Motorine 7 kuruş indirim yapıldı

Motorinin litre fiyatında bu gece yarısından geçerli olmak üzere 7 kuruşluk indirim yapıldı.

Borsa günü yükselişle tamamladı

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi haftanın ilk gününü yüzde 1,32 yükselişle 108.614,87 puandan tamamladı.

Kuru kayısıda ihracat arttı gelir azaldı

Dünya kuru kayısı ihracatının yüzde 85'nin karşılandığı Malatya, 2016-2017 sezonunda 100'ün üzerinde ülkenin ağzını tatlandırdı.

Singapur ile 2 milyar dolarlık dış ticaret hedefi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İnşallah STA 1 Ekim itibarıyla devreye girecek, hedef olarak 2 milyar dolarlık dış ticaret hacmini 2018 yılı sonunda yakalayacağımıza inanıyorum" dedi.

Barter modeliyle ihracat başlıyor

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, "Yıl sonu gelmeden barter olarak da bilinen emtia bazlı finansman modelini deneyeceğiz. Bu şekilde doğrudan parayla ticaret yapılamayacak ülkelerle daha fazla ihracat yapılabilecek" dedi.

Kurban keseceklere 'küçükbaş' tavsiyesi

Kütahya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bahattin Atakan, kurban kesecek vatandaşların hem sağlıklı hem de fiyatının uygun olması nedeniyle küçükbaş hayvanları tercih etmeleri gerektiğini söyledi.

Dolar 3,50'nin altına geriledi

Bugüne 3,51 seviyesinden başlayan ve gün içinde 3,5238'i gören dolar/TL, doların diğer para birimlerine karşı değer kaybetmesine paralel 3,50'nin altına geriledi.

Markafoni yarın yeniden faaliyete geçiyor

Markafoni, kısa bir aradan sonra yarın tekrar kullanıcılarının hizmetine açılıyor

Hükümetin teklifine göre memur emeklisi maaşları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 için yüzde 3,5+3,5, 2019 için yüzde 4+5 zam teklif ettiklerini açıkladı. Buna göre 2019'da en düşük memur emeklisi maaşı 2.039 lira olacak. Ayrıca enflasyon farkları da maaşlara yansıyacak.

'Erken seçim söz konusu değil'

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, erken seçimlerin söz konusu olamadığını ifade ederek, "Reformlara odaklanma zamanı" dedi.

Memurların zammı açıklandı

Memur zamları için toplu sözleşme görüşmelerinin son günü geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 ve 2019 yıllarında yapılacak zammı açıkladı. Buna göre 2018'in ilk altı ayı için zam oranı yüzde 3,5; ikinci altı ay için zam oranı yüzde 3,5.2019'un ilk altı ayı için teklifimiz yüzde 4, ikinci altı ay için yüzde 5 zam geliyor. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın "Teklif müzakereye uygun ama imzaya uygun değil" açıklaması yaptı.

Fındıklar yol kenarında

Ordu'da karayolu kenarına tezgah açan üreticiler, dalından kopardıkları fındığı kurutmadan kilogramı 12-15 liradan satışa sunuyor.

Trabzon Havalimanı çok yoğun

Trabzon Havalimanı’nda 2017 yılının ilk 7 ayında iç hatlarda 2 milyon 151 bin 615, dış hatlarda ise 88 bin 445 yolcunun geliş-gidiş yaptığı belirtildi.

Bakan Fakıbaba et planına işaret etti

Et fiyatlarına ilişkin olarak gündeme gelen tartışmaların ardından Gıda Bakanı Fakıbaba'dan net açıklama geldi. Bakan Fakıbaba, "4 aylık planımızı yaptık. Bizim amacımız 80 milyon insanın mutlu olması" dedi.

THY pilot yetiştirmek için üniversite mezunu arıyor

Türk Hava Yolları, 15 bin lira maaşla işe başlatmak üzere pilot arıyor. THY Uçuş Akademisinde yetiştirilerek ikinci pilot olarak işe başlatılacak adaylarda aranan şartlar açıklandı.

Koçovası sarımsağı alıcısını bekliyor

Kahramanmaraş'ın Afşin İlçesine bağlı Koçovası Mahallesi'nde 3 bin 500 dekar arazide üretilen sarımsağın hasadı tamamlandı. Kış şartlarına dayanıklılığıyla öne çıkan ve bin 600 rakımda ekimi yapılan sarımsak kendine has tadı, kalitesi ve aromatik özelliğiyle Kastamonu'nun Taşköprü sarımsağına rakip görülüyor

Dolu ekmek kapısı oldu

İstanbul'da, geçen ay etkili olan dolu yağışı sonrası hasar gören araçları 'boyasız onarım' yöntemiyle tamir eden Davut Duygu, araç sahiplerinin bu tekniğe olan yoğun talebini karşılamak üzere ücretsiz eğitim vererek kaporta ustası yetiştirmek istiyor. Duygu, "Yeni yetişen biri de 3-4 bin lira maaş alır. Bu işi yapacak eleman yetiştiremiyoruz. Kimse talep etmiyor" diyor.

