Eğitim Haberleri

YÖK'ten Suriyeli öğrenci açıklaması

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK), Suriyeli mültecilerin hiçbir sınava girmeden Türkiye'de istedikleri üniversiteye girebileceklerine dair bir açıklamasının olmadığı, bundan sonra da olmasının mümkün olmayacağı bildirildi.

Bakan Selçuk'tan tematik liselerde kapasite artışı müjdesi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Tematik mesleki ve teknik Anadolu liselerinin birbiriyle ilişkili üç meslek alanında eğitim vermesine imkan sağlayan düzenleme yaptık. Böylece önümüzdeki eğitim-öğretim yılında tematik liselerimizdeki kapasitemizi yüzde 40'tan yüzde 100'e çıkarabilmemiz mümkün olacak" dedi.

ÖSYM'den sınava girecek adaylara nöbetçi nüfus müdürlüğü müjdesi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, nöbetçi nüfus müdürlüğü uygulamasının 2019 yılındaki tüm basılı sınavlarda uygulanacağını açıkladı.

Bingöl'de eğitime kar engeli

Bingöl'de kar yağışı nedeniyle merkez ve bağlı köyler ile 5 ilçede okullar bugün öğleden sonra tatil edildi.

Hakkari'de okullara kar engeli

Hakkari'de etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle 45 köy ve 105 mezra yolu ulaşıma kapanırken, kent merkezi ile Yüksekova ilçesinde ilk ve orta dereceli okullar bugün tatil edildi.

Özel üniversiteler ilk tercihlerden

Eğitimci Cüneyd Baştanoğlu YÖK’ün yaptığı, “İl ve Bölge Bazında 2018 YKS Yerleştirme Raporu”nu değerlendirdi. Lisans programlarına yerleşenlerin artık devlet üniversiteleri kadar vakıf üniversitelerini de tercih ettiğini belirten Baştanoğlu, “Bu üniversitelerde burslu okuyanların toplamı ücretli okuyanların tam altı katına tekabül ediyor” dedi. Baştanoğlu, çalışmanın önemli bir kaynak oluşturduğunu söyledi.

Yükseköğretimde 12 maddelik vizyon

İLKE Derneği, “Geleceğin Türkiye’sinde Yükseköğretim” raporunu düzenlenen programla sundu. Yükseköğretime erişim, eğitim ortamı, kariyer ve istihdam becerileri gibi öğrenciye değer katacak konuları içeren 12 maddelik 2030 vizyonunu da açıklandı.

ÖSYM YKS için merak edilenleri cevapladı

2019-YKS'ye ilişkin sıkça sorulan sorular ve cevapları, ÖSYM'nin internet sitesinden yayımlandı. Kamuoyunda anlaşılmayan hususlara açıklık getirmek için YKS'ye ilişkin 76 "sıkça sorulan soru ve cevabı" paylaşıldı.

YKS başvuruları başladı

2019-YKS başvuruları başladı. YKS başvuruları 6 Mart'a kadar devam edecek. Ücret ödeme için son gün 7 Mart 2019 saat 23.59 olarak belirlendi. 2019-YKS başvurusunu süresi içinde yapmayan adaylar, "geç başvuru günü" 19 Mart 2019 tarihinde 2019-YKS için müracaat edebilecek.

YKS kılavuzu yayımlandı

Başvuruları yarın başlayacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) ilişkin kılavuz ÖSYM'nin internet sitesinden yayımlandı. 2019-YKS başvuruları, 12 Şubat - 6 Mart 2019 tarihleri arasında alınacak.

Üçüncü hakkımı sen yeme oğul

Emine Erdoğan’ın başlattığı okuma-yazma seferberliği 64 yaşındaki Hava Sarıca’ya ışık oldu. Okul çağında babası tarafından okula gönderilmeyen Hava Teyze’nin okumasına eşi de izin vermemiş. Okuryazar seferberliğini öğrenince oğluna, “Birinci hakkımı babam yedi. İkinci hakkımı baban yedi, üçüncü hakkımı sen yeme oğlum” diyerek kursa başlayan Hava teyzenin hedefi liseye kadar okumak.

Bakan Selçuk: Kitaplardaki KDV indirimi geleceğimiz için önemli

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "kitapta, dergide, gazetede" yüzde 8 olan KDV oranının sıfırlanacağı açıklamasına ilişkin, "Bu, Türkiye'nin geleceği için atılmış olan çok değerli bir imza. Bundan dolayı Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesini ülke ölçekli büyük bir müjde olarak değerlendiriyoruz. Kültür hayatımıza, eğitim hayatımıza hayırlı, uğurlu olsun." dedi.

Geleceğin diplomatları Yunus Emre’den yetişecek

Yunus Emre Enstitüsü, sahip olduğu akademik ve uygulamaya yönelik Kültürel Diplomasi birikimini 21. Yüzyılın Kültür Diplomatları adaylarına aktarmak amacıyla, üç ay sürecek ve Türkiye’de bu alanda bugüne kadar yapılmış en kapsamlı eğitim programını başlatıyor.

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığınca 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapıldı. Atama sonuçları Bakanlığın resmi web sitesinden öğrenilebilecek. Atama kapsamında toplamda 53 bin 871 aday tercih yaptı. En fazla 3 bin 47 kontenjan ile sınıf öğretmenliğine atama yapıldı. En çok kontenjan ayrılan ilk üç il ise, Şanlıurfa, Van ve Gaziantep oldu.

