YEREL HABERLER

Atık ürünlerle dekoratif ev eşyaları üretiyor

Kırlardan topladığı çiçeklerle atık maddeleri birleştirerek dekoratif süs eşyaları üreten ev hanımı Demet Erdinç, binlerce insana istihdam sağlayacak kurutulmuş çiçek tasarımcılığına destek çıkılmasını bekliyor.

Cihan Yeni Şafak
Yirmibeş yıl boyunca atölye kurmadan evinde çalışan, 5 kişisel, 11 karma sergi açan Erdinç, atık maddelerden yapılan süs eşyalarının ülke ekonomisine büyük katkı sağlamasının yanısıra, yeni bir ihracat olanağının da doğacağını düşünüyor.

Lise mezunu Demet Erdinç, 1980 yılında Sivas'ta yaşadığı dönemlerde bir ansiklopedide gördüğü resimlerden esinlenerek yaptığı çalışmalarını deneme yanılma yöntemi ile geliştirip, 4 yıl içerisinde ilk sergisini açtı. 'Kurutulmuş çiçek tasarımcılığı' olarak isimlendirdiği çalışmalarını, hiç bir mesleki kariyeri olmadan evde tek başına geliştiren ve kısa sürede açtığı sergilerle birçok ödül kazanan Erdinç, ürünlerinin kendisine önemli kazanç sağladığını söylüyor. Kağıt, cam, teneke, porselen, plastik gibi atıkların üstüne kuru çiçeklerle tasarım yapan Erdinç, atık maddeler kullandığı için sıfır maliyetle çalıştığını ancak çerçeve, yapıştırıcı, karton gibi malzemelerin masraf olduğunu belirtiyor. Bursa Akbank Sanat Galerisi'nde ilk karma sergisini açan Erdinç, 2002 yılında sanatsal faliyetlerle Sivas'ın kır çiçeklerini el sanatlarında kullanarak yaşattığı nedeniyle aday gösterildiği Dünya Gazetesi Sivas ili başarılı iş kadını ödülünü kazandı. Henüz bir atölyesi olmamasına rağmen evde yaptığı eserlerini açtığı sergilerle sanatseverlerin beğenisine sunan Erdinç'in en büyük hayali ise atölye açmak ve mesleğini gençlere öğretmek.

Atölye açmayı çok istemesine rağmen kendisine destek verilmemesinden yakınan Demet Erdinç, bankaların da sanatçıya sanatsal kredi vermemesini eleştiriyor. Bu konuda belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarının kendisine destek vermesini beklediğini ifade eden Erdinç, "Bir atölye için 50 metrekarelik bir yerin kiralanması, raflar, bir takım ihtiyaçlar derken önemli bir maliyet çıkıyor karşımıza. Ben bunu karşılayamadım şimdiye kadar. Bence işsizliğin çok yoğun olduğu ülkemizde bu tür istihdamı artırıcı sanat dallarına destek verilmeli. Bu sayede bir çok işsiz hem işsahibi hemde meslek sahibi olacak. Bursa ekonomisi ve ülke ekonomisi için çok önemli bir sektör. Belediyeler bu konuda çalışmalar yapabilir. İl ekonomisinin geliştirilmesinde büyük getirisi olacak bir sanat dalının kursunu açarak ve ilgilenenlere yardımcı olarak istihdam ortamı sağlanabilir. "diye konuşuyor.

2 kız çocuk sahibi Demet Erdinç, kurutulmuş çiçek tasarımcılığının geniş ve güçlü bir pazar olduğunu vurguluyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi basketbol takımının antenörlüğünü yapan eşi Mehmet Erdinç'in kendisine her zaman destek olduğunu ifade eden Erdinç, ev işlerinden arta kalan zamanlarda büyük bir zevkle yaptığı çalışmalarından güzel para kazandığın söylüyor. 3 ile 500 milyon lira arasında değişen fiyatlarda değeri olan çalışmalarının, atölye üretimi olması halinde ve öğrencilerinde çalışması halinde çok önemli bir gelir kapısı haline dönüşeceğini ifade ediyor. Sivas'ta 5 yıl TEMA Vakfı temsilciliği de yapan Erdinç, günümüzde özellikle nikah şekeri, davetiye ve mutfak aksesuarları tasarımında bu tarz ürünlerin çok beğenildiğini ve tercih edildiğini aktarıyor.

Mesleğinin çok zevkli ve çok zahmetli olduğunu ifade eden Erdinç şunları söylüyor: "Çok emek isteyen bir iş. Önce çiçeklerin açması için baharın gelmesini beklemeniz gerekiyor. Bu çarpık yapılaşmanın arasında eğer kır çiçeklerine ulaşabilirseniz onları toplayıp baskıda kurumasını beklemelisiniz. Yapay çiçeklerle de süsleme yapılabilir ama bu kır çiçeklerinin güzelliğini hiçbir zaman vermiyor. Ülkemizde malesef kurutulmuş çiçek sektörü diye bir sektör yok. Oysa Hollanda'da kurutulmuş ve dizayna hazır bu çiçekleri ihraç ediyor. " Türkiye'nin, kır çiçekleri bakamından kendine özgü çok fazla çeşidin bulunduğu zengin bir ülke olduğuna dikkat çeken Erdinç, Avrupa'da bulunan 12 bin bitki türünün 9 bininin Türkiye'de de bulunduğunu ve bunların 3 binininde Türkiye'ye özgü bitkiler olduğunu vurguluyor. Erdinç, Avrupa'nın bu çiçekleri işleyerek ihrac ettiğini belirterek, "Türkiye'nin bu alanda hiçbir çalışma yapmıyor. Halbuki çok önemli bir ihracat alanı bu. " diyor.

