Eğitim Haberleri

MEB açıkladı: Özel okullar, 15 Ağustos'tan sonra 3 haftadan az olmamak kaydıyla yüz yüze telafi eğitimi yapacak

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Yıldız, özel okulların 19 Haziran'a kadar uzaktan eğitime devam edeceğini, 15 Ağustos'tan sonra 3 haftadan az olmamak kaydıyla yüz yüze telafi eğitimi yapacağını açıkladı.

LGS soru kitapçıkları 22 Haziran'dan itibaren dağıtılacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 20 Haziran'da yapılacak merkezi sınav evraklarının dağıtımında eldiven kullanılacağını, soru kitapçıklarının ise 22 Haziran Pazartesi'den itibaren dağıtılacağını bildirdi.

MEB, özel kreş ve anaokullarında uygulanacak kuralları açıkladı

Mili Eğitim Bakanlığı (MEB), yarın açılacak okul öncesi özel eğitim kurumlarında koronavirüs salgını nedeniyle uyulması gereken kuralları açıkladı. Buna göre, okullarda sosyal mesafe kuralına dikkat edilecek, kullanılan mekanlar 40 dakikada bir havalandırılacak ve sınıflarda normal kontenjanın yarısı kadar öğrenci bulunacak. Ayrıca veliler zorunlu haller dışında okula giremeyecek.

Açık Öğretim Kurumları Sınavı'nın yapılacağı tarih belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı, Açık Öğretim Kurumları Sınavı'nın 25-26 Temmuz'da yapılmasının kararlaştırıldığını açıkladı.

YÖK yurt dışı yatay geçiş kontenjanlarındaki yüzde 50 kısıtı kaldırdı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yükseköğretime girişte başarı sıralaması şartı bulunanlar dışındaki programların yurt dışı yatay geçiş kontenjanlarındaki yüzde 50 kısıtı kaldırdı.

Özel okullar salgını fırsata çevirdi: Vaat ettikleri imkanları öğrencilere sağlanamadılar

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'de uzaktan eğitime geçilmesi kararı sonrası 300 bin çalışanı 2 buçuk milyon öğrencisi olan özel okulların akıbeti merak konusu oldu.

MEB duyurdu: Özel okul öncesi eğitim kurumları ile kursların 1 Haziran'dan itibaren açılacak

MEB, özel okul öncesi eğitim kurumları, yabancı dil, bilgisayar gibi çeşitli kurslar ile sürücü kurslarının 1 Haziran'dan itibaren açılacağını duyurdu.

ÖSYM'den YKS ve MSÜ'de sınav yeri değişikliği açıklaması

ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (MSÜ) başvuranlardan, atandıkları sınav merkezinin bulunduğu ilden farklı ilde ikamet etmek zorunda kalan ve bu nedenle sınav merkezi değişikliği yapmak isteyenlerin, değişiklik taleplerinin alınacağını bildirdi.

MEB'den YKS'ye hazırlanan öğrencilere çevrimiçi deneme sınavı: İlki 30 Mayıs'ta yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) hazırlanan 12'nci sınıf öğrencileri için çevrimiçi çözümlü mini deneme sınavları başlatacak. İlki 30 Mayıs'ta gerçekleştirilecek sınavlar 2 oturum halinde yapılacak- Sınav sonunda her öğrenciye karne verilecek. Karnede Türkiye, il ve ilçe sıralaması da yer alacak.

Bakan Selçuk'ta velilere çağrı: Uzaktan eğitimi boşlamayın

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından velilere çağrıda bulunarak, "Velilerimizden ricam 'Çocuklar sıkıldılar' diyerek uzaktan eğitimi boşlamamalarıdır" ifadelerini kullandı.

Online derslere katılım oranımız yüzde doksan beş

Uğur Okulları Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu Milli Eğitim Bakanlığı kararıyla pandemi sürecinde geçilen ‘uzaktan eğitim’de hızlı bir şekilde aksiyon aldıklarını ve 2 yıldır okullarında aktif olarak kullandıkları Metodbox uygulamasının kapsamını geliştirerek online derslere başladıklarını söyledi. Derslere katılım oranının yüzde 95 olduğunu belirten Kulaberoğlu, görüntülü konuşma platformu SeeMeet uygulamasını da yakın zamanda kullanmaya başlayacaklarını belirtti.

