TeknolojiSensör ve pil Türkiyeyi rekabete katar

Sensör ve pil Türkiye'yi rekabete katar

Sanayi 4.0’ın omurgasını oluşturacak 5G’de Türkiye’yi rekabete katacak öneri, Ericsson’un Türkiye ülke müdürü Ziya Erdem’den geldi. Erdem, ülkemiz için 5G’de en önemli fırsatın, sensör ve pil teknolojilerinde yattığını belirtti.

Erdi YılmazYeni Şafak
Sensör ve pil Türkiye'yi rekabete katar
Sensör ve pil Türkiye'yi rekabete katar
Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri 2020 yılında hayatımıza girmesi beklenen ve Sanayi 4.0 devriminin omurgasını oluşturacak 5G altyapısı için uygulama çözümlerini Barcelona'daki Mobil Dünya Kongresinde (MWC17) tanıtmaya başladı. Türkiye şimdiden kızışan rekabette adından söz ettirecek yüksek katma değerli teknolojik çözümler için bir yandan Ar-Ge yatırımlarını artırırken diğer yandan da rekabette doğru konumlanmanın yollarını arıyor.

UYGULAMA ÜRETMEK DAHA DA AVANTAJLI

Şu an dünyadaki 5G teknolojilerinin yüzde 60'ını geliştiren Ericsson'un Türkiye ülke müdürü Ziya Erdem, ülkemiz için 5G'de en önemli fırsatın, sensör ve pil teknolojileri gibi akıllı şehircilik ve çevre birimlerinde olduğunu belirtti. MWC17'deki Ericsson standında sorularımızı yanıtlayan Ziya Erdem, Türkiye'nin kendi 5G altyapısını geliştirme odağının takdire şayan olduğunu bunun yanında küresel rekabete dahil olunması için ise esas motivasyonun 5G ile uygulamaları üretmek üzerine olması gerektiğini belirtti. Erdem, şöyle devam etti: “Zaten 5G altyapılarının üretimi dünyanın önde gelen markaları tarafından paylaşılmış durumda. Asıl gereken bu platformlarda çalışacak yüksek katma değerli çözümler üretmek. Böylece fikri mülkiyet hakkının kar edilecek bir seviyeye çekilmesi sağlanır.” ABD'de bir çok start-up'ın şimdiden 5G platformunda sunulacak çözümlere odaklandıklarına dikkat çeken Erdem, “Odaklandıkları şeyler otonom sürüş, uzaktan ameliyat teknolojisi gibi rekabete açık alanlar. 'Nesnelerin internetinden neler çıkarırız' diyorlar; fonlamasını da bulup devasa şirketler oluyorlar. Artık Türkiye'de bir Ericsson yaratamazsınız; bu pazar şekillendi. Ama çevre birimlerinde çözümler oluşturulabilir” dedi.

TEKNOKENTLERDE START-UP'LAR ŞART

Türkiye için 5G yolunda en önemli operasyonun üniversite-sanayi ve tecrübeli şirket işbirliklerinden geçtiğine değinen Erdem, “Bunun için üniversitelerin içindeki tüm teknokentlerin start-upları olması gerekiyor” diye konuştu . Erdem, İSBAK ile de İstanbul'da akıllı şehir için işbirliği anlaşmasına vardıklarını da dile getirdi.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.