• Tarihe göre sırala

Kitap okumayan kalmasın

Herkese Kitap Vakfı, insanların birbirlerine kitap hediye etmesini sağlamak, hediye vermenin ve almanın mutluluğunu insanlara yaşatmak için dünyada bir ilk olan "Kitap Hediye Günü" organizasyonuna imza attı.

Filme doyuracak festival başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 36. İstanbul Film Festivali'nin biletleri dün itibariyle satışa çıktı.

Kuşların yol hikayesi

Güçlü bir edebiyatçı, şair aynı zamanda mutasavvıf olan Feridüddin Attar'ın, kaleme aldığı eserinden hareketle hazırlanan “Mantıku't Tayr, Kuşların Şarkısı” minyatür sergisi, Kuveyt Türk'ün Esentepe'deki Genel Müdürlük binasında açıldı.

Şoray'ın sinema serüvenine göz atın

Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray'ın beyazperde anılarını kaleme aldığı Sinemam ve Ben kitabı, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından okurlara sunuluyor.

'Atlantikli Yıllar' sahneye taşınıyor

ENKA Kültür Sanat, Mart ayının son etkinliğinde müzisyen Tuluğ Tırpan ve oyuncu Serhat Kılıç'ı sahnesinde ağırlayacak.

Bağımsız sanat toplumu kaynaştıracak

Bağımsız Sanat Derneği, uzun yıllar yürüttükleri sanatsal çalışmaları daha etkili hale getirebilmek için vakfa dönüştü. Açılış, "Hep İyi Şeyler Olsun" isimli karma resim sergisiyle yapıldı. Bağımsız Sanat Vakfı Başkanı Hülya Yazıcı, "Toplumdaki negatif enerjinin dağılması için 'Hep İyi Şeyler Olsun' adıyla açılış sergimizi düzenledik. Vakıf olarak sanatın birleştirici gücünü harekete geçirmek için çalışacağız" diyor.

Minikler haftasonunu iple çekecek

FMV Işık Okulları Nişantaşı Kampüsü'nün 4-6 yaş ve 5-7 yaş grubu çocukları için düzenlediği ücretsiz hafta sonu etkinlikleri dün başladı.

Eyüp'ün gülen yüzü Zahir Cafe

Eyüp'te 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü'nde yeni bir mekan açıldı. Sadece otistik, down sendromlu ve diğer engelli bireylerin çalıştığı 'Zahir Cafe'den elde edilen gelir engelli bireylerin eğitiminde kullanılacak.

Şoray'ın sinema serüvenine göz atın

Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray'ın beyazperde anılarını kaleme aldığı Sinemam ve Ben kitabı, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından okurlara sunuluyor.

Bu şarkılar kalbe dokunacak

UNIQ İstanbul, müzik tutkunlarının kalbine dokunacak, farklı ve eşsiz deneyimler sunacak konser serisini, 'UNIQ Sound İstanbul Konserleri'ni başlatıyor.

Bir gecede koca adam oldular

Sarıkamış Harekatı'nın küçük kahramanlarının hayatının anlatıldığı "Sarıkamış'ın Çocukları" adlı film gerçek bir hikaye üzerine odaklanıyor. Yapımcı Mustafa Uslu, kalan tek görgü tanığı 104 yaşındaki Iraz Nine'yle görüştüklerini ve "Benim arkadaşlarım daha çocuktu. Bir gecede koca adam oldular. Onları bir daha görmemek üzere uğurladım" dediğini söylüyor.

Ruhunuz da çiçek açsın

Alışılagelmiş festivallere yeni bir soluk getirmeye ne dersiniz? Sizin de cevabınız evet ise çiçeklerin büyüleyici renkleriyle tasarımın harmanlandığı harika bir festival sizleri bekliyor.

Hollanda'nın geleceği biz olacağız

Hollanda’daki seçimlerde Türkler arasında en yüksek oyu alan Tunahan Kuzu, parlamentoda İslam düşmanlığı ve ırkçılık konusunda önemli çalışmalara imza atmaya hazırlanıyor. Gençlerin de kendisinden ilham aldığını belirten Kuzu, “Hollanda’daki Türk gençleri artık haklarını daha iyi savunmak için siyasete girmek istiyor. Hollanda'nın geleceği biz olacağız”diyor.

