Casusluk ve gazetecilik pek yan yana gelecek meslekler olarak durmuyor. Ama bu ikisini yapanlar da var. Edward Snowden ABD devleti tarafından bir hain olarak görülüyor. Yakalanıp yargılandığında devletin gizli belgelerini ifşa etmekten ağır bir ceza alacağı su götürmez bir gerçek.

Bradley Manning, Julian Assange’a sızdırdığı bilgilerden dolayı 35 yıl hapse mahkum edildi. Hatta işkence gördü. Manning’i kime sorsanız vatan haini diyecektir. Dünya da bu tür çok vaka var. Ama demokrasinin en geniş işlediği ve özgürlüklerin alabildiğine sınırsız olduğu düşünülen ABD’de bu konuda çok örnek var. Her alanda yenilik yapan, büyük teknolojik gücü olan, askeri kapasitesi en yüksek olan ABD’de böyle olayların yaşanması normal. Kısaca özetlemekte fayda var:

Bradely MannIng

ABD’nin Afganistan ve Irak’taki faaliyetlerine dair gizli bilgileri Wikileaks’e sızdırmak suçundan yargılandı. 35 yıl ceza aldı. Manning’in sızdırdığı bilgiler arasından Afgan ve Iraklı sivillerin öldürüldüğü, ABD tarafından düzenlenen hava saldırısına ait görüntüler de vardı.

Bilgileri sızdırma sebebi olarak halkın Afganistan ve Irak’ta neler olduğunu görmelerini istediğini dile getiren Manning, bilgileri önce Washington Post’tan bir muhabire vermek istediğini fakat muhabirin gönülsüz davranması üzerine New York Times’in ombudsmanıyla irtibata geçmeye çalıştığını, karşılık alamaması sonrasında Wikileaks’e yüklediğini ifade etmişti.

Bin günü aşkın süredir tutuklu bulunan Manning, askeri mahkemede kendisine yöneltilen suçlamaların 10’unu kabul ederken, davaya bakan hakim Manning’in ağır tutukluluk şartlarını göz önünde bulundurarak dava sonucu ne olursa olsun mahkumiyetinde 112 gün indirime gidileceğini açıklamıştı.

Thomas Drake

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından yürütülen bilgi toplama ve istihbarat çalışmalarında kullanılan Tailblazer programı ile devletin zarara uğratıldığı ve kanunların çiğnendiği yönünde basına bilgi sızdıran NSA çalışanı Thomas Drake, ulusal güvenliğe ait belgeleri bulundurma, adalati engellemek ve yalan beyanat vermek suçlarından hakim karşısına çıktı. Drake, 35 yıl hapis istemiyle yargılandığı davada, hükümetin Drake’e yönettiği suçlamalardan vazgeçmesi sonrasında dava kapandı.

ShamaI K. LeIbowItz

2009’da Ocak ayından Ağustos ayına kadar FBI’da çalışan Leibowitz İsrail’deki sağcı politikaları eleştiren liberal görüşlü “Tikun Olam” blogunun yazarı Richard Silverstein’a Washington’daki İsrail Büyükelçiliği ile yapılan ve aralarında Amerikalı milletvekillerinin de yer aldığı telefon konuşmalarını içeren belgeleri verdi. Silverstein, Leibowitz’in belgeleri kendisine İsrail’in faaliyetlerinin ABD’nin çıkarlarına zarar vereceğini düşünerek vatansever bir refleksle verdiğini, kendisinin bunları bahçesinde yaktığını söyledi. Ama blogunda yayınladığı aynı belgeler, FBI’ın casusluk yapanları tespit etmek amacıyla Washington’daki tüm büyükelçilikleri dinlemeye aldığını da ortaya koyuyor. İran’a karşı harekâtı sızıntı mı engelledi. Yapılan gizli duruşma sonrasında 20 ay mahkumiyet alan Leibowitz, İsrail’in ABD kamuoyunu etkilemek konusundaki agresif tavrını ve İran’ın nükleer tesislerini bombalamak gibi felaket getirecek bir adımı engellemek için konuşma çözümlerini sızdırdığını açıklamıştı. Leibowitz’in davası o kadar gizli yürütülmüştü ki, davanın hakimi dahi sızdırılan belgelerin içeriğini bilmiyordu.

John KIrIakou

George W. Bush döneminde CIA tarafından göz altına alınan şüphelilere sistemli bir şekilde uygulanan işkence yöntemlerini ifşa edene Kiriakou, hakkında açılan davada, gizli servis ajanını ifşa etmek suçundan ocak ayında 30 ay hapse mahkum edildi. Kiriakou, ABD’de 27 yıl aradan sonra gizli servis ajanını koruma kanununa muhalefetten hüküm giyen ilk kişi olmuştu.

Jeffrey SterlIng

ABD’nin İran’ın nükleer tesislerini bombalamayı planladığı yönündeki bilgileri Pulitzer ödüllü gazeteci James Risen’a verdiği iddia edilen eski CIA çalışanlarından Jeffrey Sterling, casusluk yasası kapsamında devlete ait gizli bilgileri sızdırmak suçundan yargılanıyor. Sterling, kendisine yöneltilen suçları kabul etmezken, davada adı geçen New York Times muhabiri James Risen ise mahkeme tarafından ifade vermeye çağrılmadı. Ama Risen’a öyle bir baskı kuruldu ki, ABD’de gazetecilik yapmanın zorlaştığını söyledi.

Stephen KIm

Dış İşleri Bakanlığı’nda istihbarat kıdemli çalışanı Stephen Kim Kuzey Kore ile ilgili gizli bilgileri Fox muhabiri James Rosen’a sızdırdı.  Pentagon, Rosen’ın kuruma girişini azalttı. Eskisi gibi istediği zaman elini kolunu sallayarak Pentagon’a giremiyor.

Bu vakaların hepsini ayrı ayrı yazmak gerekiyor. Yukarıda yazmadığım Gary Webb ve Julian Assange’ı bu köşede çok yazdım. ABD’de casusluğa artık hiç hoşgörüyle bakılmıyor. Virginia Üniversitesi’nden anayasa hukuku uzmanı Frederick Schauer, ABD’de gazetecilerin güvenlik konusundaki bilgilerini açıklamaya zorlanmasının uzun süredir mümkün olduğunu, ancak çoğunun buna yanaşmadığını söyledi. Fakat hükümet gizli bilgilerin kamuoyuna sızdırılması konusunda olduğu gibi, gazetecilere yönelik tutumunda da çizgisini sertleştiriyor.

Türkiye casusluk faaliyetlerine asla izin vermeyecektir. Türkiye’yi bu konuda eleştirenler önce ABD’ye baksalar daha iyi olur.

Twitter.com/cemkucuk55

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.