• Tarihe göre sırala

İlk Teravih Namazı için camiler doldu taştı

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte vatandaşlarımız ilk Teravih Namazı için camilere akın etti. İstanbul''da camiler insanlar ile doldu taştı.

Yerin 400 metre altında ilk sahur

Zonguldak'''ta özel bir maden ocağında çalışan işçiler yılın ilk sahurunu yerin metrelerce altında yaptı.

Tüm Türkiye ilk sahura davul sesiyle uyandı

İzmir'''de Ramazan Ayı'''nın gelmesiyle birlikte, ilk sahurda Ramazan Davulcuları iş başı yaptı.

Yaz ayında tutulan orucun hikmeti

On bir ayın sultanı ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi sebebiyle tutulan orucun sevabı, yapılan ibadetin zorluğuna göre değişiyor. Ayrıca ramazan ayının belirli zamanlarda sabit olarak tutulmamasının hikmetleri de saymakla bitmiyor. Kanal 24''te sahur programına katılan İstanbul Baş Vaizi Mustafa Akgül Hoca, yaz ayında tutulan orucun hikmetini anlattı.

Hadisler için seçilen yerlerin anlamı var

Bursa''da tarihi Ulucami''deki hat örnekleriyle yazılmış, ibadetleri gereği gibi yerine getirmeyi, sosyal hayatta güzel ahlak ve dürüstlük üzerine kurulu yaşamayı, yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik eden hadisler, cami içerisinde seçilen yerleriyle de anlamlı mesajlar veriyor.

Camide ''kaylule uykusu'' sünneti

Sıcaklığın 40 derecenin üzerine çıktığı Menzil Köyü''ne gelenler dinlenebilmek, hem de Hz. Muhammed''in ''kaylule'' denilen öğlen uykusuyla ilgili sünnetini yerine getirmek için köy camisinde toplanıyor.

Ramazan davulcusu Ayşe teyze

İzmir'''in Konak ilçesine bağlı Aziziye Mahallesinde Ramazan ayı boyunca davul çalarak vatandaşları sahura kaldırma görevini Konyalı üç çocuk annesi Ayşe teyze yapıyor.

Beyoğlu Belediyesi''nden iftar yemeği

Taksim''de Beyoğlu Belediyesi iftar yemeği verirken, başka gruplar ise Galatasaray Lisesi''nin önünden başlayarak İstiklal Caddesi boyunca uzanan iftar sofrası kurdu.

Sultanahmet''te top sesleri

Ramazan ayının ilk gününde Sultanahmet''te top atışı yapılırken, binlerce vatandaş, farklı ülkelerden gelen çok sayıda Müslümanla oruç açtı..

21 saati oruçlu geçiriyorlar

Dünyada gün boyu en uzun süre oruçlu kalınan yerlerden olan İsveç''in kuzey kutup çizgisindeki Lulea kentinde, günde 21 saatten fazla oruç tutuluyor. Türklerin de yaşadığı Lulea''da iftar ile sahurun arası sadece 3 saat var.

İngiliz kanalından ezan yayını

İngiltere''nin Channel 4 kanalında Ramazan boyunca ezan okunacak. Channel 4, ezanı 3 dakikalık bir kısa film eşliğinde günde 5 vakit yayınlayacak. Kısa filmde İngiltere'''nin en iyi müezzinlerinden biri olarak bilinen Hasan Resul yer alıyor. İşte o kısa film...

Yıldızlar altında teravih namazı

Osmanlı ordularının savaşa gitmeden önce birlikte namaz kıldığı 600 yıllık tarihi Namazgah açık hava mescidin'''e Teravih namazı için vatandaşlar akın etti.

İmam ezanı 4 dakika erken okuyunca...

Bursa''nın Gemlik ilçesinde yoğun mesai sebebiyle bitkin haldeki imam akşam ezanını 4 dakika erken okuyunca belde sakinleri iftarını erken açtı.

Hırka-i Şerif ziyarete açıldı

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed''in, Hz. Veysel Karani''ye hediye ettiği Hırka-i Şerif, Fatih''te kendi adını taşıyan camide ziyarete açıldı.

Kabe''de Ramazan''ın ilk Cuma''sı kılındı

Ramazan ayının ilk cuma namazı Kabe''de yüz binlerin katılımıyla kılındı.

ABD''de Sakal-ı Şerif heyecanı

Sakal-ı Şerif, ABD'''nin New Jersey eyaletinin Clifton şehrindeki Yeni Dünya Cami'''sinde ziyarete açıldı. Kılınan teravih namazından sonra çoğunluğunu Türk vatandaşlarının oluşturduğu kalabalık bir grup Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'''e (sav) ait Sakal-ı Şerif'''i ziyaret etti. Ziyaretçiler, Sakal-ı Şerif'''in bulunduğu camlı kutuya dokunarak ellerini gözlerine ve alınlarına sürdü.

