Ödül kazanan 35 eseri TOKİ projelendirecek

TOKİ tarafından “Mahalle” temasıyla düzenlenen “7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari ve Kentsel Tasarım Fikir Yarışması” sonuçlandı. 35 eser ödüle layık görüldü. TOKİ Başkanı Ergün Turan, ödül kazanan projeleri konsepte uygun yerlerde projelendireceklerini söyledi.

İmalatçı KOBİ’ye büyük kaynak

Üretimi desteklemeye dönük projelere bir yenisi daha eklendi.KOSGEB’in Türkiye genelinde imalat sanayii sektöründeki KOBİ’lere sağlayacağı 500 milyon liralık destek için başvurular başladı. Gerekli şartları taşıyan KOBİ’lerin Cuma gününe kadar başvuruda bulunması gerekiyor.

Yarım asırlık müjde

Turizm sektöründeki yükselişi sürdürmek isteyen hükümet tedbiri elden bırakmıyor. Başbakan Binali Yıldırım; turizm bölgelerinde otellerin kiralama süresini 49 yıl daha uzatacaklarının müjdesini verdi. Yıldırım, yatırımcılara işletmeyi satın alma fırsatı da sunduklarını açıkladı. 500 işletmenin uygulamadan faydalanması bekleniyor.

Doğrudan yatırımda Avrupa dopingi

Türkiye’deki doğrudan yatırımlar, bu yılın 8 ayında 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 28,8 artarak 4 milyar 851 milyon dolara ulaştı. Söz konusu yatırımların yüzde 79’unun Avrupa’dan olması dikkat çekerken, artan ilgi Türk ekonomisine güven olarak yorumlandı.

'Torba tasarı' Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülüyor

Maliye Bakanı Ağbal, torba tasarıyla kaldırdıkları sigara üretimindeki açık artırma usulünün kalacağını, üreticiler bakımından hürriyeti bağlayıcı cezalarla ilgili düzenlemeleri tasarıdan çıkaracaklarını, özel aroması olan, geleneksel yöntemle üretim yapan tütün üreticilerinin kooperatif kurmalarını sağlayacaklarını aktardı.

Borsa günü yükselişle kapattı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,49 artarak 106.990,87 puandan kapandı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 516,41 puan artarken, toplam işlem hacmi 5,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Avrupa otomobil pazarı ilk dokuz ayda arttı

Avrupa otomobil pazarı 2017 yılı Ocak-Eylül döneminde 2016 yılı aynı dönemine göre yüzde 3,6 arttı ve toplam 12 milyon 26 bin 194 adet seviyesinde pazara ulaşıldı.

'İlk resmi tren 30 Ekim’de Kars’a gelecek'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattında ilk resmi trenin 30 Ekim Kars’ın kurtuluşunun yıldönümünde kente geleceğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Şimşek'ten altın tahvili açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasına ilişkin, "Şu ana kadar 5 bin kişi, bir ton altın getirip kira sertifikası veya tahvil aldı. Bu da yaklaşık 150 milyon liraya tekabül ediyor" dedi.

Devlet yeni yılda 23,7 milyar lira harç toplayacak

Gayrimenkul alıp satanlardan yaklaşık 13,4 milyar lira, yargı harçlarından 4,5 milyar lira gelir elde edilecek. Pasaport ve konsolosluk harçları bütçeye yaklaşık 1,3 milyar lira, trafik harçları 631,1 milyon lira kazandıracak.

KOSGEB'den büyük plan

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) İkitelli Müdürü Özay Cebeci, "KOSGEB’in cari açığın düşürülmesine yönelik Stratejik Ürün Destek Programı bulunuyor. Bu program ile proje başına 3 milyon TL bütçe verilmesi öngörülüyor. Cari açığı kapatmak için ithal edilen ara ürün ve ürünlerin önüne geçmek adına bu ürünlere yönelik bir liste oluşturularak ürünlerin ülkemizde üretilmesi hedeflenmektedir." İfadelerini kullandı.

Pharmactive İlaç Avrupa ülkelerine ihracata başladı

Türkiye'nin yüzde 100 yerli sermayeli ilaç şirketi Pharmactive, Orta Doğu, Balkanlar ve Asya ülkelerinden sonra Avrupa ülkelerine de ihracat yapmaya başladı.

Türkiye'nin yurt dışı varlıkları 226,5 milyar dolar oldu

Türkiye'nin yurt dışı varlıkları Ağustos ayında 2016 sonuna kıyasla yüzde 5,1 artarak 226,5 milyar dolar, yükümlülükleri de yüzde 19,1 artışla 688,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Doğrudan yatırımların yüzde 79'u Avrupa'dan

Türkiye'ye doğrudan yatırımlar bu yılın 8 ayında 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 28,8 artarak yaklaşık 4,9 milyar dolara ulaşırken, doğrudan yatırımların yüzde 79'unu Avrupalı yerleşikler gerçekleştirdi.

Palandöken: Ekonomi canlanacak

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafa yönelik yeni kredi paketine ilişkin, "Esnafımıza verilen bu destek boşa gitmez. 150 bin liralık kredi limitinin 200 bin liraya çıkarılması ekonomiyi daha da canlandıracaktır." ifadesini kullandı.

