• Tarihe göre sırala

Fed tutanakları yayımlandı

ABD Merkez Bankasının son toplantısına ait tutanaklar, bankanın, gelecek verilerin ekonomideki yavaşlamanın geçici olmasını göstermesi durumunda "yakında" faiz artırabileceğine işaret etti.

Dolar düşüşle güne başladı

Dolar 3,5520 liradan, avro 3,9970 liradan güne başladı. Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 3,5640 lira, avronun satış fiyatı ise 3,9850 lira olmuştu.

146 bin 530 eleman aranıyor

İş arayanlarla işverenleri buluşturan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), 146 bin 530 eleman arıyor. Türkiye genelinde bilgisayar teknikerinden bahçıvana, kuaförden bekçiye, avukattan aşçıya 146 bini aşkın açık iş bulunuyor.

Ukrayna’dan charter uçuşları başladı

Turizmde yaşanan tıkanıklığın önüne geçmek için girişimlerde bulunan Kuşadalı turizmcilere ilk müjdeli haber Ukranya’dan geldi.

Sendikalı işverene devlet desteği

Türkiye'de sendikalaşma oranının %12'de kalması hükümeti harekete geçirdi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, toplu iş sözleşmesi imzalanmış işyerlerinde asgari ücret desteği 99 TL yerine 164.7 TL olarak uygulanacak.

Emekliye yeni maaş formülü

Emekli maaşlarını hesaplama sisteminin değişmesiyle hem eski emeklilerin maaşı artacak hem de yeni emekliler daha yüksek ücret alacak. Alacağınız emekli maaşını artırmak da sizin elinizde. İşte daha çok kazandıracak yöntemler...

100 bin rekoruna ramak kaldı

Kapasite kullanım oranının küresel kriz öncesi seviyesine yükselmesi, Çin’de not düşüşü ve para sihirbazı Mark Mobius’un Türkiye ile ilgili yatırım kararı, Türk varlıklarına olan ilgiyi artırdı.

Yerli otomobili TOBB üstlendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘hasretim’ dediği yerli otomobil konusunda TOBB'dan söz aldı. Erdoğan, “Türkiye’nin yüzde 100 yerli otomobilini TOBB camiası içerisinden çıkaralım” teklifinde bulundu. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Siz istedikten sonra bu iş dünyası bunu rahatlıkla yapar” dedi.

Akıllı şehirciliğezorunlu mevzuat

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, akıllı şehircilikle ilgili altyapı götürülen bazı belediyelerin farkında olmadan bu hizmeti zorlaştırıcı tavır takındıklarını söyledi. Arslan, “Belediyeleri mevzuata uymak zorunda bırakacağız” dedi.

Yabancı ilgisiyle yüzde 7,6 artış

Türkiye genelinde nisanda 114 bin 446 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 artış gösterdi. Yabancılara yapılan konut satışları ise birkaç ayın ardından yeniden artışa geçti. Nisanda yabancılar bin 624 adet konut aldı.

Vergi dairelerihafta sonu açık

Borçların Yeniden Yapılandırılması Kanunu kapsamındaki taksit ve peşin ödemeler için son tarihin 31 Mayıs Çarşamba.

Çelik; 2 bin 700 kişiyiişe alacağız

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik yaptığı yazılı açıklamada, gündemde olan personel alımı konusunda nihai aşamaya gelindiği bildirdi.

Türkiye ekonomisi Batı'ya iyi bir örnek

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, 2012’den bu yana ekonominin yüzde 3-4 bandında büyüdüğünü belirterek, bunun Türkiye’nin potansiyelinin altında olduğunu söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından ILO kararı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlılığı tarafından, ILO'nun 106. Uluslararası Çalışma Konferansı'nda Türk-İş Konfederasyonu temsilcisinin delege olarak bildirilmesine, 107'nci konferansta ise en çok üyeye sahip kamu çalışanları konfederasyonunun delegeliğiyle devam edilmesine karar verildiği açıklandı.

TİM'den Rusya açıklaması

Rus tarım ürünlerine kısıtlama iddiasının TİM tarafından doğrulandığına dair yapılan haberlere ilişkin açıklamada yapan TİM,"TİM Yönetim Kurulu üyesi değildir ve TİM adına böyle bir açıklama yapma yetkisi yoktur" ifadeleri kullandı.

Ekonomi Bakanlığı'ndan Rusya açıklaması

Ekonomi Bakanlığı, Türkiye'nin Rusya'dan tarım ürünleri ithalatına kısıtlama getirdiği iddiaları ilişkin yaptığı açıklamada "Söz konusu haberler doğruyu yansıtmamakta olup, Türkiye imzalanan mutabakata sadıktır" ifadeleri kullanıldı.

Borsa'da tüm zamanların en yüksek kapanışı

Borsa günü rekorla kapatarak BIST 100 endeksi yüzde 0,61 yükselerek 98.313,77 puanla tüm zamanların en yüksek kapanışını yaptı.

