Aktüel - Günün Haberleri - Yenisafak.com

Aktüel Haberleri

Suriye'de savaşan Güney Afrikalı Osmanlı pilotunun mezarı onarıldı

Birinci Dünya Savaşı'nda Suriye'de savaşan, Erzurumlu Ebubekir Efendi'nin torunu olan Osmanlı pilotu Rüştü Ataullah Bey'in Güney Afrika'daki mezarı restore edildi. Restorasyon sonrası Ataullah Bey'in kabrinde aile yakınları ve pilot Rüştü Bey'in hayattaki tek oğlu Ahmet Kemal Ataullah'ın da katıldığı anma töreni düzenlendi.

Hülya Koçyiğit'ten Barış Pınarı Harekatı'na destek: Çok haklı bir mücadele veriyorlar

Fırat'ın doğusunda başlayan Barış Pınarı Harekatı'na destek veren Hülya Koçyiğit, "Ben Mehmetçik'e bütün kalbimle başarılar diliyorum. Muzaffer olmalarını diliyorum. Ayaklarına taş değmesin. Çok haklı bir mücadele veriyorlar" dedi.

İzmir'in mıknatıs adamı: Madeni eşyalar üzerine yapışıyor

İzmir’de yaşayan 69 yaşındaki Ethem Arslan'ın vücudu adeta bir mıknatıs gibi metal eşyaları çekiyor. Bu durumun günlük hayatında kendisine sıkıntı teşkil etmediğini ifade eden Arslan, aynı özelliğinin vefat eden anneannesinde de olduğunu, kendisinden de torununa geçtiğini, bu durumun genetik olduğuna inandığını dile getirdi.

Engelli oğlunu okula kucağında taşıyor

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Mahkum Dağlar, doğuştan ortopedik engelli oğlu 7 yaşındaki Musap'ı, okula kucağında götürüp getiriyor. Her gün gidiş- dönüş yaklaşık 2 kilometre yürümek zorunda kaldıklarını anlatan Mahkum Dağlar, oğlunun okuması için her türlü fedakarlığa hazır olduğunu söyledi.

Uçuran meslek drone pilotluğu

Teknolojiye bağlı olarak gelişen drone pilotluğu geleceğin meslekleri arasında gösteriliyor. Hobi ile başlayan birçok kişi, günümüzde bu işi profesyonel olarak sürdürüyor ve onlarca farklı etkinlikte görev alabiliyor.

3 mevsim bir arada

Termometrelerin 42 dereceyi gösterdiği Adana’da vatandaşlar adeta yaz mevsimini yaşıyor. Ağrı ve Kars’ta ise sıcaklık sıfırın altına düşerken Karadeniz’de sonbaharın güzelliği büyülüyor.

Türkiye'nin en yükseği: Binlerce kişi ziyaret etti

Artvin’deki doğa harikası Hatila Vadisi Milli Parkında bulunan Cam Seyir Terası, Ekim ayı itibariyle 29 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Cam seyir terasına cesaretle çıkan ziyaretçiler ilk deneyimlerinde heyecan ve tereddüt yaşarken bir süre sonra da eşsiz doğa manzarasının keyfini çıkarıyor.

Çocuk boyundaki kabak üreticisini şaşırttı

Karabük’ün Yenice ilçesinde bir çiftçinin yetiştirdiği kabak, boyu ve kilosu ile üreticisini şaşırttı. 15 yıldır çiftçilik yaptığını söyleyen çiftçi Naciye Bostancı, "Bu yıl bu türden kabak ektik. Ürünümüz dev kabak çıktı. Kilosu 20-25 kilo ağırlığında, 65-70 santimetre boyunda kabağımız yetişti. Bizde hiç böyle kabakla karşılaşmamıştık bu zamana kadar" dedi.

Üzümün "bulama"ya lezzet yolculuğu: Kazanlarda kaynatılıyor

Tekirdağ'da kadınlar tarafından özenle toplanan üzümler, kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden "bulama" haline getirilmek üzere kazanlarda kaynatılmaya başlandı. Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal, "İlimizde kadınlarımız kış hazırlıklarına başladı. Özellikle bulama ve pekmez bu yörede çok tüketiliyor. Kadınlar bir araya gelerek her gün birine bulama yapıyor. Kadınlar üzümün şırasını çıkartıp daha sonra şırayı kestirip tatlı şıra elde ediyor" dedi.

Çocukları için döndükleri köyde işlettikleri otelle geçimlerini sağlıyorlar: Daha mutlular

Bartın'ın Ulus ilçesinde yaşayan Erhan ve Gülbahar Akbalık çifti, 5 yıl önce döndükleri köylerinde hem kızları Masal'ı temiz, sakin ve huzurlu bir ortamda yetiştirmenin mutluluğunu yaşıyor hem de işlettikleri otelle geçimlerini sağlıyor.

