Güncel Eğitim Haberleri - Yenisafak.com

Eğitim Haberleri

Eğitim yardımı hesaplara yatırıldı

Devlet tarafından 16 yıldır düzenli olarak maddi sıkıntı yaşayan lise öğrencileri için gerçekleştirilen Şartlı Eğitim Yardımı uygulamasında ilk dönem için 325 binden fazla öğrenciye toplamda 16 milyon 270 bin 750 avro ödeme yapıldı.

Vuslat Derneği’nden hafızlık eğitimi seferberliği

Vuslat Derneği, Selçuklu’dan günümüze bin yıllık medrese geleneğinin zenginliklerini yeniden canlandırma gayretiyle, hem okuldaki eğitimini alan hem de hafızlık eğitimini sürdüren talebelerin daha donanımlı hale getirilmesi için destek verildiği kaydedildi.

Rektörler de karne alacak

Cumhurbaşkanlığı tarafından kurulacak yeni sistem ile artık rektörlerin de performansı ölçülecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, akademik yıl açılışında rektör atamaları konusunda yeni bir çalışmanın işaretini verdi.

On binlerce aday lisansüstü eğitim için ALES'te ter dökecek

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, pazar günü uygulanacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (2019-ALES/2) 141 bin 828 adayın katılacağını bildirdi.

YKS ek tercih sonuçları açıklandı

ÖSYM, YKS ek yerleştirme sonuçları açıkladı. Adaylar, YKS ek yerleştirme sonuçlarına ÖSYM'nin sitesinden öğrenebilecek.

Kaymakam Adaylığı Sınavı'na başvurular başladı

ÖSYM tarafından 9 Kasım'da uygulanacak İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı'na başvurular 25 Eylül'e kadar yapılabilecek

Ahlak ölçen çalışmaya İngiltere’den büyük ilgi

Türk akademisyenler tarafından dünyada ilk kez gerçekleştirilen ahlaki kimlikleri değerlendirebilen bilimsel çalışma, İngiltere’de büyük ilgi gördü.

Bahçeşehir ‘Metodbox’ı yapay zeka ile geliştirdi

Öncü eğitim modelleriyle Türkiye’de eğitime olan katkılarını dijital eğitimde de sürdüren Bahçeşehir Koleji bir ‘ilk’e imza attı. Yapay zekâ tabanlı kişiye özgü dijital öğrenme platformu ‘Metodbox’ı geliştiren Bahçeşehir Koleji, uygulamayı tüm öğrenci ve öğretmenlerinin kullanımına sundu.

Gurur duyduk

Türkiye'den 8 öğretmen, Küresel Öğretmen Ödülü’ne layık görüldü. 73 ülkedeki 12 bin eğitimci arasından seçilerek dünyanın ilgisini çeken öğretmenler, mutlu ve gururlu olduklarını söyledi.

Erdoğan: Rektör atama kriterleri değişiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'nde bir konuşma yaptı. Erdoğan, " Tüm evlatlarımıza eğitim öğretim konusunda en iyi imkanları sağlama konusunda elimizden geleni yaptık. Üniversite sayımız 76'dan 207'ye çıktı. Yüksek Öğretimde öğrenci sayısı da 8 milyona ulaştı. Her ilde üniversite açıldıktan sonra bölgelerdeki başarı oranı da arttı. Üniversitede iyi bir yönetici dört yılda kurumunu çeyrek asır ileriye taşıyabi...

53 bin öğrenciye sıcak yemek

MEB, çocuklara sevgi ve paylaşmayı aşılayacak yeni bir uygulamaya imza attı. Bakan Ziya Selçuk, “Van’da pilot bir çalışmayı başlatmış bulunuyoruz. 12 öğretmenevimiz, 340 okulumuzda 53 bin civarında öğrencimize her gün sıcak yemek veriyor. Bu projenin bütün Türkiye’ye yayılması konusunda da bazı çalışmaları sürdürüyoruz” dedi.