Sekiz yüz bin yabancı öğrenci EBA’da: Uyum için özel Türkçe video hazırlandı

Koronavirüs salgını nedeniyle ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine uzaktan verilen eğitim sistemi Eğitim Bilişim Ağı’ndan (EBA) 800 bin yabancı öğrenci de yararlandı. Öğrenciler, EBA TV aracılığı ile dersleri takip ediyor, düzenlenen çevrim içi derslere katılabiliyorlar.

Liselilere 750 soruluk 4'üncü destek paketi yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı'nca lise öğrencileri için tüm sınıf seviyelerinde tekrar testlerinden oluşan 750 soruluk 4'üncü soru destek paketinin yayımlandığı duyuruldu. MEB Ziya Selçuk Twitter hesabından yaptığı açıklamada öğrencilerin derslerini gözden geçirmelerine destek olmak için soru paketini yayınladıklarını belirterek, "İyi çalışmalar dilerim" dedi.

Yapay zekalı "EBA Asistan" 10 milyon mesaja yanıt verdi

Milli Eğitim Bakanlığınca, koronavirüs salgını nedeniyle başlatılan uzaktan eğitimde öğrencilerin ve velilerin sorularının anlık cevaplanabilmesi için Türk mühendislerince geliştirilen yapay zekaya sahip "EBA Asistan" ile 6 haftada yaklaşık 10 milyon mesaja yanıt verildi.

Sivas'taki bu okul kendi elektriğini üretiyor, suyunu da kendisi kuyudan çıkarıyor

Sivas Bilim ve Sanat Merkezi, çatı kısmına kurulan 96 adet güneş paneliyle ihtiyacı olan tüm elektriği kendisi üretiyor, okul aynı zamanda açılan kuyudan elde edilen su ile tüm su tüketimini de karşılıyor.

Bakan Selçuk: Eylülde yüz yüze eğitimin kaç hafta olacağı belirlenecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Televizyondaki derslerin ne kadar faydası olmuş, EBA internet ve Akademik Destek'ten ne kadar faydalanılmış tüm bunların ölçümünü yaptıktan sonra eylül ayında yüz yüze eğitimin kaç hafta olacağı belirlenecek. Öğretmenlerimiz yoğunlaştırılmış bir şekilde telafi eğitimi verecekler" dedi.

MEB'den EKPSS'ye hazırlananlara destek: Mobil uygulama

Uygulamada ders anlatımları, soru çözümü videoları gibi EKPSS hazırlık sürecini kolaylaştırmayı hedefleyen pek çok içerik bulunuyor. EKPSS adayları, çözmekte zorlandığı soruları uygulama üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı uzmanlarına göndererek cevaplara ulaşabilecek. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Mobil uygulamayı, öğrencilerimizin kolay kullanarak sınava hazırlanabilmesi ve böylece istihdamlarının artırılmasına destek olmak için tasarladık" dedi.

MEB'den sözleşmeli öğretmenler hakkında flaş açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 18 Mart'ta atanan sözleşmeli öğretmenlerin kararnamelerinin 22 Haziran'da atandıkları illere gönderileceğini bildirdi.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı tarihi değişti

MEB, "6 Haziran'da yapılacağı ilan edilen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı'nın 5 Eylül'de gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır" dedi.

Genç girişimcilere büyük destek

Türk mühendisler tarafından geliştirilen, dünyanın ilk yapay zeka destekli video oyun koçluk programı olan SenpAI.GG, Eğitimci Enver Yücel’den destek aldı.

Sorumlu dersler sınava engel değil: Milli Eğitim Bakanlığı merak edilen soruları cevapladı

MEB, liselerde sınıf geçmeyle ilgili sıkça sorulan soruları cevapladı. Lise son sınıf öğrencilerinin birinci dönemde aldıkları notlar geçerli olacak ve yıl sonu başarı puanı buna göre hesaplanacak. Tüm 12. sınıf öğrencileri sorumlu dersleri olsa da üniversite sınavına girebilecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı haziran ayı burs ve kredi ödemelerini bayram öncesi yatırmaya başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 6-10 Haziran'da yatması gereken haziran ayı burs ve kredi ödemelerini, yükseköğrenim öğrencilerinin hesaplarına bayram öncesi yatırmaya başladı. TC Kimlik numarasının sonu "0" olanlar 19 Mayıs, "2" olanlar 20 Mayıs, "4" olanlar 21 Mayıs, "6" olanlar 22 Mayıs, "8" olanlar 23 Mayıs'ta ödemelerini alabilecek.

