TeknolojiTürkiyenin iletişim altyapısı millileşiyor

'Türkiye'nin iletişim altyapısı millileşiyor'

Yeni Şafak Teknoloji Servisi olarak Barselona'da takip ettiğimiz MWC 2017 Fuarı'nda Argela standına konuk olduk. Türk Telekom iştiraki olan Argela, özellikle yazılım anlamında Türkiye'nin iletişim altyapısının millileştirilmesi için yoğun çaba harcıyor. Fuara 4 önemli projeyle katılan Argela'nın Türkiye için önemini, Argela AR-GE Teknoloji ve İnovasyon Merkezi Başkanı Dr. Metin Balcı ile değerlendirdik.

Haber MerkeziYeni Şafak
Türk Telekom iştiraki Argela, Türkiye'deki iletişim teknolojilerinin millileştirilmesi üzerine çalışmalar yapıyor.
Türk Telekom iştiraki Argela, Türkiye'deki iletişim teknolojilerinin millileştirilmesi üzerine çalışmalar yapıyor.
Türkiye'deki iletişim teknolojilerine yönelik olarak yazılımlar geliştiren ve iletişim teknolojilerinin millileştirilmesi için yoğun mesai harcayan Argela, MWC 2017'ye damga vuran şirketler arasında yer aldı. Türk Telekom iştiraki olan Argela, 5G'ye yönelik olarak geliştirdiği ProgRAN ile de 5G'ye yönelik en iyi AR-GE projeleri kapsamında ilk 5'e girmeyi başardı.

Fuarda Argela'yı ön plana çıkaran 4 önemli proje bulunuyor. İşte o projelerden öne çıkan konu başlıkları:

Uçtan uca programlanabilir ağ teknolojileri

Bu proje Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın desteklediği milli ağ teknolojilerine yönelik projelerin bir alt kümesi olarak tanımlanıyor. Uçtan uca programlanabilir ağ teknolojileri programı, siber güvenlik tedbirleri ve kamu güvenliği ile acil durum anında haberleşme imkanı tanıyarak ön plana çıkıyor. Örneğin depremde veya başka bir afet durumunda, sağlık ile ilgili bir durum hasıl olduğunda, bir ambulansın olay yerinden hastaneye erişiminde ağ altyapısının otomatik olarak yönetilmesini sağlıyor.

Çoklu erişim çözümleri

Bu projenin birden fazla iletişim ortamından gelen bilgilerin birleştirilerek son kullanıcıya en hızlı ve en iyi şekilde servis verilmesine yönelik olarak geliştirildiği belirtiliyor. 3G, LTE, 4,5G, DSL fark etmeksizin, farklı ortamlardan gelen bilgilerin birleştirilerek, son kullanıcıya en hızlı çözümün verilmesi hedefleniyor. Bir diğer deyişler hibrit misali güç birliği yapılıyor ve internet kullanımının hızı artırılıyor.

5G ağı için analitik çözümler

Bu projede iletişim şebekelerine yönelik olarak analizler yapılıyor. Program kapsamında kapsamlı analizlerin yapıldığı ve sonuçların sergilendiği ifade ediliyor. Her iletişim teknolojisinin ayrı katmanları ve protokolleri olduğu biliniyor. Argela, buradaki tecrübesini kullanarak 5G'nin analizi konusunda öncü firmalardan biri olmayı başarıyor. Programın küresel anlamda özellikle telekom şirketlerince önem verildiği ifade ediliyor.

Programlanabilir radyo erişim ağı

Argela'nın MWC kapsamında düzenlenen GLOMO Ödülleri'nde ilk 5'e girmesini sağlayan ProgRAN projesi, baz istasyonlarını akıllı ve kontrol edilebilir hale getirmeyi hedefliyor. Bu sayede baz istasyonlarının kontrol edilebilir hale getirileceği ifade ediliyor.

Türkiye'deki iletişim teknolojilerinin millileştirilmesi için çaba harcayan Argela'da, AR-GE Teknoloji ve İnovasyon Merkezi Başkanı Dr. Metin Balcı ile gerçekleştirdiğimiz röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz:


Türkiye'deki ağ altyapısının millileştirilmesi hakkında konuştuk
OYNAT10:17
Türkiye'deki ağ altyapısının millileştirilmesi hakkında konuştuk
Barselona'da düzenlenen MWC 2017 Fuarı kapsamında Türk Telekom iştiraki Argela'nın AR-GE Teknoloji ve İnovasyon Merkezi Başkanı Dr. Metin Balcı ile röportaj gerçekleştirdik. Fuara 4 önemli projeyle katılan Argela, özellikle Türkiye'deki ağ altyapısının millileştirilmesi için yoğun çaba sarf ediyor. Argela, ayrıca MWC kapsamında düzenlenen GLOMO Ödülleri'nde “Erişilebilirlik ve Kapsayıcılık için En İyi Mobil Kullanım" kategorisinde finale kalan 'Sesli Adımlar' projesi ile birincilik ödülünü elde etti.






ÖNERİLEN VİDEOLAR
Hız yapmak insanların hayatını nasıl karartır?
Hollanda'da hız yapan sürücüler polis tarafından durduruluyor. Ceza yiyeceklerini sanan sürücülerse bunun yerine araçlarına binen bir insanla karşılaşıyorlar Karşılarındaki insan selam verip kendini tanıttıktan sonra işler değişiyor ve bunun sıradan bir polis durdurması olmadığı ortaya çıkıyor.
İsrail eşkıyalığı: Filistin bayrağı astığı için…
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri eşkıyalık yaptı. Dükkanlarındaki Filistin bayrağını kaldırmayan 16 yaşındaki Ahmet'e silahıyla saldıran işgalci askerin insanlık dışı müdahalesi kameraya kaydedildi.
Filistinli çocuklara 'İsrail’in başkenti' soruldu: İşte cevaplar…
Filistin'de geçtiğimiz yıllarda çocuklara 'İsrail'in başkenti neresidir?' diye soruldu ve 'Kudüs' demeleri sonucunda ödül verileceği söylendi. Sizce ne cevap verdiler?
Bu ağaçlar elektrik üretecek
Balıkesir'de bir grup öğrenci, geliştirdikleri "Solar Ağaç" projesiyle vatandaşların telefonlarını ağaçta şarj edip ücretsiz wifi sisteminden faydalanmasını sağlayacak.
Buz tutan göle ilk balık ağları atıldı
Doğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci büyük gölü olan Ardahan'daki Çıldır Gölü, soğuk havayla birlikte buz tuttu. Yüzeyi buz tutan göl, muhteşem bir görüntü oluştururken, çocuklar buzda kaymanın keyfini yaşadı.
İsrail polisinden Filistin bayrağı açan göstericilere müdahale
İsrail polisi, Doğu Kudüs'te Filistin bayrağı açarak gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahale etti. Ellerindeki Filistin bayraklarını sallayan çocukların üzerine ses bombası atan İsrail polisi, halkın elindeki bayrakları zorla alarak karakola götürdü. Bunun üzerine Kudüslüler, uçan balonlara astıkları Filistin bayrağını gökyüzüne bıraktı.



Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.



‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.



Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.