İstanbul''da Ramazan''ın bir günü

Tarihi Yarımada Eminönü bölgesindeki güzellikler 11 Ayın Sultanı Ramazan Ayı''na eşlik ediyor.

İftar sofrasından yangına

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri, en zor şartlarda bile yangına müdahele ediyor.

İftardan sahura projektör altında hasat

Rize''de Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi sebebiyle tarım işçilerinin mesai saatleri değişti. Sıcakta çay hasadı yapmakta zorlanan vatandaşlar, gündüz oruç tutup iftardan sahura kadar çay hasadı yapıyor.

''Ramazan''ın manevi iklimine zarar veriliyor''

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, son yıllarda Ramazan ayında "orucu neler bozar neler bozmaz, sahur vakti kaçta başlar" gibi tartışmaların Ramazan''ın manevi iklimine zarar verdiğini söyledi.

Sinop''ta ramazan geleneği "Helesa"

Sinop'''a özgü önemli bir gelenek olan ve her yıl ramazan ayının 15''inci gününde düzenlenen '''sellime çıkma''' ya da '''Helesa''' nedeniyle Sinop sokaklarında renkli görüntüler oluştu..

Bartholomeos''tan iftar duası

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Omirilik Felçlileri Derneği(TOFD)''nin düzenlediği iftara katıldı. İftar öncesinde dua okuyan Bartholomeos, "Bedenimizdeki engeller kalbimizin sevgisini engellemez, engelleyemez. Biz buna samimiyetle inanıyoruz ve sizden güç alıyoruz. Tüm kalbimizle her zaman yanınızdayız. Sizlerin bizler için duacı olmanızı dilerim" diye konuştu.

Çanakkale Şehitler Abidesi''nde iftar

Çanakkale'''de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlü Şehit Torunları, Engelli Bireyler ve Korucu Aileler için Şehitler Abidesinde iftar verdi.

Teravih namazını stadyumda kıldılar

Yalova Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları''nın (GÖNÜLDER) organizasyonu ile Yalova Atatürk Stadyumu''nda Enderun usulü teravih namazı kılındı. 4 bini aşkın Yalovalı teravih namazını açık havada kıldı.

Kâbe''de teravih vakti mahşeri kalabalık

Ramazan ayının sonlarına yaklaştığımız şu günlerde kutsal topraklarda bulunan Müslümanlar, namaz, dua ve tavaf ederek vakitlerini geçiriyor. Kâbe özellikle teravih namazlarında hınca hınç dolup taşıyor.

AK Partili vekiller yerin 600 metre altında iftar yaptı

Ak Parti milletvekilleri, belediye başkanları parti yöneticileri iftarlarını Çayeli Bakır İşletmeleri çalışanları ile birlikte yerin 600 metre altında açtı.

Medine''de dev şemsiyeler

Peygamber Efendimizin Ravza-i Mutahharası''nın (kabri) bulunduğu Medine''deki Mescid-i Nebevi''nin avlusundaki "Dev şemsiyeler", ramazan ayının sıcak yaz günlerine denk geldiği bugünlerde, ziyaretçilerin adeta "Can simidi" oluyor.

''Eski Ramazanlar'' burada yaşıyor

"Nerede o eski ramazanlar" sorusunu hala aklından geçirenler varsa, onlar muhtemel ki başkentin tarihi yerleşimi Hamamönü''de oruç açmamışlar..

Kâbe''de Ramazan''ın son Cuma''sı kılındı

Ramazan ayının son Cuma Namazı Kâbe''de yüz binlerin katılımıyla kılındı.

İstanbul''lular Eyüp Sultan''a akın etti

Kuran-ı Kerim''in indirilmeye başlandığı gece olarak Ramazan ayının 27. gününde kutlanan Kadir Gecesi''nde çok sayıda vatandaş Eyüp Sultan Camii''ne geldi. Yurtdışından ve şehir dışından gelenler Eyüp Sultan Camii''nde dua etti, namaz kıldı ve ibadetlerini gerçekleştirdi.

Ulu Cami doldu taştı, sokaklarda saf tutuldu

Kur''an''da bin aydan daha hayırlı olduğu müjdesi verilen Kadir Gecesi nedeniyle Bursalılar Ulucami''ye akın etti. Caminin içi kısa sürede dolunca, ulu mabedin bahçesi ve etrafındaki yollarda saf tutuldu. Zaman zaman izdihamın yaşandığı Ulucami''nin etrafında bile yer bulamayan bir çok insan ise başka camilere gitmek zorunda kaldı.

''Sakal-ı Şerif'' ziyarete açıldı

Bursa''nın Osmangazi ilçesinde Kadir Gecesi dolayısıyla "Sakal-ı Şerif" ziyarete açıldı..

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.