Aktüel Haberleri

Şehit diplomata ahde vefa

Osmanlı’nın 1915’te Güney Afrika’ya tayin ettiği ilk diplomat Mehmet Remzi Bey’in atamasına dair ferman restore edilerek Proterya Büyükelçiliği’nin duvarına asıldı. Görevi sırasında hiçbir neden gösterilmeden İngilizler tarafından hapse atılan ve bir yıl geçmeden yaşamını yitiren Mehmet Remzi Bey’in hatırası, devlet geleneğiyle yaşatıldı.

'Kara Kıtanın Beyaz Çocukları': Afrikalı albinoların dramı sanatseverler ile buluşacak

Tanzanya’da, Vudu büyücülerinin elinden kaçan albinoların, foto muhabiri Bünyamin Aygün tarafından çekilmiş portre fotoğraflarının yer aldığı “Kara Kıtanın Beyaz Çocukları” sergisi, İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Galerisi’nde sergilenecek.

Termal kameralı önlem

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ana kadar havalimanındaki taramalarda şüpheli vakaya rastlanmadığını bildirdi. Koca, virüs şüphelisi Çin uyruklu kişide bir bulguya rastlanmadığını, 36 saatlik gözetim sonucu yolcunun kendi isteği üzerine ülkesine gönderildiğini söyledi.

Şimdi iyilik sırası bende

Halı saha buluşmalarını iyilik hareketine dönüştüren bir grup arkadaş, kurdukları Güzel İşler Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nde sokakta yaşayan evsizlerin giyimden duş imkanına kadar birçok ihtiyacını karşılıyor. Berber dükkanında ihtiyacı olanları ücretsiz tıraş eden dernek gönüllüsü Suriyeli Ahmed Mater de “Türkiye kapılarını bize açtı, şimdi iyilik sırası bende” diyor.

Depremin ilk provokasyonunu Berna Laçin yaptı: Hop güncelleme 6.5

Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından tüm Türkiye endişe ve dayanışma içinde seferber olurken oyuncu Berna Laçin, depremin ilk provokasyonuna"Hop güncelleme 6.5... Biliyorsunuz bir dereceden sonra o ilde vergi filan depremden dolayı muafiyet alıyor" ifadeleriyle imza attı. Laçin'in paylaşımı sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çekti.

1 liraya alıyor, 50 euro'ya satıyor

Samsun’da 57 yaşındaki Temel Samangül, temizlik görevlilerinden 1 TL karşılığında aldığı şişeleri sanat eserine dönüştürerek dünyaya pazarlıyor.

Cuma hutbesi: Sorumluluk sahibi bir baba olabilmek

Cuma namazı bu hafta da büyük bir katılımla kılınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı 24 Ocak Cuma Hutbesinin konusunu "Sorumluluk sahibi bir baba olabilmek" olarak belirledi.

Çıldır’da atlara koruma: Üşümesinler diye üstlerine battaniye örtüyoruz

Kars-Ardahan sınırında bulunan ve yüzeyi tamamen buzla kaplanan Çıldır Gölü’nde kızakları çeken atları soğuktan korumak için üzerlerine battaniye örtülüyor. Soğuk havadan atları korumak için üzerlerini örttüklerini ifade eden İbrahim Ada, “Atların üzerine üşümesinler diye battaniyeleri atıyoruz. Burada yerli yabancı turistleri kızak keyfine davet ediyoruz. Herkesi burada gezdiriyoruz. Sobada ısınıyoruz, atlarımızla güzel keyifler yaşıyoruz.” dedi.

6 yıldır evlat hasreti çeken ailenin sevinci: Dördüz bebekleri oldu

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan Nurten ve Nurettin Bartın çiftinin 6 yıllık evlat hasreti, 31 haftalık olarak dünyaya gözlerini açan dördüz bebeklerle sona erdi. Burada iki aylık bir tedavinin ardından sağlıklarına kavuşan Ümeyir, Talha, Zanyar ve Eflin isimli bebekler, hastaneden taburcu oldu. Prof. Dr. Ercan Kırımi, dördüz bebeklerin çok az rastlanan bir durum olduğunu ifade ederek, “Dördüz doğan bebeklerin özellikle bu kadar erken doğmuş durumlarda yaşama şansları da çok yüksek olmuyo...

