Aktüel Haberleri

Misafir ağırlama nisan ayında yüzde 65 oranında azaldı ama koronavirüsle birlikte 'komşuluk' arttı

“Koronavirüs dönemi toplu yaşam alanlarındaki davranış değişimleri” isimli yapılan bir araştırma 760 binden fazla konutun 01 Ocak 2020 - 30 Nisan 2020 tarihleri arasındaki verilerine göre şekillendi. Konut sakinlerinin misafir ağırlama oranları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36,9 azalırken, taşınma oranları da yine aynı döneme göre yüzde 16,2 azaldı. Koronavirüs dolayısıyla evden çıkamayan komşuların birbirleri ile yardımlaşabileceği “Komşum Var” özelliğinden ise en çok ekmek, maske...

Fatih’in vefat ettiği Hünkar Çayırında 400 kişi Cuma namazı kıldı

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Fatih Sultan Mehmet’in son seferine çıkarken vefat ettiği yer olan Hünkar Çayırı, 74 gün sonra kılınan ilk Cuma namazına ev sahipliği yaptı. 400 kişi, açık alanda birlikte saf tutarak namaz kıldı.

Vefalı koca: 43 yıllık eşine ilk günkü aşkla bakıyor

Amasya’nın Suluova ilçesinde yaşayan Nuray Demir ve Şükrü Demir çifti sevginin ve sadakatin simgesi oldu. 10 yıl önce felç geçirmesi ile birlikte uzun süredir yatağa bağlı yaşayan Nuray Demir’e vefalı eşi ilk günkü aşkla gözü gibi bakıyor.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, algı yapmaya çalışan Berna Laçin'i rezil etti

Oyuncu Berna Laçin'in 1 Haziran sonrası alınan kreşler ve 18 yaş altı kararı hakkındaki paylaşımı dalga konusu oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Laçin'e sosyal medya hesabından cevap verdi.

İlk cuma heyecanı: 16 Mart’tan bu yana kapalı olan camilerimize kavuşuyoruz

16 Mart’tan bu yana kapalı kalan camiler bugün cemaatine kavuşuyor. Fatih Camii’nde cuma namazını kıldıracak Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Yeniden buluşmamızın şükrünü eda için 1003 müftülüğümüz 1003 şükür kurbanı kesecek” dedi. İstanbul’da şartları uygun 1923 cami ve mescit ile 264 mekânda cuma namazı kılınacak.

Dünya ünlü oyuncu Tom Hanks üçüncü kez plazma bağışında bulundu

Oscar ödüllü aktör Tom Hanks, eşi Rita Wilson ile mart ayında koronavirüsüne yakalanmış ve tedavi sonucunda sağlığına tekrar kavuşmuştu. Çift, korona aşısı geliştirme çabalarına yardımcı olmak için kan ve plazma bağışı gönüllüsü olduklarını açıklamışlardı. Hanks, üçüncü kez plazma bağışında bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş yarın Fatih Camisi'nde cuma namazı kıldıracak

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle ara verilen cemaatle ibadete, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Fatih Camisi'nde kıldıracağı cuma namazıyla başlanacak. Erbaş, "Belki önümüzdeki, belki daha sonraki haftalarda Sultan Ahmet Camimizin avlusunda, meydanında cuma namazı kılacağız" dedi.

Prof. Dr. Bektaş: Meteor düşmelerini göreceğiz, daha yeni başladık

Türkiye'nin özellikle Doğu Karadeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinden görülen, gökyüzünü birkaç saniyeliğine aydınlatan ve heyecanlandıran ışık huzmesi ile ilgili jeoloji mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, açıklama yaptı. Endişe edilecek ve korkulacak durum olmadığını belirten Bektaş, "Ağustos ve ekim aylarında meteor düşmelerini görebileceğiz, daha yeni başladık” dedi.

