Aktüel Haberleri

Hafta sonu ne yapmalı?: İstanbul'da gezilecek 5 yer

Medeniyetlerin beşiği İstanbul’da onlarca mekan, hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenlere eşsiz imkan sunuyor. “Hafta sonu ne yapmalı?” diye düşünenler için ‘İstanbul'da gezilecek 5 yer’i sizler için sıraladık. Doğa ile baş başa vakit geçirmek isteyenler için Belgrad Ormanı kaçınılmaz bir yer. Kültür sanat etkinliği yapmak isteyenler ise Üsküdar’da bulunan Abdülmecid Efendi Köşkü’ndeki “İçimdeki Çocuk” sergisinin süresi dolmadan ziyaret edebilir. İşte İstanbul'da gezilecek 5 yer:

BM çocuk hakları konusunda ihmalkar: Dünyadaki her 2 mülteci çocuktan biri eğitim hakkından mahrum

Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin imzalanmasının üzerinden tam 30 yıl geçti. Dünya Çocuk Hakları Günü’nde üye ülkelerin mülteci çocukların haklarının nasıl görmezden geldiği masaya yatırıldı. Dünyada bulunan yaklaşık 25,9 milyon mültecinin yarısından fazlasının çocuk olduğunu ve refakatsiz çocuklarla ilgili kesin verilerin olmadığını söyleyen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Dr. Memduh Cemal Şirin, “Dünyadaki her 2 mülteci çocuktan biri eğitim hakkından mahrum. Üye ...

Zulme karşı duralım

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Müslümanların büyük zulme maruz kaldığı Keşmir için ‘barış komisyonu’ önerdi. İslam dünyasına işbirliği çağrısı yapan Erbaş, “Keşmir halkına destek olmak, hukuktan ve evrensel değerlerden bahseden bütün kişi, toplum ve ülkelerin bir samimiyet sınavıdır” dedi.

Hepsi Türkiye’den çalındı

Londra’da British Museum’da sergilenecek 300 eser Türkiye’den kaçırılan Anadolu’nun eşsiz eserlerinden oluşuyor. 300 eser, Almanya, İngiltere ve Danimarka’daki müzelerden toplandı. Eserler arasında Pergamon Sunağı, Athena Tapınağı Propylonu, Milet Traianus Tapınağı, Troia Hazineleri, Knidos Aslanı da var.

Aylan bebek bir değil milyonlardır

Meclis’te düzenlenen ‘20. Ulusal Çocuk Forumu’na 81 ilden çocuk hakları temsilcisi çocuklar katıldı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Sözüm ona medeni dünya, Aylan bebeği maalesef çok çabuk unuttu. Ancak, sizler unutmayın ki bir gün aynı acı durum sizlerin de başına gelebilir. Çünkü Aylan bebekler bir değil binler, hatta milyonlardır” dedi.

Yaş 12 maaş 400 lira

Türkiye’de yaşları 12 ile 17 arasında değişen on binlerce çocuk işçi var. İstanbul’da Esenyurt, Fatih ve Küçükçekmece gibi ilçelerde yabancı çocuklara 400 lira, Türkiyeli çocuklara ise 800 lira aylık veriliyor.

Sadece adı şahane

ABD menşeli alışveriş günü olarak sunulan ‘Black Friday’ Türkiye’de ‘Şahane Cuma’ adıyla uygulanıyor. Çoğu zaman indirimlerin ürünün fiyatına yansımadığı kampanyalar, etiket oyunuyla vatandaşı vuruyor. E-ticaret sitelerinde firmalar bu furyadan yararlanmak için yarışıyor. Vatandaş ise fırsatçılar yüzünden sektöre inancını kaybetmiş durumda.

Mevlana ve Şems'in yolculuğu Mihrimah sosyal medya çizgi serisi oldu

Konya’nın manevi mimarlarından olan Mevlânâ Celâleddin-i Rumi ile Şems-i Tebrizi’nin yolculuklarını konu alan ve Mihrimah adı verilen Türkiye’nin ilk sosyal medya çizgi serisi izleyicisi ile buluştu. Mevlana’nın ve Şems’in hikmetli menkıbeleri illüstrasyon çizimler ile hikayeleştirilen dizi 17 Aralık 2019’da yani 746. Vuslatın Şeb-i Arus’unda son bulacak.

Uyuma kadın eli

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü başlattığı “Yerelde Kadın Buluşmaları” ile Türkiye’de uyum sürecinde yabancı kadınlar ile ev sahibi toplumdaki kadınların ortak bir yaşama kültürü oluşturmalarını amaçlıyor.