İstanbullulara güzel haber: Sıcaklık artacak

Meteoroloji yetkililerinden alınan verilere göre, pazar günü hava sıcaklığı 13 dereceye kadar yükselecek. İstanbullular yeni haftaya yağmurla başlayacak.

Minik Zeynep’ten duygulandıran davranış: Kumbarasındaki paraları İdlib’deki çocuklara bağışladı

Erzincan’da yaşayan 5 yaşındaki Zeynep, babasıyla birlikte televizyonda haberleri izlerken İdlib ile ilgili çıkan habere duyarsız kalmayarak kumbarasında biriktirdiği 61 lirayı Suriye’nin İdlib kentinde yaşayan çocuklara bağışladı.

Yeni Şafak 26 yaşında

Ocak 1995’te başladığımız yayın hayatında 26. yaşımıza girdik. Geride bıraktığımız çeyrek asırda Türkiye’nin sesi olmaya gayret ettik. Değişmeyen yayın çizgimizle milli iradenin yanında, ihanetlerin karşısında saf tuttuk.

İdlib’i iyilik ısıtacak

İDDEF, İdlib’deki yoğun bombardımandan kaçan Suriyeli savaş mağduru ailelerin acil gıda ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ‘İdlib Yaşam Projesi’ başlattı. Çadır ve briket ev inşasına başlayan İDDEF, temel yaşam malzemelerinin dağıtımını “İdlib’i İyilik Isıtır” sloganıyla hayata geçirdi.

Yangına rağmen tavla ve okeyi bırakmadılar

Denizli’de bir kahvehanenin bodrumunda yangın çıktı. İtfaiye ekipleri çıkan yangına müdahale ederken, bazı müşterilerin kahvehanede tavla ve okey oynamaya devam etmesi dikkat çekti.

Türkiye'de bir ilk: Antalya'da kahve ağacı yetiştirilecek

Antalya'nın Gazipaşa, Alanya ve Manavgat ilçelerinde kahve ağacı yetiştirilecek. Daha önce kahve ağacı yetiştirilmeye çalışıldığını ancak başarı sağlanamadığını belirten Vali Münir Karaloğlu, "Şimdi ise iklim değişikliğindeki faktörleri de dikkate alarak artık Gazipaşa'da, Alanya'da, Manavgat'ta açık alanlarda ve seralarda bunu yetiştirebileceğimiz bir noktaya geldik." dedi.

'Çakar' lambalar korsan satışta: Yasağı delip geçiyorlar

1 Kasım 2019 tarihinde trafikte geçiş üstünlüğü sağlayan "çakar" olarak tabir edilen ışıklı uyarı işaretleri yasaklandı. Araçlara bu uyarı işaretlerini takan firmalar ise kasım ayından bu yana çakar lambası taktırmak isteyen araç sahipleri ve sürücülerden yetki belgesi istemeye başladı. Plakasını tahsis ettirmeyen ve yetki belgesi bulunmayan araçlara çakar ve tepe lambası takılmıyor. Ancak yasağa uymayan araçlar hala var. Bazı oto sanayilerde bulunan firmalar yetki belgesi bulunmamasına rağmen a...

Tarihi Liman Han'da restorasyon başladı

Yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan 105 yıllık Tarihi Liman Han'ın restorasyon çalışmalarına başlandı. Restorasyonun 18 ayda tamamlanması hedefleniyor.

Harçlıkları kuşlara yem oldu

Devlet korumasındaki çocuklar biriktirdikleri harçlıklar ile kış aylarında yiyecek bulmakta zorlanan kuşları besledi. Sivas Sevgi Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğünde koruma ve bakım altında kalan 56 çocuk, kuşlar için doğaya yem bıraktı.

İlk yüz nakili Acar'ın tek hayali aile kurmak

Türkiye'de ilk yüz naklinin yapıldığı Uğur Acar, yeni hayatına başlamasının 8'inci yılını, ameliyatını gerçekleştiren doktorlarla pasta keserek kutladı. Acar, tek hayalinin aile kurmak olduğunu söyledi.

1 dakikada 20 yaprak sarma yiyip yarım altın kazandı

Adana’da bir ev yemekçisinin açılışında düzenlenen yaprak sarma yeme yarışması renkli görüntüler oluşturdu. 1 dakikada 20 yaprak sarmasını bitiren genç, yarım altının sahibi oldu.

Gümüşhane'de yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı

Gümüşhane'de, av ve yaban hayvanlarının doğal ortamlarında desteklenmesi, çetin kış şartlarında yiyecek ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla doğada yemleme çalışması yapıldı.