Ramazan ayına ait online alışveriş istatistikleri belli oldu: Mobil ve iftar saati etkili belirleyiciydi

COVID-19 salgını sebebiyle ramazan ayını evde geçiren tüketicinin tercihi online alışveriş oldu. Tüketici davranışlarında COVID-19 salgınından kaynaklanan değişiklikleri yansıtan bu istatistikler, online satış yapanları da yakından ilgilendiren bilgiler sunuyor.

Tarlada buldukları yavru kurdu elleri ile besledi

Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Özler köyünde, tarla süren çiftçiler bitkin halde yavru kurt gördü. Çiftçiler, açlık ve susuzluktan bitkin düşen hayvanı elleri ile besledi.

Ehl-i Sünnet alimler yetişiyor

“Ehl-i Sünnet alimi olmak ise ilken, doğru seçim İLKEM” sloganıyla İlkseç Vakfı bünyesinde İslami ilimler eğitimi veren İlim ve Kültür Eğitim Merkezi (İLKEM), İlköğretimini tamamlamış gençlere İslami ilimler eğitiminin yanı sıra uzaktan eğitim sistemi ile İmam-hatip lisesini ve İlahiyat fakültesini bitirten bir merkez. İLKEM’in köklerinin Süleymaniye medreselerini dayandığını söyleyen İLKEM müdürü Muhammed Karamustafaoğlu, eğitim faaliyetlerini anlattı.

Cüneyt Arkın 'öldü' haberlerine sessiz kalmadı

Ünlü isimler için zaman zaman kime ait olduğu bilinmeyen sosyal medya sayfalarında yapan öldü haberleri, Yeşilçam efsane oyuncusu Cüneyt Arkın'ı sinirlendirdi. Özellikle Facebook sayfalarında sağlık durumu ile ilgili yapılan bu tarz paylaşımaların asılsız olduğunu belirten Arkıni " Tek dertleri beğeni ve takipçi kazanmak adına yapılan bu tür paylaşımlara itibar etmeyin" dedi.

Beyazıt Camii ihya edildi: Önceki onarımda kullanılan çimentolu oluşumlar kaldırıldı

İstanbul’da ‘orijinalliğini koruyan en eski selatin camisi’ olarak kabul edilen Beyazıt Camii’nin, 8 yıl süren restorasyonu tamamlandı. 515 yıllık caminin kubbeleri güçlendirildi, önceki onarımlarda kullanılan çimentolu oluşumlar yapıya zarar verdiği için kaldırıldı.

Everest yeniden ölçülecek: Ekip zirveye ulaştı

Dünyanın en yüksek zirvesi Everest Dağı'nın yüksekliğini hassas şekilde ölçmek üzere 7 Mayıs'ta yola çıkan Çin keşif ekibinin, zirveye ulaştığı bildirildi.

Google Arama Trendleri raporuna göre en çok bu soruya yanıt aradık: Ne zaman açılacak?

Dünya koronavirüsün etkilerine uyum sağlamaya çalışırken, tüketici ihtiyaçları ve davranışları da sürekli değişiyor. Google Arama Trendleri raporuna göre, geçtiğimiz iki haftada Türkiye’de “ne zaman açılacak”, Almanya’da “spor salonları ne zaman açılacak”, İspanya’da “açık dişçiler” İtalya’da ise “açılan kuaförler” kelimeleri çok aratılanlar arasındaydı.

Gerçek Hayat tarihi belgelerle 27 Mayıs darbesine ışık tutuyor: İdamı İnönü istedi

27 Mayıs’ı yapan cuntanın kurduğu Milli Birlik Komitesi Genel Sekreteri Albay Mehmet Şükran Özkaya’nın 15 Ağustos 1961’de yazdığı bir yazı Gerçek Hayat dergisinde yer aldı. Belgeye göre İnönü MBK’dan Menderes ve arkadaşlarının idamını istiyor.