Travma yaşayan 5 bin çocuğa eğitim desteği

Maya Vakfı, 2017 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü iş birliğiyle yürüttüğü “Travmaya Duyarlı Okul Programı”nın detaylarını ve araştırma raporunun sonuçlarını açıkladı. Program kapsamında şu ana kadar 20 okulda bin 55 eğitimci ve danışman okuldaki travma yaşayan çocukları nasıl tespit edip onlara nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda eğitim alırken, 5 bin çocuk ise psikososyal destek çalışmalarına katıldı.

ALES/3 başvuruları başladı

2019 ALES başvuruları 17-25 Eylül tarihleri arasında alınacak. Sınav ise 17 Kasım'da uygulanacak.

Romanya’da ilk Maarif Okulu

Türk eğitiminin yurt dışındaki sesi olan Maarif Vakfı, AB ülkelerinden Romanya’da ilk okulunu açtı. 2018’in Haziran ayında çalışmalarına başlanan okul, 9 Eylül’de eğitime açıldı.

Mahmut Tuncer'li kitabın MEB'e ait olduğu iddiası asılsız çıktı

Mahmut Tuncer'in fotoğrafının kullanıldığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'na ait olduğu iddia edilen test kitabı kısa sürede sosyal medyanın gündemini düştü. Herhangi bir öğretmen tarafından eğlence amaçlı hazırlanan kitabı Twitter'da MEB'in kitabıymış gibi paylaşan Prof. Dr. Bahadır Erdem'in verdiği bilgilerin asılsız olduğunu ise Türkçe öğretmeni Levent Beder ortaya çıkardı.

YÖKDİL Sınavı'na başvurular başladı

ÖSYM tarafından 3 Kasım'da düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı'na başvurular 13-23 Eylül'de alınacak. Daha önce YÖK'ün koordinasyonunda Anadolu ve Ankara Üniversitelerince yapılan ve ilk kez bu yıl ÖSYM tarafından uygulanacak YÖKDİL için adaylar başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" adresinden yapabilecek.

Kütüphaneler sınıf olacak

MEB, müzelerin eğitim ortamı olarak kullanılmasının ardından ‘sınıf’ları kütüphaneye taşıyacak. Drama eğitimi, masal anlatımı ve benzeri faaliyetler kütüphanede yürütülecek. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde Devlet Tiyatroları sanatçıları öğretmenlere diksiyon, masal anlatıcılığı gibi eğitimler verecek.

MEB belirli gün ve haftalara Mevlana ve Mehmet Akif'i de ekledi

Milli Eğitim Bakanlığınca okullarda uygulanacak belirli gün ve haftalar çizelgesine, "Dünya Afet Azaltma Günü (13 Ekim)", "Mevlana Haftası (2-9 Aralık)", "Dünya Madenciler Günü (4 Aralık)" ve "Mehmet Akif Ersoy'u Anma Haftası (20-27 Aralık)" eklendi.

Kütüphanelerde sadece kitap okunmayacak: Sınıflı kütüphaneler geliyor

Kütüphanelerin eğitim faaliyetlerinde kullanılması için Milli Eğitim ile Kültür ve Turizm bakanlıkları arasında iş birliği protokolü imzalandı. Ayrıca Devlet Tiyatroları sanatçıları tarafından da öğretmenlere diksiyon, drama, masal anlatıcılığı ve oyun eğitimleri dersleri verilecek.Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Kütüphanelerimizde, eğitimde drama, masal anlatımı, zeka oyunları, okuma kültürü ve benzeri faaliyetlerin yürütülmesi için ciddi bir ortam var. Bunu değerlendirmek istiyoruz" açıklamasında...

Akkuyu'da çalışmak üzere 22 öğrenci Rusya'ya gönderiliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, "Bu yıl 22 Türk öğrencimiz Rusya'ya yüksek lisans eğitimine gönderiliyor. İnşallah döndüklerinde Akkuyu Nükleer AŞ’de görev alacaklar" dedi.

Sürücü kurslarına 'kota' geldi: Resmi Gazete'de yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, nüfusu 10 bin-25 bin olan ilçelerde iki, sonraki her 25 bin nüfus için de bir özel motorlu taşıt sürücü kursu açılmasına izin verilecek. Toplam nüfusu 10 binin altında olan ilçelerde ise kurs açılamayacak.

