Güncel Eğitim Haberleri - Yenisafak.com

Eğitim Haberleri

İmkansız görev tamam: İHL'li kızlar robotlarıyla dünya üçüncüsü oldu

Güney Kore’nin Changwon şehrinde, 8-16 Ağustos tarihleri arasında 23'üncüsü düzenlenen robot yarışmasında Türkiye’yi temsil eden Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, jüri heyeti tarafından “imkansız görev” olarak adlandırılan kategoride dünya 3.’sü olmayı başardı.

Üniversitelere "elektronik kayıt" işlemleri başladı

YKS yerleştirmeleri sonucunda bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar, işlemlerini bugünden itibaren 21 Ağustos saat 23.59'a kadar YÖK'ün e-Devlet üzerinden öğrencilerin hizmetine sunduğu "e-Kayıt" uygulaması ile gerçekleştirebilecek.

Özel mesleki eğitime teşvik

MEB, OSB’ler içinde ve dışında açılan özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde öğrenim gören öğrencilere milyonlarca liralık teşvik sağladı. 2019’un ilk 6 aylık döneminde 187 milyon lira destek verildi.

MEB'den 'devlet okullarında özel sınıf' iddialarına soruşturma

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) "bazı devlet okullarında özel sınıflar oluşturularak velilerden para talep edildiği" iddialarına yönelik inceleme ve soruşturma başlatıldı.

TÜGVA 39 ilde yurt imkanı sağlıyor

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) bu sene üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarının karşılanması için 39 ilde 7 bin öğrenci kapasiteli 55 yurt binası ile hizmet verecek.

İngilizce bilenler yüzde 25 daha fazla kazanıyor

Yapılan bir araştırmaya göre İngilizce konuşma seviyesi arttıkça insanların mutluluk ve kazanç düzeyleri de artıyor. İleri derecede İngilizce bilenlerin yüzde 68’i hem sosyal hem iş hayatında daha mutlu.

Meslekler geleceğe hazırlanıyor

Mesleklere getirdiği standartlarla nitelikli iş gücünün oluşmasında rol oynayan Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun Başkanı Ceylan, “Mesleklerin birçoğu 20 yıl sonra uygulanmayabilir. Biz de gelişen teknolojiyle meslekleri revize ediyoruz” dedi.

Engelsiz lisenin ilk mezunları artık üniversiteli

Türkiye’de engelli öğrenciler için tasarlanan ilk meslek lisesi MEB SERÇEV Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ilk mezunları olan serebral palsili öğrenciler, üniversitede öğrenim görme hayallerini gerçeğe dönüştürdü.

Son 4 yılın şampiyonları Medipol'de buluştu

İstanbul Medipol Üniversitesi 2016, 2017 ve 2018’de olduğu gibi bu yıl da geleneği bozmadı ve YKS’nin en başarılı adaylarının tercihi oldu. YKS Türkiye 1.’si olan Mehmet Berke İşler’in de aralarında olduğu YKS sayısal yerleştirme puanı ile sınavı ilk 77’de tamamlayan 10 öğrenci Uluslararası Tıp Fakültesini kazandı. Basın toplantısında konuşan Rektör Aydın, “Şampiyon öğrencileri sadece Türkiye’nin değil, dünyanın iftihar edeceği bilim insanları haline getirmek bizim sorumluluğumuzda.” dedi.

LGS ikinci nakil sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçları açıklandı.

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığınca 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapıldı. Atama sonuçları Bakanlığın resmi web sitesinden öğrenilebilecek.

YKS elektronik kayıt tarihleri uzatıldı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "2019 YKS yerleştirme sonuçlarının erken açıklanması da dikkate alınarak, bir programa kayıt hakkı kazanan öğrencilerimizin elektronik kayıtlarının süresini 19-21 Ağustos 2019 tarihi yerine, 16-21 Ağustos 2019 tarihi olarak değiştirerek başvuru süresini uzattık. Hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

Özel eğitimde yeni iş birliği

M. İhsan Arslan Vakfı tarafından inşa edilen Halise Arslan Özel Eğitim Okulu, MEB’e tahsis edildi. İmza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu tahsisin başka hayırseverlere de örnek olacağını belirterek, “Bu tür kurumlar engelli çocuklarımızın sadece birtakım fiziksel ihtiyaçlarının giderilmesi değil, onların ruhsal, bedensel ihtiyaçlarının ve manevi olarak kendilerini daha iyi hissetmelerinin de ortamı olacak” dedi.

Bekçilik sınavı sonuçları açıklandı

Emniyet Genel Müdürlüğünce istihdam edilecek bekçilere yönelik çarşı ve mahalle bekçiliği giriş sınavının sonuçlarının açıklandığı bildirildi.

Aksaray POMEM’de 631 yeni polis mezun oldu

Aksaray’da Şehit Önder Güzel Polis Eğitim Merkezinden mezun olan 631 polis adayı için yemin töreni düzenlendi.

TÜGVA 39 ilde öğrencileri bekliyor

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) bu sene üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarının karşılanması için 39 ilde 7 bin öğrenci kapasiteli 55 yurt binası ile hizmet verecek. TÜGVA, Türkiye sıralamasında ilk binde bulunan öğrencilere yüzde 100, bin 1 ila 5 bin arasında olan öğrencilere yüzde 75, 5 bin 1 ila 10 bin arasında olan öğrencilere yüzde 50, 10 bin 1 ila 20 bin arasında öğrencilere ise yüzde 25 burs sağlayacak.

Bakan Selçuk açıkladı: Öğretmenler için 'drama eğitimi' başladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Drama, empatiyi, öz güveni, hareketi, enerjiyi, hayali, takım olmayı, hayatı deneyimletir. 280 bin okul öncesi ve sınıf öğretmenimiz için drama eğitimlerini başlattık" dedi.

