TeknolojiÇinin flaş yasak kararıyla kripto para piyasası sert düştü

Çin’in flaş yasak kararıyla kripto para piyasası sert düştü

Çin Merkez Bankası'nın ICO faaliyetlerini yasaklaması, kripto para piyasasında deprem etkisi oluşturdu. Bitcoin dahil, işlem gören hemen hemen tüm para birimleri sert düşüş yaşadı. Kripto para uzmanları, sert düşüşün nedenini panik satışlarına bağlıyor.

Furkan ÖzataYeni Şafak
Geçtiğimiz yıllarda Çin’de Bitcoin’in yasaklanması gündeme gelmiş ve bu gelişmeler Bitcoin’de sert düşüşe neden olmuştu.
Geçtiğimiz yıllarda Çin’de Bitcoin’in yasaklanması gündeme gelmiş ve bu gelişmeler Bitcoin’de sert düşüşe neden olmuştu.

Çin yönetimi flaş bir kararla ülkelerinde ICO (Initial Coin Offering) faaliyetlerinin yasaklandığını duyurdu. Çin’deki dolandırıcılık faaliyetlerinin ICO ile artış gösterdiğini ve bunun önüne geçmek için ICO’yu yasakladığını duyuran yetkililer, böylece kripto para piyasasının da sert bir şekilde düşmesine neden oldu.

  • ICO nedir?
  • Initial Coin Offering’in (ICO) Türkçe karşılığı, Başlangıç Parası Teklifi (Bağışı) olarak karşımıza çıkıyor. Adından da anlaşılacağı üzere ICO ile girişimciler projelerine fon sağlıyor. Yatırımcılar dijital para birimlerini satın alarak hem güvendikleri projeye fon sağlamış hem de yatırım yapmış oluyor. Dünya çapında ICO ile girişimcilerin 1.6 milyar dolara yakın yatırım aldığı ifade ediliyor.

Gelgelelim ICO, dolandırma aracı olarak kullanıldığı gerekçesiyle birçok ülke tarafından sorgulamaya alındı. ABD’de de ICO faaliyetlerine denetlenme getiren bir yasa çıkarılmıştı. Son olarak Çin Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamayla, Çin’de ICO faaliyetleri yasaklandı.

Bu gelişmeyle özellikle Çin’de yaşayan ve kripto parası bulunan yatırımcılar, piyasadan parasını çekmeye başladı. Yapılan panik satışlarıyla birlikte, kripto para birimleri de sert düşüş yaşadı. İşlem hacmi en yüksek para birimlerinin karar öncesi ve sonrası değişimi şu şekilde:

REKLAM
  • Bitcoin – 5000$ / 4160$
  • Ethereum – 390$ / 291$
  • Bitcoin Cash – 620$ / 480$
  • Monero – 122$ / 92$
  • Dash – 360$ / 280$

Kripto para uzmanları, bu sert düşüşün panik satışlarından kaynaklandığını ve zamanla tekrar eski seviyesine geri döneceğini öngörüyor. Zira Çin’de ICO’ların yasaklanması ile piyasada işlem gören kripto paraların bir ilgisi bulunmuyor.

Çin bunu hep yapıyor!

Geçtiğimiz yıllarda yine Çin’de bu kez Bitcoin’in yasaklanması gündeme gelmiş ve bu gelişmeler Bitcoin’de sert düşüşe neden olmuştu. Fakat ilerleyen süreçte yeni kripto para birimlerinin de ortaya çıkmasıyla Çin’de ciddi bir piyasa oluşmuştu.