Almanya'ya tekvandocu olarak gitti: Döner fabrikatörü oldu

Türkiye'de tekvando ile uğraşırken 1987'de gittiği Almanya'da dönerciliğe başlayan Hasan Babur, kurduğu şirket ile Almanya hariç Hollanda, Polonya, Çekya, Belçika ve İsveç için de üretim yapıyor. Bir iş insanı olarak devamlı yatırım fırsatlarını kolladığını, buna Türkiye'nin de dahil olduğunu belirten Babur, gençlere tavsiyelerde bulunurken, "Bulundukları ülkenin kanunlarını öğrensinler, mutlaka yüksek öğrenimlerini tamamlasınlar" dedi.

Sokaklardan karton toplayan iki çocuk annesi kadının feryadı: Her şey çocuklarım okusun diye

Ordu’da yaşayan iki çocuk annesi Songül Baykal, çocuklarının geçimini sağlayıp okul masraflarını karşılayabilmek için sokaklarda karton ve kağıt topluyor. Eşinden ayrı yaşayan kadının tek dileği ise çocuklarının okutup, meslek sahibi olmalarını sağlamak.

Teknoloji kuşandık

Akıllı telefonlardan sonraki en büyük buluş olarak görülen giyilebilir teknolojiler artık hayatımızın her alanında. Adım ölçen bileklik, video kaydı yapan gözlük, vücut ısısını dengeleyen mont, şeker kontrolü yapan implantlar gibi ürünler yeni dönemin işaretlerini veriyor. Geleceği şekillendirecek bu teknoloji için artık onlarca sektör AR-GE yatırımlarını bu alana yapıyor.

"Ünlülerin okulu" Afyon Lisesi 125 yıldır binlerce insanın hayatına yön veriyor

Türkiye'de "tarihi ilk 100 okul" arasında yer alan Afyon Lisesi, merhum 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başta olmak üzere çok sayıda siyasetçi, üst düzey askeri erkan, hukukçu ve sanatçı yetiştirdiği gibi 125 yıldır da binlerce insanın hayatına yön veriyor.

Yabancı dil nasıl öğrenilir?

Yabancı dil öğrenmek, artı bir dil bilmek içinde bulunduğumuzda çağda olmazsa olmaz. Fakat dil öğrenmekte zorluk çeken büyük bir çoğunluk var. ‘Anlıyorum ama konuşamıyorum’ artık klişeleşmiş bir kalıp. Peki, İlber Ortaylı, Teoman Duralı gibi alanında duayen isimler nasıl dil öğrendiler? Siz de ustaların verdiği önerilerden yararlanarak kendi yabancı dil yolculuğunuza fayda sağlayabilirsiniz.

Cuma hutbesi: Gün birlik ve dayanışma günüdür

Cuma namazı bu hafta da büyük bir katılımla kılınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı 11 Ekim Cuma hutbesinin konusunu "Gün birlik ve dayanışma günüdür" olarak belirledi.

Dua ordusu Mehmetçiğin yanında

Türkiye’nin Suriye sınırındaki terör yapılanmasını temizlemek için başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na dua ordusu da katıldı. Harekatın zaferle sonuçlanması için sabah namazında yurt genelindeki bütün camilerde Fetih Suresi okunarak dua edildi.

Erken müdahale ile engellilik azaltılabilir

10 Ekim Dünya Görme Günü’nde düzenlenen programa katılan Emine Erdoğan, önlenebilir hastalıkların kimsenin kaderi olmaması dileğinde bulundu. Erdoğan, “Erken tarama, erken teşhis, erken müdahale ile engellilik azaltılabilir” dedi.

Bu ülkenin vatanını bayrağını seven gençlere ihtiyacı var

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Kalk Gidelim dizisinde İsmet Kırbaç karakterine hayat veren sinema ve tiyatro oyuncusu Ferhat Yılmaz, yenisafak.com’a özel açıklamalarda bulundu. Bir kişinin işi ne olursa olsun severek yapması gerektiğini söyleyen Yılmaz, “Kimse sevmediği işi yapmasın. Yoksa ne kendisine, ne ailesine ne de ülkesine katkısı olur. Bir de iyi insan olmadan bizden bir şey olmaz. Bu ülkenin işini iyi yapan insanlara ihtiyacı var. Bu ülkenin vatanını, bayrağını seven gençlere ihtiyacı va...

İklim değişikliği üzerine bilimsel rapor: Dünyada en çok Akdeniz'i etkileyecek

Akdeniz için Birlik kurumu, iklim değişikliğinin dünyada en çok Akdeniz bölgesini etkileyeceğini açıkladı. Akdeniz'de Çevre ve İklim Değişikliği üzerine Bilimsel Değerlendirme Raporu, "Akdeniz bölgesi, dünya ortalamasının üzerinde yüzde 20 daha hızlı ısınacak. Akdeniz'deki sıcaklık 2040'ta 2,2 derece daha artarak 2100'de deniz seviyesi 1 metre daha yükselecek" açıklamasında bulundu.

Kurt Cobain'in hırkası açık arttırmaya çıkarılıyor

ABD'li ünlü şarkıcı Kurt Cobain'in MTV gecesinde giydiği hırka ABD'de açık arttırmada satılacak. Müzayede kapsamında Bob Dylan, Eric Clapton and Bruce Springsteen'a ait el yazmaları da satışa çıkarılacak.

