• Tarihe göre sırala

Küresel piyasalar FED yetkililerinin açıklamalarına odaklandı

Küresel piyasalarda pozitif seyir devam ederken, yatırımcılar ABD Merkez Bankası (FED) yetkililerinin açıklamalarını takip ediyor.

Halkbank'tan açıklama

Halkbank, bankanın Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın dün görev için bulunduğu ABD'de gözaltına alındığını, ilk duruşması yapıldıktan sonra iddianame hazırlanmak üzere savcılığa süre verildiğini duyurdu.

Kolay promosyon

Emekli promosyona hızlı kavuştu. 3 ayda yapılması planlanan ödemelerin büyük bölümü tamamlandı. 1 aydan az sürede 11.5 milyon emeklinin 6.5 milyonu parayı cebine koydu.

Şehircilikte yeni dönem

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 'Şehircilik Anayasası' ile yeni bir dönem başlatmak için düğmeye bastı. Buna göre istismara konu olan mescit alanına oda yapılmasının önüne geçilecek.

Avrupalı Türkiye'den vazgeçmiyor

Avrupa'da Türkiye'ye karşı yürütülen algı operasyonları tutmadı. Almanya ve İngiltere'de Türkiye rezervasyonları artarken, Hollanda'da da talep hızlandı. Turizmciler özellikle son dakika satışlarının daha da artacağını söylüyor.

Doğalgazda devrim gerçekleşti

2002 yılında yalnızca Ankara, İstanbul, Eskişehir, Bursa, İzmit ve Adapazarı bölgelerinde gerçekleşen doğalgaz dağıtım faaliyeti Türkiye'nin 81 iline yayıldı.

Türkiye 11. ekonomi olacak

Türkiye 20 yıl içinde ekonomisini ikiye katlayabilir. Türkiye'nin en büyük 11. ekonomi olacağını söyleyen BP Grubu Global Makroekonomi Başkanı William Zimmern, “Türkiye’nin Güney Kore, Kanada ve İtalya’yı geride bırakması bekleniyor” dedi.

Son 3 ayda 407 bin kişiye iş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Programı”nı 81 ilde ilmek ilmek işliyor. 27 Mart itibariyle Ocak-Mart döneminde 407 bin kişinin istihdam edildiğinin bilgisini veren Müezzinoğlu, işçi alımı için söz veren şirketleri de birebir takip ediyor.

THY’den WIFI müjdesi

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, 31 Mart'tan itibaren Amerika uçuşlarında laptop ve tabletlerini teslim eden yolculara uçak içinde ücretsiz kablosuz internet (wifi) hizmeti vereceklerini duyurdu.

Kamunun tedbirleri ekonomiyi canlandırır

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, mali politikalarda popülizme gidilmediğini ve bunu kıymetli bulduğunu söyledi. Kamunun almış olduğu tedbirlerin çıktılarının ise henüz hissedilmediğine vurgu yapan Bali, “Canlandırıcı tebbirler alındı. İleride alınan tedbirlerin çıktıları fazlaca hissedilecek” dedi.

Dünyanın finansı İstanbul'a akacak

London School of Economics’in Finansal Piyasalar Grubu Direktörü Djankov, Brexit nedeniyle Londra’dan ayrılacak birçok finans şirketlerinin İstanbul’a yöneleceğini söyledi.

İş gücüne katılım 10 yılda 5,8 arttı

Türkiye'de 2007-2016 dönemini kapsayan son 10 yılda iş gücüne katılım oranı 5,8 puanlık artışla, yüzde 52'ye çıktı. Söz konusu dönemde istihdam edilenlere 6 milyon 467 bin kişi eklenirken, istihdam oranı 4,8 puan artarak yüzde 46,3'e yükseldi.

THY'den ABD yolcularına ücretsiz internet

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, 31 Mart'tan itibaren Amerika uçuşlarında laptop ve tabletlerini teslim eden yolculara uçak içinde ücretsiz "wifi" hizmeti vereceklerini açıkladı.

81 il için doğalgaz ihalesi tamamlandı

Türkiye'nin 81 ilinde doğalgaz dağıtım ihalesi bugün itibariyle tamamlandı. EPDK Başkan Yardımcısı Mehmet Ertürk'ün komisyon başkanlığında gerçekleştirilen ihale için 4 şirket teklif dosyası sundu. En düşük teklifi, kilovatsaat başına 0,285 kuruşla Akmercan verdi.

Cumhurbaşkanı çadırda yaşananları anlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda toplu açılış töreninde konuştu. Bu sabah 'Hayır' çadırını ziyaret ettiğini ve oradakilerle neler konuştuğunu açıklayan Erdoğan "'Siz alevilerle sünnileri ayırıyorsunuz' dediler. Kardeşlerim biz bu ülkede alevi sünni ayrımı yapmadık. Böyle bir ayırım varsa sayın Kılıçdaroğlu'nun kendisi alevi. İşte bir siyasi partinin başında. Ben Dersim katliamını lanetledim, ama o lanetleyemiyor" diye konuştu.

Silvan Barajı 2019'da su tutacak

PKK'lı teröristlerin saldırılarına rağmen Diyarbakır'da yapımı devam eden Silvan Barajı'nın yüzde 70'i tamamlandı. Atatürk Barajı'ndan sonra en büyük sulama barajı olma özelliğini taşıyan Silvan Barajı, 2 yıl sonra su tutmaya başlayacak, hizmete açılmasıyla da 305 bin kişinin yararlanacağı istihdam alanı oluşturacak.

Bakan'dan kıdem tazminatı açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni kıdem tazminatı sistemi ile ilgili çalışmaların referandum sonrasında devam edeceğini söyledi.

