Eğitim Haberleri

YÖK Başkanından üniversite sınavı açıklaması

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YKS ile ilgili öğrencilerin kafasını karıştıran soruları yanıtladı. Prof. Dr. Saraç, öğrencilerin sınav değişikliği olacak mı diye kaygılanmamasını söyleyerek, “Bizim bu sene hatta önümüzdeki sene yeni bir sistem arayışımız yok. Kesin ifadeyle cevaplandırmak isterim. Baraj puanlarında da bir değişikliğe gidilmeyecek. Testlerde belirlenen sürelerle de bir değişiklik olmayacak” dedi.

Bakan Ziya Selçuk'tan okullarda yeni tatil düzenlemesi açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, okulların tatil programı hakkında, "Kültür ve Turizm Bakanlığımızla da başka kurumlarla da görüştük. Tatillerin düzenlemesi, araya küçük tatiller koymakla ilgili bir açıklamamız olacak. Fakat Türkiye birden bire hemen 200 gün, 220 gün olsun gibi bir hazırlığa henüz sahip değil. Şu anda biz mevcudu ne kadar iyi yapabilirizin peşinde olmalıyız ve bu amaçla da bölgelere göre tatil olabilir, bunun önü açılabilir" dedi.

Geleceğin yüzücüleri Hakkari'de yetişiyor

Deniz seviyesinden bin 720 metre yükseklikteki Hakkari'de, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki yarı olimpik havuzda geleceğin yüzücüleri yetişiyor.

Çocuklara siber güvenlik portalı

Milli Eğitim Bakanlığı, dünya çapında pek çok genci intihara sürükleyen 'Mavi Balina', 'Momo' oyunları ve dijital platformlardaki kötü niyetli kişi ve yazılımlara karşı bilinçlendirmek amacıyla 'Eğitim Bilişim Ağı' çatısı altında yeni bir portal hazırladı.

Dünya vatandaşlığı örnek olacak

Bahçeşehir Koleji, 2012 yılından bu yana uyguladığı Dünya Vatandaşlığı Programı’na, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda yeni bir boyut getiriyor. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda Bahçeşehir Koleji bu çalışmasını Türkiye’de eğitimin tüm paydaşlarıyla paylaşmayı hedefliyor.

OSTİM Teknik Üniversitesi tercih zirvesi düzenledi

OSTİM Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen Tercih Zirvesi 2019 Ankara’da; doğru üniversite ve meslek seçimi, alanında uzman isimler tarafından anlatıldı.

Bahçeşehir Koleji dünya vatandaşlığı programını Türk eğitim sektörüne kazandıracak

Ülkemizin gelişmesi için eğitim sektöründe vizyon projelere imza atan Bahçeşehir Koleji, 2012 yılından bu yana uyguladığı Dünya Vatandaşlığı Programına, Birleşmiş Milletler tarafından ortaya konulan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda yeni bir boyut getiriyor.

Gençlerin dijital becerilerini geliştirecek işbirliği

Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Yıldız Teknopark ve Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri A.Ş arasında bir işbirliği protokolü imzalandı. Bu işbirliği kapsamında, liseli gençler, kod yazmadan robot yapımına kadar birçok konuda akademisyenlerden ve iş dünyasındaki tecrübeli isimlerden eğitim alacak.

Öğrenciler gözünü alamadı öğretmen sınavı erteledi

Amasya'da bir okulun duvarının bitişiğindeki direkte mahsur kalan kedi, kendisini telaşlı gözlerle takip eden öğrencilerin bulunduğu sınıftaki yazılı sınavın ertelenmesine yol açtı.

LGS başvuruları uzatıldı

Milli Eğitim Bakanlığınca, LGS kapsamında 1 Haziran 2019'da yapılacak merkezi sınav başvuruları 17 Nisan saat 17.00'ye kadar uzatıldı.

MEB duyurdu: LGS başvuru süresi uzatıldı

MEB, LGS başvurularını 17 Nisan saat 17.00'ye kadar uzatıldı. Öğrenciler ve veliler LGS'nin ne zaman yapılacağını, LGS'de kaç soru sorulacağını ve hangi dersten kaç soru çıkacağını merak ediyor. Haberimizde LGS sınav süresi, tarihi, sonuçların ne zaman açıklanacağını, hangi testten kaç soru çıkacağına dair bilgileri öğrenebilirsiniz.

TÜBİTAK’ta İHL damgası

İmam Hatip Lisesi (İHL) öğrencileri bilime damgasını vurdu. TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarında finale kalan 21 Anadolu İHL’den 11’i ödüle layık görüldü.

11 üniversiteye rektör atanacak

Yükseköğretim Kurulunca, Adıyaman, Aksaray, Amasya, Burdur Mehmet Akif Ersoy, Düzce, Hitit, Kastamonu, Kırşehir Ahi Evran, Ordu, Süleyman Demirel ve Yozgat Bozok üniversitelerine rektör ataması yapılacak. Rektör adayları, başvurularını 26 Nisan Cuma günü mesai bitimine kadar YÖK Başkanlığına yapabilecek.

Türkiye Kerkük'te Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu açacak

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Anestezi Uzmanı Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla Kerkük'te Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu açılacağını söyledi.

Okul yöneticiliği sınavı giriş belgeleri açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara müdür ve müdür yardımcısı seçmek için ilk kez yapılacak "Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı"nın giriş belgeleri yayımlandı.

U-MakerFest III heyecanı başlıyor!

Öğrencilerin, dünyamızın çöp ve atıklar konusundaki problemlerini belirleyip yenilikçi çözümler üretecekleri, ürettikleri projeleri sergi alanlarında sunacakları U-MakerFest III’ te geleceğin projeleri yarışacak.