MEB açıkladı: Uzaktan eğitim süreci 19 Haziran Cuma gününe kadar devam edecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), uzaktan eğitim sürecinin, 2019-2020 eğitim öğretim yılının son günü olan 19 Haziran Cuma gününe kadar devam edeceğini bildirdi.

Liselerde sınıf geçmeye ilişkin yeni açıklama: Diploma notu ilk döneme göre hesaplanarak tüm 12. sınıf öğrencileri üniversite sınavlarına girebilecek

Tüm 12. sınıf öğrencileri sorumlu dersi olup olmamasına bakılmaksızın üniversite sınavlarına girebilecek. Lise son sınıf öğrencilerinin de birinci dönemde aldıkları notlar geçerli olacak ve yıl sonu başarı puanı buna göre hesaplanacak. Son sınıf öğrencileri, başarı sağlayamadıkları derslerden sorumluluk sınavlarında başarılı olmaları halinde mezuniyet puanları hesaplanarak mezun edilecek. Sorumluluk sınavları, birinci dönemin ilk haftası, ikinci dönemin ilk haftası ile son iki haftası içinde yap...

İnek otlatırken EBA canlı derse katılan kıza, Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan övgü

İnek otlatırken EBA Canlı derse katılan Manisa Şehit Fatih Kalu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi (Proje Okulu) 10. sınıf öğrencisi Ayşenur Doludağ’ın o anları Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. Paylaşım kısa sürede çok sayıda beğeni topladı.

Öğrencilerin dikkatine: 2020 YKS kılavuzunu güncelledi

ÖSYM'den YKS'ye girecek adaylar için son dakika açıklaması yapıldı. ÖSYM'nin yaptığı açıklamada, Yükseköğretim Kurumları Sınavı kılavuzunun güncellendiği bildirildi.

Uğur Okulları yeni normale hazır: Sınıflara yeni düzen getiriliyor

Uğur Okulları kapsamlı bir çalışma hazırlayarak “Kovid-19 Salgını Sonrası Eğitim ve Öğretimde Alınacak Tedbirler ve Uygulamalar Rehberi”ni yürürlüğe koydu ve okullarını bu rehberdeki yönergeler ile yeniden kurgulamaya başladı. Rehber, okulun her alanı, okula geliş ve gidişin her aşaması için ayrıca oluşturulmuş önlemleri ve uygulamaları kapsıyor.

İçişleri Bakanlığından YKS kararı: Nüfus müdürlükleri 18- 19 Mayıs açık olacak

YKS'ye girecek öğrencilerin kimlik kartı başvurularının alınması adına tüm il/ilçe nüfus müdürlükleri 18- 19 Mayıs 2020 tarihlerinde açık olacak.

Bakan Selçuk: 'Okullar ne zaman açılacak' sorusunun şu an tek cevabı var, en güvenli zamanda, en güvenli şekilde açılacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Okullar ne zaman açılacak sorusunun şu an tek cevabı var; çocuklarımız, öğretmenlerimiz ve ailelerimiz için en güvenli zamanda, en güvenli şekilde açılacak. Bu tarihi ve uygulama şeklini de bize bilimsel veriler söyleyecek" dedi.

Madencilikle ilgili mühendislik bölümlerini seçenlere maaş gibi burs ve istihdam müjdesi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 2020-2021 öğretim döneminden itibaren üniversite sınavında ilk 50 bine giren öğrencilerin maden, jeoloji ve cevher hazırlama mühendisliğini tercih etmeleri halinde İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından net asgari ücret oranında karşılıksız burs kazanacağını, istihdamlarında kolaylık sağlanacağını duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan 14 yaş altı çocukların dışarı çıkış izni ile ilgili açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 14 yaş altı çocukların yarınki dışarı çıkış izni ile ilgili, "Bol bol yürüsünler, koşsunlar ama kalabalıklara karışmasınlar. Sadece yürüme mesafesinde kalabileceklerini lütfen unutmayalım. Bu hepimizin sağlığı, geleceği için çok önemli." ifadesini kullandı.

YÖK açıkladı: Üniversitelerde sınavlar yüz yüze gerçekleştirilmeyecek

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), üniversitelerde dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüz yüze gerçekleştirilmeyeceği, üniversite yetkili kurullarınca tercih edilecek dijital imkanlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemler uygulanarak yapılacağı bildirildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+