Ödemeler Cuma günü başlayacak

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 31 Mart Cuma günü başlaması beklenen, alan bazlı gelir desteği ödemelerinin fındık üreticisine adeta can suyu olacağını söyledi.

Türkiye'nin reçel üssü Antalya

Türkiye'de 'reçel' denildiğinde akla gelen ilk şehir olan Antalya'da kente özgü turunç, bergamut, kamkat, limon çiçeği gibi narenciyenin yanı sıra domates, karpuz ve patlıcan gibi sebzelerin de reçeli yapılıp 30'dan fazla ülkeye ihraç ediliyor.

Naylon poşet tarih oluyor

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetlerin marketlerde ve mağazalarda 1 Ocak 2018'den itibaren yasaklanacağını belirterek, "Alışverişlerde müşterilerimizi file, bez torba kullanımına yönlendireceğiz" dedi.

TSK'nın silah ve teçhizatı milli imkanlarla yenilenecek

Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu Genel Müdürü Ahmet Taşkın, yılın başında seri üretimine başlanan ilk milli piyade tüfeğini Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) teslim ettiklerini ve silahın kullanılmaya başlandığını belirterek, "Yine Milli Savunma Bakanı korumaları aynı seride ürettiğimiz piyade tüfeklerini kullanmaya başladı. Bunların üretimi milli imkanlarla yapılacak ve ordumuzun elindeki tüm teçhizat böylece yenilenmiş olacak" dedi.

90 gemi Ada'dan dünyaya mermer taşıdı

Türkiye mermer rezervinin yüzde 15'inin bulunduğu Marmara Adası'ndan geçen yıl 42 bin metreküp blok, 360 bin ton kırılmış mermer ihracatı yapıldı. MARMİAD Başkanı Hasan Dinçer "Geçen yıl limana yanaşan 90 gemi, Marmara Adası'ndan dünyaya mermer taşıdı" dedi.

'Elektronik cihaz yasağı ekonomik savaş'

Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Kürşat Atılgan, "ABD ve İngiltere'nin uyguladığı cep telefonundan daha büyük cihazların kabinde taşınmaması kararının, güvenlik gerekçesiyle alındığını düşünmek biraz saflık olur. Eğer işi ciddiye almazsak, bunun ileri adımları gelebilir. Bu bir ekonomik savaştır" dedi.

7 ildeki 'mücbir sebep' haline 3 ay uzatma

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Hakkari, Şırnak ve Kilis'teki tüm mükellefler, Diyarbakır, Mardin ve Siirt'in bazı ilçelerindeki mükelleflerle Mersin'de selden zarar görenler için mücbir sebep halini 3 ay uzattıklarını, dolayısıyla beyanname verme ve ödeme sürelerinin de uzadığını bildirdi.

Seyahat devinden Türkiye müjdesi

Dünyanın büyük seyahat acentalarından biri olan Thomas Cook tatil pazarının tekrar canlanmaya başladığını açıkladı. İngiliz tur işletmecisi Thomas Cook Group Türkiye ve Mısır'ı turistlerin tekrar ziyaret etmeye başladıklarını belirtti.

'Yasağın en kısa sürede kaldırılmasını bekliyoruz'

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, ABD ve İngiltere'nin uçaklardaki elektronik cihaz yasağıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Güvenlik tedbirlerimiz en üst düzeyde. Özellikle İngiltere'nin bu yasağı kısa sürede kaldırmasını bekliyoruz. ABD'li yetkililerle görüşmelerimiz sürüyor" dedi.

Yeni seri İHA'lar TSK'nın hizmetinde

Bayraktar TB2 İHA'lar erken teslim edilmeye başlandı. Baykar'ın Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar Ekim 2017'de teslim edilmesi planlanan Bayraktar Taktik İHA'ların göreve başladığını açıkladı.

İstihdam canlandı

Anadolu’daki yeni yatırım teşvikleri ve Çalışma Hayatında Milli Seferberlik programı sayesinde istihdamda canlanma başladı. Geçtiğimiz bir yılda kuzey illerinde %4,1, güney illerinde %3,6 oranında istihdam arttı. Doğunun lokomotif şehirlerinden Elazığ’da da son üç ayda 5 bin 575 kişi istihdam edilerek ildeki işsizlik %8,6 ile Türkiye ortalamasının altına geriledi.

Sondajda platform kiralamaya son

Petrol ve doğalgaz aramalarını kendi sismik gemileriyle yapan Türkiye, ikinci önemli bir adımı sondaj platformu konusunda atıyor. Sondaj çalışmaları için platform kiralamaya son vermeye hazırlanan TPAO, satın alacağı platformu ile sondaj faaliyetlerini yürütecek.

Sertifika şeffaf olacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, Türkiye'de gayrimenkul piyasasının büyüyeceğine inandığını söyledi. SPK'dan gerekli izinlerin aldığını ve yasal zemine kavuştuğunu belirten Turan, “Gayrimenkul sertifikasının şeffaflığını önemsiyorum” dedi.

‘Dost CEO’larla Türkiye tanıtımı

Küresel şirketlerin üst yöneticilerinin (CEO) Türkiye’yi anlattığı “Türkiye İmaj Kampanyası”nın tanıtımına katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Dostlarımızın kendi dilleriyle, halleriyle, sempatik tavırlarıyla, anlatımlarıyla Türkiye’yi anlatmaya başladıkları bir süreç yaşayacağız” dedi. Kampanya ilk etapta dünyada önde gelen 7 merkezdeki medya mecralarında olacak.

Güven artıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından mart ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi açıklandı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.