• Tarihe göre sırala

Türk Müziği bugün tam da hak ettiği yerdedir

“Müzik insanla yaşayan bir hâdise” diyen usta ses sanatkarı Mustafa Doğan Dikmen şu tespiti yapıyor: “Sosyolojinin, ekonominin müzik üzerinde büyük etkisi var. İnsan ahlâkının büyük etkisi var. Bireysel ve toplumsal ahlâkın. Teknolojinin etkisi var. Bugün, bütün bunlarla; yaşadığımız bu şartlarla, hâl-i pür melâlimizi düşününce, müziğimizin olması gereken yerde olduğunu anlarsınız.”

Aşk biter acısı kalır

Pek çok aşk bitiyor ve ardında kırık dökük hatıralar bırakıyor. Sonra ne oluyor diye merak ediyor insan. Dünyayı dolaşan Aşktan Geriye Kalanlar Müzesi'nde ayrılıklardan sonraki hatıraların nesneleri ve hikayesi var.

Darı mutfaklara geri geliyor

Besin değeri açısından oldukça zengin olan darı, tarih boyunca birçok uygarlığın mutfağında yer almış. Günümüzde pek kullanılmayan bu malzemeyi mutfağa kazandırmak için öğrencilerimle daha önce denenmemiş yeni tarifleri sizler için hazırladık.

Kitaplar yolumuzu aydınlatacak

Kitapseverlere farklı bir deneyim sunan “II. Arapça Kitap ve Kültür Günleri” başladı. Sultanahmet Vakfı’nın ev sahipliğindeki etkinlikte, 22 ülkeden 50 yayınevi ağırlanacak. Haşimi Yayınevi sorumlusu Ali Sözer “Tarih boyunca nasıl omuz omuza yürüdüysek aynı şekilde bu kültür şöleninde de ilim basamaklarını birlikte çıkacağız. Kitaplar yolumuzu aydınlatacak” diyor.

Festivallere iyi film alınmaz

Dünyaca ünlü Tunuslu yönetmen Nacer Khemir, Müslüman sinemacıların birlikte hakeret edemediğini ve bu nedenle beyazperdede başarılı olamadıklarını söylüyor. Khemir, “Avrupa’da ve İslam dünyasında Müslüman sinemacıların birlik olduğu, fikir tartıştığı bir vakıf yok. Bu nedenle İslami içerikli film hazırlayanlar da kendilerini bir çöldeymiş gibi yalnız hissederek yürüyor” diyor.

Şehir Rehberi

Mekanımızın sahibi bir kedi

Asabi, musikiye düşkün, et ve balık seven kedileriyle nam salan mekanlar, kendi özelliklerinden çok bu kedilerle biliniyor. 17 Şubat Dünya Kedi Günü dolayısıyla ziyaret ettiğimiz bu mekanlarda gördük ki işletmenin asıl sahibi kediler.

Tenceremde anneanne lezzeti saklı

Unutulmaya yüz tutmuş lezzetleri yeniden hatırlatan Tencere.tv’nin kurucusu Asuman Kerkez, tariflerini ‘Anneannemin Tenceresi’ adlı kitapta topladı. Anneannesine olan özlemden dolayı onun tariflerini bu kitapta toplayan Kertez, “Tenceremde ne pişirdiysem kitapta da onu yazdım” diyerek pekmezli topak helva ve Buhara pilavı tariflerini verdi.

Sabahattin Ali'nin gerçek Madonna'sı

Sabahattin Ali’nin ilginç bir evlilik hikayesi var. Yazar, önce yakın arkadaşı Ayşe Sıtkı İlhan’a evlilik teklifi ediyor. Geri çevrilince de Aliye Ali’ye teklif ediyor ve ‘evet’ cevabını alınca kendisini geri çeviren Ayşe Sıtkı’ya “Sen benim gibi kelepiri kaçırdığınla kal” diyerek nispet yapıyor.

Yaşım ilerledikçe mükemmelliyetçi oldum

Pop müziğinde naif şarkılarıyla kendine has bir yer edinen Suat Suna yıllar sonra sessizliğini bozdu. Seni Buldum isimli son stüdyo albümünü dinleyicileriyle paylaşan usta yorumcu, yıllar geçtikçe mükemmelliyetçi olduğunu söylüyor.

Kuyu artık evladımız

Tam 10 gün boyu düştüğü kuyudan kurtarılmayı bekleyen Kuyu için bütün Türkiye seferber oldu. Günlerce kuyu başından ayrılmayan İtfaiye ekibinden Veysel Sivri, "4 tane çocuğum vardı. Artık Kuyu da bir evladımız gibi" diyor.

