Okul sütü ihalesinde teklifler verildi

Geçtiğimiz günlerde iptal edildiği açıklanan Okul sütü ihalesi yeniden düzenlendi. İhaleye 3 firma katılırken verilen tekliflerin incelenmesinin ardından sonuçlar kamuoyuna açıklanacak.

Konya'ya turist getiren 6 bin dolar alacak

Turist desteği alan havalimanlarına Konya Havalimanı da eklendi. Alınan karara göre Konya Havalimanına uçak seferleriyle turist getiren acentelere uçak seferi başına 6 bin dolar destek sağlanacak.

Eşine yardım için gitti: Balık tezgahı işi oldu

İstanbul Ümraniye'de yaşayan Hülya Bayrak, eşine yardım için gittiği balıkçı tezgahının başına geçerek, mesleği eşinden devraldı.

Eğitime katılan anneye aylık 400 lira

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iş başı eğitim programlarına ve mesleki eğitimlere katılan 2-5 yaş arası çocuğu bulunan kadınlara aylık 400 lira bakım desteği verileceği müjdesini açıkladı.

Devletten iki maaş

Ölen kişinin ardından geri kalan kız, erkek ve eş için SGK tarafından yardım amaçlı bağlanan paraya yetim aylığı denir. Yetim aylığı alan kişilerin sigortalı işi olduğunda ilk primi ödenir ödenmez yetim aylığı ödeneği kesilir. Yetim aylığı çalışanlara da ödenir mi, işsizlik maaşıyla yetim aylığı aynı anda alınabilir mi gibi sorular haberimizde.

Erdoğan'dan yeşil pasaport müjdesi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yeşil pasaport sahibi gençlere müjde geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeşil pasaport sahipleri gençlerin artık çalışmaya başlasalar bile 25 yaşına kadar bu pasaportlarını kullanabileceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan artı 2 istihdam çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, işadamlarına artı iki istihdam çağrısında bulundu, ayrıca 3 kişi veya daha az çalışan esnaflara yeni bir müjde verdi. Erdoğan yeşil pasaport sahibi gençlerle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yıldırım: 1 yılda 1.5 milyon istihdam sağladık

Başbakan Binali Yıldırım Beştepe'de düzenlenen İstihdam Şurası'nda yaptığı konuşmasında son 1 yılda 1.5 milyon kişiye istihdam sağladıklarını açıklarken, 3. çeyrek büyüme rakamlarının ise bir dünya rekoru olduğunu niteledi.

Merkez'in kasasında 114.2 milyar dolar var

Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklamasının ardından rezervlerde de sürpriz yaşandığı gözlemlendi. 6.5 milyar dolarlık rezerv kaybının ardından Merkez Bankası rezervini 1.8 milyar dolar arttırarak 114.2 milyar dolara yükseltti.

Faiz kararı sonrası dolarda son durum

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun faiz kararı sonrasında dolar yükselişe geçti. Merkez Bankası’nın kritik faiz kararı öncesi 3.8284 seviyesinde hareket eden dolar 3.88 seviyesinin üzerini gördü.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) dün sona eren yılın son toplantısından beklentiler doğrultusunda faiz artırım kararı çıktı. Bugün de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndan bir faiz kararı geldi. Ekonomi faizi yüzde 8'de sabit tutulurken, borç verme faizi yüzde 12,25'ten yüzden 12,75'e çıkardı.

Taşeron işçilere 12 maddelik güvenlik soruşturması

Taşeron işçilerin kadroya alınmasına yönelik çalışmalarda sona gelinirken, kadroya alınmaya yönelik ayrıntılar da netleşmeye başladı. Buna göre, taşeron işçiler kadroya alınmadan önce, güvenlik soruşturmasından geçirilecek. Soruşturmadan geçemeyen işçiler kadroya alınmayacak. İşte taşeron işçilerle ilgili 12 maddelik detaylar.

Lastikte geri kazanım için katılım payı dönemi başlıyor

Yönetmelik değişikliğiyle lastik üreticileri ömrünü tamamlamış lastiklerin toplanması, taşınması ve geri kazandırılmasına ilişkin toplam maliyetlerini, yeni lastiğin satış faturasında ayrı bir satırda "geri kazanım katılım payı" olarak gösterecek.

Maaş gibi kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı konusu en çok merak edilen konulardan biri. Yeni kıdem tazminatı yasası neleri içeriyor, işten çıkan kıdem tazminatı alabiliyor mu, kıdem tazminatını hesaplamanın yolları nelerdir sorularının yanıtları haberimizde.

Taşeronda büyük oyun

Yıllardır tartışılan ve yüz binlerce kişiyi ilgilendiren taşeron düzenlemesinin ayrıntılarının netleşmeye başlamasıyla birlikte fırsatçılar da harekete geçti. Peki, 900 bin taşeron işçisinde kimler kadroya alınacak? Taşeron işçide neler yapılacak? Taşeron işçilerin maaşları ne kadar olacak?

751 bin kişi dermanı Türkiye'de buldu

Farklı ülkelerden yüz binlerce kişi dermanı Türkiye'de buldu. Sağlık turizmi kapsamında yılın ilk 11 ayında 751 bin kişi Türkiye'ye sağlık için gelirken, tüp bebek tedavisinde yüzde 100 artış yaşandı.

ABD'de okudu, 600 inekle süt işine girdi

Türkiye ve ABD'de işletme, finans eğitimi alan ve alanında çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra memleketi Malatya'ya dönen Önder Bor, kurduğu çiftlikte 600 ineğe ulaşarak günlük 10 bin ton süt üretiyor.

