Aktüel Haberleri

Diriliş’i yayınlayın

Pakistan Başbakanı İmran Han, devlet televizyonundan Osmanlı İmparatorluğu’na adını veren Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin hikayesini anlatan Diriliş dizisinin yayınlanmasını istedi. Pakistan Enformasyon Bakanı Firdevs Aşık Avan, “Müslüman dünyasının kendi değerleri ve geçmişi olmasına rağmen biz hala Batı yapımı diziler izliyoruz” dedi.

Arakanlılar rikşa ile hayata tutunacaklar

Balık vermek yerine balık tutmayı öğretmek amacıyla ‘Gelir Temini Projesi’ başlatan Sadakataşı Derneği, mülteci kamplarında yaşayan Arakanlılara insan ve yük taşıma aracı ile dikiş makinası dağıtılıyor.

Yağışlar yüzde 47 azaldı, Türkiye son 39 yılın en kurak mevsimini geçirdi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, 2019 sonbaharında geçen yılın aynı mevsimine göre yağışlar ortalama yüzde 47 azaldı. Türkiye sonbahar mevsim yağışlarında son 39 yılın en düşük yağışını aldı.

Pakistan Başbakanı: Devlet televizyonunda "Diriliş Ertuğrul"un yayınlamasını istiyorum

Pakistan Yayıncılık ve Enformasyon Bakanı Firdevs Aşık Avan, sosyal, kültürel ve dini değerleri korumak için yapılan düzenlemeler kapsamında Başbakan Han'ın PTV'den Diriliş Ertuğrul'u yayınlamasını istediğini belirtti.

Geçmişten günümüze hemşire kıyafetleri

Samsun İl Sağlık Müdürlüğünün Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü işbirliği ile düzenlediği, "Geçmişten Günümüze Hemşire Kıyafetleri Defilesi" büyük beğeni topladı.

Sigarada tek paket dönemi

Tütün mamullerinde düz ve standart paket uygulaması başlıyor. Paketler üzerindeki uyarıcı mesaj ve resimler yenileriyle değiştirilirken ön ve arka yüzeyinin yüzde 85’ini kaplayacak.

Uçan araba seri üretimde

ABD’nin Florida eyaletinin Miami kentinde dünyanın seri üretime geçilen ilk uçan arabası tanıtıldı. Uçan araba 599 bin dolara satılacak.Pioneer Kişisel Hava Aracı (PAL-V) adlı uçan arabaya talebin yoğun olduğu, daha şimdiden 70 ön siparişin alındığı belirtildi.

Turist vizesiyle çalışmak yok

Yabancılar artık turist vizesi ile gelip Türkiye’de kaçak çalışamayacak. 1 Ocak itibariyle vizesi dolan ya ikamet izni başvurusu yapacak ya da ülkesine dönecek.

Ve kış geldi

Türkiye’nin birçok bölgesinde etkili olan kar yağışıyla birlikte beyaz manzaralar ortaya çıktı. Ankara, Edirne, Bilecik, Kırklareli, Bolu, Manisa, Balıkesir ve Kütahya’ya mevsimin ilk karı düştü.

Balığın dilinde yetişen parazitler, görenleri şaşırtıyor

Halk arasında 'kene' ya da 'bit' olarak da adlandırılan, boyları iki milimetre iken balıkların dillerine yapışan ve dildeki kanı emerek büyüyen, zamanla 3- 4 santimetre boya ulaşan 'İsopoda' (tesbih böceği) ailesine mensup parazit türleri, görenleri şaşırtıyor. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haşmet Çağırgan, hamam böceğini andıran bu tür parazitlere balıkların ağızlarında sık sık karşılaşıldığını belirterek, "Bizler ve balıkçılar bu tür parazitlere yabancı değiliz...

Gelin arabası beklerken düğüne kamyonla gittiler

Antalya’nın Manavgat ilçesinde dünya evine giren gelin ve damada sürpriz düzenleyen kuzenleri, kamyonu gelin arabası olarak süsleyerek, çiçeği burnunda çifti düğün salonuna götürdü.

Yazar Milan Kundera'ya Çekya vatandaşlığı 40 yıl sonra geri verildi

Çekoslovakya hükümeti, "Gülüşün ve Unutuşun Kitabı"nın yayımlandığı 1978 yılında dünyaca ünlü yazar Milan Kundera'yı vatandaşlıktan çıkarmıştı. Kundera'ya 40 yıl sonra vatandaşlığı geri verildi.