Haçlı zihniyet içimizde

Geçtiğimiz hafta minibüste yaşanan çirkin saldırı ve ardından Hz. Musa'dan alay eden karikatür bir kez daha Türkiye'de İslamofobi'nin varlığını kanıtladı. Çoğunluğun Müslüman olduğu bir ülkede bu tip eylemlere rastlamak garip gelse de, nefret söylemleri ülkemizde fazlasıyla mevcut. Konuyla ilgili konuştuğumuz Yrd. Doç. Dr. Mustafa Sami Mencet, bu insanların kendilerini Batı'nın gözüyle görüp, sahip olduğu değerlerden utandıklarını söylüyor.

Türkiye’de gurbette değiliz

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan 8 kadın mültecinin hayatı ‘Ayrılık’ isimli belgesele konu oldu. Suriye’de öğretmen, ressam, ekonomist ve mühendis olarak çalışan, göç sonrasında da Türkiye’de bu mesleklerini devam ettiren kadınların hayata tutunma mücadesini konu edinen belgeselde yer alan ressam Sumaya Khadare, “Türkiye de Suriye de bizim vatanımız. Biz kendimizi burada gurbette hissetmiyoruz” diyor.

Bu 'Cevher'i hiç kaybetmeyelim

İstanbul'un 550 yıllık kuyumculuk geleneğinin izlerini taşıyan ve yok olmaya yüz tutan el sanatlarının ustaları "Cevher ve Zanaat" sergisinde buluştu. Sadekarlık, mıhlayıcılık, cilacılıkın "son usta"ları, bu kültüre sahip çıkılmasını istiyor.

Sezaryeni doğum eğitimleri yenecek

Sağlık Bakanlığı’nın da desteklediği doğum eğitimleri, normal doğum oranlarının artmasını mümkün kılabilir. Anne adaylarına sezaryenin tek seçenek olmadığını hatırlatan eğitimler, doğumdan sonra yaşanması muhtemel pek çok problemi de ortadan kaldırıyor.

Dünyayı güzellik kurtaracak

Hayvanlara gösterdikleri şefkatle sosyal medyadan tanıdığımız Rizeli Hamdusena Bilgin, belediye işçileri Bülent Kalpatçıoğlu ve Salim Altuntaş hepimize adeta bir insanlık dersi verdi. İyilik fotoğraflarının hikayelerini dinlediğimiz bu kahramanlar, yaptıkları güzel hareketin bu kadar ilgi görmesine şaşırarak herkesin küçük ya da büyük ayırt etmeksizin iyiliği hiçbir canlıdan esirgememeleri gerektiğini söylüyorlar.

Ortadoğu'nun yüzünü sinemada güldüreceğiz

Ramazan Kılıç, Penaber (Mülteci) filmiyle Sabancı Vakfı'nın kısa film yarışmasından ikincilikle döndü. Filmde Mısırlı ve Suriyeli arkadaşlarına rol veren Ramazan'ın hayali güçlü hikayeler yazmak. Filmin oyuncuları Fatima Hossam ve Mahmoud Al-Atassi ise Ortadoğu'nun kaderini sinemayla değiştirmek istiyor.

Merhamet çağrısına Endonezya’dan cevap

2015 yılında 'Geleceğin Ustaları' Geleneksel Sanatlar Yarışması’nda birinciliği elde eden ve bu sanat alanında ilerlemek için İstanbul’a yerleşen Endonezyalı Şahryanşah Sirajuddin, bu yıl da ülkesindeki üç arkadaşına aracı olarak onları da yarışmaya soktu. Isep Mısbah hat sanatında ikinci Tegus Prastio ve Abdulbaki Abu Bakar ise üçüncü oldu.

12 saat toprak altında kaldım

Depremde beton yığınlar altında sıkışmış bedenlerin yaşadıklarının anlatıldığı "Enkaz" filmi oyuncularından Akasya Asıltürkmen, "Çekimlerde 7 gün boyunca günde 12 saat toprak altında kaldım. Gerçekten enkaz altında gibiydim" diyor. Enkazdan kurtulan eşi Barış'ı canlandıran Berke Üzrek ise,"Deprem gerçeğini unutuyoruz ama ansızın yaşayabiliriz" şeklinde konuşuyor.

Diyanet Elmalılı’ya sansür uygulamış

Elmalılı Hamdi Yazır’ın tefsiri üzerine bir çalışma yapan akademisyen Necmi Atik, Diyanet İşleri’nin Elmalılı’nın rızasını almadan ve yazdığı önsözü de tamamen çıkararak söz konusu eseri bastığını tespit etti. Atik, o dönemki Diyanet’in bir yıl sonra ise önsözü sansürleyerek ve eklemeler yaparak tefsirle birlikte yeniden bastığını söyleyerek, “Sansürlü tefsir orijinal sanılıp yıllarca basılmıştır” dedi.

Grammy yolundan albümle döndüler

Grammy Ödülleri'ne aday adayı gösterilen 'Action Moves People United' albümünde eşi Menekşe Işık ile birlikte yer alan Mürsel Işık, müzik dışında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Şehir Planlamacısı olarak çalışıyor. Listeye giremeseler de onlar yaptıkları müzikle Amerika'daki müzik piyasasının kapılarını açtı.

