TeknolojiElon Musktan 3 havalimanına teklif

Elon Musk'tan 3. havalimanına teklif

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelen Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla, yeni havalimanı için bir proje sundu. Musk, İstanbul'a enerji depolama tesisi kurmak istiyor. İGA teklifin değerlendirildiğini açıkladı.

Haber MerkeziDiğer
Elon Musk 3. havalimanı için bir teklifte bulundu.
Elon Musk 3. havalimanı için bir teklifte bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel davetiyle geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi ziyaret eden Elon Musk’ın şirketi Tesla’dan da İstanbul Yeni Havalimanı’na işbirliği teklifi geldi. Elektrik enerjisini depolayacak batarya üretmek üzere çalışan Tesla, İstanbul Yeni Havalimanı’na da bir elektrik depolama ünitesi kurma teklifinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Elon Musk'la görüştü
TEKNOLOJİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan Elon Musk'la görüştü

Elon Musk’ın İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Diarmuid O’Connell tarafından İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu’ya yapılan teklifte yeni havalimanının enerji ihtiyacının karşılanmasında Tesla’nın yeni elektrik depolama ünitesi Powerwall’un kullanılması isteniyor.

Geleceğin bataryaları burada üretilecek!
TEKNOLOJİ
Geleceğin bataryaları burada üretilecek!

REKLAM

Teklifin detaylarını anlatan Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu, elektrik enerjisi depolayacak batarya üretimine hız veren Tesla’nın ürettiği ‘Powerwall’ ünitesiyle dünyada bu depolamaları sağlamaya çalıştığını ifade ederek, “Geçen yıl Tesla merkezini ziyaret ettik. Burada Elon Musk’ın İş Geliştirme bölümünden Sorumlu Başkan Yardımcısı Diarmuid O’Connell, Yeni Havalimanında bir elektrik depolama tesisi kurulabileceğini, bunu da Tesla olarak yapmak istediklerini anlattı. Biz de ‘Değerlendirebiliriz’ dedik. Ancak böylesine yerli bir projede gönlümüz önce bu işin yerli olmasından yana olur. Biz Kalyoncu olarak da yerli enerji depolama tesisleri üzerinde çalışacağız. Yerli şirketler, ortaklıklar da olabilir. Hepsi değerlendiriliyor” diye konuştu.

REKLAM


Çılgın deha Elon Musk'ın başarı dolu hayat hikayesi
FOTOĞRAF11
Title
Elon Musk Güney Afrika'da doğdu. İlk bilgisayarını 10 yaşındayken aldı.
Title
12 yaşına geldiğinde 'Blastar' isimli bir oyun geliştirdi ve bu oyunu 500$'a sattı.
Title
Stanford üniversitesinde okurken Zip 2 isimli bir şirket ile ilk adımını attı. Bu şirketi 1999'da Compaq'a 307 milyon dolara sattı.
Title
2000 yılında neredeyse hepimizin kullandığı ödeme sistemi Paypal'ı kurdu.
Title
2001 yılında Musk Vakfı'nı kurdu. Bu vakfı bilim, yenilenebilir enerji, uzay araştırmaları, tıp ve mühendislik çalışmalarına destek vermek için kurdu. Sitesinin ilk hali resimdeki gibiydi.
Title
2002 yılında Paypal şirketini Ebay'e 1.5 milyar dolara satarak SpaceX'i kurdu.
Title
2006 yılında 33.000 binaya elektrik sağlayacak bir proje olan Solar City'e başladı.
Title
2007 yılında SpaceX firması ISS'ye kargo taşımak için 1.6 milyar dolarlık bir anlaşma yaptı.
Title
2008 yılında Tesla'nın CEO'su olarak elektrikli otomobil pazarında önemli bir oyuncu oldu.
Title
2013 yılında Hyperloop isimli ses hızındaki trenin ilk çizimlerini paylaştı.
Title
2016 yılında piyasaya sürülen Tesla Model X şimdiye kadar üretilmiş en iyi otomobiller arasında gösteriliyor.
Çılgın deha Elon Musk'ın başarı dolu hayat hikayesi
28 Haziran 1971'de Pretoria, Güney Afrika'da doğan Elon Musk üç kardeşin en büyüğüydü. Çocukluğunu Güney Afrika'da geçiren Elon ilk kişisel bilgisayarını 10 yaşında aldı. 12 yaşına geldiğinde ise “Blastar” isimli bir oyun tasarladı. Bu oyunu 500$'a sattı. Bazı insanlar onun için gerçek demir adam diyor. İşte Elon Musk'ın ilginç hayatından kareler..