• Tarihe göre sırala

60 ülkenin kapı dedektörü Türkiye'den

Türkiye'de yerli imkanlarla geliştirilip, üretilen metal kapı dedektörleri Türkiye'nin yanı sıra dünyanın pek çok ülkesinde yüksek güvenlik gerektiren alanlarda kullanılıyor.

Kentte köye göçüş başladı

Türkiye genelinde 2016-2018 yıllarını kapsayacak şekilde genç çiftçi projelerine 30 bin lira hibe verilmesini öngören "Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı" Çorum'da da yoğun ilgi gördü.

Siirt’ten rekolte bekleniyor

Siirt’te fıstık üreticisinin yüzü gülüyor. Kent ekonomisine büyük katkıları olan fıstıkta rekolte artışı bekleyen çiftçiler, bu artışın yüzde 50 dolayında olmasını öngörüyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İzzet Murat, fıstığın bu yıl kent ekonomisine 300 milyon TL katkı sağlayacağını belirtti

İşsizliğin formülü

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Düzce’de katıldığı bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada "Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek için çalışıyoruz. İşsizliğin azalması için Türkiye’nin büyümesi lazım" dedi.

Gaziantep hedef büyüttü

Hem aylık hem de yıllık bazda Türkiye genelinde en fazla ihracat yapan iller arasında 5'inci sırada yer alan Gaziantep'ten yıl sonuna kadar 7 milyar dolar ihracat gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Baharat ihracatında liderlik Ege'de

Türkiye'nin geçen yıl yaptığı 175 milyon dolarlık baharat ihracatının yüzde 79'unu Egeli ihracatçılar gerçekleştirdi.

"Ginger" kullanımı hızla artıyor

Pedal çevrilen bisikletlerin yerini son yıllarda elektrik ile çalışan bisikletler alırken, birçok çeşidi bulunan ve halk arasında "ginger" olarak bilinen tek kişilik elektrikli bisikletlerin kullanımı da hızla artıyor. kullanımı çok tehlikelidir"

Yüz milyonlarca lira gelebilir

Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED) Başkanı Burhan Eliaçık, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın Türkiye’den yurt dışına gidecek paralardan stopaj kesileceği yönündeki açıklamasına ilişkin, "Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, 2016 sonu itibarıyla yerli kartların yurt dışından internet alışverişi 5,4 milyar TL'ye ulaştı. 2020 yılında ise bu rakamın 8 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Uygulanacak vergi oranına bağlı olarak yüz milyonlarca TL vergi geliri elde etmek mümkün olacaktır." ded...

Rusya'ya kavun ihracatı arttı

Türkiye, Rusya Federasyonu'na yılın 5 aylık döneminde 444 ton karpuz ve kavun ihraç ederek karşılığında 208 bin 815 dolar kazandı.

TSE tabelalara standart getirecek

TSE'nin hazırlamakta olduğu tabela standardı taslağına göre, levhalarda 2 dil kullanılabilecek ancak yabancı dildeki kelimeler, Türkçe kelimeden en az yüzde 25 daha küçük puntoyla yazılacak.

Araplar Türk çikolatasına doyamadı

Türkiye'nin geçen yıla ilişkin toplam çikolata ihracatı 182,6 milyon dolar olurken, bunun yarısından fazlasına tekabül eden 109 milyon dolarlık kısmı Arap ülkelerine satıldı.

Araplar Türk çikolatasına doyamadı

Türkiye'nin geçen yıla ilişkin toplam çikolata ihracatı 182,6 milyon dolar olurken, bunun yarısından fazlasına tekabül eden 109 milyon dolarlık kısmı Arap ülkelerine satıldı.

4 şehire havalimanı müjdesi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "havayolu, halkın yolu" düşüncesiyle havaalanı altyapısına büyük önem verdiklerini belirterek, "Havalimanı olmayan Karaman, Yozgat ve Bayburt-Gümüşhane'ye yapacağımız havalimanlarının yapımı ihalesine yıl içinde çıkacağız. Dört şehrimizi daha havalandırarak, 2017'yi havalimanları yılı yapacağız." dedi.

Zorunlu trafik sigortasına "havuz" modeli geliyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasının ardından bazı şirketlerin hasar riski yüksek araç grupları için poliçe düzenlemekten kaçındıklarını belirterek, sorunun çözümü amacıyla prim ve hasar tutarlarını tüm şirketlere dağıtacak "Riskli Sigortalılar Havuzu'" oluşturacaklarını bildirdi.

İranlılar Van’a akın etti

Ramazan Bayramı tatilini fırsat bilen binlerce İranlı turist adeta Van’a akın etti. Çarşı-pazarda İranlı turist yoğunluğu gözlenirken, otellerdeki doluluk oranı ise yüzde 100’e ulaştı.

İnternetten zeytinyağı satışı tam gaz

İnternet üzerinden alışverişe ilgi her geçen gün artarken, Kuzey Ege’nin zeytin ve zeytinyağları da sanal dünyada satış miktarı ile ilgi çekmeye başladı.

350 yıllık değirmende ekmek üretiyor

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde bir fırıncının restore ettiği 350 yıllık değirmende öğütülen buğdaydan üretilen ekmekler yok satıyor.

