TeknolojiiPhone Xun en bomba özelliği çalıntı çıktı

iPhone X’un en bomba özelliği çalıntı çıktı!

Apple'ın 3 Kasım'da satışa sunacağı iPhone X'un en beğenilen özelliklerinden Animoji'nin çalıntı olduğu ortaya çıktı. Emonster isimli uygulama geliştirme şirketinin iddiasına göre Apple, kendilerinin App Store'da yayınlanan uygulamasının isim hakkını ve içeriğini çaldı.

Haber MerkeziYeni Şafak
Apple Türkiye'nin geçtiğimiz yıl resmi satış fiyatını açıkladığı iPhone X, ülkemizde 6.099 TL'den başlayan fiyatlarla satışa çıkıyor.
Apple Türkiye'nin geçtiğimiz yıl resmi satış fiyatını açıkladığı iPhone X, ülkemizde 6.099 TL'den başlayan fiyatlarla satışa çıkıyor.

ABD’li teknoloji devi Apple, 12 Eylül’de Steve Jobs salonunda düzenlediği etkinlikte ‘one more thing…’ (bir şey daha var) diyerek gelmiş geçmiş açık ara en iyi akıllı telefonu iPhone X’u tanıtmıştı. iPhone X’u farklı kılan pek çok donanım ve yazılımın olduğu biliniyor. Çerçevesiz tasarıma sahip OLED ekran, Face ID teknolojisi, Lightning portre, fiziksel ana ekran tuşunun kaldırılması, kablosuz ve hızlı şarj desteği bunlardan sadece birkaçı…

iPhone X’un en beğenilen özelliklerinden bir tanesi de Animoji oldu. Bu özellik sayesinde derinlik algılayıcı ön kamera sensörleri yüz hatlarını algılıyor ve yüz hareketlerini farklı emojilere uyguluyor. Böylece yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere istenen mesaj, iMessage ile karşı tarafa hareketli bir panda emojisi ile gönderilebiliyor.

REKLAM

Gelgelelim Apple’ın bu popüler teknolojisi hakkında farklı iddialar ortaya atıldı. Emonster isimli bir uygulama geliştirme şirketi, söz konusu teknolojiyi iPhone X tanıtılmadan önce geliştirdiklerini ve App Store’da yayınladıklarını ve Apple’ın kendilerinden çaldığını ifade etti.

Şirketin sahibi Enrique Bonansea, Apple’ın bu uygulamadan habersiz olmadığını açıkladı ve ABD’li teknoloji devini mahkemeye verdiklerini belirtti. Bonensea’nin iddiaları şu şekilde:

  • The Emoji Law Group LLC. isimli bir şirket, henüz iPhone X tanıtılmadan önce Animoji markasını satın almaya çalıştı. Fakat bunu kabul etmedik. Bu şirket muhtemelen Apple’ın bünyesinde olan ve gizlilik çerçevesinde ismi bilinmeyen bir şirket. Ayrıca iPhone X’un tanıtımından 1 gün önce Animoji’nin iptali için mahkemeye başvurdular.

Gelgelelim Apple, Animoji’nin isim hakkını satın alamasa da söz konusu teknolojiyi Animoji olarak tanıtmaktan geri durmadı. Gelişmeler üzerine Emonster şirketi ise, Animoji isminin kullanımına karşı daimi tedbir, mahkeme ücretleri ve elde edilen karlar için tazminat talebiyle Apple’ı mahkemeye verdi.

REKLAM

iPhone X satın almamak için 5 neden!
TEKNOLOJİ
iPhone X satın almamak için 5 neden!

İşte Apple'ın yeni iPhone modelleri
TEKNOLOJİ
İşte Apple'ın yeni iPhone modelleri