YazarlarBeyaz Sarayı Globalistler ele geçirdi

Beyaz Saray’ı Globalistler ele geçirdi!

Abdullah Muradoğlu
AbdullahMuradoğluGazete Yazarı

Beyaz Saray Baş Stratejisti Steve Bannon’un kovulması ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyasında vaat ettiği programdan kopuşu olarak görülüyor. Bannon bu programın Trump tarafından uygulamaya sokulmasına nezaret etmek için Beyaz Saray’daydı.  “Önce Amerika” başlıklı program, Beyaz Saray’da kümelenen “Ulusalcılar” ile “Globalistler” arasındaki iç savaşın sebebiydi. Ulusalcılar programın Amerika’yı daha güçlü yapacağını, Globalistler ise daha kötüye götüreceğini savunuyorlardı. Ulusalcılar bu programı hayata geçirmek isterken, Globalistler Trump’ı kendi gündemlerine uydurmak için mücadele ettiler.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
: Beyaz Saray’ı Globalistler ele geçirdi!
Haber Merkezi20 Ağustos 2017, PazarYeni Şafak
Beyaz Saray’ı Globalistler ele geçirdi! yazısının sesli anlatımı ve tüm yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

Meselenin anlaşılması için Trump’ı Başkanlığa taşıyan “Önce Amerika” veya “Amerika’yı yeniden büyük yapalım” sloganlarıyla savunulan kampanyanın bazı başlıklarını hatırlatalım. ABD’ye  Müslüman ülkelerden ve Beyaz olmayan uluslardan göçü durdurmak, Çin ile ticaret savaşı, yerli sanayi için korumacılık, “İran Nükleer Anlaşması”, “Paris İklim Anlaşması”, “Trans-Pasifik Ortaklığı ile “Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesi” gibi çok uluslu anlaşmalardan çekilmek, Rusya ile gerginliğe son vermek, “Müslüman Kardeşler”in terör örgütü ilan edilmesi, Afganistan’dan çekilmek, İsrail Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’e taşınması, “Obamacare” olarak bilinen “Sağlık Sigortası Yasası”nın değiştirilmesi öne çıkan başlıklardı.

Her başlığın hükümet kararına dönüşmesinden zarar veya yarar görecek etkili çevreler var. Üstüne üstlük “Cumhuriyetçi Parti” içinde bu programdan rahatsızlık duyanların sayısı az değil. Ancak Trump bu vaatlerle seçildi. Kampanyayı sürükleyen güç ise, milyarder serbest fon yatırımcısı Robert Mercer’ın finanse ettiği radikal Sağcı “Breitbart News” kadrosuydu.

REKLAM

Beyaz Saray’daki Ulusalcılar, ABD’nin “Trans-Pasifik Ortaklık Anlaşması” ile “Paris İklim Anlaşması”ndan çekilmesinde başarılı oldular. ABD Elçiliği’nin Tel Aviv’e taşınması ve “Müslüman Kardeşler”in terör örgütü ilan edilmesi konusunda ise ilerleme sağlayamadılar. Hatta Trump, İsrail seyahatinde Kudüs’teki “Ağlama Duvarı”nı Netanyahu ile birlikte ziyaret etmeyi bile kabul etmedi. “Amerikan Siyonist Organizasyonu(ZOA)” Trump’ın tutumunda Ulusal Güvenlik Danışmanı General McMaster’ın etkili olduğu propagandası yaptı. ZOA, McMaster’ı “Müslüman Kardeşler”in terör örgütü ilan edilmesini engellemekle de suçladı.

Rusya ile bağlantılı iddialar sebebiyle ‘azledilme’ tehdidiyle de yüz yüze gelen Trump, seçim vaatlerinden bir bir vazgeçmeye başladı ve ‘Ulusalcılar’ın “Beyaz Saray” ile “Ulusal Güvenlik Konseyi” gibi etkili kurumlardan tasfiye edilmelerine göz yumdu. Ulusalcılar en büyük darbeyi Bannon’un kovulmasıyla aldılar. Dün de Bannon’ın “Beyaz Saray”daki en sadık müttefiki Sebastian Gorka, Trump’a yazdığı mektubun ardından istifa etti. Breitbart’a göre Gorka mektubunda “Amerika’yı yeniden büyük yapalım”  programının karşısında olan güçlerin Beyaz Saray’da yükselişe geçtiklerini ve Trump’ın dış politikasını kontrol ettiklerini vurgulamış. Gorka’nın Breitbart’a dönerek Bannon’ın yeni karargâhına katılması bekleniyor.

REKLAM

Gorka’nın istifasının odağında Trump’ın “Afganistan açıklaması” yer alıyordu. Steve Bannon’ın Beyaz Saray’dan kovulmasından üç gün sonra Trump Afganistan konusunda önceki tutumundan vazgeçtiğini belirterek ABD’nin sahada kalacağını açıkladı. Oysa Trump öteden beri Afganistan’dan çekilmeyi savunuyordu. Böylece Trump, generallerin dediğine gelmiş oldu. Bannon’un yeniden yönetmeye başladığı Breitbart’a göre “Önce Amerika” kaybetmiş, “Önce Afganistan” kazanmıştı. Breitbart, Beyaz Saray’daki Globalistler’e karşı dışarıda vereceği savaşla Trump’ı gerçek gündemine tekrar kazandıracaklarını ilân ediyordu.