Eğitim Haberleri

Beş çocuktan biri siber zorba mağduru

UNICEF’in 30 ülkeyi kapsayan raporuna göre, her üç gençten biri çevrim içi zorbalığa maruz kalıyor, her beş çocuktan biri de siber zorbalık ve şiddet gibi nedenlerle okuluna devam edemiyor.

TGSP gençler için çalışmalarına devam ediyor

Türkiye Gençlik STK’ları Platformu (TGSP), 2018 yılında 8000 gençle yapılan saha çalışmalarını derlediği “Türkiye’nin Gençleri İleri Analizler” kitap lansmanını gerçekleştirdi. Editörlüğünü Ahmet Özdinç’in yaptığı kitabın lansmanına TGSP Yönetim Kurulu Üyesi N. Bilal Erdoğan ve Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Terzi de katıldı. Türkiye’nin gençlerinin sorunlarına çözüm üretmeyi amaçlayan ve alanında uzman 13 akademisyen ile birlikte hazırlanan İleri Analizler kitap lansmanında detaylar konuşuld...

Yarınlara okul inşa edelim

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayesinde 13 bin yeni okul binası yapımı için bağış kampanyası başlatıldı. ‘Yarınların inşası için ben de varım’ diyen hayırseverler, ayni ve nakdi yardımda bulunabilecek. Okul yaptırarak destek olmak isteyen hayırseverler, il milli eğitim müdürlüklerine başvuru yapabilecek.

20 bin öğretmen ataması kapsamında sözlü sınav sonuçları açıklandı

20 bin öğretmen ataması kapsamında sözlü sınav sonuçları açıklandı. Adaylar, sözleşmeli öğretmenlik sözlü sınav sonucunu e-Devlet üzerinden öğrenebilecek.

YDS başvuruları yarın sona erecek

Adaylar, başvurularını ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak "https://ais.osym.gov.tr" adresinden yapabilecek

İçişleri Bakanı Soylu: Başkale'de depremde hasar gören okullarda eğitime 15 gün ara verildi

İçişleri Bakanı Soylu, Başkale'nin kırsal mahallelerinde depremde hasar gören okullara ilişkin, "Eğitimdeki birliği sağlayabilmek maksadıyla geçici olarak 15 günlük ara verildi. Ondan sonra genel değerlendirme yapılacaktır." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Yarın Elazığ'da okul zili çalacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Yarın Elazığ'da okul zili çalacak. Velilerimiz bilsinler ki öğrencilerimizin ilişkilendirildiği tüm okullarımızda tam gün eğitim uygulamasından ikili eğitim uygulamasına geçilmiştir" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Türkiye-İran sınırında depremde birkaç köy okulunda hasar meydana geldi

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Türkiye-İran sınırında depremde, Başkale, Saray, Gürpınar ilçelerinde birkaç köy okulunda ufak çaplı hasarın meydana geldiğini söyledi.

Sınıf geçme yönetmeliği değişiyor

Bakan Selçuk, liselerde sınıf geçme ve kalmaya ilişkin mevzuat düzenlemesi hakkında açıklamalarda bulundu. Çalışan ve çalışmayan çocuk arasında ayrım olması gerektiğini söyleyen Bakan Selçuk, sınıf geçmeyle ilgili çalışmanın bitirildiğini ve gelecek eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacağını ifade etti.

Yükseköğretimdeki öğrenci sayısı 8 milyonu aştı

Yükseköğretim Kurulu'nun verilerine göre, Türk yükseköğretim sistemindeki öğrenci sayısı, 8 milyon 76 bin 615'e ulaştı. Bu sayı ile Türkiye, Avrupa'daki yükseköğretim alanında ilk sırayı yakaladı.

Online eğitim videoları matematik okuryazarlığını artırıyor

Türkiye’nin matematik okuryazarlığı 2015’ten bu yana artıyor. PISA sonuçlarına göre, 15 yaş grubundaki öğrencilerin matematik okuryazarlığı oranı yüzde 64’e ulaştı. Eğitimciler, fırsat eşitliği sağlayan online eğitim videolarının bu artışta önemli bir etmen olduğuna dikkat çekti.

Koçluğa ilk adım eğitimleri İstanbul'da devam ediyor

Türkiye’de son 10 yılda 4 bin kişi Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) onaylı eğitimlerle koçluğa adım attı. Giderek yaygınlaşan koçluk eğitimlerinin bir yenisi, 29 Şubat-1 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı: 20 bin ek öğretmen ataması yapılacak

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 20 bin ek öğretmen ataması yapılacağını açıkladı. Öte yandan Selçuk, "Özel okul açma standartlarını yükseltmek istiyoruz. Bir kısmı kanuni düzenleme gerektiriyor. Bununla ilgili Meclisteki süreç devam ediyor" dedi.

Yükseköğretimde global bir marka olacağız

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank 5. Avrasya Yükseköğretim Zirvesi’nde konuştu. Türkiye’yi yükseköğretimde global bir marka haline getirmek istediklerini belirten Varank, “Bunun için üniversitelerimizin kapasitelerini; yetkinlik düzeyleri ve bölgesel ihtiyaçları dikkate alarak daha da güçlendiriyoruz” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan okullara 'çelme takma' uyarısı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilerin birbirlerine "çelme takma" gibi tehlikeli hareketlerde bulunmamasına ilişkin okulların uyarıldığını belirtti.

Hakkari'de okullar tatil edildi

Hakkari’de kar yağışı ve elverişsiz hava şartları nedeniyle okullar öğleden sonra tatil edildi.

