https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Teknoloji O sayfayı beğenenleri istiyor

O sayfayı beğenenleri istiyor

ABD Başkanı Donald Trump, Facebook’ta açılan Anti Donald Trump sayfasını beğenen 6 bin kişinin kimlik bilgilerine ulaşabilmek için baskı yapıyor. 3 kez istek göndermesine rağmen cevap alamayan Adalet bakanlığına ise Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği karşı dava açmaya hazırlanıyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
ABD Başkanı Donald Trump, Anti Donald Trump sayfasını beğenen 6 bin kişinin kimlik bilgilerini istiyor.
ABD Başkanı Donald Trump, Anti Donald Trump sayfasını beğenen 6 bin kişinin kimlik bilgilerini istiyor.

Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesinden bir hafta sonra, sosyal medya devi Facebook’ta Anti Donald Trump sayfası oluşturuldu. ABD Başkanına karşıt birçok kişide bu sayfayı beğendi. Şimdi ise Trump’ın bu sayfayı beğenen 6 bin kişinin kimliklerini öğrenmek için Facebook’a ve Internet kayıtlarını tutan regülatör kurumları üzerinde baskı kurması ortalığın karışmasına neden oldu.

3 kez istek göndermesine rağmen olumsuz cevapla karşılaşan Adalet Bakanlığı, daha öncesinde Donald Trump karşıtı yayın yapan bir web sitesini ziyaret eden 1.3 milyon kişinin IP adreslerini ve kimliklerini öğrenmek için mahkeme kararı çıkarmıştı. Yüksek mahkemenin ise karşı dava açması üzerine bu durum gerçekleşmemişti.

REKLAM

Bir benzerinin yaşandığı bu olayda da Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği, Adalet Bakanlığı’nı dava etmeye hazırlanıyor. ABD Anayasasına göre 6000 kişinin ifade özgürlüğü haklarını kullandığını savunan ACLU, kişilerin kimliklerinin kesinlikle verilmemesi gerektiğini savundu.