopya Sayısı: 131 / İthalatçı Şirket: Warner Bros. / Dağıtıcı Şirket: Warner Bros. / Yönetmenler: Peter Lord, Jeff Newitt / Oyuncular: Sanal karakterlerden oluşan üç boyutlu dijital animasyon formatındaki bu filmin ülkemizde gösterime sunulan kopyaları Türkçe seslendirilmiştir. / Türkçe Seslendirme Sanatçıları: Korsan Kaptan (Murat Şen), İki Numara (Barış Özgenç), Charles Darwin (Aydoğan Temel), Şaşırtıcı Kıvrımlı Korsan (Burcu Esmersoy), Kraliçe Victoria (Betül Arım), Korsan Kral (Osman Alkaş), Albino Korsan (Özgür Özdural), Kara Bellamy (Murat Aydın), Pala Liz (Neriman Uğur), Gutlu Korsan (Çağlar Çorumlu) / Türü: (3 boyutlu) Animasyon-Gençlik Serüveni / Yapım Yılı, Süresi ve Ülkesi: 2012, 88 Dakika, ABD-İngiltere ortak yapımı / Konusu: Açık denizlerde turlayarak başka gemilerin yolcuları ve mürettebatına dehşet salan gür sakallı Korsan Kaptan, sınırsız heveslere sahip, fakat mesleğinde pek de başarılı sayılayamayacak bir hayduttur. Yanındaki çapulcu sürüsüyle birlikte, karşısındaki engellerin büyüklüğünün farkında değilmiş gibi davranan Kaptan'ın hayattaki en büyük ideali ise azılı rakipleri Kara Bellamy ve Pala Liz'i yenerek, bütün hemcinslerinin peşinde koştuğu “Yılın Korsanı” Ödülü'ne sahip olmaktır. Bu konudaki onulmaz hırsı nedeniyle egzotik Kan Adası kıyılarından Victoria dönemi İngiltere'sinin sisli sokaklarına kadar pek çok diyara savrulup duran kahramanımız, yolculukları sırasında şeytanî bir kraliçe ile savaşacak, yanı sıra şaşkın tavırlara sahip genç bir bilim adamıyla da işbirliği yapacaktır. / İçerik Uyarıları: Her yaş grubundan izleyici kitlesi için uygun bir yapımdır.

Ailece izlenebilir mi? / EVET

Yeni Şafak-Sinema Puanı: * * 1/2

Resmî İnternet Sitesi ve Fragmanı: www.thepirates-movie.com

* * *

ÖBÜR DÜNYADAN (The Awakening)

Türkiye'de Gösterime Sunulan Kopya Sayısı: 40 / İthalatçı Şirket: Bir Film / Dağıtıcı Şirket: Tiglon Film / Yönetmen: Nick Murphy / Oyuncular: Rebecca Hall, Dominic West, Imelda Staunton, John Shrapnel, Richard Durden, Alfie Field, Isaac Hempstead Wright, Anastasia Hille / Türü: Korku-gerilim / Yapım Yılı, Süresi ve Ülkesi: 2011, 107 Dakika, İngiltere yapımı / Konusu: Yıl 1921, Birinci Dünya Savaşı'nda yaşanan acılar ve kayıplardan büyük yaralar almış olan İngiltere… Savaşın yol açtığı yıkımlara bağlı olarak, insanların doğaüstü güçleri kabullenmeye de iyice yatkınlaştığı bu depresif dönemde, nişanlısının ölümünün ardından kendisini hayalet avcılığına adamış genç bir kadın, Florence Cathcart, kendisine bildirilen bir “hayaletli mekân” vak'asını araştırmak üzere taşradaki bir okula gider. Okulda henüz çocuk yaşta bir hayaletin görüldüğü söylenmektedir. Her zamanki kuşkucu tavrıyla böylesi hurafelerin ardındaki somut gerçeği ortaya çıkarmaya girişen Florence'ın pozitif bilime yönelik güçlü inancı, bu seferki vak'ada ise hiç beklemediği bir şekilde sarsılacaktır. / İçerik Uyarıları: İçerdiği korku-gerilim öğeleri nedeniyle 15 yaşından küçük izleyiciler için uygun bir yapım değildir.

