• Tarihe göre sırala

Antalya'da turistik denizaltı heyecanı

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye'nin ilk turistik denizaltısı 'Nemo Primero' ile deneme dalışı yaptı. Vali Karaloğlu, "Turizm açısından 2017, 2016'ya göre çok daha iyi olacak. Şu anda gelen veriler iyi. Özellikle Ukrayna'dan ve Rusya'dan gelen veriler çok memnun edici" dedi.

Bir ile daha hızlı tren geliyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Artık milyonlara varan insanımız yüksek hızlı trenle yolculuk yapar hale geldi. Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kocaeli, İstanbul'u birbirine bağladık ama bununla yetinmeyeceğiz. Eskişehir’in Afyonkarahisar üzerinden Antalya’ya bağlanması yani Akdeniz’e bağlanması da yüksek hızlı tren anlamında önemsediğimiz bir koridor güzergahı olacak" dedi.

Bursa raylı sistemler sektöründe hedef Avusturya pazarı

Ekonomi Bakanlığı destekleriyle Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından yürütülen Raylı Sistemler UR-GE Projesi'nde ilk yurt dışı pazarlama faaliyeti Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mehmet Şimşek ile ilgili olayı ilk kez anlattı

Gaziantep'teki toplu açılış töreninde halka seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'i geçmişte Merkez Bankası başkanlığı görevine getirmek istediğini fakat dönemin Cumhurbaşkanı tarafından olumsuz yanıt aldığını anlattı. Erdoğan, söz konusu diyaloğu ilk kez paylaştı.

'Söz verip yerine getirmeyenleri ifşa ederim'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'te toplu açılış töreninde "Milli İstihdam Seferberliği"nde Gaziantep'in 15 bin istihdam sözü verdiğini söylerken, "Ankara'daki toplantıda söz verilen rakamlar vardı, Vali Bey takip edecek. Söz verip de yerine getirmeyenleri tüm ülkeye ifşa edeceğimi belirtmek isterim" dedi.

Türkiye'ye milyarlarca lira gelecek

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, toplam hayvancılık içindeki payı sığır eti ve sütü üretimindeki hızlı artış nedeniyle sürekli gerileyen küçükbaş hayvancılığın Türkiye'ye milyarlar kazandırabileceğini söyledi.

Bilim sanayi teknoloji tek çatıda

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bilim, sanayi ve teknoloji halkalarını birleştirecek yeni bir model üzerinde çalıştıklarını belirterek, Bakanlar Kurulu, Başbakan ve Cumhurbaşkanına sundukları bu yeni modelde kamunun araştırma, geliştirme ve teknoloji için özel sektöre yapacağı fonlamanın tek kaynaktan bütçeleneceğini, bunun için de üst karar merci olarak Bilim Teknoloji ve Sanayi İcra Kurulu oluşturulacağını bildirdi.

İşsizlik sigortasından 7 yılda 3,3 milyon kişiye ödeme

İşsizlik sigortasından yararlanmak için son 7 yılda, 5 milyon 809 bin 505 kişi başvuruda bulundu. Hak eden 3 milyon 348 bin 178 kişiye, 11 milyar 370 milyon 294 bin 147 lira ödeme yapıldı.

İşlenmiş gıda ihracatçısını sevindirdi

Türkiye'nin 2016 yılındaki taze meyve, sebze ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 5 gerilerken, bu ürünlerin işlenmesinden elde edilen gıda mamullerinin ihracatı arttı.

Asya ve Afrika'da damakları tatlandırıyor

Mardin'in Midyat ilçesinde başladığı gıda toptancılığı işini zamanla büyüten Seyyid Yusuf Akan, Gaziantep'teki fabrikasında ürettiği çikolata, kahve ve meyve aromalı toz içecekleri Irak, İran, Çin, Tayvan, Cezayir, Senegal'in de aralarında bulunduğu 35 ülkeye ihraç ediyor.

Türkiye'de yılda 500 bin ton elma çöpe gidiyor

Türkiye'de yanlış depolama nedeniyle yılda 500 bin ton elmanın çöpe atıldığı, 3 milyar doların heba olduğu ifade edildi.

İSPARK'ta İstanbulkart dönemi

İSPARK İstanbul Otopark İşletmeleri, ​sürücüleri otoparklara yönlendiren elektronik takip cihazları WMS, otopark cep uygulaması, boş-dolu oranını gösteren ekran gibi yeniliklere ödeme kolaylığı getiriyor. Sürücülerin artık İstanbul kart ve HGS ile de otoparklarda ödeme yapabileceği açıklandı.

Fındıkta lisanslı depoculuk dönemi başlıyor

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, "Serbest piyasa şartlarının üreticinin yüzünü güldürdüğü pek söylenemez. Eğer lisanslı depoculuk bu sefer amacına ulaşırsa üretici bundan çok karlı çıkacaktır" dedi.

40 bin şirketten istihdam desteği

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla başlayan Milli İstihdam Seferberliği'ne katıldıklarını söyleyen TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, ülke genelinde başlayan istihdam seferberliğinde özel sektörün payının artması için tüm üyelerini harekete geçireceklerinin belirtti.

Taklit ve tağşiş gelirleri Hazine'ye

Taklit ve tağşiş cezalarında mevzuat değiştiriliyor. Buna göne, insan hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek gıdaları üretenlere ve bunları piyasaya sürenlere verilen cezalar artırılıp, firmaların haksız kazandıkları gelirler Hazine'ye aktarılacak.

