TeknolojiCeza yokteşvik var

Ceza yok teşvik var

BTK Başkanı Fatih Sayan, 4,5G teknolojisi konusunda yerlilik şartını yerine getirmeyen operatörlere ceza vermeyi düşünmediklerini söyledi. Yerli olarak elde avuçta ne varsa kullandırdıklarını belirten Sayan, “Potansiyelin yüksek olmadığını gördük. Onun için ceza konusunu ağırdan alıyoruz. Bunun yerine operatörleri teknolojik alt yapıya kaynak ayırmaya teşvik ediyoruz” dedi.

İbrahim AcarYeni Şafak
BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan
BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan

Ağustos 2015’te yapılan ve devletin kasasına yaklaşık 4 milyar avro girmesini sağlayan 4,5G ihalesinin üzerinden yaklaşık 2 yıl geçti. 1 Nisan 2016’da devreye alınan 4,5G’yi de bir yıldan fazladır kullanıyoruz. İhalenin önemli şartlarından biri de yerlilik şartıydı. Kademeli olarak yerine getirmesi gereken yerlilik şartı oranı birinci yıl için yüzde 30 olarak konulmuştu. Türkiye’de faaliyet gösteren üç operatörün de bu şartı yerine getirilmedi ve getirilmesi de kolay olmayacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’nın bu durumda operatörlere cirolarının yüzde 3’ü kadar ceza kesme yetkisi var. Çokça konuşulan ama nasıl bir çözüm üretileceği belirsiz olan bu konuyu BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan'a sorduk. Sayan, ortaya çıkan oranın düşük olduğunu söyledi.

POTANSİYELİN YÜKSEK OLMADIĞINI GÖRDÜK

Bunun altında yatan nedenin ‘yerli malı’ belgesi olan ürün yetersizliği olduğunu belirten Sayan, “Özellikle yazılım konusundaki yerli ürün ve hizmeti kimin nasıl vereceği net değildi. Şimdi bunlar netleşti. Odalar Borsalar Birliği bünyesinde bir komisyon oluşturduk. Komisyonda BTK da var. Artık Türkiye yerli malı yazılım belgesi verebiliyor” dedi. Bunun yanısıra OSTİM’de haberleşme alanında bir kümelenme oluşturduklarını da belirten Sayan, “Türkiye’de kim ne üretiyorsa getirecek burada test edecek. Uygun olanları kullandıracağız. Yerli ürün potansiyelinin çok yüksek olmadığını gördük. Mevcudun hepsini kullansanız bile belli bir oranı geçmeyeceğini anladık” dedi.

ELDE AVUÇTE NE VARSA KULLANILDI

Operatörlerin tedarik ihtiyaçlarını ağırlıklı olarak Nokia, Ericson ve Huwei’den karşıladığını belirten Sayan, şöyle devam etti: “Sadece Türkiye için de değil dünyanın hangi ülkesine gidersek gidelim bu böyledir. Yerli olarak elde avuçta ne varsa bütün operatörler bunu yansıttı. Bu konuyla ilgili bir pozitif gündem yakalamış durumdayız. Geçtiğimiz haftadan başlayarak toplantılar yapmaya başladık. Önce donanımcılar, ardından da yazılımcılar operatörleri ziyaret ettiler. Mevcut potansiyeli kullanmanın yollarını aradılar.”

CEZA KONUSUNU AĞIRDAN ALIYORUZ

Yerlilik oranında operatörlere verilen tarihleri değiştirmenin inkansız olduğunu belirten Sayan, ceza vermeyeceklerini de açıkça söyledi: “Yerli ürün olsa ve kullanılmasalar hem cezayı uygularız. Ama kullanacakları ürün olmadığı için biz de ağırdan alıyoruz. Üretim ekosisteminin öncelikle oluşturulması için birlikte çalışmaya başladık. Operatörlerin de elini taşın altına koyması lazım."

‘SÜBVANSİYON CEZA KESMEMEK Mİ?

Nasıl bir yöntemle bu sorunun üstesinden geleceklerini anlamak için BTK Başkanı Sayan’a, “Ceza kesmemek bir çeşit sübvansiyon mu?” sorusunu da yönelttik. Sayan’ın cevabı şöyle: “Evet öyle de diyebilirsiniz. Biz aslında ceza kesmeyerek böyle bir destek vermiş oluyoruz. Şartnamede ilk yıl yüzde 30’a kadar yerlilik şartı var. Bunu sağlamadıkları taktirde cironun yüzde üçü kadar ceza kesebiliyoruz. Ama durumu bildiğimiz için şu anda bunu gerekli görmüyoruz.”

