Aktüel Haberleri

Film ve dizilerin vazgeçilmez mekanı: Fotoğraf ve afişlerle geçmişten günümüze Beykoz Kundura Fabrikası

Beykoz Deri ve Kundura Sanayi Osmanlı'dan genç Türkiye Cumhuriyeti’ne kalmış en önemli sanayi kuruluşlarından bir tanesi. Hatta Türkiye, ayakkabı sanayini Osmanlı’dan kalan bu kundura fabrikasından öğrenmiş denilebilir. Bu önemli mekan günümüzde sayısız dizi ve filmin çekilmesine ev sahipliği yapıyor.

Simit Oxford sözlüğüne girdi: Türkiye menşeli pekmeze bulanmış susamla kaplı bir tür ekmek.

Dünyaca ünlü Oxford İngilizce sözlüğü bünyesine yen kelimeler kattı. Bu kelimelerden biri ise başlıca sokak lezzetlerinen biri olan simit oldu. Simit sözlükte, Türkiye menşeli pekmeze bulanmış, susamla kaplı bir tür ekmek olarak olarak tanımlandı.

Hac ve Umre ambargosu yok

Hac Umre ve Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) Başkanı Diyaeddin Şahin, “Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye 3 yıl boyunca hac ambargosu uygulayacağı” iddiasının gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Atlığ’ın arşivi artık OMAR’da

İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği ve Araştırmaları Merkezi’ne (OMAR) arşivini bağışlayan Devlet Sanatçısı Nevzad Atlığ için Saygı Günü düzenlendi. İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Nevzad Atlığ’a Saygı Günü’nde konuşan Atlığ, arşivini kendisini yetiştiren üniversiteye bağışlamaktan bahtiyar olduğunu söyledi.

İlk Kültür Bakanı Talât Sait Halman’ın arşivi İstanbul Şehir Üniversitesi'nin kütüphanesinde

İstanbul Şehir Üniversitesi, Türkiye’nin ilk Kültür Bakanı olan ve Yunus Emre’yi İngilizceye, Shakespeare’i Türkçe’ye çevirerek Türk edebiyatına büyük katkı sağlayan şair, yazar, çevirmen, akademisyen, diplomat ve siyasetçi Talât Sait Halman’ın arşivini de kütüphanesine kattı. Talât Sait Halman arşivinde 80 kitap ve binlerce yazıdan oluşan yazılı eserleri, yazışmaları, 200’den fazla ödülü ve özel eşyaları yer alıyor.

Kapalıçarşı yönetiminden 'tarihi kitabeye kamera' açıklaması: Cezai müeyyide başladı

Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş, Kapalıçarşı'da tarihi kitabenin üzerine güvenlik kamerası takılmasına ilişkin, taşeron firma tarafından onay alınmadan kameranın takıldığını ve olaya sebep olan kişilerle ilgili cezai müeyyidenin başladığını belirtti.

Gerçek mezarı bilinmiyor: Ziyaretçiler yaya olarak tırmanıp kurban kesiyordu

Battal Gazi’nin babası Hüseyin Gazi’nin gerçek mezarı bilinmese de, Divriği ilçesinde bulunan ve Hüseyin Gazi’ye ait olduğu düşünülen mezar ziyaretçilerini ağırlıyor. Geçtiğimiz yıla kadar ziyaretçiler yaya olarak tırmandığı tepede kurban kesip dua ediyordu. Yolun yapılması ve restorasyonun ardından ziyaretçilerin türbeye ulaşımı kolaylaştı.

Babasına karaciğerini verebilmek için kendi imkanlarıyla 17 kilo verdi

Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesinde yaşayan, ve 8 yıldır siroz ile mücadele eden Yakup Karagöz'e (63) karaciğer nakli olması gerektiği söylenince devreye oğlu İhsan Karagöz (38) girdi. Ancak babasının sağlığına kavuşması için karaciğerini bağışlamaya gönüllü olan Karagöz’ün önüne ‘kilo’ engeli çıktı. 101 kilo olan İhsan Karagöz, babası için 3 ayda 17 kilo vererek karaciğerinin yüzde 60’ını bağışladı.

Cihadın Mahrem Hikâyesi'nin yazarı Yahya Konuk: İslam dünyasında denklemleri Türk ordusu değiştirebilir

Birçoğumuzun Yahya Konuk ismiyle tanıdığı, 'Cihadın Mahrem Hikayesi' adlı kitabın yazarı Bülent Tokgöz, Gerçek Hayat'a çok özel açıklamalarda bulundu. 15 Temmuz gecesi Türk devletinden başka yanında durabileceğimiz hiçbir yapının olmadığını söyleyen Tokgöz, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili de konuştu. Tokgöz, “Suriye’de denklemleri değiştirebilecek hâlâ bir tek Türk Ordusu ve Türk Ordusuyla birlikte hareket eden Milli Ordu unsurları var” dedi.