Hava kirliliği sıralamasında Türkiye'de birinci: Temiz hava indeks değeri 355’e çıktı

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte Doğu Anadolu Bölgesinin Çukurova’sı olarak bilinen Iğdır’da, hava kirliliği halk sağlığını tehdit etmeye başladı. Iğdır'da temiz hava için 0 ila 50 arasında bulunması gereken indeks değeri 355’e çıktı.

Minik bedenlerin zorlu yaşam savaşı

El bebek Gül Bebek Derneği, 17 Kasım Dünya Prematüre Farkındalık Günü’nde önemli bir konferansa imza attı. Erken doğum farkındalığı başta olmak üzere prematüre bebeklerin bakımı gibi önemli konuların masaya yatırıldığı etkinlik Bursa’da gerçekleşti.

Ünlü tiyatrocu Yıldız Kenter hayatını kaybetti

Ünlü tiyatrocu Yıldız Kenter, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Kenter akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi altına alınmıştı. Yıldız Kenter 1981'de Devlet Sanatçısı unvanına layık görülmüştü.

Düğünde pasta yerine 'çiğ köfte' kestiler

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde, Sedat- Pınar Göbüt çifti, düğünlerinde pasta yerine acı biberlerle süslenip pasta şekli verilmiş çiğ köfte kesti. Çiğ köfteyi gören davetliler, şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Usta oyuncu Yıldız Kenter hastaneye kaldırıldı

Usta oyuncu Yıldız Kenter, fenalaşınca hastaneye kaldırıldı. Akciğer rahatsızlığı bulunan ve tedavi altına alınan Kenter'in, durumunun kritik olduğu öğrenildi.

Diriliş Ertuğrul'un Süleyman Şah'ı Serdar Gökhan şehitlerin hayatını kaleme aldı: Şimdiki diziler topluma bir şey vermiyor

Sanatçı Serdar Gökhan, günümüzdeki dizilerin çoğunun toplumsal yapıya bir katkılarının bulunmadığını söyleyerek, "Vakit geçirmek için yapılmış sıradan projeler olarak görüyorum. Amaç bu değil. İsterdim ki yapılan projeler milletimize ışık olsun, yıkılmaya çalışılan aile yapımızı kuvvetlendirsin" dedi.

Afgan yazar Erdoğan hakkında kitap yazınca ilinde meşhur oldu

Afgan yazar Cumaaddin Şirzad, hayran olduğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında yazdığı kitapla yaşadığı ilde meşhur oldu. Kitap sayesinde hem Erdoğan'a hem de kendisine duyulan sevginin arttığını vurgulayan Şirzad, ''Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çok seviyorum. Onun hakkında bir kitap yazdıktan yaşadığım Kunar ilinde meşhur oldum. Şu an bana herkes Erdoğan'ın adamı diye saygı ve sevgi gösteriyor'' dedi.

Cuma hutbesi: Peygamberimiz ve aile

Cuma namazı bu hafta da büyük bir katılımla kılınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı 15 Kasım Cuma Hutbesinin konusunu "Peygamberimiz ve aile" olarak belirledi.

Müzekart ile milli saraylara

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, milli sarayları, fiyatında herhangi değişiklik olmadan yıl başından itibaren Müzekart kapsamına alacaklarını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Bir arada yaşama tecrübesinin sembolü Kudüs yeniden barış şehri olmalı

Dünya Dini Liderleri 2. Bakü Zirvesi'nin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "İslam medeniyetinde bir arada yaşama tecrübesinin sembol şehirlerinden birisi de Kudüs'tür. O yüzden Kudüs'ün barış şehri olmasının yeniden sağlanması gerekiyor" dedi.

Oyuncu İsrafil Köse'nin ölümüne neden olan taksiciye para cezası

İstanbul Kadıköy'deki trafik kazasında, oyuncu İsrafil Köse'nin ölümüne sebep olduğu gerekçesiyle yargılanan sanığa verilen hapis cezası, 18 bin 200 lira adli para cezasına çevrildi.

Türkiye çöpüne nasıl sahip çıkacak?

Çöpüne Sahip Çık Vakfı’nın Türkiye’de bir ilk olan, çöp atma ve geri dönüşüm alışkanlıklarımızı ortaya koyan Türkiye Atık Farkındalık ve Algı Araştırması, farklı yaş aralıklarındaki toplam bin 3 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Araştırma, Türkiye’de toplumun çöp ve atık konusundaki algısını, çöp atma ve geri dönüşüm konularındaki alışkanlıklarını da gözler önüne serdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: Artık Müzekart ile Milli Saraylar da ziyaret edilebilecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: "Milli Sarayları, fiyatında herhangi değişiklik olmadan yıl başından itibaren Müzekart kapsamına alıyoruz. Türk vatandaşları Müzekart ile Milli Sarayları ziyaret edebilecek"

Türk dizileri Hollywood propagandasını çökertiyor

Dünyada geniş bir izleyici kitlesine sahip olan Türk dizileri, ABD’nin propaganda aygıtı olarak kullandığı Hollywood’un 1960’lı yıllardan bu yana yaymaya çalıştığı “Müslüman terörist” imajını siliyor. Türk dizileri yabancı dizi severlerin Türk tarhi ve Müslümanlığa karşı bakışını değiştiriyor.

