TeknolojiKablosuz kulaklıkta zirve AirPodsun

Kablosuz kulaklıkta zirve AirPods'un

ABD'li araştırma şirketi NPD, kablosuz kulaklık pazarına ilişkin piyasa araştırması yaptı. Bu yıl sadece ABD'de 900 bin adet kablosuz kulaklık satışı yapıldığını ortaya çıkaran şirket, bu rakamın büyük bir kısmını AirPods'un oluşturduğunu gözler önüne serdi.

Haber MerkeziYeni Şafak
ABD'de 159 dolardan satışa sunulan kulaklık, ülkemizde 899 TL gibi bir satış fiyatına sahip.
ABD'de 159 dolardan satışa sunulan kulaklık, ülkemizde 899 TL gibi bir satış fiyatına sahip.

Apple'ın geçtiğimiz yıl iPhone 7 ve 7 Plus ile birlikte tanıttığı kablosuz kulaklık AirPods, ilk etapta bir hayli eleştiri almıştı.Tasarımı ve yüksek fiyatıyla eleştirilen AirPods, piyasaya çıktıktan sonra birçok kullanıcı tarafından sevilerek kullanılmaya başlandı.

AirPods'un eleştirilen şeklinin aslında bir tasarım harikası olduğu ortaya çıktı. Zira AirPods, hiçbir şekilde kulaktan düşmüyor. iPhone'larla bağlantısı üst düzey olan kulaklık, uzun süreli şarjı ile de kullanıcılarının yüzünü güldürüyor. AirPods'un kutusu ise şık bir aksesuar olmaktan öte, kulaklıkları hem koruyor hem de şarj ediyor.

Araştırma şirket NPD'ye göre, AirPods'un ne kadar popüler bir kulaklık olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu. Raporda bu yıl, sadece ABD'de 900 bin adet kablosuz kulaklık satıldığı ve bu satışın yüzde 85'ini AirPods'un oluşturduğu ifade ediliyor. Dünya çapında düşündüğümüz zaman, daha 1 yıl dolmadan AirPods'un ciddi bir satış rakamına ulaştığını söyleyebiliriz. Bu anlamda Apple en büyük rakipleri Samsung ve Sony'i ciddi manada geride bırakmış görünüyor.

Gelgelelim AirPods'un Türkiye fiyatı hala cep yakıyor. ABD'de 159 dolardan satışa sunulan kulaklık, ülkemizde 899 TL gibi (orta karar bir akıllı telefon fiyatı) bir satış fiyatına sahip.