3 katlı mega projede sürpriz değişiklik

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinde değişiklik olduğunu açıkladı. Bakan Arslan, daha önceki projede orta katta bulunan raylı sistemin en altına alındığını, tünelin üst ve orta katlarının ise otomobil gidiş-gelişi için kullanılacağını belirtti.

Türkiye'den Filistin'e 10 milyon dolar

Türkiye, Filistin'in sosyal ve ekonomik kalkınmasına yardımcı olunması için yaklaşık 10 milyon dolar hibe sağlayacak. 10 milyon dolar hibe kararı Resmi Gazete'de yayınlarak yürürlüğe girdi.

Geçtiğimiz yıl 3 liraydı, şimdi 20 lira!

Balık sayısındaki azalma balık fiyatlarını yükseltti. Geçtiğimiz yıl tanesi 3 liradan satılan palamudun fiyatı 20 liraya kadar çıktı.

Sanayi ciro endeksi Ekim ayında arttı

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, ekimde bir önceki aya göre yüzde 4,1 arttı.

15 şirkete lisans, 7 şirkete ise lisans iptali

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, elektrik, petrol ve doğalgaz alanında faaliyet gösterecek 15 şirkete lisans verildi, 7 şirketin lisansını ise sona erdirdi.

15 şirkete lisans, 7 şirkete ise lisans iptali

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, elektrik, petrol ve doğalgaz alanında faaliyet gösterecek 15 şirkete lisans verildi, 7 şirketin lisansını ise sona erdirdi.

Devletten isteyene 300 bin lira hibe

İş kurmak, işini büyütmek isteyenlere destek KOSGEB’den geliyor. Girişimcilerin ihtiyaçlarına göre, farklı programlar sunuluyor. Desteklerin kimi geri ödemesiz, kimi faizsiz olarak çevriliyor. Hangi programlarda hibe desteği veriliyor, kimlere 300 bin lira ödeniyor detaylar haberimizde.

Yargıtay'dan çifte maaşa ret geldi

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, SGK’nın cevabına bir kadının itirazı üzerine, SSK’lı kocadan ve babadan aynı anda dul ve yetim aylığı alınması talebini, ‘2003’te son verilmişti’ diyerek reddetti. Dul ve yetim aylığı verilmiyor mu, Yargıtay'ın kararı neyi içeriyor işte detaylar.

Emekli maaşı artabilir

Yanlış hesap yapıldığı için emekli aylığı kesilen ve borç çıkarılanlar için yeni düzenleme yapıldı. Buna göre artık aylık kesilmeyerek eksik günler için borçlanma, destek priminin dikkate alınması, bunlar söz konusu değilse isteğe bağlı sigorta ile eksik prim tamamlanacak. Hatalı işlem nedeniyle bugüne kadar emekli aylıkları kesilenler, yeni düzenleme sayesinde aylık kesilmesinden kurtuldukları gibi, daha yüksek emekli aylığına da kavuşabilecek

Altın güne yükselerek başladı

Altın fiyatları için araştırmasını sürdüren yatırımcılar, '14 Aralık altın fiyatları ne kadar oldu?' gibi soruların cevaplarına yanıt arıyor. Peki altın fiyatları ne kadar? Gram altın ve çeyrek altın bugün ne kadar oldu? Altının gram fiyatı, dün güne düşüşle başlamasının ardından 153,5 lira seviyesinde dengelendi. İşte 14 Aralık altın fiyatları

Bitcoin rüzgarınakapılmayın

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi bitcoin çılgınlığı ile ilgili uyardı. Mehmet Şimşek, "Bitcoin fiyatı aniden aşırı derecede yükselebileceği gibi daha sonra çöküşe de geçebilir" dedi. Bakan Zeybekci de "Bu global bir saadet zinciridir, alt zemini yoktur" diyerek uyarı yaptı.

GYO’lar bireyselyatırımcı peşinde

Borsada işlem gören GYO’lar bireysel yatırımcının peşine düştü. 1.4 milyar liralık aktif değeriyle Türkiye’nin en büyük GYO’larından Özak GYO’nun Başkanı Ahmet Akbalık bireysel yatırımcının bu hisselerle gelecekte kazanacağını belirterek, “GYO’lara yatırım yapan ve gayrimenkule tanıdığı kadar süre veren yatırımcı burada iyi bir kazanç sağlayacak” dedi.

Organize çiftlik için geri sayım

Aksaray Ticaret Borsası, 60 bin hayvan kapasiteli Organize Hayvancılık Projesi’ni hayata geçirecek. Çalışma ile 150 işletmeci tek çatı altında toplanacak. Tesis ile Aksaray, Türkiye’nin kırmızı et ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, projeye destek sözü verdi.

Mesleklere MYK ayarı

Son yıllarda, birkaç günlük kurslara giderek meslek sahibi olduğunu iddia edenlere karşı 'mesleki standart' geliyor. Merkezî Yeterlilik Kurumu, okul servis şoförlüğü, değerli taş uzmanlığı gibi mesleklerde 'standart' hazırlığı başlattı.

Türkiye’ye güvenen kazandı

Türkiye’ye güvenenin kazançlı çıkacağını söyleyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Gerçekten de güvenip yatırıma ve üretime devam eden kazandı” dedi. Hisarcıklıoğlu; yeni rekorlar için de şunlara işaret etti: içimizdeki kısır tartışmalar ve riskler yerine, dışarıya ve fırsatlara odaklanırsak yeni başarı hikâyesi yazar, ülkemize karşı gelişen olumsuz algıların önüne geçeriz.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.