YEREL HABERLER

Atık ürünlerle dekoratif ev eşyaları üretiyor

Kırlardan topladığı çiçeklerle atık maddeleri birleştirerek dekoratif süs eşyaları üreten ev hanımı Demet Erdinç, binlerce insana istihdam sağlayacak kurutulmuş çiçek tasarımcılığına destek çıkılmasını bekliyor.

Cihan Yeni Şafak
Yirmibeş yıl boyunca atölye kurmadan evinde çalışan, 5 kişisel, 11 karma sergi açan Erdinç, atık maddelerden yapılan süs eşyalarının ülke ekonomisine büyük katkı sağlamasının yanısıra, yeni bir ihracat olanağının da doğacağını düşünüyor.

Lise mezunu Demet Erdinç, 1980 yılında Sivas'ta yaşadığı dönemlerde bir ansiklopedide gördüğü resimlerden esinlenerek yaptığı çalışmalarını deneme yanılma yöntemi ile geliştirip, 4 yıl içerisinde ilk sergisini açtı. 'Kurutulmuş çiçek tasarımcılığı' olarak isimlendirdiği çalışmalarını, hiç bir mesleki kariyeri olmadan evde tek başına geliştiren ve kısa sürede açtığı sergilerle birçok ödül kazanan Erdinç, ürünlerinin kendisine önemli kazanç sağladığını söylüyor. Kağıt, cam, teneke, porselen, plastik gibi atıkların üstüne kuru çiçeklerle tasarım yapan Erdinç, atık maddeler kullandığı için sıfır maliyetle çalıştığını ancak çerçeve, yapıştırıcı, karton gibi malzemelerin masraf olduğunu belirtiyor. Bursa Akbank Sanat Galerisi'nde ilk karma sergisini açan Erdinç, 2002 yılında sanatsal faliyetlerle Sivas'ın kır çiçeklerini el sanatlarında kullanarak yaşattığı nedeniyle aday gösterildiği Dünya Gazetesi Sivas ili başarılı iş kadını ödülünü kazandı. Henüz bir atölyesi olmamasına rağmen evde yaptığı eserlerini açtığı sergilerle sanatseverlerin beğenisine sunan Erdinç'in en büyük hayali ise atölye açmak ve mesleğini gençlere öğretmek.

Atölye açmayı çok istemesine rağmen kendisine destek verilmemesinden yakınan Demet Erdinç, bankaların da sanatçıya sanatsal kredi vermemesini eleştiriyor. Bu konuda belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarının kendisine destek vermesini beklediğini ifade eden Erdinç, "Bir atölye için 50 metrekarelik bir yerin kiralanması, raflar, bir takım ihtiyaçlar derken önemli bir maliyet çıkıyor karşımıza. Ben bunu karşılayamadım şimdiye kadar. Bence işsizliğin çok yoğun olduğu ülkemizde bu tür istihdamı artırıcı sanat dallarına destek verilmeli. Bu sayede bir çok işsiz hem işsahibi hemde meslek sahibi olacak. Bursa ekonomisi ve ülke ekonomisi için çok önemli bir sektör. Belediyeler bu konuda çalışmalar yapabilir. İl ekonomisinin geliştirilmesinde büyük getirisi olacak bir sanat dalının kursunu açarak ve ilgilenenlere yardımcı olarak istihdam ortamı sağlanabilir. "diye konuşuyor.

2 kız çocuk sahibi Demet Erdinç, kurutulmuş çiçek tasarımcılığının geniş ve güçlü bir pazar olduğunu vurguluyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi basketbol takımının antenörlüğünü yapan eşi Mehmet Erdinç'in kendisine her zaman destek olduğunu ifade eden Erdinç, ev işlerinden arta kalan zamanlarda büyük bir zevkle yaptığı çalışmalarından güzel para kazandığın söylüyor. 3 ile 500 milyon lira arasında değişen fiyatlarda değeri olan çalışmalarının, atölye üretimi olması halinde ve öğrencilerinde çalışması halinde çok önemli bir gelir kapısı haline dönüşeceğini ifade ediyor. Sivas'ta 5 yıl TEMA Vakfı temsilciliği de yapan Erdinç, günümüzde özellikle nikah şekeri, davetiye ve mutfak aksesuarları tasarımında bu tarz ürünlerin çok beğenildiğini ve tercih edildiğini aktarıyor.

