• Tarihe göre sırala

THY’nin yeni marka yüzü Morgan Freeman

THY, marka yüzü olarak ünlü oyuncu Morgan Freeman ile anlaştı. Aynı zamanda pilot olan ünlü oyuncu ile çekilen reklam filmi, 800 milyon kişi tarafından takip edilen 5 Şubat'taki Super Bowl finalinde yayınlanacak.

Gazprom Türk Akımı'na 42 milyar ruble yatıracak

Rus enerji şirketi Gazprom, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesine bu yıl içinde 42 milyar ruble yatırmayı planladığını açıkladı.

'AB ile ticaret 300 milyar dolar seviyesine çıkarabilir'

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,Gümrük Birliğinin güncellenmesine ilişkin, "Türkiye için Avrupa Birliği, ABD’den 10 kat daha önemli bir ticari partner. Türkiye zor yoldan geçiyor ama bu durum fazla uzun sürmeyecek. Türkiye ekonomisi güçlü temellere dayanıyor ve bu ekonomik temellerdeki sağlam durum değişmedi. Gümrük Birliği güncelleştirmesi, önümüzdeki 10 yılda karşılıklı ticaret hacmini 2 kat arttırarak 150 milyar dolar seviyesinden 300 milyar dolar seviyesine çıkarabilir" dedi.

Kütahya kazı rağbet görüyor

Kütahya'nın yaklaşık 100 köyünde yetiştirilen kazlar, İstanbul'dan gelen tüccarlarca alınıp ülkenin dört bir yanına gönderiliyor. Altıntaş Belediye Başkanı Ferit Karabulut "Dedelerimizin bize aktardığı tecrübelerle bölgemizde asırlardır kaz yetiştiriciliği yapılıyor. Kütahya'daki köylerde yılda yaklaşık 200 bin civarında kaz yetiştiriliyor" dedi.

"O bankalara acımayacağız"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TVNET'te Ahmet Rıfat Albuz​'un sorularını yanıtladı. Tüfenkci, sicil affıyla ilgili bilgiler verirken, yüksek faiz uygulayan ve gününden önce kredi çağıran bankaları uyardı, "Kendi listeme bakarım" diyen bankalara da acımayacağız. Gereken adımları atmaktan çekinmeyiz" dedi.

Şirketlerin gaz kesintilerine sınırlama getirildi

EPDK'nın hazırladığı taslağa göre, 50 metreküplük tüketimin altında kalan ödenmemiş faturalardan dolayı abonelerin gazı kesilmeyecek. Cuma günleri ve resmi tatillerin başladığı günden önceki gün doğalgaz kesintisi yapılmayacak.

ARKAS yeni gemisini Çin'de teslim aldı

ARKAS, Çin'in Zhoushan adasındaki Ouhua tersanesine sipariş verdiği 8 yeni nesil eko-dizayn gemiden ilki olan Funda A'yı teslim aldı. Arkas, yaptığı 260 milyon dolar yatırımla 2018'de filosundaki gemi sayısını 53'e çıkaracak.

Bakan Işık: Türkiye elektronik harpte bir numara oluyor

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Pendik Tersanesi'nde "İstanbul Fırkateyni İnşa Başlangıç Töreni"nde konuştu. Geminin üzerindeki savaş sistemlerinin gemiden daha fazla meblağ tuttuğunu söyleyen Işık, "Savaş sistemlerini büyük oranda yerli olarak üretmenin gayreti içerisindeyiz. Türkiye elektronik harpte de bir numara haline geliyor" dedi.

Ulaşımı hızlandıracak demiryolu projeleri

Türkiye'de 2023 yılına kadar ülke nüfusunun yarısına yakınının yaşadığı 18 il, yüksek hızlı demiryolu ağıyla birbirine bağlanacak. Hizmet vermeye başladığından bu yana büyük ilgi gören YHT'lerde bugüne kadar taşınan yolcu sayısı 29 milyonu buldu.

Altın fiyatları Yellen sonrası düştü

Altının ons fiyatı, dün akşam ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın açıklamaları sonrası düşüşe geçerek 1.200 doların altına geriledi.

Vatandaşa doğalgaz müjdesi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ödenmemiş doğalgaz faturasındaki tüketimi 50 metreküpün altında kalan abonelerin gazının kesilmemesi için çalışma yapıyor.

Brent petrol 54 dolar seviyelerinde

Brent petrolün küresel petrol arzının bir önceki aya göre günlük 300 bin azalışla 96 milyon 920 bin varile indiğini açıklamasına karşın günü yüzde 2,26 değer kaybıyla 54,17 dolardan tamamladı.

2027 vadeli tahvil ihracına yoğun talep

Hazine Müsteşarlığı, "2017 yılı dış finansman programı çerçevesinde dün gerçekleştirilen 2027 vadeli tahvil ihracı miktarı 2 milyar dolar oldu. Tahvile toplamda yaklaşık 256 yatırımcı, ihraç tutarının 3 katından fazla talep gösterdi" dedi.

Bina inşaatı maliyet endeksi arttı

Bina İnşaatı Maliyet Endeksi (BİME), 2016'nın dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 5,9 artış gösterdi.

Tezgahın gözdesi "hamsi"

Yeni yılda denizlerde çinekopun azalması, istavritin ağlara seyrek takılması ve palamut sezonunun sona ermesi nedeniyle vatandaşın tercihi, bolluk yaşanan hamsi oldu.