54 ülkeye gönderiliyor

Türkiye'nin geleneksel ihraç ürünlerinden kuru incirde ihracat sezonu başladı. İzmir'den gönderilen ilk gemiyle 54 ülkeye 34 milyon dolarlık kuru incir ihraç edildi.

Hamsi 15 lira

Kocaeli’de balık tezgahlarındaki fiyatlar el yakarken, hamsinin kilosu 15 TL, palamudun tanesi 10 liradan alıcı buluyor. Balıkçılar, Karadeniz balığının gelmesiyle fiyatların düşeceği konusunda müjde verdi.

Bisiklette hedef "Kopenhag" sistemi

Türkiye'de bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için toplu ulaşım altyapısı ve bisiklet yollarına yaptığı yatırımlar sayesinde "dünyanın en bisiklet dostu şehri" unvanını kazanan Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın sistemi hedefleniyor.

Rekor geliyor

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) ve Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Eren Günhan Ulusoy, bu yılın ilk 8 ayında 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 3 artışla 2 milyon 302 bin tonluk un ihracatı yaptıklarını belirterek, "Yıl sonu hedefimiz yüzde 5 artışla 3 milyon 675 bin ton un ihraç etmek. Yani 2017'de yeni bir ihracat rekoru kıracağız." dedi.

Esnafa kredi müjdesi

Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım "Esnaflara kredi sınırı 150 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldı" dedi.

Borsa gözünü zirveye dikti

ABD ile Türkiye arasındaki vize işlemlerinin askıya alınması ve bölgede artan jeopolitik risklerin etkisiyle geçen hafta 100.000 seviyesinin altını gören BIST 100 endeksi, bu hafta yükselişe geçerek gözünü tekrar zirveye dikti.

Dünyanın gıdası Güneydoğu'dan

Türkiye’den yılın 9 aylık diliminde yapılan 4 milyar 667 milyon 992 bin dolarlık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatında ilk sırayı 1 milyar 497 milyon 625 bin dolarla Güneydoğu Anadolu Bölgesi aldı.

'Fiyat etiketinde yanıltıcı uygulamalara taviz yok'

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, fiyat etiketine ilişkin denetim sonuçlarına göre, bu yıl denetlenen 7 bin 205 firmayla yaklaşık 796 bin üründen, 665 firmayla 992 üründe aykırılık tespit edildiğini ve 202 bin lira idari para cezası uygulandığını bildirdi.

Esnaftan SGK prim ödemeleri için yeni erteleme talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ertelenen SGK prim ödemelerine ilişkin, "Aralık 2016 ile Şubat 2017 arasında ödenmesi gereken ve ertelenen primlerin ödemesi, ekim ayından değil, 2018 yılının ocak ayından başlamalı ve 6 aya yayılarak tahsil edilmeli." ifadesini kullandı.

Patoz fındığı gelir kaynağı oldu

Zonguldak Alaplı ilçesinde Fındık sezonu sona ermesi ile birlikte tüm aileler, 50 kuruşa topladıkları patoz fındığını satarak evlerine ekmek götürüyorlar.

İran'dan ihracatçının yüzünü güldürecek karar

İran, Türk ihracatçısına yönelik olarak geçen yıldan bu yana uyguladığı "konsolosluk onayı" şartını kaldırdı.

Kutuplar hariç tüm dünyaya gönderiliyor

Aydın’ın Nazilli İlçesinde 62 yıl önce Abdullah Gandak tarafından başlatılan patlıcan oymacılığı işi, bugün Gandak’ın torunlar tarafından dünyaya açıldı. Patlıcanı yaş olarak satamayınca oyduktan sonra kurutup dünyaya satan aile mahallelinin de geçim kapısı oldu.

Türk zeytin ve zeytinyağı dünyanın en iyisi

Girişimci Fırat Aşkın’ın Kaz dağlarının eteklerinde yetiştirdiği zeytin ve zeytinyağı Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü (İTQİ) tarafından dünyanın en iyisi seçildi.

Milli insansı robotun seri üretimine başlandı

Konya’da bir yazılım firması Türkiye’nin ilk insansı robot fabrikasını kurarak tamamı yerli robotların seri üretimine başladı.

Gümüşhane’nin 60 yıllık rüyası gerçekleşiyor

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde bölge halkının 60 yıllık rüyası olan Sadak Barajı’nın tamamlanmasının ardından başlatılan ve kılcal damar gibi Kelkit’in arazilerini saracak olan sulama projesinin yapımı devam ediyor.

Lufthansa Alitalia için 500 milyon euro teklif etti

İtalya'nın en büyük havayolu şirketi Alitalia için İrlandalı Ryanair'in ardından Alman devi Lufthansa da 500 milyon euro teklifte bulundu. Öte yandan, firmanın satın alma gerçekleştiği takdirde Alitalia'dan toplam personelin yarısı olan 6 bin kişiyi çıkaracağı ve operasyonunun büyük bölümünü lağvedeceği iddia ediliyor.

Yaz saatiyle dev tasarruf

İstanbul Teknik Üniversitesi Sabit Saat Uygulaması Değerlendirme Raporu'na göre, yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesiyle enerjide yaklaşık 538 ila 801 milyon lira tasarruf sağlandı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.