https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Teknoloji Facebooktan kan bağışı için yeni sistem

Facebook'tan kan bağışı için yeni sistem

Facebook, kan bağışçıları ve kan arayanları bir araya getirecek yeni bir sistem geliştirdi. Karşılıklı bildirim ve direkt iletişim özellikle doğal afetlerde hayat kurtarabilir.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Facebook'un yeni kan bağışı sistemi 1 Ekim'de Hindistan'da aktif olacak.
Facebook'un yeni kan bağışı sistemi 1 Ekim'de Hindistan'da aktif olacak.

Sosyal medya araçları acil kan ihtiyacı durumlarında sıkça kullanılıyor. Facebook ve Twitter üzerinden bu konu için açılan özel gruplar bile mevcut. Bu gruplar sayesinde bir çok kişi ihtiyacı olan kana ulaşabildi.

İhtiyaç sahibi ve bağışçıları buluşturmak için Facebook yeni bir sistem denemeye başlıyor. Bu sistem ile kan bağışı yapmak için uygun olan kişileri uygun olan yerlere yönlendirecek. Facebook’un kurduğu sistem ile kan bağışı yapan kişiler ise profillerinde özel bir bağışçı etiketi taşıyacak.

Kan bağışının bir çok insana ulaşması özellikle az bulunan kan tipleri için etkili bir çözüm olacağa benziyor. Bağışçı etiketleri sadece profilde değil arkadaşlarınızın zaman çizelgesinde de görülebilecek.

REKLAM

Facebook'un kan bağışı sistemini ekran görüntüsü.

Hindistan’ın Ulusal Kan Bağışı günü olan 1 Ekim’de Facebook yeni sistemini aktif edecek. 1 Ekim tarihinde Hindistan’daki Facebook kullanıcıları haber kaynaklarında bağışçı olmalarını belirten bir mesaj görecek.

Kan bağışı sisteminin bir sonraki aşamasında kan bankaları, hastaneler, hasta ve hasta yakınlarının iletişim bilgileri Facebook aracılığıyla bağışçılara iletilecek. Facebook kullanıcıları ihtiyaç duyulan kan türünü ve bağış noktalarını takip edebilecek. Messenger ve WhatsApp üzerinden iletişim kurulacak. Hindistan ile başlatılan kan bağışı arayüzünün zamanla farklı ülkelerde de aktif olarak kullanılacağı öngörülüyor.

REKLAM