Bu yıl bin güvenlik görevlisi işe alınacak

Türkiye'de 11 bin çalışanı olan güvenlik sektöründen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istihdam seferberliği çağrısına destek geldi. Bu yıl içerisinde bin güvenlik görevlisi işe alınacak.

5 proje ile 2 milyon istihdam

Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 2019 yılında tamamlanacak 5 projeye toplam 137 milyar lira yatırım yapılacağını ve 2 milyon kişiye istihdam sağlanacağını söyledi.

8 lira için değer mi?

Bankaların emeklilere ödeyeceği 300 liralık promosyona karşılık öne sürdüğü şartlar emeklileri promosyon almaktan vazgeçirtti. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Bankalar kaşıkla verdiğini kepçeyle geri almanın peşinde. Birçok emekli aylık 8 lira için buna değmez görüşünde" dedi.

Borsa kazandırdı, döviz kaybettirdi

Bu hafta borsa ve altın yatırımcısına kazandırırken, döviz kaybettirdi. Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi haftayı yüzde 1,55'lik primle 88.830,41 puandan kapattı.

Sofya Ekspresi yarın yola çıkıyor

Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan Kapıkule-İstanbul demiryolu hattındaki yenileme çalışmaları tamamlandı. İstanbul-Sofya tren seferleri yarın yeniden başlıyor. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul-Belgrad ve İstanbul-Bükreş bağlantısının ise yaz aylarında yapılacağını belirtti.

Katma değer farkındalıkla artar

TÜRKONFED'in farkındalık oluşturarak KOBİ’lerin istihdamını ve sürdürülebilirliğini artırmak için başlattığı çalıştay programı tamamlandı. Program kapsamında 7 ilde 500 KOBİ’ye katma değerini arttırmanın yolu anlatıldı.

Piyasaya 18 milyar dolarlık nefes

Merkez Bankası, hamlelerine yenisini ekledi. Vadesi 31 Mayıs tarihine kadar olan reeskont kredileri TL olarak ödenebilecek. Bu durum piyasalarda yaklaşık 6 milyar dolarlık rahatlama sağlayacak. Mayıs sonuna kadar özel sektörün ödeyeceği 18.3 milyar dolarlık dış borç için de nefes olacak.

Türk Eximbank destekleri yaygınlaşacak

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, "En kısa sürede şubelerimizi artırarak ihracatçılarımıza aracısız hizmet sunacağız. Bu noktadan sonra desteklerimizin daha da yaygınlaşacağını öngörüyoruz" dedi.

Çilekte 'topraksız tarım' verimi katladı

Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezinden Mersin'in Silifke ilçesinde, ilk defa 2009 yılında bir dönümlük alanda uygulanan topraksız tarımla üretilen çilek hasadı, normal üretimden elde edilen hasadı katladı.

ATO'dan si̇gorta acenteleri̇ne müjde

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO'nun girişimleri sonucu sigorta acentelerinin KOBİ kapsamına alındığını bildirerek, "Yeni düzenlemeye göre, bundan böyle sigorta acenteleri de Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) desteklerinden faydalanabilecek." ifadesini kullandı.

Meyve sebze ihracatı arttı

Doğu Karadeniz'den yılın ilk ayında yapılan yaş meyve sebze ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 151, değer bazında ise yüzde 161 artış gösterdi. Bölgeden bu dönemde 38 milyon 403 bin 616 kilogram yaş meyve sebze ihraç edilerek, karşılığında 20 milyon 890 bin 287 dolar gelir sağlandı.

Turizmciler yabancı kanaat önderlerini Türkiye'de ağırlayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'de çalışan yabancılara çağrıda bulunarak, "Onlara da 'İşin de burada, tatilin de burada.' diyorum. Kimi felaket tellallarının aksine, ülkemizde iş yapan ve ikamet eden yabancılar gerçek Türkiye'yi görme, tanıma, yaşama ve tüm güzelliklerini anlatma imkanına sahiptir" söylemi turizmcileri harekete geçirdi.

İstanbul-Sofya Ekspresi yola çıkıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TCDD Taşımacılık ile Bulgar Demiryolları arasında imzalanan anlaşma ile İstanbul-Sofya Ekspresi isimli yeni bir trenin, 20 Şubat itibarıyla seferlerine başlayacağını duyurdu.

Türkiye ve Rusya arasında işbirliği köprüsü kurulacak

Merkezi Moskova'da bulunan Uluslararası İslami Ticaret Birliği (UİTB) Başkanı Marat Kabayev, İstanbul'da açacakları temsilcilikle Türkiye ve Rusya arasında yeni bir işbirliği ve dostluk köprüsü kuracaklarını söyledi.

Yatırım harcamaları kayıt altına alınacak

Doğalgaz dağıtım şirketleri tarafından gerçekleştirilen yatırım harcamaları hesap planına uygun olarak kayıt altına alınacak.

Doğalgaz tüketiminde rekor

Türkiye'nin doğalgaz tüketimi 14 Şubat'ta 243 milyon metreküple tüm zamanların en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İşleri güçleri dedikodu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ'da katıldığı toplu açılış töreninde, "Türkiye yıllardır aradığı münasip yönetim sistemine şimdi nihayet kavuşuyor. Bu sistemin adı cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi" dedi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.