100 adaydan 81'i üniversiteli oldu

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YSK) yerleştirme sonuçlarına göre 753 bin 461 aday tercihlerinden birine yerleşti, programlardaki doluluk oranı yüzde 90'ı aştı. Lisans ve ön lisans programlarında boş kontenjanlarda geçen seneye göre 57 bin 275 kişilik azalma yaşandı, 71 bin 233 kontenjan boş kaldı. 2018'de tercih yapan her 100 adayın 71'i üniversiteli olurken, 2019'da tercih yapan her 100 adayın 81'i üniversiteli oldu.

YKS sayısal verileri açıklandı

ÖSYM tarafından açıklanan verilere göre, 2019-YKS'de Anadolu liselerinden toplam 278 bin 82, fen liselerinden 20 bin 980, imam hatip liselerinden 87 bin 650 ve meslek liselerinden 249 bin 458 öğrenci, bir yükseköğretim programını kazandı. Tercihte bulunan 1 milyon 113 bin 640 adayın 700 bin 764'ü lise, 412 bin 876'sı meslek lisesi mezunu öğrencilerden oluştu.

YKS yerleştirme sonuçları açıklandı

ÖSYM, YKS yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Adaylar, YKS yerleştirme sonuçlarına, ÖSYM'nin "sonuc.osym.gov.tr" internet sitesinden ulaşılabilecek.

Üniversite öğrencilerine 'ruhsatsız yurt' uyarısı

Özel yurtlarda veya benzeri hizmet sunan yerlerde barınmayı planlayan üniversite öğrencilerine kalacakları yerlerin ruhsatsız olmaması uyarısında bulunuldu. Özel Öğrenci Yurtları Birliği Federasyonu Başkanı Hüseyin Yıldızhan, "Türkiye'de şu anda 600 binin üzerinde ruhsatsız apartlar, öğrenci evleri var. Bunlar, giriş çıkış saatinin serbestliği ve yaşaması özgür olduğu için öğrenciler tarafından tercih edilmektedir" dedi.

Uyum Akademi 11.Yaz Staj Okulu Sertifikaları sahiplerini buldu

Uyumsoft’un üniversite öğrencilerine yönelik gerçekleştirdiği “Uyum Akademi 11.Yaz Staj Okulu Sertifikaları” sahiplerini buldu.

YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yüzbinlerce öğrencinin merakla beklediği YKS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağını ÖSYM Başkanı Halis Aygün duyurdu. Aygün, YKS tercih sonuçlarının Kurban Bayramı öncesinde açıklanacağını belirtti.

LGS birinci nakil yerleştirme sonuçları açıklandı

Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçları "meb.gov.tr" internet adresinden açıklandı. Birinci nakil sonuçlarına göre, tercih yapan öğrencilerin yüzde 98'i istedikleri bir liseye yerleştirildi.

YKS tercih sonuçları bayramdan önce açıklanacak

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, YKS tercihlerinin bayramdan önce açıklanacağını söyledi. Aygün, "YKS tercih sonuçlarının açıklanması için attığınız tweetleri okuyorum. Bazı tweetler gerçekten yaratıcı Ülkemizin geleceği siz gençlerimiz için hiç durmadan çalışıyoruz. Sonuçları da bayramdan önce açıklayacağız" ifadelerine yer verdi.

Liselere yerleştirmede birinci nakil dönemi için son gün

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yerleştirmeye esas birinci nakil dönemi için tercihler saat 17.00'ye kadar alınacak.

Mevsimlik işçilerin çocukları okullu oldu

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan yaz döneminde fındık hasadında çalışmak için Ordu'ya gelen mevsimlik işçilerin çocuklarına eğitimler verilmeye başlandı. Prefabrik konutlarda Türkçe, matematik ve fen konularında eğitim alan çocuklar, çeşitli oyunlar oynuyor, verilen yemeklerle düzenli besleniyor.

ÖABT temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı

ÖSYM, Kamu Personel Seçme Sınavı Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sorularını ve cevaplarını tamamını yayınladı. Adaylar, soru ve cevap kitapçığına ÖSYM'nin internet adresinden erişebilecek.

Nakil için 4 gün!

Liselere ilk yerleştirme sonucunda bir okula yerleşemeyen ya da yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için birinci nakil tercih dönemi başladı. Cuma günü saat 5’e kadar sürecek nakil döneminde öğrenciler, her grup için en fazla 3’er tercih yapabilecek.

İTÜ Profesörü lise müdürü oldu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, mesleki eğitimde atağın devam ettiğini belirterek "İTÜ Mesleki ve Teknik Eğitim Lisesi'nde Prof. Dr. Hüseyin Toros, lise müdürü olarak göreve başlıyor" dedi.

Liselere yerleştirmede birinci nakil dönemi başladı

Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki ilk yerleştirme sonucunda bir okula yerleşemeyen ya da yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için yerleştirmeye esas birinci nakil tercih dönemi başladı. Öğrenciler tercihlerini 2 Ağustos Cuma günü saat 17.00'ye kadar yapabilecek.

Tarlayı bırakıp bilime koştular

Türkiye’de çocuk işçi sayısı maalesef 1 milyona dayandı, dünyada ise en az 152 milyon çocuğun emeği ucuz iş gücü olarak sömürülüyor. BİLSEM tarafından Sabancı Vakfı’nın desteği ile gerçekleştirilen ‘İşimiz Bilim, Gücümüz Sanat’ projesiyle; Adıyaman Sarıharman Köyü’ndeki çiftçi çocukları, tarlayı bırakıp, bilim ve sanatla buluştu.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.