SİNEMA

DEMİŞLER Kİ…

Sinema tarihine damgasını vurmuş büyük ustalardan kulaklara küpe olacak sözler...

Ali Murat Güven Yeni Şafak
alimuratg@yahoo.com

- (Allah'ın varlığına inanıp inanmadığı üzerine) Kesinlikle, bilinen her şeyin üzerinde, muazzam bir güç var evrende… Yoksa, her gün yapılması gereken bunca iş, böylesine karmaşık bir denge kendi kendine kusursuzca yürüyüp gidemezdi. Bu kadar çok dertle Allah'tan başka kim uğraşabilir ki?

* * *

- (Hitabet sanatı üzerine) Alçak sesle konuşacaksın, yavaş konuşacaksın ve mümkün olduğunca az konuşacaksın. Bilgelik budur.

* * *

- (Aktörlük üzerine) Benim kamera önünde yaptığım şey 'rol kesmek' değil, 'dış dünyaya tepki vermek'tir.

* * *

- (Kendisini şöhrete kavuşturan sinemasal tür üzerine) Western, gerçek anlamda sanat olmaya, sinema sektöründe var olan diğer bütün türlerden daha fazla yakındır. Çünkü, içinde saf sanatın bütün temel elementleri fazlasıyla bulunur.

* * *

- (Kahramanlık üzerine) Cesaret, başına gelebilecek şeylerden ölümüne korkmak, fakat buna rağmen yola koyulmaktır. O bakımdan, ben kişileri tanımlarken 'korkusuz' diye bir sıfata asla inanmam, yalnızca 'cesur olmaya' inanırım.

* * *

- (Erkek olmak üzerine) Bence her erkeğin hayatta sıkı sıkıya bağlı kalacağı bazı değişmez kanunları olmalı ve onlarla birlikte yaşamaya imân etmeli… Kim olduğunuzun, nereli olduğunuzun, mesleğinizin ne olduğunun hiçbir önemi yok; kendiniz için henüz gençlik yıllarındayken bir 'anayasa' hazırlamalı ve ona ömrünüz boyunca uymalısınız. Ki dilerseniz buna 'ilkeler bütünü' de diyebilirsiniz.

JOHN WAYNE (1907-1979)

Gerçek adı: Marion Robert Morrison

Hollywood'un “Koca Dük”ü, beyazperdeden gelip geçmiş bir numaralı maço erkek simgesi

Yorum

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.