OYUN OYNAMAYIN UYARISI

Türkiye'nin bu alanda treni kaçırmaması için gereken kolaylığı sağlayacaklarını da vurgulayan Fatih Sayan, firma satın alma yoluyla ilgili teknolojiyi Türkiye’ye getirme girişimlerine de dikkat çekti. Sayan, “Şu anda ürün olmadığı için zorlamıyoruz. Mesela ZTE Netaş’a aldı. Huawei Çerkezköy’de sınırlı da olsa bir üretim yapıyor. Ama bunlar yeterli değil. Biz bu ilgili olan firmalara ‘oyun oynamayın, dostlar alışverişte görsün diye değil; gerçekten yatırım ve üretim yapın’ diye uyarılarımızı yaptık” dedi.

BU İŞE KAYNAK AYRILMALI

Operatörlerden kazançlarının belli bir kısmını bu işe ayırmasını istediklerini de dile getiren Ömer Fatih Sayan bunun formülünü de anlattı: “Örneğin 1 milyar dolar kazanıyorsa bunun 300 milyon dolarını bu işe ayırmalı. Bunun için bir fon mu oluşturulur ne yapılır bilmiyorum ama kazandığının en az yüzde 30’unu bu yerlilik işine kaynak olarak ayırması lazım. Operatörler bunun zor olduğunu söylüyorlar ama biz bu yoldan başka çare yok. İşi sıkı tutarak yerlilik bilincini ve oranını arttıracağız."

  • FETÖ davaları işimizi 10 kat artırdı
  • BTK Başkanı Fatih Sayan ile konuştuğumuz bir diğer konu ise FETÖ davalarında önemli bir delil olarak görülen HTS kayıtları konusundaki talepler oldu. Mahkemelerden gelen taleplerin iş yüklerini 10 kat arttırdığını belirten Sayan, “Yazışmalar çok büyük bir yük haline geldi. Bir de komisyon kuruldu. İş yükümüz daha da artar. Zaten çalışan sayımız KHK’larla atılmalar nedeniyle üçte bir oranında azaldı. 15 Temmuz öncesine göre kıyaslanamaz bir iş yükü var. Normalde günde 100 evrak hazırlanırken şimdi 300, 500 ve 1000 evrak hazırlanması gerekiyor. İstenen talepleri operatörlere iletiyoruz. Türk Telekom, Türkcell ve Vodafone’den gelen dataları adli makamlara sunuyoruz” dedi. Yoğun iş yükünün üstesinden gelmek için alt yapı yatırımlarını arttırdıklarını da belirten Sayan, şunları kaydetti: “Eskide 30-45 günde yaptığımız bir çalışmayı şimdi bir günde karşılar duruma geldik. Alt yapı entegrasyonumuzu gerçekleştirdik. UYAP üzerinden bu taleplerin karşılamaya başladık. Bu sayede Ankara Batı Adliyesi için bu hizmeti vermeye başladık. Bu hafta bütün Türkiye’ye yayılacak alt yapı sayesinde evrak, posta ve kırtasiye ihtiyacını ortadan kaldırdık. Dinlemeler, kayıtlar derken iş yükümüz yine de çok."

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Hız yapmak insanların hayatını nasıl karartır?
Hollanda'da hız yapan sürücüler polis tarafından durduruluyor. Ceza yiyeceklerini sanan sürücülerse bunun yerine araçlarına binen bir insanla karşılaşıyorlar Karşılarındaki insan selam verip kendini tanıttıktan sonra işler değişiyor ve bunun sıradan bir polis durdurması olmadığı ortaya çıkıyor.
İsrail eşkıyalığı: Filistin bayrağı astığı için…
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri eşkıyalık yaptı. Dükkanlarındaki Filistin bayrağını kaldırmayan 16 yaşındaki Ahmet'e silahıyla saldıran işgalci askerin insanlık dışı müdahalesi kameraya kaydedildi.
Filistinli çocuklara 'İsrail’in başkenti' soruldu: İşte cevaplar…
Filistin'de geçtiğimiz yıllarda çocuklara 'İsrail'in başkenti neresidir?' diye soruldu ve 'Kudüs' demeleri sonucunda ödül verileceği söylendi. Sizce ne cevap verdiler?
Bu ağaçlar elektrik üretecek
Balıkesir'de bir grup öğrenci, geliştirdikleri "Solar Ağaç" projesiyle vatandaşların telefonlarını ağaçta şarj edip ücretsiz wifi sisteminden faydalanmasını sağlayacak.
Buz tutan göle ilk balık ağları atıldı
Doğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci büyük gölü olan Ardahan'daki Çıldır Gölü, soğuk havayla birlikte buz tuttu. Yüzeyi buz tutan göl, muhteşem bir görüntü oluştururken, çocuklar buzda kaymanın keyfini yaşadı.
İsrail polisinden Filistin bayrağı açan göstericilere müdahale
İsrail polisi, Doğu Kudüs'te Filistin bayrağı açarak gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahale etti. Ellerindeki Filistin bayraklarını sallayan çocukların üzerine ses bombası atan İsrail polisi, halkın elindeki bayrakları zorla alarak karakola götürdü. Bunun üzerine Kudüslüler, uçan balonlara astıkları Filistin bayrağını gökyüzüne bıraktı.Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.