19 bin öğrenciye temiz eğitim

Eczacıbaşı, hijyen projesiyle 38 ilde yaklaşık 19 bin öğrenciye ulaştı. Banyo ve tuvaletleri yenilenen 51’inci Yatılı Bölge Ortaokulu, Sarıkamış’ta açıldı. Proje kapsamında hijyen eğitimleri alan öğrenciler, kurulan kütüphane ve müzik sınıfıyla da sosyal gelişimlerini artırıyor.

Ahmet Yesevi Üniversitesi radyosu Yesevi FM ve TV stüdyosu açıldı

Ahmet Yesevi Üniversitesi radyosu Yesevi FM ve TV stüdyosu yapılan açılış töreni ile yayın hayatına başladı.

Sözleşmeli öğretmenlik sözlü sınavı için taban puanlar belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için sözlü sınava çağrılan adaylara ait taban puanları açıkladı. Buna göre, gıda teknolojisi, 92 ile en yüksek taban puanına sahip alan oldu. Taban puanlarına, MEB Personel Genel Müdürlüğünün internet adresinden ulaşılabilecek.

Subay alımı ön başvuruları başladı

Muvazzaf ve sözleşmeli subay ihtiyacını karşılamak üzere Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisine öğrenci alımı için ön başvurular başladı. Başvurular 9-29 Nisan tarihleri arasında internet üzerinden yapılacak.

Gebze Teknik Üniversitesi 'dünyanın en iyileri' arasında gösterildi

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), Uluslararası Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından açıklanan "Dünya Üniversiteler Etki Sıralaması"nda 3 kategoride dünya sıralamasına girdi.

MSÜ adaylarına saat uyarısı

ÖSYM tarafından, 7 Nisan Pazar yapılacak Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı adaylarına, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına girişe izin verilmeyeceği hatırlatıldı.

Liseliler deterjan üretiyor

Hatay’daki Şehit Ahmet Benli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin atölyeye dönüştürülen 70 metrekarelik bodrum katında geçen yıl üretimine başlanılan boya ve temizlik ürünleri yoğun ilgi görüyor. “Benli” markasıyla satışa sunulan 15 kalem ürünle bir yılda 470 bin liralık ciroya ulaşıldı.

Medya okuryazarlığı zorunlu ders olmalı

Türk halkının dizi izlemeyi sevdiğini ancak son yıllarda dizilerin oluşturduğu algıların boyutlarının çok ciddi olduğunu söyleyen Dr. Nur Emine Koç, yerli yapım dizilerin kültürümüzü yozlaştırdığını söyledi. Dizilerin toplumun, gelenek ve göreneklerini hiçe saydığını vurgulayan Koç, “Dizilerde eğitim ön plana çıkarılmalıdır. Bu da yapılamıyorsa mutlaka medya okuryazarlığı dersi, anaokulundan itibaren öğretilmeye başlanmalıdır” dedi.

LGS başvuruları başladı

MEB, LGS kapsamında liselere giriş için yapılacak merkezi sınav başvuru ve uygulama kılavuzu yayımladı. 1 Haziran'da yapılacak LGS kapsamındaki sınav için başvurular bugünden itibaren 14 Nisan'a kadar alınacak.

Acıpayam'da okullar 2 gün tatil edildi

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde dün meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki depremin ardından eğitime iki gün ara verildi.

Yabancı dil öğrenmenin şifresi: Önce yöntem

ASBÜ DİLMER Müdürü Nevfel Baytar, yabancı dilin yanlış yöntemlerle öğrenilmeye çalışıldığını söyleyerek “Önce Yöntem Sonra Lisan” tavsiyesinde bulundu. Ankara Üniversitesi’ndeki Önce Yöntem Sonra Lisan eğitim programının konuşan Baytar “Yabancı dil öğrenmek özel bir yetenek gerektirmiyor. Çok zeki olmak gibi bir şartı da yok. Sadece doğru yöntemleri kullanmalı ve amaca yönelik bir öğrenme sistemi ile çalışmalıyız.” dedi.

1 Nisan'da okullar tatil edildi

MEB'e bağlı tüm eğitim kurumları, 31 Mart seçimlerinden sonra okulların hazır hale getirilmesi amacıyla 1 Nisan 2019 Pazartesi günü tatil edildi.

YÖKDİL sonuçları açıklandı

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı'nın sonuçları açıklandı. Sınav sonuçlarına itirazlar 1-5 Nisan'da yapılabilecek.

80 bin kamerayla güvenli sınav

ÖSYM, sınav güvenliğini sağlamak ve kopyanın önüne geçmek için teknolojik tedbirlerini artırıyor. Bu kapsamda, okul bina ve salonlarında görüntü alan kamera sayısı 80 bini aşacak. Daha etkin bir kontrol sağlanması amacıyla dijital saatlere kamera entegre edilecek.

Depremin ardından okullar iki gün tatil edildi

Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli'nin Acıpayam ilçesinde bugün yaşanan 4.3 büyüklüğündeki depremin ardından okulların perşembe ve cuma günü tatil edildiğini açıkladı.

Hukuk fakültesini bitirenlere baraj sınavı geliyor

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "Yıllardır avukatlık sınavı peşindeydik. Avukatlık sınavı olmayacak ama başka bir şey olacak. Hukuk fakültesini bitirenlerden avukat, hakim, savcı veya noter adaylığına başvuracak olanların, bu mesleklere girişte aşmaları gereken bir baraj sınavı geliyor" dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.