https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Teknoloji 32 Biti dünyaya tanıtan adam hayatını kaybetti

32 Bit’i dünyaya tanıtan adam hayatını kaybetti

Intel’ın 5. CEO’su Paul Otellini, dün gece hayatını kaybetti. 32 bit işlemci mimarisini dünyaya entegre eden başarılı CEO, aynı zamanda Apple’ı PowerPC çiplerinden vazgeçirip Intel'e geçirmesi ile de tanınıyordu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Intel'de mühendis olmadığı halde kariyerinin zirvesine ulaşan Paul Otellini, şirket tarihi boyunca bunu başarabilen tek kişi olarak biliniyor.
Intel'de mühendis olmadığı halde kariyerinin zirvesine ulaşan Paul Otellini, şirket tarihi boyunca bunu başarabilen tek kişi olarak biliniyor.

Dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden biri olan Intel’in eski CEO’su Paul Otellini dün gece hayatını kaybetti.

Bilgisayarın ana bileşenlerinin en önemli, olmazsa olmaz parçalarında biri olan işlemciyi üreten firma yetkilileri, sabah saatlerinde eski CEO’sunun ölüm haberini basına açıkladı.

Intel’i Intel yapan ve en büyük çalışmalarına imza atan Otellini, x86, yani 32 bit işlemci mimarisini tüm dünya ile buluşturdu. 2005-2013 yılları arasında görev yaparak emekliye ayrılan CEO, ayrıca Apple’ın PowerPC çiplerinden Intel'e geçmesini sağladı. 2013 yılından sonra yaptığı açıklama ile Intel’de görev yaptığı süre boyunca yaşadığı en büyük pişmanlığın Intel çiplerini iPhone cihazlara yerleştirememek olduğunu açıklayan Otellini, hayalini gerçekleştiremeden hayatını kaybetti.

REKLAM

Intel'in şimdiki CEO'su Brian Krzanich, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

  • "Paul'u kaybımızdan ötürü derinden hüzünlüyüz. O devasa bir mühendis denizinin içinde kullanıcıların sesiydi ve bize sadece müşterileri ilk sıraya koyduğumuzda kazanabileceğimizi öğretti."

Mühendis olmadı halde 1974'te girdiği Intel'de 40 yıllık kariyeri boyunca zirveye çıkabilen tek kişi olarak bilinen Otellini'nin bu durumu, görevindeki başarısının ne denli yüksek olduğunu gözler önüne seriyor.