Arıcılar bal hedefine ulaşamadı

Samsun İli Arı Yetiştiriciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Kaplan, 2016 yılında hedefledikleri bal üretimini gerçekleştiremediklerini söyleyerek, "Bu kayıpların sebebi mevsimsel denilebilir. Samsun'da bin 400 tona yakın bal üretimi yapmayı hedefliyorduk. Ama bin 100 ton kadar bal üretebildik" dedi.

Torun desteğine yaş kriteri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, büyükanne desteğiyle ilgili 1 yıl pilot uygulama yapacaklarını belirterek, kendilerine bile bakamayan büyükanneler olduğu için uygulamaya yaş kriteri konulacağını vurguladı.

YSK referandum için "oy verme kabini" alım ihalesi açtı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), olası bir referandumda kullanılacak oy verme kabini ve aparatlarının alımı için ihale açtı.

TP resmen Zülfikar Holding'in

TP Petrol Dağıtım A.Ş.'nin sermayesinde bulunan yüzde 100 oranındaki İdare hissesi resmi olarak Zülfikarlar Holding'e geçti. Karar Resmi Gazete'de de yayımlandı.

Hazine 2 milyar dolar borçlandı

Hazine Müsteşarlığı 2017 yılı dış finansman programı çerçevesinde 10 yıl vadeli eurobond ihracında 2 milyar dolar borçlandı, ihraçta nihai getiri yüzde 6.15 olarak belirlendi.

Fren paketi yola çıktı

Gıdadaki tarla ile market farkını düşürerek enflasyonu frenlemeye yönelik çalışma son aşamada. Tarladaki ürünü bir yıl önceden ucuza kapatan aracılara karşı kooperatif ve birliklerin devreye girmesi de pakette var.

140 milyar dolarlık Katar fırsatı

2022 Dünya Kupası için 140 milyar dolarlık yatırım hamlesi başlatan Katar, Türk firmalarını ülkeye yatırıma çağırdı. Katar Sanayi Odası Başkanı Al Thani, “Firmalara yatırım için her türlü kolaylığı sağlayacağız” dedi

Kamu işçilerine ek ödeme tarihleri belli oldu

Devlet ve devlete bağlı müesseselerde çalışan işçilere bu yıl ek ödemenin birinci yarısı 30 Ocak'ta, ikinci yarısı ise 23 Haziran'da yapılacak.

Milli fırkateynin inşası başlıyor

Türkiye’nin ilk milli fırkateyninin yapımı, bugün düzenlenecek törenle başlayacak. Fırkateyn için ilk kaynak, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bostanoğlu tarafından yapılacak. Fırkateynin inşasının 3 yıl 10 ay içinde tamamlanması hedefleniyor.

Asgari 2154 lira maaş tavsiyesi

İGİAD, bu yıl için hazırladığı 'Asgari Geçim Ücreti' çalışmasını açıkladı. Çalışmaya göre dört kişilik bir ailenin insani şartlarda yaşaması için en az bin 666 liraya ihtiyacı var. Bu rakam İstanbul için 2 bin 154 liraya çıkıyor.

Hedef bu yıl bin Ar-Ge Merkezi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin 350. Ar-Ge Merkezi Belgesi'ni Fibrobeton Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Yetişener'e Ar-Ge Merkezi Belgesi'ni takdim etti. Fibrabeton'un kuracağı merkezle birlikte Düzce'deki Ar-Ge merkezi sayısı 5'e çakacak.

Tedavüldeki bozuk para

Bozuk para verileri Türk halkının her gün cepte milyonlarca lirayı taşıdığını gözler önüne serdi. Tedavüldeki bozuk para miktarı 2,1 milyon cumhuriyet altınına denk gelen 2 milyar 87 milyon lirayı aştı.

Çanakkale için 24 firma talip

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 1915 Çanakkale Köprüsü için 4'ü Japon, 3'ü Çinli, 2'si Koreli, 1'i İtalyan olmak üzere 24 firmanın ihale dosyası satın aldığını söyledi.

Müjde paketi

İşverenden işçiye, memurdan emekliye, esnaftan ihracatçıya milyonlarca kişiyi ilgilendiren yasa düzenlemesi Meclis’ten geçti. Üretim, yatırım ve istihdama destek amacıyla yapılan düzenlemelerin başında işletmelerin sigorta primlerini öteleme hakkı geliyor. İşveren isterse ocak şubat ve mart aylarında ödemesi gereken SGK primlerini ekim, kasım ve aralıkta ödeyebilecek. 30 yıl üzeri kamuda çalışarak emekli olan 408 bin kişiye ek ödeme yapılacak. Yeniden yapılandırmada süreyi kaçıranlara ikinci bir...

Swapla piyasaya 500 milyon $ verdi

Merkez Bankası yeni bir müdahale aracı olarak değerlendirilen döviz takas piyasasını (swap) devreye soktu. İlk ihaleye bankalardan 611 milyon dolarlık teklif geldi. Merkez teklifin 500 milyon dolarını karşıladı.

İlk milli fırkateynin yapımına başlanıyor

Türkiye'nin ilk milli fırkateyninin yapımı, yarın düzenlenecek törenle başlayacak. İ sınıfı fırkateynin ilk kaynağı Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu tarafından yapılacak. "İstanbul" ismi verilen gemi uzun menzili, yerli mühimmatıyla dikkat çekecek.

Bakan Müzezzinoğlu: '58 milyon seçmenin vicdanı gelecek'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, TVNET'te gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Anayasa değişikliği ile gelecek olan Cumhurbaşkanlığı sistemi için "Yüzde 90 bu değişikliğin ne getireceğini biliyor. Anayasa değişikliği ile 58 milyonun seçmenin vicdanı geliyor" dedi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.