• Tarihe göre sırala

Patlamış mısırdan farklı ikramlar

Farklı pişirme teknikleriyle sık sık tükettiğimiz mısırdan çay sohbetleri için farklı ikramlar hazırlamaya ne dersiniz. Bu hafta patlamış mısırdan yapabileceğiniz limonlu ve karamelli mısır topları tariflerini sizler için derledik.

Kilisedeki huzursuzluğu camide geçti

Araştırma yapmak için gittiği Yemen’de İslam ile tanışan World Halal Development (WHAD) Başkanı İtalyan Anna Maria Aicha Tiozzo, İslâmiyet’in gün geçtikçe kendisini etkilemesinden dolayı Müslüman olmuş. Kilisede kendisini huzursuz hissetmeye başlayan Tiozzo, “Camiye gittiğimde kendimi çok huzurlu hissetim. Müslüman oldum ve o günden beri İslâm dinine uygun yaşamak için çalışıyorum” diyor.

Türklerin sesini Kanada’ya duyuruyor

Kanada’daki Müslümanların sesini duyurmak için yıllardır çabalayan Filiz Özmısır Yenilmez, geçtiğimiz yılki seçimlerde milletvekilliğine adaylığını koydu ancak meclise giremedi. Kanada tarihinde milletvekilliğine adaylığını koyan ilk Türk olarak geçen Özmısır, “Ben Türkiye’de doğdum ve büyüdüm. Orada yaptığımız işleri Türk kimliğimizle yapıyoruz. Türklerin sesini siyasi anlamda duyurmaya çalışıyoruz. Ne kadar sesiniz varsa, istekleriniz o kadar duyulur” diyor.

Kışın güneş açan ülke: TAYLAND

Tayland, eski adıyla Siyam bir uzakdoğu ülkesidir. Batıda Burma, doğuda Kamboçya, kuzeyde Laos ve güneyde Malezya'ya komşu bir ülkedir. Uzakdoğu deyince benim aklıma gelen ilk yerdir Tayland, bu mevsimde tam gezilecek bir yer. Çünkü Yurdumuzu saran buz gibi havadan orda eser yok. Üstelik dünyanın en egzotik yerlerinden biri. Tayland dünyanın en büyük 51. ve en kalabalık 20. Ülkesi. Ama nüfusu sadece 67 milyon. Etnik Tayların yanı sıra Çin, Khmer, Laos ve Malay kökenli halklar da bu ülkede yaş...

Şehir Rehberi

Mutfakta barış kokusu

Dünyanın farklı ülkelerinden Aksaray’a gelmişler ve kendi kültürlerini yaşatmak adına mutfaklarını açmışlar. Aralarında birbiriyle savaş halinde ülkeler de var. Uygur, Kırım, Suriye, Rus, Gürcü gibi pek çok ülkenin mutfağı Aksaray’da yan yana sokaklarda hizmet veriyor. Meşhur Aksaray kavşağının dört yanına sıralanan mutfakların yemekleri birbirinden çok farklı olsa da içerde her kesimden müşteri var.

Büyüklerin de masala ihtiyacı var

Çocuklara ve özellikle yetişkinlere masal anlatmak için bir araya gelen beş arkadaş "Seyyar Masalcılar" adlı bir oluşuma imza attı. Yetişkinlerin de masal dinlemeye ihtiyacı olduğunu söyleyen Mustafa Raşit Karabağ, "Çocuklar hep bir hayret makamında ama biz yetişkinler hiçbir şeyi merak etmiyoruz. Bunu da anlattığımız masallarla uyandırmaya çalışıyoruz. Çünkü ilim hayretle başlar" diyor.

Farklıyız ama biz de varız

İstanbul Zihinsel Engelliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV), down sendromlu bireyler için farklı bir çalışmaya imza attı. Zihinsel engelli gençlerin sesini sanat yoluyla duyurmayı hedefleyen “Sanat ve Biz” projesi ile dünyaca ünlü 12 tablo, "Farklıyız ama biz de hayatta varız" diyen down sendromlu gençlerin model olmasıyla fotoğraflanıp sergi haline getirildi.

İstanbul'un turşuları Bursa'dan

Her şeyin tek tipleştiği günümüzde marketlerin çıkmasıyla küçük esnafın yok olduğu bir gerçek. Fatih semtindeki Atikali ve Uludağ Turşucuları da kendi ürettikleri turşularla yıllara meydan okuyor. Mevsiminde toplanan sebzeleri çeşitli illerden temin edip kendi turşularını Bursa’da yaparak İstanbul’da satıyor.

Yeditepe İstanbul iki kültürün çelişkisi

Yeditepe İstanbul, yayınlanmasının üzerinden 15 yıl geçse de video paylaşım sitelerinde hâlâ binlerce kişi tarafından izleniyor. Bu etkili yapımın senaristi Ali Ulvi Hünkâr, “Yeditepe İstanbul iki farklı kültürün içinden yazıldı. Bugün de izleniyor olması, her şeye rağmen acılarımızı sevmeye çalışmakla ve nihayet teslim olmakla ilgili” diyor.