Devletten ailelere 4 bin lira teşvik

TEOG sonuçları açıklandı, aileleri okul telaşı aldı. Velilerin karşısına özel okul seçenekleri çıkarken, okulların verdiği bursların yanında devlet de ailelere destek oluyor. İşte bu yılın teşvikleri ve burs oranları.

'İnternet üzerinden kurbanlık alırken 'kurban' olmayın'

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, internet üzerinden kurbanlık alacak vatandaşları dolandırılmamaları konusunda uyardı.

Sadece iki bölgeden 171 ülkeye ihracat

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 17 ilden 171 ülkeye bu yılın 7 ayında 1 milyar 46 milyon 800 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Birliğe bağlı iller arasında en çok ihracat Şırnak, Iğdır ve Hakkari'den gerçekleştirildi.

Türkiye'nin '5 yıldızlı' kenti Antalya

Konaklama sektöründe, hizmet, ürün kalitesi ve sunulan hizmetin çeşitliliği bakımından en üst segment kabul edilen 5 yıldızlı tesis, sayıca en fazla Antalya'da yer alıyor.

Altının gramı 145 liranın üzerinde

Altının gram fiyatı küresel piyasalarda artan risk algısına paralel yükselişe geçerek 145 liranın üzerinde işlem görüyor.

'Türk lirasının güçlü ve istikrarlı seyretmesini bekliyorum'

Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash, "Türk lirasının yılın geri kalanında istikrarlı ve güçlü seyretmesini bekliyorum" dedi.

ESK deri ve sakatat satacak

ESK eylül-aralık ayları içerisinde hayvanların kesiminden elde edilecek deri, sakatat ve yan ürünleri ihale ile satacak.

Müdürlüğü bıraktı solucan gübresi işine girdi

Özel bir şirkette müdürlük görevinden istifa eden Mahmut Şanverdi'nin şimdi ayda 15-20 bin lira kazanıyor.

Altınova’da eko turizm canlanıyor

Doğal güzellikleri, tarihi ve turistik yapısı ile zengin bir doğa turizmi potansiyeline sahip olan Altınova’da doğa turizminin gelişmesi için yoğun çaba harcanıyor.

Bayram tatili turizmcilerin yüzünü güldürüyor

Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasının ardından rezervasyonlarda yoğunluk yaşanan Kocaeli'nin Kartepe bölgesindeki otellerde doluluk oranı yüzde 70'e ulaştı.

Bakan Arslan'dan bayram müjdesi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Bayram tatili boyunca 81 ildeki yolların tamamında mecburi çalışmalar dışındaki tüm bakım, onarım ve yol yapım çalışmalarının hepsini durduracağız" dedi.

Emekliliğinizde yüksek maaş alabilirsiniz

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, "Eğer vatandaş isterse emekli maaşlarını 2 bin ya da 2 bin 500 TL’ye kadar alabilir. Bunu da son 3,5 yıl çalıştıkları maaşın üzerine yüzde 25 koyarak, artırarak devam ettirdikleri takdirde 2 bin ile 2 bin 500 TL arasında emekli maaşlarını alabilecekler" dedi.

Büyümenin önündeki dev engel: Kayıt dışı istihdam

İşverenler, işçiler veya kendi hesabına çalışanlar özellikle vergi, sigorta primi vb. mali yükümlülüklerden kaçınmak, bürokratik işlemlerden kurtulmak amacıyla kayıt dışı ekonomik faaliyette bulunuyor ve elde ettikleri geliri kayıt dışında bırakıyor. Türkiye’de kayıt dışı istihdam oranı ortalama yüzde 34 seviyesinde ve sosyal güvencesiz çalışma ülkemize 65 milyar TL zarar veriyor.Sadece Türkiye'nin değil dünyanın da sorunu olan ve ekonomiye büyük zararları olan kayıt dışı istihdamla mücadele etm...

Yurt dışı üretici fiyat endeksi arttı

Yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2017 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2,24, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,09, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,99 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 16,62 artış gösterdi.

Türkiye'de her 10 evden 8'inde internet var

Türkiye'de 10 haneden 8'inde internet erişim imkanı bulunuyor. Ülke genelinde evinde internet olanların oranı yüzde 80,7'yi buldu.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.