İslam dünyasında denklemleri değiştirebilecek tek özne Türk ordusu

15 Temmuz gecesi Türk devletinden başka yanında durabileceğimiz hiçbir yapının olmadığının altını çizen Bülent Tokgöz, “Suriye’de denklemleri değiştirebilecek hâlâ bir tek Türk Ordusu ve Türk Ordusuyla birlikte hareket eden Milli Ordu unsurları var” diyor.

Sinemada 'Halk Günü' artık haftada iki kez olacak, sinema biletiyle başka bir ürün paket halinde satılamayacak

Sinemalarda "Halk Günü" uygulaması haftada iki kez olacak. Sinema biletiyle başka bir ürün paket halinde satılamayacak, sinema filmleri gösterim tarihinden 5 ay geçmeden ücretli yayın yapan platformlarda, 6 ay geçmeden ücretsiz yayın yapan platformlarda gösterilemeyecek.

Köy çocukları için ‘robotik kodlama sınıfı’ açıldı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Dilekli köyünde bulunan Mehmetçik İlk ve Ortaokulunda “İnovasyon ve Sosyal Kalkınma Kuluçkaları” projesi kapsamında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından ‘robotik kodlama sınıfı’ açıldı.

Vefa olmadan gelecek olmaz

Kültür Ocağı Vakfı’nın yeni binası Seyyid Ahmet Arvasi Kültür Merkezi hizmete açıldı. Vakıf başkanı Ali Ürey, “Kişiye de, tarihe de, mekana da vefa gerekir. Bize göre vefanın olmadığı yerde gelecek kurulamaz” dedi.

Boğaziçi’nde dünya buluştu

Bu yıl 7. kez kapılarını açan Boğaziçi Film Festivali’ne ilgi büyüyor. Kült filmlerin seyirciyle buluştuğu festivalin biletleri günler öncesinden tükendi. 25 Ekim’de sona erecek festivalde 23 ülkeden 83 film izleyiciyle buluşuyor.

Yazdıkları öyküler Afrika'ya 'can suyu' oldu

Zonguldak'ta öğrenciler, yazdıkları öykülerden oluşan "Mim'in Kalbi" kitabının satışından elde edilen gelirle açtırdıkları kuyu sayesinde binlerce Burundiliyi suyla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyor. Öğrencilerin bir eser ortaya çıkarmalarının yanı sıra dünyanın başka bir yerinde yardıma muhtaç insanlara el uzattıklarını anlatan okul müdürü Adnan Karakurluk, "Öğrencilerimiz 8 aylık bir süreçte hem kitabı yazıp derleyip hem de kitaptan elde edilen gelirle su kuyusu açtırdılar. Tarif edilemeyecek ...

Konya 10 gün boyunca kitapla anılacak

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Konya Kitap Günleri’ni ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, bu yıl dünyaca ünlü bilim tarihçimiz Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına düzenlenen Kitap Günleri’ne kitapseverleri davet etti.

Dünyada kaos

Ekonomik ve siyasi sorunlar pek çok ülkede sokak isyanları çıkardı. Şili, İspanya, İngiltere, Lübnan, Irak ve Hong Kong’da ardı ardına eylemler yapılıyor. Şili’de metroya yapılan zam 164 metro istasyonu ve enerji şirketlerinin ateşe verilmesiyle sonuçlandı, 15 günlük OHAL ilan edildi. İspanya’da Katalan liderlere veren hapis cezası ve gösteriler “iç savaş” endişesine yol açıyor. Londra’da Brexit, Lübnan’da zam ve vergi, Irak’ta da yolsuzluk protestoları var.

Dünyanın en uzun direkt uçuşu

Qantas Havayolları, dünyanın en uzun ticari uçuş denemesinin başarıyla tamamlandığını duyurdu. 19 saat 16 dakika süren uçuşta 4 pilot görev yaptı. Yolculu uçuşların ise en erken 2022’de başlaması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İzzetbegoviç paylaşımı: Bizi toprağa gömdüler ama tohum olduğumuzu bilmiyorlardı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medyadan Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç ile ilgili paylaşımda bulundu. Erdoğan'ın paylaiımında İzzetbegoviç'in "Bizi toprağa gömdüler ama tohum olduğumuzu bilmiyorlardı" sözleri yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İzzetbegoviç paylaşımı: Bizi toprağa gömdüler ama tohum olduğumuzu bilmiyorlardı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medyadan Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç ile ilgili paylaşımda bulundu. Erdoğan'ın paylaiımında İzzetbegoviç'in "Bizi toprağa gömdüler ama tohum olduğumuzu bilmiyorlardı" sözleri yer aldı.

Kudüs şairi Nuri Pakdil'e veda

Fikir ve düşünce adamı Nuri Pakdil, 85 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. Pakdil'in cenazesi, bugün Hacı Bayram Camii'nde ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Taceddin Dergahı'nda defnedildi.

