1hafta önceki yazımda altın madeninde dönen bazı tuhaf işleri yazmıştım. Özellikle Koza Altın’ın 2003 yılında yok pahasına aldığı şirketler ve bunların uluslararası bağlantılarına dikkat çekmiştim. Akın İpek bunlara cevap veremedi. İşi sulandırmakla yetindi. Bu konuya daha çok değineceğiz, çünkü bu pilav su kaldırır. 

Akın İpek’in sahip olduğu paralel medya Türkiye Cumhuriyeti’ne açıktan saldırıyor. Milli güvenliği ilgilendiren konularda açıkça vatan ihanet suçu işliyor. Normal bir demokraside bu medyaya çoktan el koyulurdu. Bizde de er ya da geç öyle olacak ama Akın İpek’in aslında paralel yapıya ait paraları nerelerde kullandığına iyi bakmak lazım. 
Koza’nın Newmont şirketiyle ilişkileri ortada. Türk devletini hedef alan paralel yapının İpek Grubu’na ne acıdır ki bürokrasi içinden birileri yardım etmeye devam ediyor. 26 Kasım 2014’de Koza Altın’ın Kaymaz İşletmesi’ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçici faaliyet belgesi verildi. Olacak iş değil. Koza’nın o tarihte KAP’a gönderdiği açıklamada bu ifadeler aynen yer alıyor. 

Koza Altın geçen yıl Kasım ayında Kuzey İrlanda’da faaliyet gösteren Lonmin şirketiyle altın ve gümüş aramak için ortaklık yapmaya başladı. Küçük bir araştırmayla Lonmin’in Rotchild ailesine ait bir şirket olduğu hemen görülüyor. Açık bir bilgi yani. Ne tesadüf ki, Newmont da Rotchild’lerin kontrol ettiği bir firma. Koza paralel yapının milletten himmet, yardım vb adıyla söğüşlediği paraları altın arama bahanesiyle yurtdışına götürüyor. Baştan bakınca kim böyle bir şeye itiraz eder? Hiç kimse. ABD, Pablo Escobar’la bağlantılı olan şirketlere milli güvenlik gerekçesiyle el koydu. Bizde de aynısı olacaktır. 

Gelelim bir diğer şirkete. VTG Holding ODTÜ’lü üç arkadaşın kurduğu bir yapı. Gökhan Kantarcıgil, Vuslat Bayoğlu ve Tarık İmre tarafından 2006’da kurulmuş. Hikayeleri çok ilginç. Vahap Munyar Hürriyet Gazetesi’nde 21 Mart 2012’de bu holdingi bol bol övmüş. Üç arkadaş bir araya geliyorlar, gidip Güney Afrika’da kömür ticareti yapmaya karar veriyorlar. Tarık İmre ve Vuslat Bayoğlu memur çocukları, Kantarcigil ise küçük esnaf çocuğu. Metin Sert kendi internet sitesinde 23 Haziran 2013’de VTG holdingin ortakları hakkında şunları yazmış: “Öte yandan ‘çevreci duyarlılık’ ülke gündeminin en birinci sırasına yerleşmiş durumda. Fettullah Gülen’in çevreci söylemlere başlaması da mümkün. İşte bu da bizler açısından bir başka tehlike anlamına geliyor. ÇünküÇaldağı’ndaki VTG Madencilik şirketinin başındakiler Fettullah Gülen cemaati mensupları! VTG Madencilik şirketinin en başındaki V harfini şirketin adına veren Vuslat Bayoğlu, Güney Afrika’daki Fettullahçı işadamları kuruluşu olan SATBA’nın kurucusu ve başkanı durumunda. VTG Madencilik Genel Müdürü Gökhan Kantarcıgil de Fettullah Gülen cemaati mensubu.” Benim konuştuğum iş dünyasındaki bazı isimler de bu bilgiyi doğruluyor. 
Nasıl oluyorsa, VTG Holding Rothschildlerin Güney Afrika›daki Anglo American PLC Şirketine bağlı kömür madenlerinde finansman sahibi oluyorlar. Neyin karşılığı, nasıl oluyor bu iş, belli değil. Sonra üç arkadaş Türkiye’nin en büyük madeni Çaldağ nikel madenini yine Rothschildlerin European Nickels firmasından satın alıyorlar. 5-6 milyar Dolar gelir getireceği öngörülen madeni çok ucuz bir fiyatla VTG’ye devrediyorlar. Türkiye’nin en büyük nikel rezervine sahip Manisa Turgutlu’daki Çaldağ projesini European Nickel’den (ENK) 40 milyon dolara satın aldıklarını kaydeden Kantarcıgil, “Toplamda 450 milyon dolar yatırım yapacağımız bu projede 2014 yılında üretime başlamayı planlıyoruz. Proje Türkiye ekonomisine 20 yıl içerisinde yaklaşık 6 milyar dolar katkı sunacak” demişti (Milliyet, 20 Mart 2012).
17 Aralık sonrası bu çocukların Çaldağ Nikel’in altından kalkamayacağı düşünülmüş olmalı ki, durup dururken birden yüzde 51 hissesini Namık Tanık’ın sahibi olduğu Nata Holdinge devrediyorlar. Namık Tanık ağırlıkla Türkmenistan’da iş yapan biri. 

2003 yılında Eurogold madenini neden Koza Altın’a devrettilerse aynı nedenle bunu yapıyorlar. Hayatlarında maden görmemiş üç arkadaş maden işinde üç yılda milyar dolarlık hacme ulaşıyorlar. Zaman gazetesi ve paralel yapının medyasında geçmişe dönük bir inceleme yaptığınızda VTG holdingin nasıl övüldüğünü hemen görürsünüz. 

Türk devletine yurtdışında ağır ve kara propaganda yapan şirketler, gruplar, kişiler var. Bunların hepsi biliniyor. Bu kirli işleri yapanlar bayağı para da harcıyorlar. Onları kimlerin finanse ettiği de biliniyor. Hiçbir şey gizli kalmıyor.

Twitter.com/cemkucuk55

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.