Futbolun yeni coğrafyası: Çin

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in futbolu ulusal bir hedef olarak belirlemesinden sonra 2016, ülkenin bu spor dalındaki atılım yılı olarak şimdiden tarihe geçti. Birbiri ardına rekor transfer bedelleri ile Çin Ligi'ne transfer olan futbol yıldızları, teknik direktörler ve Çinli yatırımcılar tarafından satın alınan Avrupa kulüpleri, bu aktif ve dinamik stratejinin 2017'de de devam edeceğini gösteriyor.

İyi ve kötüyü pazarda öğrendim

Sevda Kuşun Kanadında adlı dizide Parkalı isimli solcu öğrenciyi oynayan Mehmet Emin Kadıhan, Ziyafet Sofrası oyununda Dergâh Yunus Hoca’yı tiyatro sahnesine taşıyor. Oyuncu olana kadar çeşitli işlerde çalıştığını belirten Kadıhan, “Eğitim sayesinde her role girebilirsiniz ancak karakterin iç dünyasındaki iyi ve kötüyü pazarda öğrendim” diyor.

Pepee ile tüm dünya halay çekecek

Ekranların sevilen yerli çizgi filmi Pepee, 20 Ocak'ta beyazperdeye taşınıyor. Birlik temasının işlendiği film için senarist Ayşe Şule Bilgiç, "Senaryoyu yaklaşık bir buçuk sene önce hazırladık. 'Pepee Birlik Zamanı'nın gösteriminin ülke olarak kötü günler geçirdiğimiz bu zamana denk gelmiş olması büyük bir tevafuk. Farklı ülkelerde de vizyona girecek Pepee filmleri ile tüm dünya halay çekecek. Çünkü halay, omuz omuza vererek birliğimizi en güzel şekilde gösterdiğimiz yöresel bir oyunumuz" diyor...

Olmadık işler için kahve içmeye buyrun

Balat’ta bir yıl önce açılan ‘Olmadık Projeler Atölyesi’ freelance çalışmak isteyenlerin uğrak yeri olduğu gibi, çeşitli atölye çalışmalarının da gerçekleştiği bir yer. Sizler de ofis dışında çalışmak istersiniz ya da birbirinden farklı workshoplara katılmak için buraya gidebilirsiniz. Ev yapımı tart ve kahvelerle ağzını tatlandırabilirisiniz.

Güzel ülkemizi kimse bölemez

Türkiye'de yaşanan terör olayları, halkı korku ve paniğe sürüklemeye çalışırken, toplumsal kutuplaşmalar oluşturulmaya çalışılıyor. Birbirinden farklı renk ve kültürlerin bir arada yaşadığı ülkemizde son olarak İzmir'de yaşanan terör olayına şahit olduk. Biz de bu hafta Yeni Şafak Pazar olarak toplumun önde gelen isimlerinden birlik ve beraberlik mesajları aldık. Herkesin görüşü ise ortak: Bu yaşananlar bizi bölmek yerine daha çok birleştiriyor, bombalar bizi parçalayamaz.

Şehir Rehberi

Sayısız plak onun çizgileriyle canlandı

8 ay çalıştığı plak şirketinde sayısız illüstrasyona imza atan Betül Dengili Atlı, bir çok grup ve sanatçının plak kapaklarına renk verdi. Atlı’nın çizdiği plak kapakları şimdilerde koleksiyonerler tarafından büyük ilgi görüyor.

Terörü hep beraber bitireceğiz

Fransız ordusunda görevli oğlunu teröre kurban veren Latifa Ibn Ziaten, gençlerin terör faaliyetlerine katılmaması için Fransa'da kurduğu dernekle sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. Türkiye'de yaşanan olaylardan dolayı hayli üzgün olduğunu söyleyen Ziaten, "Terörün son bulması için herkes bir şeyler yapmalı. Türkiye çok güzel, tarihi açıdan çok zengin ve karışık kültürlerin bir arada yaşadığı örnek bir ülke" diyor.

Çorbanın dumanı birlik tütüyor

Aralarında öğrencisi, akademisyeni, reklamcısı, kaptanı, tekstilcisi olan her kesimden insan her gece bir araya gelip gece yarısı sokaktaki insanlara çorba dağıtıyor. Barış ve birliğin en çok yara aldığı şu günlerde kurdukları derneklerle ihtiyaç sahiplerinin yanına koşuyorlar. Pişirilen çorbalar birlik için tütüyor.

Mikroplara siyah sarımsakla direnin

Kahvaltı sofralarınıza için leziz bir başemal soslu yumurta tarifini paylaştığımız bu hafta tam bir şifa kaynağı olan siyah sarımsaktan bahsediyoruz. Beyaz sarımsağın fermante edilmesiyle kokusu kaybedilen siyah sarımsak, taze halinden çok daha fazla antioksidan içerdiği için bağışıklık güçlendirici özellik taşıyor.