Uzay testi için merkez

Türkiye’nin ilk Uzay Radyasyonu Test Altyapısı Merkezi faaliyete geçiyor. Merkezde kritik uydu bileşenlerinin uzaya gönderilmeden önce radyasyon ortamına karşı dayanıklılığı test edilecek. Proje kapsamında ayrıca yerli ve milli uydularda kullanılacak yerli radyasyon monitörü geliştirilmesi hedefleniyor.

Şehir engelliye uygun olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘Engelsiz Şehirler, Engelsiz Hayat’ projesiyle engelli hayat standardını yükseltmeyi hedefliyor. Bakan Murat Kurum, “Engellilerin şehirlerimizin tüm imkanlarından faydalanabilmesi için projelerimizi bu hassasiyetle gerçekleştiriyoruz. Şehirleri onlara uygun hale getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Bugüne kadar kaydedilen en uzun yürüyüş: Hindistan'da bir kaplan 5 ayda bin 300 kilometre katetti

Hindistan'da bir kaplan 5 ayda bin 300 kilometre mesafe katetti. Gündüz saklanıp gece hareket ettiği belirlenen kaplan radyo vericili tasma ile takip edildi.

Balık pazarında kadın sesi

Gazze’deki balık pazarında yıllardır kadın sesi yankılanıyor. Ümmü Cemil Ekra, Deyr Belah’taki pazarda, ekonomik sıkıntıların had safhaya ulaştığı Gazze Şeridi’nde geçimini temin etmek için ter döküyor.

Döner değil sabun

Dönerin başı ucuzcularla belada. Standart et dönerde kuyruk yağı, 8 lira gibi ucuza servis edilen dönerde ise sabun üretiminde kullanılan ve vücutta erimeyen böbrek ile kavram yağı kullanılıyor. Şişte takılı pişmemiş et döner sayılmadığı için test edilemiyor. Dönerciler mevzuatın değişmesini dört gözle bekliyor.

İnsani duyguları hatırlatmak istedik

Bu yıl 7. kez düzenlenen Uluslararası Kayseri Film Festivali’nin en iyi film ve yönetmen ödülleri Suriyeli göçmenin hikayesini anlatan Omar ve Biz’in oldu. Yönetmen Mehmet Bahadır Er, “Göçmenlerle yaşadığımız uzun hikayeyi, duygu olarak anlatmaya çalıştık. Tamamen duyguları hatırlatmak istedik. İnsan her yerde insan. Bir şey öğretmek değil, bunu hatırlatmak istedik” dedi.

CIA’in buluşma merkezi Starbucks

CIA’in eski casusu Amaryllis Fox, yayımladığı anılarında, teşkilatın bazı numaralarını açık etti. Üstleriyle Starbucks hediye kartları kullanarak nasıl haberleştiklerini aktaran Fox, restoranların casusluğun neden ayrılmaz parçası olduğunu da anlattı.

Küçük esnafın Youtube ile sınavı

Youtube son dönemde küçük esnafın ürün ve hizmetlerini tanıttığı bir mecraya dönüştü. Kolay şöhretin yeni adresi Youtube sayesinde bu aralar herkes “bizden de Nusret çıkar mı?” derdine düşmüş durumda. Bu amaçla bol kepçe hazırlanıp, ağız sulandıran yemek videoları ve renkli şovlarla hazırlanan ürünler esnafın yeni uğraşından sadece birkaç örnek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dünya Engelliler Günü mesajı: Engeller bu kardeşlerimizin zihinlerinde ve uzuvlarında değil onları eksik gören kalplerde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, "Tüm vatandaşlarımızı engellilik konusunda daha sorumlu ve duyarlı olmaya çağırıyorum. Engellerin bu kardeşlerimizin zihinlerinde ve uzuvlarında değil, onları eksik gören kalplerde olduğuna inanıyor, bu bilinci tüm topluma yaymak konusunda gayret göstermeye devam ediyoruz" ifadesini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş açıkladı: Türkiye'nin hac kontenjanı 83 bin 430'a yükseldi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "2020 Yılı Hac Protokolü ile bu yıl hac kontenjanımızı 3 bin 430 kişi artırarak 83 bin 430 olarak güncelledik" dedi.

Tam bir şifa kaynağı: Siirt'e özgü kurut enerji deposu

Siirt’te kış mevsiminde şifa kaynağı olarak bilinen kurut alıcısını bekliyor. Kendine has tadıyla bir zamanlar en çok tüketilen ürünün başında gelen kuruta olan ilgi son zamanlarda azaldı.

