TeknolojiEvden çalışma out, ofisten çalışma in

Evden çalışma out, ofisten çalışma in

Yapılan işe ve çalışan sosyo-kültürüne uygun son teknoloji ofisler, evden çalışma kültürünü yaygınlaştırmadan bitirecek. Office 21 Projesinin tespitlerine göre geleceğin ofisleri, 20-65 yaş aralığındaki tüm kuşaklara hitap eden teknolojik konseptlerle iş üretkenliğini, sosyalleşmeyi ve memnuniyeti artıracak. Bunun dünyadaki örneği ise IBM’nin evden çalışan binlerce çalışanını ofise geri çağırmasıyla başladı.

Erdi YılmazYeni Şafak
Evden çalışma out, ofisten çalışma in
Evden çalışma out, ofisten çalışma in

Hızla gelişen teknolojinin evden çalışma kültürünü hayatımıza katması beklenirken, yapılan araştırmalar yüzyüze iletişimin yüksek katma değerli ürünler geliştirmedeki etkisi nedeniyle şirketlerin yeniden ofise döneceğini gösteriyor. Alman araştırma enstitüsü Fraunhofer IAO’nun öncülüğünde süren Office 21 Projesi, işe ve çalışan sosyo-kültürüne uygun ihtiyaçları günün teknolojileriyle karşılayan ofislerin, evden çalışmayı kaldıracağını öngörüyor. Öyle ki birkaç ay önce teknoloji devi IBM de evden çalışan binlerce çalışanını ofise geri çağırarak bunu destekleyen durumun fitilini ateşledi.

7 YILA OFİSLER DEĞİŞECEK

Araştırmaya göre geleceğin ofisleri, 20-65 yaş aralığındaki kuşakların ihtiyaçlarına aynı anda cevap verebilen, yaratıcılığı, sosyalleşmeyi, memnuniyeti önde tutan, bireyselliği de destekleyen ofisler olacak. Office 21 araştırmasının proje partnerliğini sürdüren Nurus Baş Tasarımcısı Renan Gökyay, şirketlerinin endüstriyel tasarım ve mobilya sektöründeki 90. kuruluş yıldönümü vesilesiyle Office 21 Projesi direktörü Dr. Stefan Rief'i İstanbul'da gazetecilerle buluşturdu. Araştırmayı değerlendiren Rief, çalışanların mutluluğunu ilgilendiren ofislerin, 5 ila 7 içinde verimlilikten daha önemli olacağını belirtti.

REKLAM

Renan Gökyay - Stefan Rief

İNSAN FAKTÖRÜNE DÖNÜŞ

Dr. Rief, Office 21 araştırmasında ‘2025 yılında nasıl çalışacağız’ sorusuna yanıt aradıklarını belirterek, “Teknolojinin ve dijitalleşmenin, çalışanların beklentilerine ne ölçüde yanıt verdiğini gözlemledik. Ve gördük ki; kapitalizm, insan faktörünü yeniden öne çıkarmaya başlıyor” dedi. Grup halinde çalışırken, henüz hala geleneksel olunduğunu belirten Rief, şöyle devam etti: “Yakında toplu halde dijitalleşeceğiz. Gelecekteki ofislerde, çok sessiz alanlar, proje ekiplerinin özel alanları, yaratıcılık için özel alanlar, video konferans odaları, telefon odaları, kişisel eşyaların bırakılacağı alanlar bulunacak.”

REKLAM

Kuşağına uyum şart

Yakında çalışma masalarının ve koltukların çalışanları tanıyıp sağlık durumlarına göre, hatta ısı ve ışık tercihlerini bilerek hareket edeceğini anlatan Renan Gökyay, yeni nesil ofis anlayışını şu ifadelerle değerlendirdi: “Dijitalleşmenin, teknolojik yeniliklerin ve internetin kucağında doğmuş bu nesli çalışma hayatında, alışkın oldukları özgürlük ortamına göre desteklemek, farklı çalışma şekillerine göre tasarım yapmak gerekiyor. Toplantı için, video konferans için, sessiz kalma için, gürültülü ortamda çalışmak için, beraber çalışırken de bilgiyi beraber üretmeyi mümkün kılacak farklı enstrümanlara ihtiyacımız var.”

Araştırmanın Türk paydaşı Nurus

REKLAM

Office 21 Projesi’nde, aralarında Adidas, Volkswagen, BMW, Fujitsu, İntel gibi 24 marka yer alıyor. Office 21'in tek Türk paydaşı Nurus; ofis, otel, restoran, sosyal salonlar, eğitim amfileri, ulaşım araçları ve sivil havacılık gibi alanlara çalışma mobilyaları tasarlama ve üretme sürecindeki bilgi birikimiyle projeye katkı sağlıyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.
Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Belhi
İslam'ın gurur kaynağı olan, bilinen ilk bilişsel psikolog, beden ve akıl sağlığını ayıran ilk hekim El Belhi'yi bu haftaki Müslüman Alimler serimizde ele aldık. İşte yerin resmini ilk kez kullanarak coğrafyada, akıl sağlığına önem vererek psikolojide çığır açan Müslüman Alim el Belhi...


Ünlü sunucudan muhteşem Kudüs yorumu
Ünlü sunucu ve gazeteci Abdurrahman Uzun, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı skandal Kudüs kararını 'İncil okurken sigara içilir mi?' hikayesi üzerinden 3 dakikada böyle özetledi.
Erdoğan'dan Pavlopulos'a: Biz olmasak NATO'ya giremezdiniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyaretinde Atina'da Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile ortak basın açıklaması yaptı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'un Lozan ile ilgili sözlerine Erdoğan sert yanıt verdi.