Çalışmalarını fırsat buldukça evde sürdürdüğünü belirten Erdinç, yeni bir sergi açabileceğini ancak arzusunun bir atölyeye kavuşarak bildiklerini insanlara öğretmek olduğunu yineliyor.

Yorum

Ünlü iş adamı Tarık Almış vefat etti

Ünlü iş adamı Tarık Almış vefat etti

1

İzmir'de, hayırsever iş adamı Tarık Almış, 80 yaşında hayatını kaybetti.

Terörü bitirmek için yemin ettik

Terörü bitirmek için yemin ettik

2

Diyarbakır Havalimanı yeni terminal binası açılışı ve yapımı tamamlanan tesislerin hizmete alımı dolayısıyla Anıt Park'ta düzenlenen törene katılan Ba..

Dürümlü'nün hesabını birlikte soracağız

Dürümlü'nün hesabını birlikte soracağız

3

Cumhurbaşkanı Erdoğan STK temsilcilerine seslendi.

Davutoğlu'na Bolu'da yoğun ilgi

Davutoğlu'na Bolu'da yoğun ilgi

4

Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile Bolu'nun Göynük ilçesini ziyaret etti. Davutoğlu çifti, bölge hal..

Meteorolojiden bazı illere sağanak uyarısı

Meteorolojiden bazı illere sağanak uyarısı

5

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre; Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ..

Emirler  şifreli gelirdi

Emirler şifreli gelirdi

6

Polisin yaptığı operasyonda kendini patlatarak öldüren IŞİD’li canlı bomba Yunus Durmaz’ın kardeşi Hacı Ali Durmaz, sorguda ilginç bilgiler verdi. ‘Ga..

'Gönülleri fethedelim'

'Gönülleri fethedelim'

7

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'un fethinin 563'üncü yılı için Yenikapı Miting Alanı'nda bir araya gelen vatandaşlara hitap etti. Gönüllerin fethine i..

Kaybolan tarih öğretmeninin cesedi bulundu

Kaybolan tarih öğretmeninin cesedi bulundu

8

Tuzla'da öğle saatlerinde küçük kızını okuldan almak için evden ayrılan 2 çocuk annesi tarih öğretmeni Fatma Kayıkci'den (40) haber alınamıyordu. Kayı..

ABD’yi kınıyorum

ABD’yi kınıyorum

9

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır’dan hem ABD’ye hem de terör örgütü ve HDP’ye ilişkin önemli mesajlar verdi. Erdoğan, “Amerika’nın PYD’ye, YPG’ye ver..

Yenikapı'da tarihi Fetih şöleni

Yenikapı'da tarihi Fetih şöleni

10

İstanbul'un fethinin 563'üncü yılı için Yenikapı Miting Alanı'na vatandaşlar akın etti. Dün son provaların yapıldığı alanda bugün Cumhurbaşkanı Erdoğa..

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist öldürüldü

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist öldürüldü

11

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist etkisiz hale getirildi, 12 terörist teslim oldu. Operasyon bölgesinden kaçmaya çalışan teröristler tarafından iki bina..

TSK anında karşılık verdi

TSK anında karşılık verdi

12

Suriye'den atılan 2 roketatar mermisinin Gaziantep'in Oğuzeli ilçesi yakınlarında bulunan boş araziye düşmesinin ardından DAEŞ'e ait dört mevzi sınıra..

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

13

Resmi ziyaret için Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu

8 terörist daha öldürüldü

8 terörist daha öldürüldü

14

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 1, Şırnak'ta 5, Şırnak'ın Uludere ilçesinde 2 teröristin öldürüldüğünü açıkl..

Erdoğan'dan '2053' tweeti

Erdoğan'dan '2053' tweeti

15

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'un fethinin 563'üncü yıl törenleri için Yenikapı'ya gelen vatandaşlara Twitter'dan teşekkür etti. Erdoğan'ın paylaşım ..

28 Şubatçılara Yüce Divan yolu gözüktü

28 Şubatçılara Yüce Divan yolu gözüktü

16

28 Şubat döneminin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ile kuvvet komutanları Yüce Divan'da yargılanacak. Mahkeme Başbuğ'la kararı emsal göstere..

PKK'nın korkunç planını korucular engelledi

PKK'nın korkunç planını korucular engelledi

17

Diyarbakır Kulp'taki Jandarma Karakolu'na 1 kilometre kala kurulan güvenlik noktasındaki korucular şüphelendikleri aracı durdurdu. Teröristler yaya ol..

Aysel Tuğluk'a terör soruşturması

Aysel Tuğluk'a terör soruşturması

18

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ayşel Tuğluk hakkında, görevde olduğu dönemde Meclis'in aracıyla yaralı terörist taşıdığı iddiası üzerine soruşturma ba..

Vekiller 'moda casusu'nun peşinde

Vekiller 'moda casusu'nun peşinde

19

TBMM'de milletvekilleri, Twitter'da kıyafetleriyle ilgili yorumlar yazan 'yasinyobaz'ı arıyor. Esrarengiz isim, AK Partili Ramazan Can'a "Kravatı çöpe..

'Sivilim' diyen teröristi eski görüntüleri ele verdi

'Sivilim' diyen teröristi eski görüntüleri ele verdi

20

Nusaybin'de önceki gün teslim olan ve "sivil olduğunu, eylemlere katılmadığını" iddia eden Erkan Benli'nin, gençlere, terör örgütüne üye olmaları için..

+