https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Yazarlar Yeni Usame bin Ladin Ebu Bekir el Bağdadi

Yeni Usame bin Ladin: Ebu Bekir el Bağdadi!

Cem Küçük
Cem Küçük Gazete Yazarı
Abdullah Öcalan 1999"da yakalandığında ne demişti hatırlayalım: "Bütün büyük devletler taşeron kullanır." Öcalan"ın taşerondan kastettiği terör örgütleriydi. Bu örgütlerin bir çoğunun devletlerin istihbarat kurumlarıyla bağlantısı vardır. Bağ kurmak, ispat etmek zordur ama gerçek böyledir. İlerleyen yıllarda devletler gizli arşivlerini açtığında durum açığa çıkar.

ABD Soğuk Savaş bitince kendine yeni düşman tanımları yaptı. Önce Irak, İran, sonra Taliban mücadele edilmesi gereken yeni ülke ve yapılardı. El-Kaide ve lideri Usame bin Ladin artık ABD için bir tehditti. 11 Eylül ve sonrasında bu mücadele daha da netleşti. Artık bin Ladin Batı için yok edilmesi gereken bir teröristti. Halbuki aynı Ladin"in CIA ile silah işlerinden petrole kadar birçok işi vardı.

ABD 2011"de bin Ladin"i öldürdüğünü duyurana kadar El-Kaide üzerinden birçok dizayn gerçekleştirildi. El-Kaide gibi terör örgütleri "non state actor", yani merkezi olmayan örgütlerdir. Tespiti zordur. Bin Ladin"in öldürülmesinden sonra El-Kaide eski gücünden koptu. Varlığı devam ediyor ama eskisi gibi Batı"yı tehdit etmiyor.

Son üç dört aydır neredeyse El-Kaide"yi sollayan yeni bir terör örgütü çıktı. IŞİD. Batı artık bu örgütle yatıp kalkıyor. IŞİD terör örgütü Ortadoğu"nun bütün dengelerini değiştirmiş durumda. Lideri el Bağdadi artık yeni aktör. IŞİD"in katliamlarının Batı ve İsrail"in işine geldiği kesin ama arkasında onlar var mı bunu bilmek zor. Olsa bile ispatı imkansız gibi.

NSA"in dinleme skandalını duyuran Edward Snowden birkaç gün önce yaptığı açıklamada IŞİD"in arkasında İsrail, İngiltere ve ABD"nin olduğunu söyledi. Gizli bilgileri sızdırdığı için kaçarak Rusya"ya sığınan ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve ABD ulusal güvenlik dairesi eski çalışanı Edward Snowden Irak"ta kaosa neden olan IŞİD"in arkasında bu ülkelerin olduğunu açık açık deklare etti. IŞİD"in bölgede İsrail"in güvenliğini tesis ettiğini söyleyen Snowden"a göre ABD, İngiltere ve İsrail istihbaratları dünyadaki bütün terörü "eşek arısı yuvası" adlı bir strateji ile bir araya getirmeye çalışıyor. Snowden"in İsrail"i korumak için, Ortadoğu"da İsrail"e karşı olan grupların kendi içlerinde savaştırıldığı yorumu da ayrıca çok önemliydi.

Daha önce başka kaynaklar tarafından IŞİD Lideri Ebubekir El Bağdadi"nin bir yıl boyunca MOSSAD tarafından yoğun bir askeri eğitim, dini kurslar ve konuşma becerisi kursları aldığı iddia edilmişti. Ayrıca Bağdadi"nin Washington"daki bir görüşmede eski senatör John MC Cain ile aynı fotoğraf karesinde yer aldığı iddiası ortaya atıldı. Ayrıca IŞİD"in İsrail"e karşı savaşmaması da izaha muhtaç. Denilebilir ki İsrail"in gücünden korkuyor. Ve hatta ABD göstermelik bile olsa iki hava operasyonu yaptı.

ABD"nin Ortadoğu"daki çıkarlarını bile tehdit eder duruma gelen IŞİD"e ABD beklenen cevabı vermedi. Gerçi Obama yönetimi kimyasal silah kullanan Esad"a karşı da bir operasyon yapmadı. Kimyasal silah kırmızı çizgimiz dedi ama anlaşılan o ki Obama görevde olduğu sürece aktif güç kullanımından uzak duracak.

Tabii Snowden"ın iddiaları her yerde ses getirince ABD dün karşı bir hamlede bulundu. İngiliz gazetelerine yansıyan habere göre ABD, Irak Şam İslam Devleti örgütü lideri Ebu Bekir Bağdadi"yi yakalamak için büyük bir operasyon yürütüyor. Bağdadi"nin yerinin tespiti için CIA içinde özel bir ekip oluşturuldu. 100 kişilik özel bir ajan grubu Bağdadi"nin izini sürüyor.

Ardında iz bırakmadığı için "''hayalet"'' lakabı verilen IŞİD lideri Bağdadi"yi bulmak çok kolay değil. CIA"in yürüttüğü özel operasyonda insansız casus uçakları, uydu teknolojisi ve sahadaki istihbarat uzmanlarından faydalanılıyor. ABD savunma ve istihbarat çevreleri bunun 2011 yılında El Kaide lideri Usame Bin Ladin"in öldürülmesiyle sonuçlanan operasyondan bu yana en büyük terörle mücadele operasyonu olduğunu belirtiyorlar. Operasyona İngiltere de destek veriyor. İngiliz askerler, geçtiğimiz hafta gizli bir görevle Irak Bölgesel Kürt Yönetimi"nin başkenti Erbil"e gönderilmişti. İngiltere"ye ait casus uçaklar da, sahada istihbarat topluyor.

Bundan sonra yeni Usame bin Ladin"imiz Ebu Bekir el-Bağdadi. ABD yerini tespit eder mi etmez mi zamanla göreceğiz. Ama yeni bir terör örgütü üzerinden Orta Doğu yeniden şekillendirilmek isteniyor. Kaynak transferleri, para hareketleri, silah satışı ve diğer tüm yasadışı işler de hareketlilik var. Batı medyasında her gün IŞİD hakkında yeni haberler okuyoruz. Yani resmen yepyeni bir argüman oluştu. IŞİD"in izleyeceği yol ve yapacakları kime hizmet ettiğini görmemizi sağlayacaktır.

Gerçekten kendi başlarına da hareket ediyor olabilirler. Bağdadi"nin kendisini halife ilan etmesi, kendi Sunni Müslümanlık anlayışı dışında herkesi dışlamasının üzerinde de durmak gerekiyor. Ama IŞİD"in en büyük zararı İslam"a ve Müslümanlara verdiği bir gerçek.

Bu arada El-Kaide ne yapıyor bilen var mı? Nasıl oluyor da en kritik anlarda sessizleşip yeraltına iniyorlar? Bu örgütler neden aynı anda operasyon yapmazlar? Bilen beri gelsin.

Twitter.com/cemkucuk55