SİNEMA

BU HAFTA SONU GÖSTERİME GİREN DİĞER FİLMLER

20 Nisan Cuma günü ülkemiz sinemalarında 5 yeni film gösterime girdi. Bunlar arasından “Savaş Gemisi” (Battleship) adlı yapım sinema sayfamızda ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Geriye kalan diğer 4 filmin özet tanıtımları ise yıldız puanları ve içerik uyarılarıyla birlikte aşağıdadır:

Ali Murat Güven Yeni Şafak
alimuratg@yahoo.com

SEVİMLİ KAHRAMAN (The Outback)

Türkiye'de Gösterime Sunulan Kopya Sayısı: 155 / İthalatçı Şirket: Fida Film / Dağıtıcı Şirket: Tiglon Film / Yönetmen: Lee Kyung-Ho / Oyuncular: Sanal karakterlerden oluşan animasyon formatındaki bu filmin ülkemizde gösterime sunulan kopyaları Türkçe seslendirilmiştir. / Yapım Yılı, Süresi ve Ülkesi: 2012, 85 Dakika, Güney Kore-ABD ortak yapımı / Konusu: Albino türündeki koala Johnny, doğada oldukça ender rastlanan bir türdür. Fakat, bu farklılığı aynı zamanda başının da belâsıdır. Çevresindekiler farklı olduğu için onu hep dışlamış, hattâ yörede panayır kurulduğu zamanlarda kendisine aynen bir ucube gibi davranıp gösteriler yaptırmışlardır. Öte yandan, yolu bir gün yetenek avcısı bir Tazmanya canavarı olan Hamish ve elinden kamerasını hiç düşürmeyen Higgens ile kesişince, Johnny gerçek bir kahraman olmak üzere kendisini yollara vurur. Outback kasabasındakiler onu sırf farklı renkte olduğu için uzun bir süre dışlamışken, ansızın kasabanın kurtarıcısına dönüşen Johnny'yi kötü huylu timsah Bog'a karşı desteklemeye başlarlar. Genç koalanın önünde hakiki bir kahraman olabilmek için artık hiç bir engel kalmamıştır, bundan sonrasında ihtiyacı olan tek şey ise birazcık cesarettir. / İçerik Uyarıları: Her yaş grubundan izleyici kitlesi için uygun bir yapımdır.

Ailece izlenebilir mi? / EVET

Yeni Şafak-Sinema Puanı: * * *

Resmî İnternet Sitesi ve Fragmanı: Bu film için özel bir internet sitesi hazırlanmamıştır. Fragmanını Youtube'dan izleyebilirsiniz.

* * *

KORSANLAR / 3 BOYUTLU (The Pirates: Band of Misfits in 3D)

Türkiye'de Gösterime Sunulan Kopya Sayısı: 131 / İthalatçı Şirket: Warner Bros. / Dağıtıcı Şirket: Warner Bros. / Yönetmenler: Peter Lord, Jeff Newitt / Oyuncular: Sanal karakterlerden oluşan üç boyutlu dijital animasyon formatındaki bu filmin ülkemizde gösterime sunulan kopyaları Türkçe seslendirilmiştir. / Türkçe Seslendirme Sanatçıları: Korsan Kaptan (Murat Şen), İki Numara (Barış Özgenç), Charles Darwin (Aydoğan Temel), Şaşırtıcı Kıvrımlı Korsan (Burcu Esmersoy), Kraliçe Victoria (Betül Arım), Korsan Kral (Osman Alkaş), Albino Korsan (Özgür Özdural), Kara Bellamy (Murat Aydın), Pala Liz (Neriman Uğur), Gutlu Korsan (Çağlar Çorumlu) / Türü: (3 boyutlu) Animasyon-Gençlik Serüveni / Yapım Yılı, Süresi ve Ülkesi: 2012, 88 Dakika, ABD-İngiltere ortak yapımı / Konusu: Açık denizlerde turlayarak başka gemilerin yolcuları ve mürettebatına dehşet salan gür sakallı Korsan Kaptan, sınırsız heveslere sahip, fakat mesleğinde pek de başarılı sayılayamayacak bir hayduttur. Yanındaki çapulcu sürüsüyle birlikte, karşısındaki engellerin büyüklüğünün farkında değilmiş gibi davranan Kaptan'ın hayattaki en büyük ideali ise azılı rakipleri Kara Bellamy ve Pala Liz'i yenerek, bütün hemcinslerinin peşinde koştuğu “Yılın Korsanı” Ödülü'ne sahip olmaktır. Bu konudaki onulmaz hırsı nedeniyle egzotik Kan Adası kıyılarından Victoria dönemi İngiltere'sinin sisli sokaklarına kadar pek çok diyara savrulup duran kahramanımız, yolculukları sırasında şeytanî bir kraliçe ile savaşacak, yanı sıra şaşkın tavırlara sahip genç bir bilim adamıyla da işbirliği yapacaktır. / İçerik Uyarıları: Her yaş grubundan izleyici kitlesi için uygun bir yapımdır.