FED tutanakları öncesi dolar düşüşte

İstanbul serbest piyasalarda 3,56 - 3,57 bandında dalgalanan Dolar/TL, gün sonu 3,55'i test etti. İstanbul Kapalıçarşı'da saat 17:30'da Dolar 3,56, Avro ise 3,99 seviyesinde işlem görürken, küresel piyasalar FED tutanaklarına odaklandı.

Petrolde kısıntı kararının uzatılması bekleniyor

Orta Doğu Enstitüsü Enerji Uzmanı Nasır Tamimi, "Irak'ın hafta başında OPEC'te alınacak kararı destekleyeceğini belirtmesinin ardından üretim kesintisinin en az 9 ay daha uzatılacağını söyleyebiliriz" dedi.

Kapalıçarşı'da gram altın düşüşte

İstanbul Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 0,69 azalışla 143,70 liradan tamamladı. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 236 lira, Cumhuriyet altını 962, liradan alıcı buluyor.

İzmir’e köprü ve batırma tüp geçit müjdesi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İzmir’e hem köprü hem de batırma tüp geçit yapacaklarını belirterek, "Bunları birbiriyle birleştirerek İzmir’in trafiğini ring haline getireceğiz" dedi.

Banliyö hattı seneye bitecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "31 Aralık 2018 tarihinde tamamlanması için yoğun çalışmaların devam ettiği Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) Projesinin hizmete girmesi ile Gebze-Halkalı arasında 2-10 dakikada bir sefer yapılacak ve bir yönde saatte 75 bin yolcu taşıma kapasitesine ulaşılacaktır" ifadesini kullandı.

Bayburt-Gümüşhane Havalimanı projesinin bütçesi onaylandı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, merakla beklenen Bayburt-Gümüşhane Havalimanı için son gelişmeyi açıkladı. Bakan Ağbal, proje için toplamda 285 milyon, 2017 içinse 28,5 milyon liralık bütçenin Başbakan Yıldırım tarafından onaylandığını duyurdu.

Türkiye'den Rusya hamlesi

Türkiye'nin Rusya'dan ayçiçek yağı ithalatına ve buğdaya sınırlama uyguladığı bildirildi.

'14 yılda 340 milyar liralık yatırım yaptık'

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 14 yılda ulaştırma, denizcilik ve haberleşme alanında 340 milyar liralık yatırım yaptıklarını bildirdi.

'Ramazan fırsatçılarına göz açtırılmayacak'

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, geçen sene ramazan ayında Türkiye genelinde gıda üretim, satış ve sunum yerlerine toplam 74 bin 619 denetim gerçekleştirildiğini, 2015 yılının ayı dönemine göre gıda denetimlerinde yüzde 7,58’lik artış olduğunu belirterek, "Bu yılki ramazan ayında da aynı hassasiyet içerisinde 6 bin 728 personelle denetimlerimizi gerçekleştireceğiz. Tüketim artışını fırsat bilerek uygun olmayan gıda ürünlerinin üretim ve satışını yapanlara fırsat vermeyeceğiz" dedi.

TOBB'a yerli otomobil teklifi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB'un 73. Olağan Genel Kurulu'nda konuştu. Burada yerli otomobil teklifinde bulunan Erdoğan "Gelin, şu yerli yüzde 100 üretimi olan otomobilimizi TOBB camiası içerisinden çıkartalım" dedi. Ardından söz alan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise bu yönde çalışma yapacaklarının sözünü verdi.

Pide fiyatları belli oldu

Ramazan ayının başlamasına üç gün kala merakla beklenen pide fiyatları belli oldu. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı'nın yaptığı açıklamaya göre, 300 gr pidenin fiyatı 2 lira olacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, bu sene de 250 gram pideleri 70 kuruşa satışa sunacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi Halk Ekmek ise 350 gram ramazan pidesini 85 kuruştan satışa sunacak.

200 bin liralık lüks otomobili taksiye çevirdi

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indiriminden yararlanan bir yıllık şoför Alper Gümüş, piyasa değeri yaklaşık 200 bin TL olan son model lüks arabayı 140 bin liraya alarak taksi yaptı. Gümüş, müşterilerine aracın taksi olduğunu inandırmakta zaman zaman güçlük yaşadığını söyledi.

Artık elektrik kesilmeyecek

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) bünyesindeki Ar-Ge çalışmalarında geliştirilen ‘Kapalı Ring’ sistemi için pilot ilçe Gaziosmanpaşa seçildi. İlçe genelinde 2 farklı mahallede 11 trafo üzerine kurulacak olan sistemin 2018’de Gaziosmanpaşa’da elektrik kesintisine son vermesi planlanıyor.

Yumurta fiyatları düştü

Ramazan öncesi yumurta fiyatları yüzde 55 düşerken, iftar sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan piliçte fiyatlar yüzde 20 yükseldi.

Türkiye dünyanın 8'inci büyük piliç eti üreticisi

Türkiye geçen yıl 1 milyon 958 bin tonluk piliç eti üretimiyle dünyanın 8'inci büyük üreticisi konumunda bulunuyor. Dünyanın en büyük piliç eti üreticisi ABD toplam üretimin yüzde 20,4'ünü gerçekleştirdi. Türkiye'de kişi başına düşen kanatlı eti tüketimi 2016 yılında 23,24 kilogram oldu.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.