Baharın müjdecisi Nevruz’a özel kurabiyeler

'Yeni gün' anlamına gelen Nevruz, Türkiye'nin farklı yerlerinde farklı şekilde kutlanıyor. Pek çok yöresel yemek pişirilerek birlik içinde yeniyor. Biz de bu hafta Azerbaycan'ın Nevruz kurabiyesi olan 'Şekerbura'nın tarifiyle şeker tadında günler geçirmenizi istedik. ​

Ronaldo ile ana oğul gibiydik

Bu zamana kadar birçok tiyatro oyununa imzasını atan Ümmiye Koçak, şimdi ise Cristiano Ronaldo ile Türk Telekom'un reklam filmini hem yönetti hem de oynadı. Koçak, Anadolu kadının sıcakkanlılığını tüm dünyanın tanıması gerektiğini söylüyor ve ekliyor: "Ronaldo ile ana oğul gibi olduk. Dili, dini ne olursa olsun herkese kucak açmalıyız. Filmde de bunu anlattık" diyor.

5 bin kere evet

13 yıllık nikah memuru Özkan Bayrak, her yıl ortalama 5 bin nikah kıyarak çiftlere nikah masasında "Evet" dedirtiyor. Bayrak, son günlerde çiftlerin referanduma gönderme yaparak "Evet" dediklerini söyleyerek "Sosyal medyada paylaşılan videolarda da sıklıkla karşımıza çıktığı gibi çiftlerimiz nikah törenlerinde 'Hem referanduma hem de sana evet' şeklinde cevaplar veriyor" diyor.

Aşk türkülerine yeni yorum

“Türk Müziği Enstrümanlarının Frekans Aralıkları” adlı kitabın yazarı, Aşık Veysel'in hayatını konu edinen Aşık filminin başrol oyuncusu Emirhan Kartal bu kez "Aşk Dinletir" adlı türkü albümüyle karşımıza çıkıyor.

Konfüçyüs bizi görse kıskanır

Anadolu’nun en güzel köylerinde, kasabalarında çocukluk hayallerini gerçekleştiren kitap kurtları, kendi imkanlarıyla kurdukları kütüphanelerinden herkesin faydalanmasını sağlıyor. Ahırı, bakkalı, çay evini kitapla dolduran yurdum insanının kütüphanesi “Tanrım bana çiçek dolu bir bahçe ve kitap dolu bir ev ver” sözünü söyleyen Konfüçyüs’ü bile kıskandıracak nitelikte.

Şimdi güçlerimizi birleştirme zamanı

İngiltere eski başbakanı Tony Blair’ın baldızı Lauren Booth, İslam düşmanlığının artmasıyla birlikte İngiltere’deki Müslümanların daha çok baskı görmeye başladığını söylüyor. Booth, Türkiye’nin Batı’daki Müslümanlara kapılarını açması gerektiğini söyleyerek “Türkiye gelecekte doğunun ve batının merkezi olacak. Erdoğan’dan ricam, bizlere kapılarını açması. Şimdi güçlerimizi birleştirme zamanı” diyor.

Power Rangers’ın nostaljiye ihaneti

Doksanlı yılların unutulmaz dizisi Power Rangers yıllar sonra beyazperdede. Süper kahramanların başlangıç hikayesini anlatan yapımda liseli 5 gencin maceralarını hatırladığımız gibi nostaljik tatla değil, klişeleri toplamış bir çocuk filmi olarak izliyoruz.

Tarihin tozlu sayfalarında dolaşın

Türkiye'de tarih kültürünü, kitapları ve konuşmaları ile yeniden inşa eden İlber Ortaylı, tüm insanlığı etkilemiş bir tarihin analizini "Türklerin Altın Çağı" adlı kitapta topladı.

Dünyanın iyiliği için bizi görmezden gelmeyin

Filistin’de Ramallah’a yakın Nabi Salih köyünde annesiyle beraber yaşayan 10 yaşındaki Janna Jihad, 3 yıldır bir çocuk olarak halkının yaşadığı zulmü ve baskıyı duyurmaya çalışıyor. Elindeki küçük kamerası ile çektiği görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan Jihad, “Evlerimizin basılmadığı, tutuklamaların olmadığı, kanların dökülmediği bir Filistin istiyorum. Dünyanın iyiliği için bizi görmezden gelmeyin” diyor.