Engelli çocuğu tekerlikli sandalyeye mavi kapaklarla kavuşturdu

Afyonkarahisar'da engellilerle ilgili çalışmalara gönüllü destek veren Münire Yaşar'ın öncülüğünde başlatılan kampanyayla toplanan mavi kapaklarla, 3 yaşındaki engelli çocuğa sandalye alındı.

Yemek kitaplarının "Nobeli"nde Türk şefe ödül

Yemek kitaplarının "Nobel"i olarak nitelendirilen dünyaca ünlü yemek kitapları yarışması "Gourmand Cookbook Awards"ta, Türk şef Yunus Emre Akkor ödül kazandı. 'Geçmişten Geleceğe Kayseri Mutfağı' kitabında 100'ün üzerinde yemek tarifi olan şef Yunus Emre Akkor, "Kayseri'ye özgü tarifleri derledik. Kayseri mutfağının teknik özelikleri ve tarihçesi A'dan Z'ye kitapta yer alıyor" dedi.

İşte Avrupa’nın mülteci politikası

Yunan askerlerin işkence edip zorla Türkiye’ye attığı mülteciler Edirne’de tedavi altına aldı. Mülteciler insanlık dışı muameleyi anlattı: İranlı Muhammed Zilan: Ellerimi bıçakla kestiler. Yaralı halde geri gönderdiler. Kolum kırıldı. Türkiye bize yardım etti. Afgan Rehber Yusufi: 5 Yunan polisi beni 2 saat demir sopalarla dövdü. Yunanistan yaptıklarının karşılığını bir gün görecek. Mısırlı Ahmed Mehdi: Demir sopalarla vurdular, bacağım kırıldı.

Suriyeli Arif hayata tutundu

Kalbinde 2 delikle doğan 4,5 yaşındaki Suriyeli Arif el-Ruccu, Gaziantep’te Yeryüzü Doktorları’nın yardımıyla olduğu ameliyatla hayata tutundu. Ailesini Halep’te bırakarak, oğlunu Türkiye’ye getiren baba, 45 günlük yaşam mücadelelerini Yeni Şafak’a anlattı.

Ulaşımda engeller kalkıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Türkiye'de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişilebilirliği Projesi uygulamalarının devam ettiğini söyledi. Bakan Turhan, çalışma kapsamında engellilerin en temel ihtiyaçlarından olan ulaşıma, rahat ve kolay erişmeleri, toplumla daha fazla entegre olmaları amacıyla 'Turuncu Masa' platformunu 2 Aralık'ta hizmete sunacaklarını bildirdi.

Tekstil atölyesinden şampiyonluğa

Tekstil atölyesinde çalışırken arkadaşlarına özenerek kick boksa başlayan ve hem işe hem antremanlara devam eden Emine Arslan, 70 ülkeden bin 250 sporcunun katıldığı turnuvada dünya şampiyonu oldu. Arslan, madalyasını Mehmetçiğe hediye etti.

Def-i Hacet Sergisi açıldı

Koleksiyoner Nevzat Onmuş’un hazırladığı “Def-i Hacet: Alaturkadan Alafrangaya Tuvalet Sergisi” Platonik Artproject’de açıldı.

Anne şefkati

Aile Bakanlığı’nın engellilere hizmet veren Gündüz Yaşam Merkezleri, ailelere tüm hizmetleri ücretsiz sunuyor. Engelli bireylere sportif faaliyetler, müzik, resim, tiyatro, halk oyunları eğitimleri, uzmanların anne şefkatiyle veriliyor. Yusuf Tunç, yüzde 98 engelli kızı Ayşe Seda’nın merkezle tanıştıktan sonra hayatının kolaylaştığını söyledi.

Kitap okuyan öğrencilere ödül

Her Kitap Yeni Bir Hayat Projesi’nde ödül kazanan öğrenciler, ÖNDER Genel Merkezi’nde düzenlenen törenle ödüllerini aldı. Törende bir konuşma yapan ÖNDER Genel Sekreteri Abdullah Ceylan, “Gençlerin artık kitaptan koptuğu bir dönemde yeniden kitapla buluşan siz kıymetli genç kardeşlerimi, ailelerini ve hocalarını tebrik ediyorum. İnşallah kitapla başlayan bu yolculuğunuz derin bir ilim geleneği ile taçlanır” dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.