Mimar Sinan’ın Ege’deki tek eserinde ‘Baykuş’ detayı

Osmanlı döneminde yaptığı eserlerle dünya tarihine damga vuran Mimar Sinan’ın, Ege Bölgesi’ndeki tek eseri olan Manisa Muradiye Camii ve Külliyesinde yer alan kabartma, baykuşa benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Balkanlar'da ortak miras

Karadeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi (KASAM) 'Balkanlar'da Ortak Miras'' konulu canlı yayın programının Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat'ı ağırladı. YouTube kanalında canlı yayınlan programın moderatörlüğünü de Prof. Dr. Zekeriya Kurşun yaptı.

Diyanetten cuma namazı için uyarı afişi: Evinizde abdest alın, maske takın, seccadenizi getirin

Yeterli bahçesi, avlusu ve açık alanı bulunan camilerde 29 Mayıs'ta kılınmaya başlanacak cuma namazı için abdestin ev ve iş yerinde alınması, maske takılması, seccade getirilmesi, sosyal mesafenin ihmal edilmemesi istendi. Hastalık belirtisi taşıyanlara, camiye gelmek yerine namazı evde kılmaları tavsiye edildi

Çöpte bulunan minik mucize: Duru bebek taburcu edildi

Gaziantep’te kağıt toplayıcısı iki kardeş tarafından çöpte bulunan ve henüz 1 günlük olduğu anlaşılan bebek, tedavi gördüğü hastaneden taburcu oldu. Uzun ve kontrollü bir tedavi sürecinin ardından taburcu edilen Duru bebek hastaneden ayrılırken, ona öz evlatları gibi bakan hemşireler ise duygusal anlar yaşadı.

Haluk Levent'ten Kaş yangını paylaşımı: İlk işimiz fidanlar için gün almak

Sanatçı Haluk Levent, Antalya'nın Kaş ilçe merkezindeki doğa cenneti Çukurbağ Yarımadası'nda çıkan ve 25 dönüm alanın yandığı bölgenin ağaçlandırılması için çalışacaklarını belirterek, "İlk işimiz Tarım ve Orman Bakanlığı'nı ziyaret edip, fidanlar için gün almak" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Ramazan Bayramı hutbesi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş canlı yayında Ramazan Bayramı hutbesini irat etti. Erbaş "Bugün buruk bir bayram sabahına uyandık, camilere koşup saf tutamadık. Ancak kalplerimizin aynı heyecanla attığı müddetçe mesafelerin önemi yoktur" açıklamasında bulundu. 29 Mayıs Cuma günü camilerin kademeli olarak cemaatle ibadete açılacağını söyleyen Erbaş "Sadece öğle ve ikinci vakitlerinde camilerimizde namaz kılacağız. 65 yaş üzeri büyüklerimiz ve 20 yaş altı kardeşlerimizle hastalık belirtisi taşıy...

Radyolar 'Türkiye' için tek ses olacak: Bir ilk gerçekleştirecekler

Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği, Türkiye’de bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. 25 Mayıs Pazartesi günü Türkiye çapında 20’den fazla ulusal ve yerel radyo kanalında aynı anda ortak yayın yapacak “Radyo Türkiye” projesinde, en ünlü 21 radyo programcısı ağırlanacak. Sekiz büyük radyo ajansının da desteklediği Radyo Türkiye projesinden elde edilen reklam geliri, Covid-19’la mücadele kapsamında “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyasına bağışlanacak.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Dileyen evinde bayram namazını kılabilir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, koronavirüs nedeniyle bayram namazının camilerde kılınamayacağını belirterek, "Dileyen evinde bayram namazını, dileyen de nafile niyetiyle iki ya da dört rekat kuşluk namazı kılabilir" dedi.

Tatlılarda büyük oyun: Merdiven altı üretimlere dikkat!