Mesleğinin çok zevkli ve çok zahmetli olduğunu ifade eden Erdinç şunları söylüyor: "Çok emek isteyen bir iş. Önce çiçeklerin açması için baharın gelmesini beklemeniz gerekiyor. Bu çarpık yapılaşmanın arasında eğer kır çiçeklerine ulaşabilirseniz onları toplayıp baskıda kurumasını beklemelisiniz. Yapay çiçeklerle de süsleme yapılabilir ama bu kır çiçeklerinin güzelliğini hiçbir zaman vermiyor. Ülkemizde malesef kurutulmuş çiçek sektörü diye bir sektör yok. Oysa Hollanda'da kurutulmuş ve dizayna hazır bu çiçekleri ihraç ediyor. " Türkiye'nin, kır çiçekleri bakamından kendine özgü çok fazla çeşidin bulunduğu zengin bir ülke olduğuna dikkat çeken Erdinç, Avrupa'da bulunan 12 bin bitki türünün 9 bininin Türkiye'de de bulunduğunu ve bunların 3 binininde Türkiye'ye özgü bitkiler olduğunu vurguluyor. Erdinç, Avrupa'nın bu çiçekleri işleyerek ihrac ettiğini belirterek, "Türkiye'nin bu alanda hiçbir çalışma yapmıyor. Halbuki çok önemli bir ihracat alanı bu. " diyor.

Çalışmalarını fırsat buldukça evde sürdürdüğünü belirten Erdinç, yeni bir sergi açabileceğini ancak arzusunun bir atölyeye kavuşarak bildiklerini insanlara öğretmek olduğunu yineliyor.

Yorum

Gazze yakında özgür

Gazze yakında özgür

1

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü'den Zagreb'e giderken uçakta birçok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı. Gazze'ye ablukanın kaldırılması yolunda mayıs ayını ..

Gümüşhaneli Mehmet İngiliz uçağını tüfeği ile düşürdü

Gümüşhaneli Mehmet İngiliz uçağını tüfeği ile düşürdü

2

Yüzüncü yılı kutlanan Kut'ül Amare zaferiyle ilgili destansı bir hikaye ortaya çıktı. Bir Osmanlı askeri, İngiliz savaş uçağını tüfeğiyle düşürmeyi ba..

Bahçeli'den HDP'ye 'Cemil Meriç' haykırışı

Bahçeli'den HDP'ye 'Cemil Meriç' haykırışı

3

Anayasa Komisyonu'nu sabote eden ve Meclis kürsüsünden güvenlik güçlerimize hakaret eden HDP'li vekillere sert tepki gösteren MHP Genel Başkanı Bahçel..

MHP'de kongre süreci durduruldu

MHP'de kongre süreci durduruldu

4

MHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk, MHP'deki olağanüstü kongre süreciyle ilgili, "Tosya Asliye Hukuk Mahkemesi, kongre çağrısı da dahi̇l bütün işlemle..

Paraları çatıdan neden saçtığını açıkladı

Paraları çatıdan neden saçtığını açıkladı

5

Kumkapı'da bir banka şubesini soyduktan sonra polisin gelmesi üzerine binanın üst katına kaçan ve 4 saatlik ikna çabaları sonucu teslim olan şüpheli a..

İHA: Canlı bomba PKK'lı

İHA: Canlı bomba PKK'lı

6

Bursa'da dün yaşanan canlı bomba saldırısını düzenleyen teröristin çok büyük bir olasılıkla PKK mensubu olduğu duyuruldu. İhlas Haber Ajansı'nın abone..

İşte canlı bombanın terminaldeki görüntüsü

İşte canlı bombanın terminaldeki görüntüsü

7

Bursa Ulucami'de dün akşam saatlerinde kendini patlatan kadın teröristin otobüs terminalinde güvenlik kamerasına yansıyan görüntüleri ortaya çıktı. Gö..

