TeknolojiiPhoneu bilgisayardan kontrol etme rehberi

iPhone'u bilgisayardan kontrol etme rehberi

Piyasada satışı olan bir çok akıllı telefon bilgisayar üzerinden kontrol edilebiiyor. Ancak iOS işletim sistemine sahip cihazlarda ise bu işlem biraz zorlayıcı olabiliyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
iPhone'ları bilgisayar üzerinden kontrol etme rehberi.
iPhone'ları bilgisayar üzerinden kontrol etme rehberi.

Telefonumuza gelen mesajları, aramaları veya diğer şeyleri kontrol etmek istediğimizde eğer bilgisayar başında çalışmamız gerekiyorsa işler biraz aksayabiliyor. Bu nedenle bilgisayar başında çalışanlar akıllı telefonlarını da bilgisayarla kontrol etmek isteyebilir. Android cihazlarda bunu yapmak çok kolay olsa da iOS’ta uzaktan kontrol biraz zor.

iPhone’u nasıl uzaktan kontrol edeceğimize değinmeden önce, iPhone kullanıcılarının Mac bilgisayarlarını kullanarak hiçbir ekstra araç kullanmadan nelere ulaşabileceğini sıralayalım.

.

  • · Mac’te bulunan ‘mesajlar’ uygulaması sayesinde iPhone’unuzda bulunan SMS’lere, iMessage mesajlarına ve medya mesajlarına ulaşabilir, mesaj gönderebilirsiniz.
  • · İster hücresel veri ile ister FaceTime ile ‘kişiler’ uygulamanızdaki kayıtlı numaralar ile görüşmeler yapabilirsiniz.
  • · ‘Sekmelere Genel Bakış’ seçeneğini kullanarak Safari’de iPhone’unuzdaki sekmelere ulaşabilirsiniz.
  • · iCloud’u kullanarak Notlara, Hatırlatıcıya ve Kişiler’e erişebilir, yeni notlar, hatırlatmalar ya da kişiler oluşturabilirsiniz.
  • · iPhone’unuzda başladığınız bir e-posta taslağına devam edebilirsiniz.
  • · iPhone’a bir rota ya da konum gönderebilir ya da alabilirsiniz.
  • · Uyumlu üçüncü parti uygulamalara kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bu özelliklere erişmek için iPhone ve Mac’e aynı Apple ID’nin kayıtlı olduğunu kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca kişiler veya notlara ulaşmak için iCloud’u da eşleştirmeniz gerekli.

Eğer iPhone’unuzun tüm kontrolünü ele almak istiyorsanız bunun için jailbreak kurmanız gerekiyor. iOS cihazınıza Jailbreak yüklü ise Mac, Windows ya da Linux olan herhangi bir bilgisayar üzerinden cihazınızı kontrol edebilirsiniz.

VNC(Sanal Ağ Hesaplama) sunucuları, bağlantılı oldukları cihazlara ekran paylaşma ve üçüncü taraf bir cihaz tarafından kontrol imkanı sunuyor. Apple, bu özelliğin kötüye kullanımından endişe duyduğu için iOS’a eklemiyor. Dolayısı ile App Store’da bir VNC sunucusu bulunmuyor.

Veency

Jailbreak’li iPhone’u elinize alın ve Cydia uygulamasını başlatın. Gereken tüm izinleri verdikten sonra arama çubuğuna Veency yazın ve çıkan sonucu açarak yükleyin. Veency’i indirmek ve kullanmak tamamen ücretsiz.

Yükleme tamamlandıktan sonra Springboard’u Yeniden Başlat’a tıklayın ve Cydia’nın işini yapmasını bekleyin. İşlem tamamlandığı zaman Ayarlar’da bir Veency sekmesi göreceksiniz. Buradan VNC sunucusunu açıp kapatabilir, imleci göstermeyi seçebilir veya bir parola belirleyebilirsiniz.

Veency

iPhone’unuz uzaktan kontrol edilmeye hazır hale geldi. Her iki cihazınızla aynı Wi-Fi’ye bağlandığınız zaman ayarlara gidin ve kablosuz bağlantı seçeneğini açın. Kullandığınız ağın yanında bulunan ‘’i’’ simgesine tıklayın. Pek çok sayı görünecek fakat bizim için önemli olan IP adresiniz.

IP adresi

Şimdi seçtiğiniz VNC görüntüleyiciye IP adresinizi girin. Bir şifre belirlemediyseniz bağlanmakta sorun yaşanabilir, bunun için bir şifre belirlemenizi öneriyoruz. Eğer hiçbir sorun yaşanmazsa IP adresini girip bağlantıyı sağladıktan sonra iPhone ekranı karşınıza gelecektir.

IP

Bu yöntemi uzun süre kullanacaksanız, hedef cihazın IP adresinin zaman zaman değişebileceğini bilmeniz gerekiyor. Bu sorunu çözmek için iOS cihazınızın Mac adresini kullanarak bir statik IP atayabilirsiniz.

Uzaktan bağlantı ekranı

Veency, iPhone’unuza bağlandığınız zaman fiziksel farenize bazı işlem atamaları yapar.

  • · Sol tık: standart dokunma
  • · Sağ tık: ana ekran düğmesi
  • · Scroll tuşuna tıklama: kilit düğmesi

Bağlantı kalitesine bağlı olarak kontroller bazen yavaş olabilir fakat bu çok önemli boyutlarda olmayacaktır.

Artık bilgisayarınızdan iPhone’unuzu istediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz. Klavyenizi kullanarak mesaj yazabilir, tüm iPhone işlemleriniz için fareyi kullanabilirsiniz. Yalnız fareye uzun süre basılı kaldığınız zaman 3D Touch çalışmıyor.

Kontrol paneli

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....