Hasret yolunu elleriyle yaptılar

Ahıska Türkleri, 75 yıldır vatan hasreti çekiyor. 1944’te Stalin tarafından 40 bin Ahıskalı Alman cephesine gönderilirken geride kalanlara demir yolu inşa ettirildi. Ahıskalılar, kendilerini vatana hasret bırakacak tren yolunu, kendi elleriyle yapmış oldu. 97 yaşındaki Ensar Rızmanov, “6 ay boyunca demir yolunda çalıştım. Bizi hayvan taşıdıkları vagonlarla gönderdiler. Yolda ölülerimizi kar üstüne attık” dedi.

Şiddet temelli oyunlar dijital uyuşturucu gibi

Hızla gelişen teknoloji ve internet çağı tehlikeli dijital uygulamaları da beraberinde getiriyor. Özellikle çocukları tehdit eden tehlikeli dijital uygulamalar hakkında açıklamalarda bulunan Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Müdürü Prof. Dr. Levent Eraslan, “Mavi Balina”, “Momo”, “Mariam” gibi uygulamaların tamamının bu sınıfa girdiğini belirtti.

Tam bir çocuk hakkı ihlali: Dünya çocukları popüler edebiyat kuşatması altında

Gün geçtikçe büyüyen bir alan çocuk edebiyatı hakkında konuşan Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin, dünya çocuklarının popüler yayıncılık ile kuşatıldığına dikkat çekerek "Türkiye şu an popüler çocuk yayıncılığının kuşatması altında. Şu anki çocuk yayıncılığın büyük bir kısmı edebiyat değil. Bunların çocuk edebiyatı olarak yayınlanması tam bir çocuk hakkı ihlali" dedi.

Diyanet'ten İslam dünyasında bir ilk: İşaret dilinde dini kavramlar sözlüğü

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, işitme engelliler için İslam dünyasında ilk defa işaret dilinde dini kavramlar sözlüğünü hazırladıklarını ve bastırdıklarını belirterek, "Web sayfamızda videosu da var. Yine zihinsel ve bedensel engelliler için yaptığımız çalışmalar var" dedi.

Roma dönemine ait tarihi küp tarla sürerken gün yüzüne çıktı

Kırıkkale’nin Balışeyh ilçesinde bir çiftçi, traktörü ile tarlasını sürerken Roma döneminden kalma erzak küpünü gün yüzüne çıkarttı. Bulanan küp, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce koruma altına alındı.

Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı, yüzde 71'e çıktı

Yaş aralığı 65 ile 74 olan ve internet kullanan Avrupalı kişilerin Facebook, Twitter gibi sosyal ağlara katılım oranı yüzde 34 olurken, Türkiye’de bu oran yüzde 71’e çıktı. Türkiye’de sosyal medyanın basında konuşulma sayısı ise 123 bin 393 olarak kayıtlara geçti.

Hacivat ile Karagöz yollara düştü: Cerablus, Çobanbey, El Bab ve Azezli çocuklar artık gülüyor

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), "Suriye Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları" kapsamında Cerablus, Çobanbey, El Bab ve Azez’de 4 gün sürecek bir programı hayata geçiriyor. 11 Kasım’da Cerablus’ta, 12 Kasım’da da Çobanbey’de özellikle yetim çocuklarla buluşan etkinlik TIR'ı ile savaş sonrası travmanın etkisi azaltılmaya çalışıyor.

Çizginin Ötesinde Hasan Aycın

Çizgi dünyasının usta isimlerinden Hasan Aycın’ın 41 yıllık sanat birikimi Zeytinburnu’nda ele alınacak

Yeşil rekor

Guinness Rekorlar Kitabı, Çorumluların “Geleceğe Nefes” kampanyasında 1 saat içinde tam 303 bin 150 fidan dikerek dünya rekoru kırdığını tescil etti. Rekor belgesini Guinness yetkililerinden alan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Geleceğe nefes, ilk dünya rekorunu kırdı. Ağaç ve orman sevgisi açısından dünyaya örnek bir seferberlik oldu” dedi. Rekor daha önce 232 bin 647 fidanla Endonezya’ya aitti.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.