Bu uygulama artık yasak

Bu uygulama artık yasak

8

Düzce Belediyesi tarafından kaldırımlara yapılan araç parkları ve engelli yollarına ilişkin uygulama yapılıyor. Buna göre kaldırımlara yapılan araç pa..

Yüksekova'da 115 yıllık keskin nişancı tüfeği ele geçirildi

Yüksekova'da 115 yıllık keskin nişancı tüfeği ele geçirildi

9

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonun bitmesinin ardından arama çalışmaları devam ediyor. Yapılan aramalarda, 115 yı..

Nusaybin'de ABD askeri üniforması bulundu

Nusaybin'de ABD askeri üniforması bulundu

10

Mardin Nusaybin'de yapılan aramalarda, toprak altına saklanmış silahlar ve tıbbi malzeme ile ABD askeri üniforması bulundu. Ayrıca teröristlerce ilçed..

Teröristin kimliğiyle ilgili çalışmalar sürdürülüyor

Teröristin kimliğiyle ilgili çalışmalar sürdürülüyor

11

Başbakan Davutoğlu, Bursa'daki intihar saldırısı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Terör saldırılarının Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki ..

Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan'a 2'şer yıl hapis cezası

Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan'a 2'şer yıl hapis cezası

12

"Charlie Hebdo" dergisindeki karikatürü kendi köşelerine taşıyan Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan, 2'şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sarıyer'de terör operasyonu: Mahalle abluka altına alındı

Sarıyer'de terör operasyonu: Mahalle abluka altına alındı

13

Sarıyer'in Fatih Sultan Mehmet Mahallesinde DHKP-C ve DAEŞ terör örgütlerine yönelik operasyon düzenlendi. Polis helikopterinin de destek verdiği oper..

Meral Akşener ve yolda bıraktığı liderler

Meral Akşener ve yolda bıraktığı liderler

14

MHP Genel Başkanlığı’na adaylığını koyan Meral Akşener, siyasi hayatı boyunca birçok liderin yanında boy gösterdi. TBMM'ye ayak bastıktan sonraki 6 yı..

Bursa Ulu Cami'nin bahçesinde intihar saldırısı: 13 yaralı

Bursa Ulu Cami'nin bahçesinde intihar saldırısı: 13 yaralı

15

Bursa'daki tarihi Ulucami'nin bahçesine giriş kapısında intihar saldırısı oldu. 13 kişinin yaralandığı saldırı düzenleyen canlı bombanın 25 yaşlarında..

Kastamonu'da 'köçek' yasağı

Kastamonu'da 'köçek' yasağı

16

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, düğünlerde ve bayramlarda köçek oynatılmasını yasakladığını bildirdi. Babaş "Bizim kültürümüzde kesinlikle bö..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Düzen çatırdamakta

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Düzen çatırdamakta

17

ÖNDER'in İmam Hatip Gençlik Buluşması'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu okulları kapatmak için her yola başvuranlara ne oldu derseniz? Evet onlar ..

Bursa'daki intihar saldırısında korkunç detay

Bursa'daki intihar saldırısında korkunç detay

18

Bursa Ulu Cami'nin bahçe kapısında düzenlenen intihar saldırısında dikkati çeken bir detay ortaya çıktı. Saldırının düzenlendiği esnada Bursa'nın tanı..

Polisten Dumanlı’ya ayrıcalık itirafı

Polisten Dumanlı’ya ayrıcalık itirafı

19

FETÖ’ye bağlı polisler, bir dosyada şikayetçi olan Zaman gazetesi eski Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı’ya yaptıkları ayrıcalığı itiraf etti. Polis, “..

Bursa'daki saldırıda 'Sultan' detayı

Bursa'daki saldırıda 'Sultan' detayı

20

Bursa'daki terör saldırısıyla ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. Dün akşam saatlerinde terör saldırısını düzenleyen kadın canlı bombanın, olaydan..

+