Ailece izlenebilir mi? / EVET

Yeni Şafak-Sinema Puanı: * * 1/2

Resmî İnternet Sitesi ve Fragmanı: www.thepirates-movie.com

* * *

ÖBÜR DÜNYADAN (The Awakening)

Türkiye'de Gösterime Sunulan Kopya Sayısı: 40 / İthalatçı Şirket: Bir Film / Dağıtıcı Şirket: Tiglon Film / Yönetmen: Nick Murphy / Oyuncular: Rebecca Hall, Dominic West, Imelda Staunton, John Shrapnel, Richard Durden, Alfie Field, Isaac Hempstead Wright, Anastasia Hille / Türü: Korku-gerilim / Yapım Yılı, Süresi ve Ülkesi: 2011, 107 Dakika, İngiltere yapımı / Konusu: Yıl 1921, Birinci Dünya Savaşı'nda yaşanan acılar ve kayıplardan büyük yaralar almış olan İngiltere… Savaşın yol açtığı yıkımlara bağlı olarak, insanların doğaüstü güçleri kabullenmeye de iyice yatkınlaştığı bu depresif dönemde, nişanlısının ölümünün ardından kendisini hayalet avcılığına adamış genç bir kadın, Florence Cathcart, kendisine bildirilen bir “hayaletli mekân” vak'asını araştırmak üzere taşradaki bir okula gider. Okulda henüz çocuk yaşta bir hayaletin görüldüğü söylenmektedir. Her zamanki kuşkucu tavrıyla böylesi hurafelerin ardındaki somut gerçeği ortaya çıkarmaya girişen Florence'ın pozitif bilime yönelik güçlü inancı, bu seferki vak'ada ise hiç beklemediği bir şekilde sarsılacaktır. / İçerik Uyarıları: İçerdiği korku-gerilim öğeleri nedeniyle 15 yaşından küçük izleyiciler için uygun bir yapım değildir.

Ailece izlenebilir mi? / ŞARTLI EVET / 15+ (Ailenin küçük üyelerinin en az 15 yaşında ve daha büyük olması şartıyla)

Yeni Şafak-Sinema Puanı: * * 1/2

Resmî İnternet Sitesi ve Fragmanı: www.bbc.co.uk/bbcfilms/film/the_awakening

* * *

MAR

Türkiye'de Gösterime Sunulan Kopya Sayısı: 10 / Yapımcı Şirket: Yeniden Film / Dağıtıcı Şirket: Özen Film / Yönetmen: Caner Erzincan / Oyuncular: Volga Sorgu, Begüm Kütük, Güray Kip, Mahmut Gökgöz, Yılmaz Şerif, Ahmet Kural, Sırrı Süreyya Önder / Türü: Duygusal drama / Yapım Yılı, Süresi ve Ülkesi: 2011, 98 Dakika, Türkiye yapımı / Konusu: Mar, Anadolu'nun ücrâ bir köyünde yaşayan, her biri farklı yaş gruplarına mensup (çocuk, ergen ve yaşlı) üç erkeğin duygu dünyasını mercek altına alıyor. Kahramanlarımızın her üçü de yalnızdır ve bu ıssızlığı kapatacak bir sıcaklık arayışı içindedir. Ve yine her üçü de bu eksikliği tamamlayabilmek için kendi sınırlı koşulları içinde çırpınıp durur. Fakat, buralarda hırçın olan yalnızca doğa değildir. Küçük bir yerde, küçük düşler görmeye çalışan insanlar için hayat da her an hırçınlaşabilir. / İçerik Uyarıları: Yüzeysel cinsellik ve bazı olumsuz davranış örneklerine yer verdiği için, 13 yaşından küçük izleyiciler için uygun bir yapım değildir.

