https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Teknoloji Elektrikli otomobil üretimini hızlandıracak

Elektrikli otomobil üretimini hızlandıracak

Yakın bir zamanda hayatımıza hızlıca giriş yapacağı ifade edilen elektrikli otomobillerin batarya sorununa, Güney Koreli teknoloji devi Samsung’dan yeni bir atılım geldi. Elektrikli araç üreticilerinin en büyük sıkıntısını çözecek olan bu teknoloji sayesinde otomotiv firmaları, elektrikli otomobillere geçişini daha da hızlandırabilecek.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Güney Koreli teknoloji devi Samsung, elektrikli otomobillere istenilen şekilde yerleştirilebilecek modüler bir batarya üretti
Güney Koreli teknoloji devi Samsung, elektrikli otomobillere istenilen şekilde yerleştirilebilecek modüler bir batarya üretti

Geleceğin otomobil teknolojisinde büyük bir rol oynayacak bataryalar, katı yakıtların yerini yavaş yavaş almaya başladı. Dünyanın önde gelen otomotiv firmalarının da bu alana büyük yatırımlar yaparak yönelmesi de gelecekte elektrikli otomobillerin içten yanmalı otomobillerin yerini alacağının bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Günümüzde geliştirilen elektrikli otomobillerin tek sorunu olan bataryalara ciddi AR-GE harcamaları gerçekleştiren teknoloji devleri de, söz konusu çalışmalar sonucu araçlara yüksek menzil kazandırmanın peşine düşmüş durumda. Bu teknolojisini öncüsü olan Tesla dahi dünyanın önde gelen batarya üreticilerinden biri olan Panasonic'in ile yaptığı ortaklık neticesinde araçlarına yüksek menzilli bataryalar üretebiliyor.

REKLAM

Şimdi ise Güney Koreli teknoloji devi Samsung, elektrikli otomobillerde kullanılacak modüler bir batarya ile gün yüzüne çıktı. Teknoloji devinin ürettiği batarya, araçlara maksimum 600 KM mesafe kat etme imkanı tanıyor. Ayrıca modüler yapısı sayesinde elektrikli otomobil üreticilerine bu bataryayı araca istenilen şekilde yerleştirme imkanı sağlıyor.

Samsung SDI, Frankfurt Motor Show 2017'de tanıtılan yeni batarya, elektrikli araç üretmek isteyen otomotiv firmalarını en büyük sorundan kurtaracak gibi görünüyor.

Dünya üzerinde birçok teknoloji markasına OLED ekran, çip gibi birçok teknolojiyi tedarik eden Güney Koreli teknoloji devi Samsung, yakın zamanda otomotiv firmalarına da batarya tedarik edecek gibi görünüyor.

REKLAM