Okul müdürü dersler aksamasın diye öğretmenin çocuğuna bakıyor

Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesinde bir okul müdürü, öğretmenin bakıcısı aniden işten ayrılan çocuğuna kendi odasında bakmaya başladı. Okul Müdürü Abrurrahman Aksu, "Biz burada bir çocuğu bakarız, 25 çocuğu feda etmek istemedik. Tüm çocuklar bizim çocuklarımız" dedi. Öğretmen Merve Keskin de, "Çocuğum müdür odasında, ben de burada sınıfta 25 öğrencime eğitim veriyorum. Müdür beye çok teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Pansiyonlu okul giderlerine 'e-Ambar' ile anlık takip

Milli Eğitim Bakanlığı, pansiyonlu okulların yemek ve diğer bütçe kalemlerindeki giderlerini, ilk kez hayata geçirilen "e-Ambar" uygulaması ile takip edecek. Uygulama ile pansiyonlu okullarda alınan malzemelerin günlük, haftalık ve aylık maliyetlerinin yanı sıra tüketim durumları da anlık olarak takip edilebilecek.

Türkiye'den 2 üniversite listeye girdi

Dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi listesine Çankaya ve Sabancı Üniversiteleri girdi. İngiltere'deki Oxford Üniversitesi ise listenin başında.

Kosovalı öğrencilerin yüzlerini güldürdüler

1999 yılından bu yana Kosova’da Barış Gücü (KFOR) bünyesi altında görev yapan Türk askeri, eğitimden sağlığa, gıda paketi yardımından yol yapımına Kosova halkının yanında olmaya devam ediyor.

Çocuklarla güven bağı kurun

Çocukların okula uyum süreçlerinde eğitimcilerin çocukla güven bağı kurmalarının önemine dikkat çeken Barış Sezgin, “Bu güven bağını kurmanın en hızlı yolu da öğrencinin ebeveyniyle güven ilişkisi içinde olmaktır” diye konuştu.

Onların okulu hastanede

Hastalıkları nedeniyle yatarak tedavi görmek zorunda kalan ilk ve ortaöğretim çağındaki çocuklar, yeni eğitim yılına hastane okulunda başladı. Adana’daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde kalan çocuklar da kendileri için hazırlanan özel sınıfta ilk derslerini resim yaparak ve birbirlerini tanıyarak gerçekleştirdi.

MEB bilgi güvenliğini 'MEBBulut' ile korumaya aldı

Milli Eğitim Bakanlığı, bünyesindeki tüm kurum ve birimlerin daha güvenli bir şekilde bilgi paylaşımı yapabilmesine imkan tanıyan, yüzde 100 yerli imkanlarla oluşturulan 'MEBBulut' sistemini hizmete sundu.

Özel okullarda ‘sürpriz ücret’ yok

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) özel okulların öğrenci kayıt sözleşmesinde yapılan güncellemeyle, velilerden istenen “kırtasiye”, “kitap”, “kıyafet”, “servis” gibi ücret kalemlerinin de sözleşmede yer alması sağlandı.

Özel okullarda sürpriz ücrete artık yer yok: Talep edilemeyecek

Özel okulların öğrenci kayıt sözleşmelerinde artık kırtasiye, kitap, kıyafet, servis gibi ücret kalemleri tek tek yer alacak. Bunun dışında öğrenci veya velilerinden "beceri eğitimi-staj çalışması" adı altında ayrı bir ücret talep edilemeyecek.

YKS adayları için 'ek yerleştirme' yarın sona eriyor

ÖSYM tarafından YKS adaylarına ek yerleştirme tercihlerinin yarın sona ereceği uyarısında bulunuldu.

18 milyon öğrenciden ders başı

18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmen dün başı yaptı. Okula başlama heyecanı yaşayan öğrenciler, 146 milyon ücretsiz ders kitabını sıralarında hazır buldu. Sabah saatlerinde trafik yoğunluğu yaşandı. Öğrenciler, 18-22 Kasım ile 6-10 Nisan’da ara tatil, 20-31 Ocak arasında ise yarı yıl tatili yapacak.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.