Ailece izlenebilir mi? / ŞARTLI EVET /13+ (Ailenin küçük üyelerinin en az 13 yaşında ve daha büyük olması şartıyla)

Yeni Şafak-Sinema Puanı: * * 1/2

Resmî İnternet Sitesi ve Fragmanı: www.marfilmi.net

* * *

YENİ ŞAFAK SİNEMA SAYFASI / YILDIZ PUANLAMA TABLOSU

* * * *

(4 Yıldız) Sinemanın sanat kimliğini pekiştiren gerçek bir başyapıt… Kaçırmanız gerçekten de yazık olur.

* * * 1/2

(3,5 Yıldız) Oldukça başarılı bir film. Şartlarınızı zorlamak pahasına mutlaka görmelisiniz.

* * *

(3 Yıldız) Çoğu bölümüyle sanatsal bir derinlik ve lezzet yakalayabilen, kayıtsız kalınmayacak bir film. Ömrünüzden bir kaç saati vermeye değer…

* * 1/2

(2,5 Yıldız) Bazı bölümlerinde iyi bir filmin kalite standartlarına erişmeyi başarabiliyor; fakat bir bütün olarak bakıldığında ise sorunlu ve tam olmamış.

* *

(2 Yıldız) Hiç bir sanatsal değeri ve akılda kalıcılığı yok. Yalnızca zaman öldürmek için tüketilebilir. Ki zamanınıza önem verdiğimiz için bunu da pek önermiyoruz.

* 1/2

(1,5 Yıldız) Kötü bir film ve neden çekildiğini anlamak zor… Görmemeniz yararınıza olacaktır.

*

(1 Yıldız) Sinema sanatı adına utanç verici bir gösteri… Arkanıza bakmadan kaçın, sevdiklerinizi de uzak tutun!

Yorum

Nurofen'de büyük skandal!

Nurofen'de büyük skandal!

1

Nurofen'in farklı isimlerle satılan 4 ağrı kesici ilacının da aslında birbirinden farklı olmadığı ortaya çıktı. İlaçların hepsinin aynı olması yüzünde..

Suriyeli dul ve yetimler konukevinde ağırlanıyor

Suriyeli dul ve yetimler konukevinde ağırlanıyor

2

Şanlıurfa'da Dilruba Evleri Yardımlaşma Derneği tarafından ilçede kullanılmayan eski devlet hastanesi onarılarak, Suriyeli dul ve yetimlere tahsis ed..

Hepatit B tarih oluyor

Hepatit B tarih oluyor

3

13. Ulusal Hepato Gastroenteroloji Kongresi'ne katılan ve kongreye başkanlık yapan Prof. Dr. Hasan Özkan, tıptaki yeni gelişmelerle hepatit B hastalığ..

Merhamet ve Adalet Uluslararası Kısa Film Yarışması

Merhamet ve Adalet Uluslararası Kısa Film Yarışması

4

Çekmeköy Belediyesi tarafından organize edilen "Merhamet ve Adalet Uluslararası Kısa Film Yarışması"nda, büyük ödül için yarışacak 20 film belli oldu.

Şerife nine Sağlık Bakanlığı'nın afişlerinde

Şerife nine Sağlık Bakanlığı'nın afişlerinde

5

Muayene için gittiği hastanenin acil servisine, çamurlu olduğu gerekçesiyle ayakkabılarını çıkararak giren 84 yaşındaki Şerife Cesur'un fotoğrafı, Sağ..

Adalet hepimize lazım

Adalet hepimize lazım

6

1980 darbesinde haksız yere tutuklanarak idam edilen Mustafa Pehlivanoğlu’nun acı hikayesini anlatan “Ankara Yazı:Veda Mektubu” 6 Mayıs tarihinde vizy..

Şafak Sezer hastaneden kaçmaya çalıştı

Şafak Sezer hastaneden kaçmaya çalıştı

7

Yaklaşık 2 hafta önce evinde sinir krizi geçiren ve hastaneye kaldırılan Şafak Sezer, Şişli'de ruhsal hastalıkların tedavi edildiği bir hastaneye sevk..