İzne çıkmadan önce yol parası ve ücret alınabilir

Yıllık izne çıkacak bir işçiye işveren, izne çıkmadan önce yıllık izin dönemine dair ücretini ödemek zorundadır. Bunun yanında iznini başka bir ilde geçirecek çalışan, bu durumu kanıtlayarak 4 güne kadar yol izni alabilir.

2.5 milyon anneye 1 milyarlık yardım

Hükümet, son iki yılda doğum yardımı için başvuran 2.5 milyon anneye 1 milyar liralık destek sağladı. Ayrıca 20 bini aşkın baba da yardımlardan faydalandı.

Bayram tatilinde fatura şokuna dikkat

Bayram tatili için herkes yollara döküldü. Bayramlarda en çok ihtiyaç olan ise tatil yanında iletişim. Bayramda hem yurtiçi hem de yurtdışında tatile çıkanların fatura şoklarıyla karşılaşmamaları için dikkat etmesi gerekenler var.

Gümrük Bakanı'ndan bayram mesajı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Birliğimizin, beraberliğimizin ve kardeşliğimizin pekiştiği bugünlerde hem Türkiye hem de millet olarak daha güçlü olmamız gerekir." dedi.

80 milyona vergi müjdesi

Hükümet gelir vergisinde 100 maddelik devrim yaptı. Kârlı işletmeye yatırım indirimi gelirken, kooperatiflerin önü açılıyor. Vergi dilimleri değişiyor. 2.5 milyon esnafın defter tutma çilesi bitiyor

Canlı balıklar uçakla taşındı

Türkiye’den Umman’a ihraç edilen 1,2 milyon adet canlı balık uçakla taşındı. Muğla’da üretilen kültür balıklarının İzmir Havalimanı’ndan Umman’a yolcuğu 36 saatlik operasyonla tamamlandı.

4,5 milyon sürücüye müjde

LPG’li araç kullanıcılarına Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan müjde geldi. Bakanlık çıkardığı yeni bir yönetmelikle; araçlarda kullanılan LPG tanklarının sızdırmazlık raporu için Makine Mühendisleri Odası'na ödenen 35 liralık ücreti kaldırıldı. Bu uygulamayla 4,5 milyon LPG’li araç sahibi para ödemekten kurtuldu.

Doluluk oranları % 61,5'e yükseldi

Otellerin mayıs ayı doluluk oranları açıklandı. Türkiye’de doluluk oranları geçen ay yüzde 8.3 artarak yüzde 61.5’e yükseldi. Bu yükselişte işletmelerin daha ucuz fiyatlarla kapılarını açması etkili oldu. İstanbul’daki otellerin doluluk oranı geçen ay yüzde 15.7 artışla yüzde 64,4’e çıktı.

Umre ziyareti yüzde 30 arttı

Halk oylamasından 'evet' çıkmasının ardandan vatandaşların Umre'ye ilgisi arttı. Kutsal topraklara gidenlerin sayısında yüzde 40'a yakın ziyaretçi artışı tur şirketlerinin de yüzü güldü. Turizmciler yılın ilk iki ayında yaşadığı kayıpları artan taleple birlikte telafi etmeyi planlıyor.

Avrupa'nın Türkiye iştahı sürüyor

Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye’ye yönelik uluslararası doğrudan yatırım tutarı, bu yılın ocak-nisan döneminde yüzde 42 arttı. Yatırım tutarı 1.7 milyar dolara yükseldi. İlk sırayı 961 milyon dolarlık yatırımla İspanya alırken, bu ülkeyi 209 milyon dolarla Belçika, 123 milyon dolarla Almanya izledi.

İstanbul'u bu ilçeler sırtlıyor

İstanbul’un en rekabetçi ilçeleri belli oldu. Şişli, Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy ve Üsküdar rekabet gücü yüksek ilçeler olurken, Arnavutköy, Sultangazi, Çatalca, Şile ve Sultanbeyli ise rekabet gücü en düşük ilçeler olarak sıralandı.

Katar’la doludizgin ticaret

Ablukaya alınan Katar’ın, ihtiyaçlarını karşılamak için Türkiye’yi tercih etmesi iki ülke ticaretini zirveye taşıyacak. Katar’da temaslarda bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, “Türkiye-Katar ticaret hacmi 5 milyar doları aşacak” dedi.

Milyonlar Antalya'ya geliyor

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, bu yılın ilk beş ayında kente gelen yabancı turist sayısının 3 milyonu geçtiğini belirterek, "Bayram döneminde Antalya hem iç turizm hem dış turizm bakımından çok yoğun, yollarımız, havaalanımız çok kalabalık olacak. Buna dönük hem türlü tedbiri aldık. 2017'de 10 milyon kişinin buraya gelmesini bekliyoruz" dedi.

50 milyar lira cirolu 5 yatırım adası

Sanayi Bakanı Faruk Özlü “Türkiye’nin kalkınması, sanayileşme ve teknolojiye bağlı. Trabzon, Zonguldak, İzmir, Güney Marmara ve Adana-Mersin bölgesinde denizi doldurarak endüstri adaları kuracağız. Her birinin cirosu, yıllık 40-50 milyar lira olacak” dedi.

Küresel kömür tüketimi düşüşte

Küresel birincil enerji kaynakları arasında kömürün payı 2016'da son 10 yıl ortalaması yüzde 30'lardan yüzde 28,1'e geriledi. Dünyada geçen yıl en fazla kömür 1 milyar 887 milyon 600 bin ton petrol eşdeğeri ile Çin'de tüketildi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.