Ramazan Bayramı'nın vazgeçilmez lezzetleri şerbetli tatlılarda sipariş yoğunluğu yaşanıyor. Uzmanlar ise merdivenaltı üretim yapan yerlere karşı uyarılarda bulunuyor. Şerbetli tatlılarda fıstık yerine yeşile boyanmış bezelye, soya fasulyesi ve yer fıstığı kullanıldığını söyleyen TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Yönetin Kurulu Başkanı Uğur Toprak, tereyağlı olduğu ileri sürülen bazı baklavalarda ise hayvansal gıdaların yer aldığına dikkat çekti.

Kalbinde İslam coğrafyasını taşıyan yazar: Akif Emre

Her daim sadeliği, vakur tavrı, mütevazılığı samimiyeti ile tanınan Yeni Şafak gazetesinin kurucularından ve eski genel yayın yönetmeni Akif Emre vefatının üçüncü yıl dönümünde yad ediliyor. Akif Emre, Sezai Karakoç ve dostu olduğu merhum Aliya İzzetbegoviç çizgisinde, onurlu bir hayat yaşadı.

81 ilde kontrollü bayram: Bayram boyunca saat kaçta nereler açık olacak?

Kovid-19 nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması, 81 ilde aynı anda ilk kez Ramazan Bayramı’nda uygulanacak. Bugün market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 arası açık; bayram günleri kapalı olacak. Yarın 14.00-20.00 saatlerinde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar dışarı çıkabilecek. Fırın ve tatlıcılar bayram boyu açık olacak.

Ülkelerine dönemeyen yabancı öğrencilere üniversitede çalışma imkanı

Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerine dönemeyen yabancı öğrenciler, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin araştırma ve uygulama amaçlı ekim yaptığı tarla ve bahçelerde çalışarak hem alanlarıyla ilgili pratik yapıyor hem de geçimini sağlıyor.

Koronavirüs nedeniyle bu yıl bayram namazı kılınmayacak

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bu yıl camilerde bayram namazının kılınamayacağını belirterek, "Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan Bayramı'nın ilk gününde her ilin kendi bayram namazı saatinde minarelerden bayram günlerinin şiarından olan tekbirler getirmek suretiyle bayram coşkusunun yaşanmasına ve herkesin bulunduğu yerde bu sevince katılmasına yönelik bir uygulama yapacaktır" açıklamasında bulundu.

Sosyal izolasyonla birlikte online aktiviteler rekor kırdı

Müze ziyaretinden, fitness’a kadar farklı online aktivitelere olan ilgi yüzde 68 artarken, bu deneyimler için yapılan harcamalar yüzde 66 yükseldi. Online alışverişin yıldız ürünleri kitaplar, mutfak aletleri, puzzle’lar ve saç kesme makineleri oldu. Tüketicilerin yüzde 59’u hayır kurumlarına online bağış yaparken, yüzde 44’ü ilk kez bağış yaptığını ifade ediyor. Yüzde 96’lık bir kesim online alışverişlerde temkinli olmaya çalışırken, dolandırılmaktan korkanların oranı yüzde 66 seviyesinde. Inte...

Siber dolandırıcılardan Türkiye’de her aileye bin 498 lira vaadi

Siber güvenlik kuruluşu ESET, Sağlık Bakanlığı’na aitmiş izlenimi veren sahte bir telefon uygulamasıyla siber dolandırıcıların Türk vatandaşlarını kandırmaya çalıştığını tespit etti. Her aileye bin 498 TL devlet desteğinde bulunulacağını öne süren siber hırsızlar, aslında yardım etmeye değil, telefon kullanıcılarının kredi kartı bilgilerine ulaşmaya çalışıyor.

Diyanet'in 'bayram namazı' tavsiyesi: Evde 'duha namazı' kılın

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, bayram namazının Cuma namazı gibi camide cemaatle kılınan bir namaz olduğunu ve evde kılınamayacağını söyledi. Sayar, "Müslüman kardeşlerimize tavsiyemiz; bayram namazının kılınma vakti girince evlerinde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için 'duha namazı' kılarlar. Böylece bayramı ihya etmiş olurlar" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+