Yılkı atları turistlerin ilgi odağı oldu

Yılkı atları turistlerin ilgi odağı oldu

8

Antalya'nın İbradı ilçesinde yıllar önce doğaya bırakılan ve bugün sayıları 400'ü bulan yılkı atları, yurt edindikleri Eynif Ovası'na güzellik katıyor..

Sinan Çetin'in oğluna bir dava daha açıldı

Sinan Çetin'in oğluna bir dava daha açıldı

9

İstanbul Beşiktaş'ta polis aracına çarpmasıyla bir polisin ölmesine diğerinin de yaralanmasına yol açan ünlü yönetmen Sinan Çetin'in oğlu Rüzgar Çetin..

Türk yazarlar dünyaya taşınıyor

Türk yazarlar dünyaya taşınıyor

10

Anadolu Yazarlar Birliği'nin düzenlediği Uluslararası Öğrenci Akademisi bu yıl 65 ülkeden 230 öğrenciyi ağırlıyor. Çeviri atölyesine katılan öğrencile..

Masa başı çalışanlara 6 dakika egzersiz arası

Masa başı çalışanlara 6 dakika egzersiz arası

11

İzmir Sağlık Müdürlüğü, masa başı iş yapan personelin sağlık sorunları yaşamaması için bilgisayar programı aracılığıyla çalışanlarına her gün 6 dakika..

'Sevda Kuşun Kanadında' tam not aldı

'Sevda Kuşun Kanadında' tam not aldı

12

TRT'nin yeni dizisi Sevda Kuşun Kanadında'nın ilk bölümü yayınlanırken, çok sayıda izleyicinin ekranlara kitlendiği görüldü. Erbakan, Kısakürek ve Kot..

İstanbul’dan Urla’ya sanat yolculuğu

İstanbul’dan Urla’ya sanat yolculuğu

13

Oyuncu Şafak Ersözlü, İzmir'in Urla ilçesine taşınmasının ardından her yıl İstanbul'da düzenlenen Sanatta Görünürlük Festivali'ni İzmir'e taşıdı.

Sümeyye Erdoğan'ın nikah tarihi belli oldu

Sümeyye Erdoğan'ın nikah tarihi belli oldu

14

Geçen ay nişanlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan ile Selçuk Bayraktar’ın 14 Mayıs Cumartesi günü evleneceği öğrenildi. T..

Kut'ül Amare'nin müzikleri Can Atilla'dan

Kut'ül Amare'nin müzikleri Can Atilla'dan

15

Kut'ül Amare'nin 100'üncü yıl dönümünde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayesinde, dün sahnelenen "Kut'ül Amare Belgeli Dramatik Gösterimi"nin müziklerini..

Obeziteyle beslenerek mücadele edin

Obeziteyle beslenerek mücadele edin

16

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, obeziteyi doğru ve dengeli beslenmeyle yenmenin mümkün olduğunu söyledi. Hareketsiz yaşamın, sağlıksız beslenme..

Sokakta çalışan çocuklar buz pateni yaptı

Sokakta çalışan çocuklar buz pateni yaptı

17

Erzurum'daki Yakutiye Gençlik Hizmetleri Merkezince kenar mahallelerde yaşayan ve sokaklarda çalışmak zorunda bırakılan çocuklar için satranç, buz pat..

Eyüp'te 'Necip Fazıl Günleri'

Eyüp'te 'Necip Fazıl Günleri'

18

Eyüp Belediyesi, Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi'nin iş birliğiyle 2-6 Mayıs'ta Eyüp'te "Necip Fazı..

Tavşan yavrularını güvercin sahiplendi

Tavşan yavrularını güvercin sahiplendi

19

Edirne'de çiçek ve fide satıcılığı yapan Hasan Akdüz, baktığı tavşanın 5 yavru doğurduktan sonra ölmesiyle yavrulara Bulgaristan'dan getirilen balon c..

Cilt güzelliğini yok eden hatalar

Cilt güzelliğini yok eden hatalar

20

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, her geçen gün estetik kaygılar, güzel görünme isteği, yaşlılık bulgularını gizleme ve daha genç görünme arzusu..

+