YazarlarCHP yürür koşamaz

CHP yürür koşamaz…

Faruk Aksoy
FarukAksoyGazete Yazarı

Hürriyetyazarları, 15 Temmuz darbesinin hala aydınlatılamadığını düşünüyorlar, uzun süredir gündemleri bu, muhalefetin “kontrollü darbe” çıkışı da Hürriyet’te pişen, siyasete düşen bir konu.

Son olarak Enis Berberoğlu’nun, MİT tırları davasında tutuklanmasıyla birlikte içeride devam eden tartışma sınır ötesine taşındı.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
: CHP yürür koşamaz…
Haber Merkezi29 Mayıs 2017, PazartesiYeni Şafak
CHP yürür koşamaz… yazısının sesli anlatımı ve tüm yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

Sadece hukukçuların konuşabileceği bir sürü mesele, bir sürü başlık var; mesela 15 Temmuz kalkışması olmasaydı, MİT tırları haberi, terör örgütlerinin işine yarayacak şekilde devlet sırrını ifşa etme kapsamına girer miydi?

Devlet sırrını ifşa etmek dünyanın her yerinde suçtur, cezası vardır, kim olursa olsun, bu cezayı çeker, kanunda ne yazıyorsa uygulanır, fakat…

Türkiye’den bakıldığında, HDP’li bir milletvekilinin tutuklanmasıyla, CHP’li bir milletvekilinin tutuklaması arasında fark var, hele hele konu terör bağlantısıysa.

Bu durum şunu da gösterdi ki; Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına gösterilen tepki, FETÖ’nün, bazı kesimler tarafından hala terör örgütü olarak görülmediğini çok net bir şekilde ortaya koydu.

Berberoğlu, 2013’ten bu yana, Erdoğan’ı devirmeye çalışan uluslararası organizasyonun bahanesini, Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak için devreye soktuğu planı ifşa eden adam oldu.

“Arap Baharı” adlı satrançta, oyun sahiplerine göre yıkılması gereken son şah Erdoğan’dı, perdeyi Erdoğan’la kapatacaklardı.

Olmadı…

Çünkü halk müdahale etti, halk siyasi tarihini hatırladı, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e, Türkiye siyasetini dönüştüren dış müdahaleleri tartıştı ve Erdoğan’ın arkasında saf tuttu.

Suriye’ye giden tırlarda ne vardı, sorusunu Erdoğan cevapladı aslında, “Velev ki silah var, ne olacak?” dedi.

En başından beri DEAŞ ve Türkiye arasında ilişki kurmaya çalışanların tek dayanağı MİT tırlarıydı.

Erdoğan’ın, “Tırlarda silah da olabilir” açıklamasını delil olarak kullanmaya kalkanlar, silahların kime gönderildiği konusuyla ilgilenmediler bile.

Türkiye, Suriye’de bazı muhalif yapıları desteklediğini, yardım ettiğini saklamadı fakat bu itiraf, Türkiye’yi, DEAŞ’la ilişkilendirenleri yatıştırmadı.

Türkiye’nin ele geçirilmesi, DEAŞ bahanesi üzerinden planlandı, Türkiye, teröre destek veren ülke olarak dünyanın gözü önünde cezalandırılmak istendi.

MİT tırlarını durduranlar, kendilerine verilen görevi başarabilselerdi, 15 Temmuz’a gerek kalmayacaktı, o iş orada bitecekti.

Bazı kesimler Hürriyet yazarlarına,15 Temmuz’la ilgili yazıları sonlandırmaları için Enis Berberoğlu üzerinden gözdağı verildiğini iddia ediyorlar.

Alakası yok…

Enis Berberoğlu, Erdoğan’ı, ülkenin cumhurbaşkanı olarak, “Velev ki silah var” açıklamasını yapmaya mecbur bıraktığı, devleti ateşe attığı için tutuklandı, bir zamanlar Hürriyet’i yönettiği için değil.

Herkesin bildiği bir şeyi haberleştirmek suç değildir, diyor Berberoğlu’nun avukatı.

İyi de, herkesin bildiği şeyi, görüntüler servis edilmeden, herkes bilmiyordu, herkese servis ettiğiniz için herkes bildi.

Tırlar durdurulmadan Türkiye’nin, DEAŞ’a silah gönderdiğini iddia edenlerin herhangi bir dayanağı yoktu.

Madem öyle bekleselerdi, MİT tırlarını takip etselerdi, teslimatın kime yapıldığını görüntüleselerdi, Enis Berberoğlu da, o görüntüleri Can Dündar’a verseydi.

Neden yapmadılar bunu, neden Türkiye sınırları içinde tırları durdurdular, çünkü FETÖ’nün Suriye’de, böyle bir operasyonu yapacak kadrosu yoktu.

Berberoğlu konuşsun, haber kaynağını açıklasın, görüntüleri kimden aldığını söylesin, görelim bakalım, MİT tırlarının ne taşıdığını, FETÖ’den başka bilen var mı?

Şimdi Kemal Kılıçdaroğlu yürüyor, yürüsün, sorun değil de, yürürken şunları da düşünsün;

Bu Mahmut Tanal, bu Barış Yarkadaş, bu Eren Erdem, bu diğerleri, FETÖ’nün televizyonunda, FETÖ’nün bankasında, FETÖ’nün okulunda, FETÖ’nün gazetesinde nöbet tuttukları halde, bunlara kimse bir şey demiyor da, Enis Berberoğlu neden tutuklanıyor?

Bunlara dokunmayan yargı, Enis Berberoğlu’na, “suçlusun” diyor, neden?

Bu ülkede CHP, neden hep yürüyor da, bir türlü koşamıyor, neden, neden, neden?...