TeknolojiSedocom dolandırıcılıkta çığır açtı

Sedo.com 'dolandırıcılıkta' çığır açtı!

'Kanuni ama meşru olmayan' yollarla ticaret yapan bir aracı kuruluşun 'domain tuzağına' düştük!

Erdem GükrerErdem GükrerYeni Şafak
Bir site açmaya karar verdiğimizde ilk olarak konseptimize uygun bir isim belirler ardından da bu ismi satın almak için aracı kuruluşlarla irtibata geçeriz. Eğer istediğimiz domain (alan adı) müsaitse ücretini öder satın alırız yok eğer başkasına aitse ya farklı bir uzantı üzerinden (com yerine com.tr gibi) şansımızı dener ya da sahibi ile irtibata geçer teklifimizi veririz. Tabii bir diğer ihtimal de başka isim seçeneklerine yönelmek olur.

Tabii işlerini yasal zeminde ve etik kurallara uygun biçimde yürüten alıcı ve satıcılar yukarıda bahsettiğimiz adımları uygulasalar da yeni bir dolandırıcılık yöntemi var ki şeytanın aklına gelmeyecek incelikte bir tuzağa sürüklüyor bizleri.

IDN dolandırıcılığı


IDN yani dilimizdeki karşılığı ile 'Uluslararasılaştırılmış Alan Adları' kendi yerel dillerinde alan adı almak isteyenler için oluşturulmuş bir standart. Yani bizim kendi dilimize uygun karakterleri ve/veya sembolleri içeren (örn. ç, ş vb.) alan adları alabilmemizi sağlıyor. Bundan önce internette kullanılan standart alan adları çok kısıtlı bir karakter kümesini olan a-z, A-Z, 0-9 ve '-' den oluştuğu ve bu kısıtlamalar, kişinin kendi dilinde alan adları almasına büyük oranda engel teşkil ettiği için IDN standartları oluşturuldu. Amaç mevcut sistemde tescil edilemeyen Türkçe karakter içeren alan adlarının da tescil edilebilmesini sağlamak.

Bu standart kabaca tarif edecek olursak dönüştürme usulüyle çalışıyor. Yani örneğin 'türkçeisimtescil.com' alan adı tescil edildiğinde aslında onaylanan domain xn--trkeisimtescil-ijb74a.com şeklinde kodlanmış bir alan adı oluyor. Yani biz 'türkçeisimtescil.com' olarak geçiyoruz ama bu domain'in yer aldığı sunucu ve DNS sunucusunun kendi veritabanında 'xn--trkeisimtescil-ijb74a.com' olarak saklanıyor.

Yani özetle IDN, mevcut DNS alt yapısına ve internet standartlarına ek bir yük getirmeden, onların üzerine bir katman olarak çalıştığını söyleyebiliriz.

Sedo.Com

İşte dolandırıcılık da tam olarak burada başlıyor. Almanya menşeli bir domain satış aracı kuruluşu olan Sedo.com sitesi IDN domain'lerini alıcılara kodlanmamış haliyle pazarlayıp ödemenin yapılması ertesinde gerçek site ismini gönderiyor.

Bizim başımızdan geçen olay üzerinden örneklendirecek olursak biz satın alıma uygun olarak listelenen jj.com adresini satın almak için teklif verdiğimizde, firma tarafından bize gönderilen yanıtta ve takip eden yazışmaların tümünde satın alınacak domain'in ismi 'jj.com' olarak belirtilirken ödemeyi gerçekleştirmemizin ertesinde Sedo.com tarafından gönderilen faturada satın alınan domain'in ismi “xn—izaa.com" olarak geçiyor.

Yani yukarıda da belirttiğimiz gibi aslında talip olduğumuz alan adının IDN domain'i olduğu tüm yazışma süresince saklanarak dönüştürülmüş hali olan 'jj.com' ismi üzerinden gidilirken ödemenin ertesinde sıra faturaya geldiğinde, fatura domain'in gerçek ismi olan 'xn—izaa.com' üzerinden kesiliyor.

Biz de bunun ertesinde tahmin edeceğiniz üzere Sedo.com ile yeniden irtibata geçerek, kendilerinin satın alıma uygun olarak listelediği ve bizim de almak istediğimiz domain (jj.com) ile bize gönderilen domain'in (xn—izaa.com) aynı olmadığını ifade ederek paramızın iade edilmesi talebinde bulunuyoruz. Fakat firma bize 'domain'in IDN domain'i olduğu ve buna dikkat etmenin de bizim sorumluluğumuzda olduğu' meyanında bir yanıt göndererek iade edemeyeceklerini belirtiyor.

Kanuni ama meşru değil!

Burada altını kalın harflerle çizmemiz gereken detay, işlemlerin kanuna uygun olsa da meşru olmadığı. Yani IDN Domain'i olduğunu bilip bilmemek bizim sorumluluğumuzda olsa dahi, bu duruma yazışma süresince vurgu yapmamak –hatta hiç belirtmemek- en masumane ifadeyle 'uyanıklık yapmak' ve bu bağlamda da satışı tamamıyla karşı tarafın bilgisizliğinden faydalanmak suretiyle tamamlamak anlamına gelir.

Bu durumu en iyi Alman gümüşü üzerinden örneklendirebiliriz. Şöyle ki Alman gümüşü her ne kadar gümüş olarak isimlendirilmiş olsa da aslında bakır, nikel ve çinko alaşımı olan ve gümüşle hiçbir bağlantısı olmayan bir metaldir. İşte düşünün ki biz bir yüzük almak için kuyumcuya gidiyoruz ve gümüş olduğunu sandığımız bir Alman gümüşünü beğeniyoruz ama yüzüğün etiketinde vs. Alman gümüşü olduğunu belirten hiçbir ibare yok. Keza kuyumcu da konuşmamız esnasında söylemiyor bize. Sonra parasını ödeyip yüzüğü almamızın ertesinde kuyumcu kutusuna koyarken Alman gümüşü olduğunu fark edip iade etmek istediğimizde iade kabul etmiyor ve 'baştan dikkat etmeliydin kutusunda yazıyordu' diyor. İşte tam olarak böyle bir örtülü kandırmaca ile karşı karşıya kaldık ki takdir sizin…

Özetle…

Ola ki bir domain alacak olursanız sakın ola bu tür ince ayrıntıları karşı tarafa açık biçimde sormadan ve net bir yanıt almadan ödemeyi gerçekleştirmeyin.

Velhasıl bizim başımıza gelen size de en azından örnek olsun ki böylesi etik dışı yollardan para kazanan firmalara geçit vermeyelim.ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...