Ordu pidesini dünyaya tanıtacak

Pide severlere müjde. Ordu’nun meşhur mu meşhur leziz mi leziz Aktaşlar pidesi, İstanbullulara Nelipide Gurme ismiyle hizmet veriyor. Pidenin dışında pek çok yöresel lezzeti de Ordu’dan İstanbul’a taşıyan mekan sahibi Tamer Aktaş, bu milli lezzeti dünyaya sunmaya hazırlanıyor.

Eski uygarlıklar boynumuzda

Hitit uygarlığına ait motifleri takılarına işleyen takı tasarımcısı Canan Alimdar, Ninda adlı koleksiyonunda kullandığı üçgenlerin iyiliği temsil ettiğini söylüyor. İyiliğin takı takan kişilere yayılmasını amaçlayan Alimdar, "Takılardaki iyilik dünyaya yayılmalı. Hem ülkemizin hem de dünyanın buna ihtiyacı var" diyor.

Şehir Rehberi

Sahi Gazze’de nasıl yaşanırdı?

Savaş muhabiri Mehmet Akif Ersoy, Ortadoğu’da şahit olduğu pek çok hikayeyi ‘Tünel’ isimli kitapta topladı. Gazze için hayli önemli olan tünellerden ismini alan kitap, Gazze’de çocuk ve kadın olmanın, iftar sofrasına oturmanın ne demek olduğunu gözler önüne seriyor.

Anlattığım senin hikayen

Her gün farkına varmadan yanlarından geçip gittiğimiz insanların hikayelerini yönetmen Akın Andırın ‘Cep Hikayeleri’ ismini verdiği projesiyle gün yüzüne çıkartıyor. İnsan hikayelerini sokak sokak gezerek keşfeden Andırın, “Çekebildiğim kadar hikayenin peşine düşeceğim. Yaz aylarında da Anadolu’yu gezip kuytuda kalmış insan hikayelerini çekmek istiyorum” diyor.

Sesli şifa

Hindistan'da eski bir şifa yöntemi olan çanaklarla ses terapisi, Almanya başta olmak üzere çeşitli ülkelerde yaygın olarak kullanılıyor. Strese bağlı hastalıkların giderilmesi için kullanılan yöntemin uygulayıcısı Sırma Belin, "Ses bizim coğrafyamızda zaten vardı. Edirne'deki şifahanede müzik makamlarıyla terapiler yapılıyordu. Biz bu yönteme yabancı değiliz sadece teknik farklı" diyor.

Daha fazla tüketme, daha fazla paylaş

Ünlü filozof Baudrillard bize tüketmeye ihtiyaç duyduğumuzu söylese de bu tüketim bize zamanla mutsuzluk getiriyor. Bununla baş edebilmenin yollarından biri paylaşmak. Aşırı tüketimle mücadele eden bir grup kadın paylaşım ağı kurarak ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. "Daha Fazla Tüketme, Daha Fazla Paylaş" grubunun kurucusu Nagehan Pakdamar Tüzgen’le paylaşımlarını konuştuk.

Melekler şehri Kudüs

Tarih boyunca peygamberlerin tebliğ görevlerini yerine getirdikleri, Efendimiz’in (SAV)’in miraca yükseldiği, sahabe efendilerimizden Abdullah İbn-i Abbas’ın “Kudüs’te bir karış toprak parçası yoktur ki orada peygamberler dua etmemiş, melekler inmemiş olsunlar” şeklinde buyurduğu Osmanlı mirası Kudüs sizi çağırıyor.

Trump birlik havasından bihaber

ABD başkanı Donald Trump'un Müslümanları ülkeye almama kararına karşı protestolara katılan ve slogan atan Amerikalı Asiye Allman, yaşadıklarını resim çizerek anlattı. Allman, “Siyasiler sokaklardaki atmosferi ve inancı bilseler belki de böyle bir şeye hiç kalkışmazlardı. O anlara kendi gözlerimle şahit olduğum için çok şanslıyım” diyor.

Keşkül’ü fukara

Yolsul çanağı ya da fakir çanağı olarak bilinen Keşkül’ü Fukara, Osmanlı mutfağından günümüze kalan bir yemek. Mevlevi dervişlerinin nefsini körelten, saray mutfağında yer edinmiş yemeği bu hafta deniyerek ağzınızı tatlandırabilirsiniz.

Tarihe gizlenmiş balık sosu

Roma İmparatorluğu'nda sofraların vazgeçilmez bir balık sosu olan garum Edremit’te üretilmeye başlandı. Balık mevsiminin yavaş yavaş sonlarına yaklaşırken unutulmaması gereken bir sos olan garumun nasıl hazırlandığını anlattığımız bu hafta bir de levrek tarifini sizler için paylaştık.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.