TeknolojiWhatsApptaki küresel bağlantı sorununun sebebi belli oldu

WhatsApp neden çöktü? WhatsApp sözcüsü bağlantı sorununun nedenini açıkladı

WhatsApp’taki küresel bağlantı sorununun sebebi belli oldu

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ta dün yaşanan 1 saatlik bağlantı sorunu ufak çaplı bir krize yol açmıştı. Dünya çapında yaşanan sıkıntının neden meydana geldiği, WhatsApp sözcüsünün yaptığı açıklamadan sonra ortaya çıktı.

Haber MerkeziYeni Şafak
En popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 2014 yılında Facebook tarafından 19 milyar dolar karşılığında satın alınmıştı.
En popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 2014 yılında Facebook tarafından 19 milyar dolar karşılığında satın alınmıştı.

Dün sabah saatlerinde WhatsApp’ta yaşanan sıkıntı milyonlarca kullanıcıyı etkiledi. 1 saate yakın süren bağlantı sorununda WhatsApp kullanıcılarının yüzde 60’ının uygulamaya erişememiş ve mesaj gönderip alamamıştı. Uygulamanın 1.2 milyar kullanıcısı olduğunu düşündüğümüzde bu oranın ne kadar yüksek olduğunu anlayabiliriz. Ayrıca WhatsApp’ın çökmesinin ardından #WhatsAppDown etiketi kısa süre içinde trendlerde 1 numaraya çıkmıştı.

Gelgelelim sorunun neden yaşandığı uzun bir süre netlik kazanamadı. İlerleyen saatlerde ise WhatsApp yetkilileri açıklama yaptı ve sorunun yazılımsal olduğunu ifade etti.

  • “WhatsApp kullanıcıları dünya çapında yaklaşık 1 saat uygulamaya erişemedi. Bu sorun düzeltildi. Her şeyden önce bu rahatsızlıktan dolayı özür diliyoruz.”

WhatsApp’ın sözcüsü sorunun, tahmin edildiğinin aksine veri merkezindeki bir aksaklıktan değil yazılımsal bir hatadan kaynaklandığını açıkladı.

REKLAM

Bilindiği üzere uygulamaya geçtiğimiz günlerde gönderilen mesajları geri alma özelliği getirildi. Söz konusu hatanın bundan kaynaklanıp kaynaklanmadığı ise merak konusu. Bu özellik çerçevesinde WhatsApp kullanıcıları gönderdiği mesajı 7 dakika içinde geri alabiliyor.

Diğer taraftan 1 saatlik kesinti bile WhatsApp’ın ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Zira en son mayıs ayında bağlantı sorunu yaşanan uygulama, 1 saatlik kesintiye uğramasıyla yoğun eleştiri aldı ve adeta yer yerinden oynadı.