THY’ye ‘Topraktan Askerler’ dopingi: Sefer sayısını kısa sürede 4’e çıkardı

Türk Hava Yolları, 2 bin yıllık geçmişi olan gizemli yeraltı ordusu Terracota Askerlerine ev sahipliği yapan Xian’a geçtiğimiz aydan itibaren uçuşlara başlarken, dünyanın birçok noktasından kente gizemli yeraltı ordusunu görmek isteyen binlerce turisti artık taşıyor. Her yıl iki milyondan fazla turistin ziyaret ettiği gizemli yeraltı ordusunu görmek isteyen turistlerden yoğun talep görmeye başlamasıyla THY, Xian seferlerini haftada 4’e çıkarma kararı aldı.

Osmanlı’dan kalma iyilikleri tekrar yaşatıyor: ’Askıda ekmek’ten sonra ’askıda kömür’ uygulaması

Sinop’un Türkeli ilçesinde, bir kömür işletmesi tarafından uygulamaya konulan ’askıda kömür’ uygulaması ile ihtiyaç sahiplerine kömür yardımı ulaştırılıyor. İlçe merkezinde faaliyet gösteren bir kömür işletmesi tarafından uygulamaya konulan ’askıda kömür’ uygulaması ile çok sayıda ihtiyaç sahibine kömür yardımı ulaştırıldı.

Canilere karşı hayvan polisi

AK Parti’nin, Hayvan Haklarını Koruma Kanunu teklifi, bu ay Meclis gündemine taşınacak. Böylece, hayvanlara eziyet eden ve öldürenlere ağır hapis cezası gelecek. Yeni uygulama ile ‘hayvan polisi’, suçlara hızlı bir şekilde müdahale edecek.

Siverek’te türüne az rastlanan sırtlan bulundu

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde türüne az rastlanan çizgili sırtlan leşi bulundu. Gece aracın çarpması sonucu öldüğü tahmin edilen sırtlan, ekipler tarafından olay yerinde fotoğrafı alındıktan sonra incelenmek üzere götürüldü.

Teknofest 2020 Gaziantep’te

Türkiye’nin havacılık, teknoloji ve uzay teknolojisi festivali bu yıl 22-27 Eylül’de Gaziantep Havalimanı’nda düzenlenecek. Albayrak Medya Grubu milli teknoloji hamlesi TEKNOFEST’in basın sponsoru. Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, “Bu yıl yeni bir dünya rekoru kırmayı hedefliyoruz” dedi.

Herkes bu ilanı konuşuyor: 62 yaşındaki adam ilanla eş arıyor

Edirne’de "Yalnızlık Allah'a mahsustur" diyen 62 yaşındaki Abdullah Seyhan, 33 yıldır hayırlı bir kısmet bulamayınca çareyi gazeteye ilan vermekte buldu.

TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca vefat etti

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma (TEMA) Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca 97 yaşında vefat etti.

Uzmanından uyarı: Yakın arkadaşlar sigara, obezite ve boşanmalara neden oluyor

Psikiyatrist Prof. Dr. Cebrail Kısa, uzun zaman vakit geçirilen yakın arkadaşların sigara, alkol, obezite ve boşanmaya neden olabileceğini söyledi. Prof. Dr. Kısa, “Kötü arkadaşlar sağlığımıza zararlı, iyi arkadaşlar ise yararlıdır” dedi.

Eşinin yanına konuldu

Eski başbakanlardan merhum Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit, son yolculuğuna uğurlandı. Ecevit’in naaşı dün Kocatepe’de öğleyin kılınan cenaze namazının ardından, vasiyetine uygun olarak, eşi Bülent Ecevit’in kabrinin de bulunduğu devlet mezarlığına defnedildi. Cenazeye siyaset dünyasından geniş katılım oldu.

İstanbul’a kar geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü başta İstanbul olmak üzere dün etkili olan yağışların bugün kuvvetli rüzgar ile birleşerek hissedilen sıcaklığı oldukça düşüreceğini açıkladı.

Ünlü YouTuber’a Ferdi Tayfur sürprizi

YouTube hesabında 12 milyona yakın takipçisi bulunan dünyaca ünlü YouTuber Casey Neistat’ın Spotify hesabı çalındı ve çalma listeleri Ferdi Tayfur şarkılarıyla dolduruldu.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.