İtalya için çizdiği karikatür birlik ve beraberliğin simgesi haline geldi

İtalya'nın Cenova kentindeki Morandi Köprüsü'nün geçen yıl çökmesi üzerine çizdiği karikatürle İtalyan kamuoyunun dikkatle takip ettiği isimlerden biri haline gelen Türk karikatürist Gökçen Eke, "Olay trajik ama yapmış olduğum çizimin, bu olayın birlik ve beraberlik simgesi haline gelmesi beni ayrıca gururlandırıyor" dedi.

Büyük bir merakla 50 yıl biriktirdi: İki evini de müzeye çevirdi

Malatya’nın Arapgir ilçesinde yaşayan Asım Külah, tarihe, antikaya, musikiye ve hat sanatına olan merak nedeniyle iki evini de müzeye dönüştürdü.

Güle güle devrimci şair

Yedi Güzel Adam’ın ağabeyi şair, yazar ve düşünür Nuri Pakdil 85 yaşında vefat etti. Kendini “Devrimci bir Müslüman” olarak tanımlayan Pakdil, “Benim için yazı yazmak bir bakıma savaşmak demektir. Çünkü yazılarımda, her türlü putçuluğa karşı, her türlü yabancılaştırmaya karşı, her türlü sapmalara karşı vermekte olduğum savaş anlatılmaktadır” diyordu.

Dünyanın en güzel şehirleri açıklandı: İstanbul 17.sırada

Seyahat sitesi Flight network dünyanın en güzel şehirler listesini yayınladı. Paris'in birinciliği kaptığı listede İstanbul 17. sırada. Listedeki diğer şehirler arasında Roma, New York, Venedik ve Barselona gibi şehirler bulunuyor.

Haluk Levent'ten Emine Bulut'un kızına ziyaret: Gülen yüzünü görmek istedim

Ünlü şarkıcı Haluk Levent, eski eşi Fedai Varan (43) tarafından bıçaklanarak öldürülen Emine Bulut'un kızı F.B.B.'yi (10) Kırıkkale'de eğitim gördüğü okulda ziyaret ederek konser verdi. Şarkıcı Levent, "Ben kızımızın gülen yüzünü görmek istedim" dedi.

Yazar Nuri Pakdil vefat etti

Yedi Güzel Adam'ın ağabeylerinden biri olan fikir ve düşünce adamı Nuri Pakdil edebiyat dünyasında adını altın harflerle tarihe yazdırdı. Kendisini devrimci bir Müslüman olarak tanımlayan Pakdil, 85 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. Pakdil'in cenazesi, bugün Hacı Bayram Camisi'nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Taceddin Dergahı'nda defnedilecek.

Cuma hutbesi: Kamu ve kamu hakkı

Cuma namazı bu hafta da büyük bir katılımla kılınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı 18 Ekim Cuma hutbesinin konusunu "Kamu ve kamu hakkı " olarak belirledi.

Caminin elektriğini kullandı notla helallik istedi

Kırıkkale'de camide telefonunu şarj eden bir kişi, 10 lira ile birlikte not bırakarak, "Hocam, caminin prizini 5 dakika kullandım, şadırvandan da 2-3 litre su kullandım. Bu az parayı da elektrik faturasına ekleyin" ifadeleriyle imamdan helallik istedi.

Diriliş Ertuğrul'un 'Abdurrahman Alp'i oyuncu Celal Al Akçakale'de: Devletimizin yanındayız

Diriliş Ertuğrul dizisinde Abdurrahman Alp karakterini canlandıran Celal Al, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulundu. Harekata ilişkin ülke genelinde çok ciddi manada birlik ve beraberlik oluştuğunu gözlemlediğini belirten Al, "Devletimiz burada her türlü koordinasyonu çok iyi sağlıyor. Allah'ın izniyle son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bu mücadele sürer. Suriyeli sivil insanların yeniden yurtlarına kavuşabilmesi için bu mücadelemiz devam edecektir" dedi.

Nuri Pakdil yoğun bakımda

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Nuri Pakdil, üst solunum yolları enfeksiyonu nedeni ile geçtiğimiz günlerde hastaneye kaldırıldı. Dün kalbi duran Pakdil, doktorların anında müdahalesi ile hayata döndü. Yoğun bakım ünitesindeki tedavisi devam eden Pakdil için, büyük ustanın yanından bir an olsun ayrılmayan yazar Necip Evlice dua istedi.

Sıfır atıkta 25 bin bina hedefine erken ulaştık

Türkiye genelinde ‘sıfır atık’ seferberliği başlatan Emine Erdoğan çalışmaların geldiği son durumu değerlendirdi: “2019 yılı sonu itibarıyla, 25 bin binada sıfır atık uygulamasına geçme hedefi koymuştuk. Bu hedefimize 2 ay önce ulaştık. 2023’e kadar hedefimiz, uygulamanın tüm ülkeye yayılması.”

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.