Galatasaray tarihe geçti

Spor Toto Süper Ligi'nin lideri Galatasaray, deplasmandaki Karabükspor maçı için geldiği Zonguldak'ta tarihe geçti. İlk kez bir profesyonel futbol takımı Zonguldak Havalimanı'nı kullandı.

İha 00:00 Nisan 15, 2013 Yeni Şafak

Galatasaray tarihe geçti

Fotoğraf: Yeni Şafak
Spor Toto Süper Ligi'ni birinci sırada sürdüren Galatasaray, 1-0 galip geldiği Karabükspor maçı öncesinde tarihe geçti. Oyuncuları, teknik kadroyu ve Galatasaray yönetimini taşıyan Borajet'in Erol isimli uçağı, Karabükspor maçı öncesinde Zonguldak Havalimanı'na iniş yapmıştı.

Havalimanına saat 17.20'de inen kafile, maç sonrası aynı uçakla 23.15'de İstanbul'a uçtu. 1939-1945 yılları arasında inşa edilen havalimanına, yarım asra aşkın tarihi boyunca ilk kez profesyonel futbol takımı kullanmış oldu.

YURT İÇİ SEFERLER KALDIRILDI

Öte yandan 23 Kasım 2012 tarihinde Borajet firmasıyla Zonguldak-İstanbul-Trabzon seferleri başlamıştı. Yaklaşık 5 aydan bu yana kullanılan yurt içi seferleri 19 Nisan 2013 tarihinden itibaren sona erecek. Yurt içi seferlerin iptal edilmesi bazı çevrelerce tepki görürken Zonguldak Havalimanı Müdürü Hasan Özşahin, seferlerin yeterli yolcu potansiyeline ulaşılamadığı için kaldırıldığını söyledi. Özşahin, '23 Kasım 2012 günü yurt içi seferler başlamıştı. Zonguldak-Trabzon-İstanbul seferleri yapılıyordu. Fakat yeterli yolcu potansiyeline ulaşılamadığı için yurt içi seferleri Cuma gününden itibaren sona erecek' diye konuştu.

Havalimanında, hafta üç gün yalnızca Zonguldak-Almanya seferlerini gerçekleştiriliyor.

HAVALİMANININ TARİHİ

Zonguldak Havalimanı 1939 - 1945 İkinci Dünya savaşı esnasında inşa edilen Havaalanı, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanıldı. Uçak barınakları yapılır. Aynı zamanda bir tabur asker yerleştirilir ve şimdiki Jandarma Karakolu daha halen güvenliği sağlıyor. 1957- 1960 Sivil uçak seferleri yapıldı ve ücrete tabi olmak üzere turlar düzenlendi. 1999 yılında Bülent Ecevit'in döneminde yeni binası ve çevre düzenlemesi ile yeniden açıldı. 1 milyon metrekare büyüklüğünde ve 830 metre uzunluğunda olan havaalanı 3 sene sonra bir uçak dahi inmeden kapatıldı. 2002 yılında havalimanı kapatıldı. 2006 yılında DHMİ'nin açtığı ihaleyi kazanan Zonguldak Sivil Havacılık A.Ş. Hava alanını 25 yıllığına, USD 32.000+Kdv ye kiralandı. Kısaca ZONHAV adını alan şirket, DHMI ye yıllık cirodan binde 1.06 + KDV pay verecek. 2007 yılında Zonguldak Özel Sivil Havacılık A.Ş ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. 21 Temmuz 2009 Çarşamba günü ilk sefer düzenlendi. Öğer Türk Tur adına sefer yapan Germania uçağı 144 yolcusuyla Zonguldak Hava Alanı'na iniş yaptı. En son 23 Kasım 2012 günü Borajet firması tarafından yurt içi seferler başlatıldı.

  Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Şafak Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

  Galatasaray tarihe geçti

  Spor Toto Süper Ligi'nin lideri Galatasaray, deplasmandaki Karabükspor maçı için geldiği Zonguldak'ta tarihe geçti. İlk kez bir profesyonel futbol takımı Zonguldak Havalimanı'nı kullandı.

  Galatasaray tarihe geçti

  Yayın hayatına başladığımız ilk günden itibaren ülkemizde demokrasinin tüm kurumları ile yerleşmesi, milli irade ve değerlerimizin hakim olması için tüm gücümüzle çalıştık. Bu ülkenin geleceğinin derin sularda boğulup gitmemesi için çaba sarf ettik. Fırtınalı günlerde sığınılacak bir liman olduk. Bugüne kadar ülkemize yapmış olduğumuz katkıyı bundan sonra da okurlarımızın desteği ile sürdürmeye devam edeceğiz. Her gün Yeni Şafak’la yeni bir umut olacak.

  SON DAKİKA

  #title#