Türk müziğinin kuşatıcı sazı

Profesör İlhan Özkeçeci, tanbur ve rebabı referans alarak icat ettiği tarab ile Türk musikisinin ilk tescilli enstrümanına imza attı. Özkeçeci, “Tarabın saz heyetinin arka planını dolduran bir sesi var. Türk musikisinde eksik yaylı sazı tarab tamamlıyor” diyor.

Kilise imama emanet

Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinde imam olarak çalışan Metin Halıcı, cami avlusunda yer alan Ermeni kilisesinin bakımını gönüllü olarak uzun yıllardır kendisi yapıyor. Halıcı, "Osmanlı'da bu tarz hoşgörüler her zaman yaşatılmış. Bizler de bunu yaşatarak birlik beraberliğimizi sağlayabiliriz" diyor.

Kaderime küstüm kimseye küsmedim

Yayın dünyamızın kalesi olan Cağaloğlu’ndaki Çatalçeşme sokağının sembol kitapçısı Kitabevi kapandı. Mekan, 15 yıldır akademisyen, yazar, öğrenci ve çevre esnafın uğrak yeriydi. Gerekli yerlerden yeterli desteği göremediklerini belirten Mehmet Varış, “Sadece yayınevi olarak yola devam edeceğiz. Kaderime küstüm kimseye küsmedim” diyor.

Ebru animasyona dönüşüyor

Hollandalı ressamVincent Van Gogh'un 1889 tarihli o meşhur 'Yıldızlı Gece' tablosunu ebruyla resmeden Garip Ay, ebruyu kağıda hapsetmeyelim çağrısı yapıyor. Balat'taki stüdyosunda ziyaret ettiğimiz Ay, tamamı ebru ile yapılmış bir animasyon filmi yapmak istediğini söylüyor.

İstiklal Marşı’ndan Gözyaşı’nın mutluluğuna

Anadolu Ajansı’nın, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın farklı coğrafyalarından haber, yaşam ve spor kategorilerinde “Yılın Fotoğrafları” oylaması sonuçlandı. Haber kategorisinde Elif Öztürk ‘Türkiye Darbe Girişimine Karşı Tek Yürek’ fotoğrafıyla, yaşam kategorisinde ise Cem Genco ‘Gözyaşı’nın Babası İçin Çağrısı Karşılık Buldu’ isimli fotoğrafıyla birincilik elde etti. Öztürk, fotoğrafının İstiklal Marşı'nın sembolü haline geldiğini söylüyor.

Anadolu irfanı galip gelecektir

Prof. Kemal Sayar’a göre terör eylemlerinin asıl amacı toplumu ayrıştırmak, kutuplaştırmak. Bugün her zamankinden daha fazla birbirimize merhametle yaklaşmamız gerektiğini söyleyen Sayar, kötülüğün iyiliğe galip gelmeyeceğini, bunun garantisinin Anadolu irfanı olduğunu belirtiyor.

Bolca sevgiye ihtiyacımız var

Opera dünyasının zirvesindeki iki yorumcu mezzo-soprano Vivica Genaux ve koloratur soprano Simone Kermes, Anadolu'daki âşık atışmasını andıran projeleri Rival Queens ile 12 Ocak'ta İstanbul'a geliyor. Kermes, “Bugünlerde bolca sevgiye ihtiyacımız var” diyor.

Senaryolar Pensilvanya'dan

Son günlerde yaşanan terör saldırılarının ipuçlarının yıllar önce Samanyolu TV dizilerinde verildiği ortaya çıktı. ‘Nizama Adanmış Ruhlar’ dizisinde Reis karakterini canlandıran Ahmet Yenilmez, “Senaryolar Pensilvanya’da onaylandı, Türkiye’de oynandı” diyor.

Stolk'la topluma nefes aldırıyoruz

Sosyal medyada sık sık karşımıza çıkan "Stolk" adlı Youtube kanalı, şu günlerde pek çoğumuza tebessüm ettirmeyi başarıyor. Haber formatında hazırlanan videolarla ülkemizde yaşanan olayları mizahi bir dille anlatan tiyatro oyuncusu İbrahim Selim, "Biz siyasi değil, sosyal mizah yapıyoruz. Yani Stolk ile topluma nefes aldırıyoruz" diyor.

Satranç sadece bir oyun değil

Bu hafta en çok tartışılan konulardan biri de satrançtı. Satranç günah mı sevap mı tartışmasına Türkiye Satranç Federasyonu da katıldı. Satranç şampiyonu Cemil Can Maradi ise satrançın sadece bir oyun olmadığını, kültürümüzün bir parçası olduğunu hatırlattı.

Osmanlı’nın sokak lezzeti kelle paçaydı

Kültür tarihi, gündelik hayat, maddi kültür alanında eserler veren Osmanlı tarihçisi Suraiya Faroqhi, dönerden önce 17. ve 18. yüzyıl İstanbul’unda ne yendiğini anlattı. Osmanlı’da koyun etinin çok tüketildiğini söyleyen Faroqhi, sokaklarda kelle, paça ve ciğerin çokça satıldığını söylüyor.

Şehir Rehberi

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.