Yaşar Kemal'in sardunyaları baharı müjdeliyor

Havaların ısınmasıyla birlikte balkon ve bahçelerini çiçeklerle süslemek isteyenler, çiçekçilerin yolunu tuttu. Geçtiğimiz yılların bahar aylarında olduğu gibi bu yılda en yoğun ilgiyi sardunya, sümbül ve lale görüyor. Ediz Hun ve Yaşar Kemal'in çiçekçisi Hüseyin Ceylan, "Bahar aylarında sardunya almak isteyenler dükkanın önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Yaşar Kemal benden her bahar kasa kasa sardunya alırdı" diyor.

Nefesimizi ağaçlardan alıyoruz

Flütte Duygu Kozak, klarnette Merve Nuvasil, obuada Beste Özensoy ve fagotta Hande Everes'in bulunduğu 'Silva Quartet' klasik Batı müziğini, halk ezgileri, Türk sanat müziği, caz, pop, tango, film müzikleri ve daha birçok tarzla harmanlıyor. Grup üyeleri nefeslerini ağaçlardan aldıklarını söylüyor.

Osmanlı kitap kültürünü keşfedin

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, “53. Kütüphane Haftası”nı bir dizi etkinlikle kutluyor.

Tadımız tuzumuz kaçmasın

Türkiye’nin en büyük yemek firmalarından Bekard, Atatürk Havalimanı'nda yemekhanelerin masalarındaki tuzlukları kaldırdı. Sağlığımız bozulmasın diye böyle bir uygulamaya giden Bekard, yıl sonuna kadar tüm yemekhanelerinde tuzu kaldıracak.

Kırkında muradına erdi

Çocukluğundan beri futbol sevdasıyla büyüyen Azize Ay, futbolcu olma hayalini Diyarbekirspor Kadın Futbol Takımı'nda gerçekleştirdi. 43 yıldır ailesinden gizli gizli top oynadığını söyleyen Ay, "Kırkımdan sonra muradıma erdim" diyor.

Eşler kahkahaya boğulacak

MOİ Sahne, yarın başlayan ve 2 Nisan'a kadar devam edecek birbirinden keyifli oyunları, konserleri ve sahne gösterini sanatseverle buluşturacak.

Sokak çocukları itfaiyeciye emanet

Pakistan'da itfaiye görevlisi olarak çalışan Muhammed Eyüp, İslamabad’da her gün iş çıkışında parlemantoya yakın bir parkta kentin yoksul çocuklarına ders vererek okumalarına yardımcı oluyor. 35 yıldır bu kutsal görevi karşılık beklemeden yapan Eyüp'ün hayali birgün gerçek bir okul inşa etmek. Öğrencileriyle beraber hayalini gerçekleştirmek için çalışan Eyüp, "Bu işten emekli olmayı düşünmüyorum. Rabbim ömür verdiği sürece okula gidemeyen çocuklara hizmet edeceğim" diyor.

Kahvenin kokusu sokakta

Kahve tutkunları için hafta içi Maslak’ta, hafta sonları çeşitli konser, festival gibi etkinliklerde boy gösteren gezici kahve dükkanı Manivela Coffee Truck, üçüncü nesil kahve akımını sokak lezzetlerinin bir parçası haline getirdi.

Bozuk morallere zumba

Bahar aylarıyla birlikte fazla kilolarından kurtulmak isteyen kadınlar, spor yaparak yazı formda karşılamak istiyor. Sağlığımız için her mevsim spor yapmamız gerektiğini söyleyen Aysfit Studio Spor Merkezi Sportif Yaşam Koçu Meltem Yılmaz, “Kadınlar son zamanlarda sosyal medyada popüler hale gelen zumbaya ve kickboksa ilgi gösteriyor. Böylece hem stres atıyorlar hem de sağlıklı kilo veriyorlar” diyor.

Baharın coşkusunu üzerinizde taşıyın​

Kayra, ilkbaharın ruhuna uygun rahat kesimler; “ladylike” görünümünün olmazsa olmazı volanlar, büzgüler ve fırfır koleksiyonuyla modaseverlerin karşısına çıkıyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.