TeknolojiCassini intihar dalışını yaptı

Cassini 'intihar' dalışını yaptı

NASA bugün Cassini uydusunu Satürn’e ölüm dalışı yapmak için yönlendirildi. Uydu Satürn’ün atmosferine giriş yaparak binlerce parçaya ayrıldı. NASA TV bu ilginç olayı internet üzerinden canlı olarak yayınladı.

Haber MerkeziDiger
Cassini uydusu bugün Satürn'e ölüm dalışı yapacak.
Cassini uydusu bugün Satürn'e ölüm dalışı yapacak.

NASA, Cassini uydusunu 1997 yılında Satürn’e yollamıştı. Popular Science Türkiye'nin haberine göre keşif aracı 2004 yılında gezegene ulaştı ve o zamandan beri gezegenin gizemli uyduları, buz ve toz halkaları ve yüzeyi hakkında incelemeler yaptı.

  • Cassini görevini yöneten NASA mühendisi Earl Maize, Çarşamba günkü basın toplantısında görevin bugün ‘’Satürn’ün bulutlarının çok üstünde alevli bir şovla’’ sona ereceğini söyledi.
  • Maize sözlerine şöyle devam etti, ‘Şüphesiz ki, böylesi inanılmaz bir makinenin kaybına hüzünleneceğiz. Fakat hepimizin büyük bir gurur yaşadığını düşünüyorum. Satürn’de bir şey yapmak için yola çıktık, bunu başardık, bunu fazlasıyla iyi yaptık ve giderek daha fazla şeyi ulaştırdık. Ve geride bilgili ancak hala meraklı bir dünya bıraktık.’

Cassini projesi en büyük keşfi yüzünden yok olacak. Keşif aracı 2005 yılında Satürn’ün uydusu Encaladus’tan fırlayan su jetlerini tespit etmişti.

NASA JPL’de Cassini projesinde çalışan bilim insanı ve gezegen bilimci Linda Spilker basın toplantısı esnasında Encaladus hakkında konuşarak, ‘Yaşam olasılığına sahip, güneşten çok uzak olan çok küçük bir yer bulmak, hem kendi gneş sistemimizde, hem de ötedeki dış gezegen sistemlerinde yaşamı nerede arayabileceğinize dair olan yaklaşımımızı geliştirdi’ dedi.

REKLAM

Satürn'den en iyi fotoğraflar
FOTOĞRAF10
Title
15 Ekim 1997'de Cassini uzay aracının kalkışı
Title
Satürn'ün ayı Enceladus - 9 Mart ve 14 Temmuz 2005 arası
Title
Satürn'ün Gündönümü - 12 Ağustos 2009
Title
Satürn ve önünde duran uydusu Titan - 6 Mayıs 2012
Title
Satürn'ün Kuzey Kutbundaki Fırtına - 27 Kasım 2012
Title
Satürn'den gözüken bizim gezegenimiz - 19 Temmuz 2013
Title
Satürn'ün ayı Titan - 13 Kasım 2015
Title
Satürn'ün kuzey yarımküresindeki bulutlar - 20 Temmuz 2016
Title
Satürn'ün Halkaları - 14 Ağustos 2016
Title
Satürn'ün uydusu Pan - 7 Mayıs 2017
Satürn'den en iyi fotoğraflar
15 Eylül Cuma günü Satürn'ün atmosferine girip oranın bir parçası haline gelecek olan Cassini uzay aracı, Satürn'ü son kez fotoğrafladı.


Su içeren bu yerlerde bir hayat emaresi olabilir ve Cassini’nin yakıtı bitmek üzere bu yüzden NASA riske girmiyor.

NASA’da çalışan başka bir bilim adamı Tim Green gezegeni korumak için, Encaladus ve Titan’a geri gitme arzuları nedeniyle oradaki cisimleri korumak için Cassini programının sona erdirildiğini belirtti.

20 yıllık, 3.26 milyar dolarlık görevin sonra erişi teleskopların görüntüleyemeyeceği kadar uzak bir mesafede gerçekleşti.

NASA TV, kendisini yok etmek için dalış yapacak olan ve nükleer güçle çalışan Cassini uydusunun ölüm dalışını internet üzerinden canlı olarak yayınladı.

REKLAM

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.