Ailece izlenebilir mi? / ŞARTLI EVET / 15+ (Ailenin küçük üyelerinin en az 15 yaşında ve daha büyük olması şartıyla)

Yeni Şafak-Sinema Puanı: * * 1/2

Resmî İnternet Sitesi ve Fragmanı: www.bbc.co.uk/bbcfilms/film/the_awakening

* * *

MAR

Türkiye'de Gösterime Sunulan Kopya Sayısı: 10 / Yapımcı Şirket: Yeniden Film / Dağıtıcı Şirket: Özen Film / Yönetmen: Caner Erzincan / Oyuncular: Volga Sorgu, Begüm Kütük, Güray Kip, Mahmut Gökgöz, Yılmaz Şerif, Ahmet Kural, Sırrı Süreyya Önder / Türü: Duygusal drama / Yapım Yılı, Süresi ve Ülkesi: 2011, 98 Dakika, Türkiye yapımı / Konusu: Mar, Anadolu'nun ücrâ bir köyünde yaşayan, her biri farklı yaş gruplarına mensup (çocuk, ergen ve yaşlı) üç erkeğin duygu dünyasını mercek altına alıyor. Kahramanlarımızın her üçü de yalnızdır ve bu ıssızlığı kapatacak bir sıcaklık arayışı içindedir. Ve yine her üçü de bu eksikliği tamamlayabilmek için kendi sınırlı koşulları içinde çırpınıp durur. Fakat, buralarda hırçın olan yalnızca doğa değildir. Küçük bir yerde, küçük düşler görmeye çalışan insanlar için hayat da her an hırçınlaşabilir. / İçerik Uyarıları: Yüzeysel cinsellik ve bazı olumsuz davranış örneklerine yer verdiği için, 13 yaşından küçük izleyiciler için uygun bir yapım değildir.

Ailece izlenebilir mi? / ŞARTLI EVET /13+ (Ailenin küçük üyelerinin en az 13 yaşında ve daha büyük olması şartıyla)

Yeni Şafak-Sinema Puanı: * * 1/2

Resmî İnternet Sitesi ve Fragmanı: www.marfilmi.net

* * *

YENİ ŞAFAK SİNEMA SAYFASI / YILDIZ PUANLAMA TABLOSU

* * * *

(4 Yıldız) Sinemanın sanat kimliğini pekiştiren gerçek bir başyapıt… Kaçırmanız gerçekten de yazık olur.

* * * 1/2

(3,5 Yıldız) Oldukça başarılı bir film. Şartlarınızı zorlamak pahasına mutlaka görmelisiniz.

* * *

(3 Yıldız) Çoğu bölümüyle sanatsal bir derinlik ve lezzet yakalayabilen, kayıtsız kalınmayacak bir film. Ömrünüzden bir kaç saati vermeye değer…

* * 1/2

(2,5 Yıldız) Bazı bölümlerinde iyi bir filmin kalite standartlarına erişmeyi başarabiliyor; fakat bir bütün olarak bakıldığında ise sorunlu ve tam olmamış.

* *

(2 Yıldız) Hiç bir sanatsal değeri ve akılda kalıcılığı yok. Yalnızca zaman öldürmek için tüketilebilir. Ki zamanınıza önem verdiğimiz için bunu da pek önermiyoruz.

* 1/2

(1,5 Yıldız) Kötü bir film ve neden çekildiğini anlamak zor… Görmemeniz yararınıza olacaktır.

*

(1 Yıldız) Sinema sanatı adına utanç verici bir gösteri… Arkanıza bakmadan kaçın, sevdiklerinizi de uzak tutun!

Yorum

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.