YazarlarKuş bakışı yeni dizi sezonu

Kuş bakışı yeni dizi sezonu

Sema Karabıyık
SemaKarabıyıkGazete Yazarı

İzdivaç yasağını barıştırma formatı ile geçemeyip gündüz ekranını suç temalı realiti şovlara teslim eden televizyon dünyası sezonu yeni dizilerle açma hazırlığında. Gündüz ekranı eşittir realiti şov, gece ekranı eşittir dizi formülünün dışına uzunca bir süre çıkılmayacak gibi gözüküyor.

Yeni dizi tanıtımlarına bakıyorum hikaye, senaryo tarafında en ufak bir ilerleme, değişiklik yok! Zaten tüm tanıtımlar dizi çiftleri üzerinden yapılıyor. Malum sosyal medya sonrası takipçi rüzgarı en önemli etken başrol kombinasyonu yapmak için. Deneme çekimi ile karakter oyuncu uyumunu yakalamak kimsenin umurunda değil, başrol oyuncularının kimyası test ediliyor ekran öncesi.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
: Kuş bakışı yeni dizi sezonu
Haber Merkezi03 Eylül 2017, PazarYeni Şafak
Kuş bakışı yeni dizi sezonu yazısının sesli anlatımı ve tüm yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Seven Ne Yapmaz ile yeni sezonun dizi bazında açılışını ilk atv yaptı. Kırgın Çiçekler, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Aşk ve Mavi ile haftanın üç gününü reyting bazında rahat geçiren atv, Kanatsız Kuşlar ile Perşembe akşamında devam kararı alsa da hikayesini yaz aylarında tükettiğinden reyting sebepli final kararı sürpriz olmayacak.

REKLAM

İdeal bir dizi çifti olduktan sonra başka hiçbir şeye ihtiyaç olmaz düşüncesiyle yola çıkılan Seven Ne Yapmaz, Yeşilçam’da farklı oyuncularla defalarca kez çekilen bir hikayeyi güncellemiş. Çapkın yakışıklı holding veliahtı Ozan ile köylü kızı Nazlı’nın tanışması, hızlandırılmış nikah, düğün gecesi terk edilme, köylü kızının intikam alma uğruna şehirli bir afete dönüşme temaları oldukça tanıdık.

Cennetin Gözyaşları ise bir Kore formatı. Geçmişten gelen sır, gayri meşru çocuk, aynı erkeğe aşık iki kardeş, yakışıklı erkekler, güzel kızlar. Ne fragmanda ne karakter tanıtımlarında dikkat çeken merak uyandıran bir durum söz konusu değil.

Meryem’i Ağustos ayında yayınlayarak gayri resmi dizi sezonunu açan Kanal D, Perşembe günü Ver Elini Aşk ile resmi açılışı yaptı. İki Yalancı(9) ve Adı Efsane’de reyting hüsranı yaşadı, Çocuklar Duymasın’ın durumu kritik. İsimsizler reyting olarak asker dizilerinin gerisinde, Vatanım Sensin beş barajından uzaklaşmakta zorlandı. Kanalın yüzünü güldüren tek dizi Arka Sokaklar. Üç yeni dizinin; Tutsak, Siyah Beyaz Aşk, Sevdanın Bahçesi’nin  fragmanı yayınlandı. Fatih için de yeni oyuncu anlaşmaları yapıldığına dair haberler geliyor ama senaryonun henüz hazır olmadığı da gelen haberler arasında. En hareketli kanallardan biri olacak Kanal D. Geçen yıldan devam eden dizilerle birlikte elinde beş adet dizi var. Fragmanı yayınlanan dört dizi, Katilin Kızları, Fatih, Gülizar, Hayati  gibi onay verilmiş projeleri olduğu göz önüne alındığında dizi sirkülasyonu bir hayli yüksek olacak.

REKLAM

Deli Gönül (10)  ve Bu Sayılmaz(4) ile reyting hüsranı yaşayan Fox TV, bir bölümünü dahi sonuna kadar seyredemediğim Şevkat Yerimdar ile yaz aylarının en yüksek reytingini aldı. Devam etsin mi final yapsın mı karar verilemeyen NO:309, Savaşçı, Kalbimdeki Deniz ile elinde dört dizisi varmış gibi gözükse de, Savaşçı hariç diğer dizilerin durumu rakipleri yayına girdiğinde belli olacak. Shameless’in uyarlaması böyle mi olur polemikleri eşliğinde haberleştirilen Bizim Hikaye ile dizi sezonunu açacak. Kadın, Kayıtdışı ve Oğul fragmanı yayınlanan yeni dizileri. 4N1K isimli gençlik dizisi ise basın bülteni ile duyuruldu.

Gençlerin izlemeyi sevdiği diziler yapıyoruz açıklamasıyla neden birbirinin benzeri diziler yaptıklarına açıklık getiren Star TV; Dolunay ve Ateşböceği ile iki yaz dizisini sonbahar ekranına taşımayı başardı. Geçen yıldan devam eden Söz, İstanbullu Gelin, Fazilet Hanım ve Kızları, Eylül’de devam edeceği açıklanan Türk Malı ile haftanın altı günü dolu. Siyah İnci, Börü, Ufak Tefek Cinayetler, Hayatın Sırları’na yer açabilmek için reyting silahına başvuracak. Anlaşması devam eden Burak Özçivit, Barış Arduç gibi starların dizileri henüz proje aşamasında.

REKLAM

İçerde ile tek sezonluk dizi sözünü tutan Show TV’nin geçen yıldan devam eden tek dizisi Yeni Gelin. Kalp Atışı’nı yüksek reyting ortalamasıyla  sonbahar ekranına taşımayı başardı ama gün değişikliği yapılan Rüya’nın senaryosundan dolayı işi oldukça zor. Kod Adı Aras olarak açıklanan tekrar değiştirilmezse ismi Çukur olarak revize edilen, Aras Bulut İyinemli’nin dizisi olarak bilinen proje ile pazartesi akşamları erkek seyirciler için alternatif olma düşüncesinde. Komedi dram polisiye hepsi bir arada Klavye Delikanlıları, bir intikam öyküsü olan Gecelerin Ötesi ile onaylanan diğer yeni dizileri.