Elazığ'da KYK yurtlarında kalan öğrencilerden şubat ayında yurt ücreti alınmayacak: Ödenen ücretler de iade edilecek

Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, Elazığ'da KYK yurtlarında kalan öğrencilerden şubat ayında yurt ücreti alınmayacağını açıkladı. Ayrıca Bakan Kasapoğlu'nun talimatıyla karar öncesi yurt ücretlerini ödeyen öğrencilerin paraları da iade edilecek.

14 bin çocuğa mobil destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 3 bin 500 okulda 14 bin çocuğun hayatına dokunan “Mobil Çocuk Hizmet Birimleri”nin, 107 çocuk için bakım, 751 çocuk için danışmanlık, 312 çocuk için sağlık, 665 çocuk için de eğitim tedbiri kararı aldığını söyledi.

Ostim Teknik Üniversitesinde Amerikan ekonomisi konuşuldu

Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Roy Perrin, Ekonomi Yetkilisi Dr. Brigette Buchet ve Peak XV Danışmanlık Başkanı Rehan Chaudri, Ostim Teknik Üniversitesi'ne konuk oldu.

27 ilde eğitime kar engeli

Yurdun büyük bölümünde etkili olan olumsuz hava koşulları ve kar yağışı nedeniyle yurt genelinde 27 ilde eğitime ara verildi. Şanlıurfa, Hatay, Bayburt, Muş, Gümüşhane, Diyarbakır, Siirt, Bingöl, Şırnak, Adıyaman, Sivas, Erzincan, Kars, Nevşehir, Gaziantep, Tunceli, Artvin, Van il genelinde okullar tatil edildi. Haberimizde eğitime ara verilen ilçeleri de bulabilirsiniz.

Dünya matematik yarışmasında birinci olan 10 yaşındaki Elanur Akıncı'ya Haluk Levent'ten eğitim bursu

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde yaşayan 10 yaşındaki Elanur Akıncı, 7 bin 328 kişinin katıldığı Kanada merkezli 'Uluslararası Caribou Matematik' yarışmasında dünya birincisi oldu. Başarısı ile sosyal medyada gündem olan Elanur Akıncı'ya bir destek de Ahbap Platformu kurucusu sanatçı Haluk Levent'ten geldi. Levent, Ahbap Derneği olarak Elanur Akıncı'ya eğitim bursu vereceklerini sosyal medyadan açıkladı.

Doğu Karadeniz’de 4 ilde okullar tatil

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kar ve buzlanma nedeniyle Artvin ve Bayburt'un genelinde, Giresun’da 2 ilçede ilk ve orta dereceli okullar yarın tatil edilirken, Gümüşhane’de ise taşımalı eğitim öğrenciler yarın izinli sayıldı.

Sınav kaygısında aile desteği önemli

Psikolog Alperen Ak, çocukların sınav kaygısı yaşaması halinde ebeveynin tutum ve desteğinin en önemli şey olduğunu söyledi. Ak, sınavın tek başına çocuğun değerini belirleyen kriter olmadığına işaret ederek, ebeveynin en büyük desteğinin ne olursa olsun çocuğunu sevdiğini hissettirmesi olduğunu vurguladı.

BAU’da Espor eğitimleri başladı

Türkiye’de ilk kez Bahçeşehir Üniversitesi’nde verilen espor dersleri, bu yıl da devam ediyor. Yeni dönemde ise, Gaming in Turkey Oyun ve Espor Ajansı tarafından “Oyun ve Espor Pazarlaması” dersi verilecek.

Birçok ilde eğitime kar molası: 27 ilde okullar tatil

Yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle birçok ilde eğitime ara verildi. Aralarında Şanlıurfa, Adana, Trabzon, Sivas ve Rize'nin de bulunduğu toplamda 27 ilde okullar tatil edildi.

Cumhuriyet Üniversitesinde eğitime kar engeli

Sivas'ta etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle Cumhuriyet Üniversitesinde merkez yerleşke ve ilçelerdeki öğrencilerin sağlığı için ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrenciler için yarın eğitime ara verildi.

Doğu Karadeniz'de 3 ilde okullar tatil edildi

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kar ve buzlanma nedeniyle Bayburt ve Gümüşhane'nin genelinde, Rize'nin ise merkez ve 7 ilçesinde ilk ve orta dereceli okullar yarın tatil edildi.

Bazı illerde eğitime kar engeli

Bitlis'te etkili olan kötü hava koşulları nedeniyle kent merkezi ve Tatvan ilçesinde iki, Ahlat ilçesinde ise bir gün eğitime ara verildi. Van merkez ve ilçelerinde olumsuz hava koşulları nedeniyle, okullar 2 gün süreyle tatil edildi. Bingöl'ün Karlıova ve Kigı ilçelerinde de okullar yarın tatil edilirken, Bayburt'ta da kar sebebiyle okul tatili bir gün uzatıldı.

2020 KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavı 19 Temmuz'da yapılacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) tarihlerini açıkladı. 2020 KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavı 19 Temmuz, KPSS A-Alan Bilgisi sınavı 25-26 Temmuz, ÖABT sınavı 9 Ağustos’ta yapılacak.

11 ilde okullar tatil edildi

Olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime bazı illerde ara verildi. Okulların tatil edildiği illeri öğrenciler veliler merak ediyor. Eğitime ara verilen iller ve ilçeleri haberimizde bulabilirsiniz.

MEB tarafından 750 engelli öğretmen ataması yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 750 engelli öğretmen ataması yapıldı. Adaylar, atama sonuçlarını Bakanlığından sitesinden öğrenebilecek.

13 ilde yoğun kar yağışı nedeniyle okullar tatil edildi

YOğun kar yağışı nedeniyle bazı illerde okullar tatil edildi. Etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle Van, Giresun, Siirt, Ordu, Şırnak, Artvin, Kayseri, Bolu, Gümüşhane, Nevşehir, Erzurum, Muş, Bingöl ve Karabük'te bugün eğitime ara verildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

+