7,5’lik deprem tatbikatı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından 7,5 büyüklüğünde olası bir depreme yönelik tatbikat yapıldı.

Kanser hastası kadın sardığı sarmalarla öğrencilere burs veriyor

Kocaeli’de 8 yıldır kanser hastalığı ile mücadele eden 2 çocuk annesi kadın, boş zamanlarında sardığı sarmaları satarak biriktirdiği parayı ihtiyaç sahibi kız öğrencilere burs olarak ulaştırıyor. Kanser hastalarına hayata tutunmalarını belirten Yeşil, “Dışarıdaki insanlar beni mutlu olarak görüyorlar. Ama benim içeride ne yaşadığımı bilmiyorlar. Bu yaşantım bana ait. Ben yine güçlü olup güçlü davranacağım. Evde kaldığımda boş zamanlarımda sarma sarıyorum" dedi.

Kütahya'nın Emet pidesine büyük ilgi: İl ve ilçelerden geliyorlar

Kütahya’nın Emet ilçesinde 3 asırdır keçi peyniri kullanılarak üretilen ’Emet pidesi’ lezzetiyle ilgi görüyor. Türkiye’de sadece Emet’te yetişen, sarıot ve kekik yiyen hayvanların peynirinden yapılan ve özel mayalanan hamur kullanılan Emet pidesini yemek için, il ve ilçelerden geliyorlar.

ABD tarihinin en vahşi seri katili

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI, 35 yıl içinde 90’dan fazla kadını boğarak öldürdüğünü söyleyen Samuel Little adlı mahkumun iddialarını teyit ederek bu kişinin ABD tarihinin en büyük seri katili olduğunu açıkladı.

Göçerlerin uzun yolculuğu

İlkbahar aylarında Mardin, Diyarbakır ve Siirt’ten Muş’un yaylalarına çıkan göçerler, havaların soğumasıyla dönüş yolculuğuna başladı. Eşyalarını araçlarla gönderen vatandaşlar, yüzlerce hayvandan oluşan sürülerle köylerine yaklaşık iki ay sürmesi beklenen bir yolculuk yapacak.

Astsubay için "Klavye delikanlısı" diyen Yeşim Salkım kendini savundu: Asker olduğunu bilmek zorunda değilim

Güvenli bölge harekatı çalışmaları devam ederken "Savaşa hayır" diyen Yeşim Salkım, Suriye'de görev yapan bir astsubay ile sosyal medyadan tartıştı. Astsubaya hakaret eden Salkım, açıklama yaparak "Ben sizin asker olduğunuzu bilmek zorunda değilim" dedi.

Astsubay için "Klavye delikanlısı" diyen Yeşim Salkım kendini savundu: Asker olduğunu bilmek zorunda değilim

Güvenli bölge harekatı çalışmaları devam ederken "Savaşa hayır" diyen Yeşim Salkım, Suriye'de görev yapan bir astsubay ile sosyal medyadan tartıştı. Astsubaya hakaret eden Salkım, açıklama yaparak "Ben sizin asker olduğunuzu bilmek zorunda değilim" dedi.

'Çok Sevdim Yalan Oldu' şarkısıyla ünlenen Fatih Bulut'a suç duyurusu

Kayseri'de uzun yıllar düğün salonlarında şarkı söyleyen, ardından sosyal medyada 'Çok Sevdim Yalan Oldu' şarkısıyla ünlenen Fatih Bulut'un, 2008 yılında menajerlik anlaşması imzaladığı Mehmet Adıgüzel, sözleşmeye aykırı hareket edip, başkasıyla anlaştığını öne sürdüğü şarkıcı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yeşim Salkım astsubaya hakaret etti: Hadi lan oradan klavye delikanlısı

Güvenli bölge harekatı hakkında "Sonuna kadar savaşa hayır diyeceğim" paylaşımında bulunan Yeşim Salkım, sosyal medya üzerinden tepkilerle karşılaştı. Salkım, sosyal medya platformu Twitter'da bir astsubaya "Hadi lan oradan klavye delikanlısı" cevabını vererek hakaret etti.

Ünlü sanatçılardan Donald Trump'a tepki yağdı: Isıracak köpek havlamaz

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'yi "Türkiye ekonomisini mahvedip yok edeceği." tehdidi üzerine ünlü isimlerden tepki gecikmedi. Birçok ünlü Trump'a sert sözlerle yüklendi. Şarkıcı Işın Karaca konuyla ilgili, "Isıracak köpek havlamaz" ifadelerini kullandı. Şarkıcı Cenk Eren ise, "Devletimin, Ordumun ve Başkomutan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanındayım'' diye cevap verdi.

1 milyonluk ödülü kazanan Arda'ya üniversitede yoğun ilgi

Televizyon kanalında yayınlanan yarışma programında, tüm soruları doğru yanıtlayarak, '1 milyon lira' ödülünü kazanan Arda Ayten, öğrenim gördüğü Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde (KSÜ) yoğun ilgiyle karşılandı. Birçok kişi, Ayten ile fotoğraf çektirmek için sıraya girdi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.