20 bin öğretmen için atama günü

Atamaları gerçekleştirecek Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Önümüzdeki günlerde meslek okullarında okuyan çocuklarımız için çok farklı müjdelerimizin olduğunu izleyeceksiniz, göreceksiniz” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan okul yöneticilerine uyarı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bursa'da okul yöneticileriyle yaptığı konuşmada "Sizin kudretiniz, paranız olabilir. İrade ortaya koyacak liderlik de yapabilirsiniz. Fakat bunu tamamlayan şey bilim değilse uzun soluklu bir maraton gözetemezsiniz" dedi.

Kahramanmaraş'ın 3 ilçesinde eğitime kar engeli

Kahramanmaraş'ın Nurhak, Afşin ve Göksun ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi.

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yarın yapılacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un katılımıyla yarın 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak. MEB, en fazla kontenjanı 3 bin 47 ile sınıf öğretmenliğine ayırdı.

Genç mimardan büyük başarı

Lisans ve yüksek lisansta mimarlık eğitimi alan Mert Kansu, ABD’de düzenlenen ‘Architecture MasterPrize’ proje yarışması’nda 2 ödül alarak büyük bir gurur yaşattı. Kansu, hedefinin Türkiye’yi her alanda başarıyla temsil etmek olduğunu söyledi.

İstihdam travmasını mesleki eğitimle engelleyeceğiz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk mesleki teknik eğitime büyük önem verdiklerini belirterek, “Bu ülkenin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde herkesin yüksek öğretim mezunu olduğu bir istihdam travmasıyla karşılaşmasını önlememiz lazım. Bu da mesleki eğitimle mümkün” diye konuştu.

Kalfalık ve ustalık sınavı artık yılda 6 kez yapılacak

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, daha önce yılda üç kez yapılan kalfalık ve ustalık belgesi sınavlarının artık 2 ayda bir yapılacağını açıkladı. Özer, "Kalfalık ve ustalık için teorik sınavın elektronik sınav olarak da yapılabilmesine yönelik çalışma başlattık. Sınavın tamamını elektronik sınav olarak yapabildiğimiz zaman artık kalfalık ve ustalık sınavlarını her ay yapabileceğiz" dedi.

Engelli öğretmen atama sonuçları açıklandı

MEB, 2019 yılı engelli öğretmen atama sonuçlarını açıkladı. Adaylar 750 engelli öğretmen atama sonuçlarını, "https://personel.meb.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaraları ile öğrenebilecek.

Eğitim projelerimizi peşpeşe açıklayacağız

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine başlayan milyonlarca öğrenci ve öğretmene sağlıklı, başarılı bir yeni öğretim dönemi diledi.

26 gün kar tatili yapmışlardı: Yeniden ders başı yaptılar

Bingöl'ün Karlıova ilçesi bu yıl adına yakışır bir kış geçiriyor. 2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk döneminin bitmesine yakın ilçedeki öğrenciler, 26 gün kar tatili yapmış, karnelerin alınacağı gün de okula gidememişti. Yarı yıl tatili ile birlikte uzun bir süre okula gidemeyen öğrenciler, bugün yeniden ders başı yaptı.

15 günlük mola bitti

18 milyon öğrenci 2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi için bugün ders başı yapıyor. İkinci yarıyıl 14 Haziran’da sona erecek. İkinci dönem, ortaokul ve lise son sınıf öğrencileri için sınav heyecanıyla geçecek.

Yarıyıl tatili yarın bitiyor

Yarıyıl tatilinin ardından 2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi, yaklaşık 18 milyon öğrenci ile 1 milyonu aşkın öğretmen için yarın başlayacak.

Sürücü adaylarını en çok 'düz vites' zorladı

Direksiyon sınavında başarısız olan 567 bin 280 adayın en çok düz vites arabalarda kalkış yaparken motoru stop ettirmesi nedeniyle elendiği belirlendi. Park ederken kaldırım veya konilere çarpma nedeniyle elenmek de ikinci sırada yer aldı.

'Merdiven altı' kurslara ağır yaptırım geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı, kapatılacak özel eğitim kurslarında "merdiven altı" yapılaşmaların önüne geçmek için müeyyidelerin ağırlaştırılacağı, denetimlerin sıkılaştırılacağı yeni bir sistemi hayata geçirecek. MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız, "Hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecek bir altyapı kurulacak. Etkin bir denetim getirilecek. Asla 'şimdiye kadar yaptık, bundan sonra da yaparız' mantığında düşünülmemeli. Sadece para cezası değil daha ciddi müeyyideler gelecek" dedi.

MEB engelli öğretmen atama sayısını artırdı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un talimatıyla, şubatta ataması yapılacak engelli öğretmen kontenjanı 500'den 750'ye çıkarıldı. Kontenjan artırıldığından bugün yapılacak atamalar, 5 Şubat'a ertelendi.

YÖK: Türkiye'de açılan gayriresmi şubelere itibar edilmemeli

YÖK tarafından, yabancı üniversitelerin Türkiye'de açtığı gayriresmi şubelere itibar edilmemesi gerektiği, buralardan alınan diplomaların geçerliliğinin olmayacağı açıklandı.

ÖSYM Başkanı açıkladı: Yeniden düzenlendi

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi uygulanacak 18 alanda konu dağılımları ile sınav sürelerinin yeniden düzenlendiğini açıkladı. Aygün, "ÖABT'de soru sayısı 50'den 75'e çıkarıldı. Cevaplama süreleri de sözel alanlar için 120 dakika, sayısal alanlar için 150 dakika olacak" dedi.

BAU Global mezunları Londra’da buluştu

'BAU Mezunlar Merkezi' tarafından Londra’da ikincisi organize edilen BAU Global İngiltere Mezun Buluşması etkinliği; Birleşik Krallık’ta yaşamını sürdüren Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ve Bahçeşehir Koleji (BK) mezunlarının yoğun ilgisiyle gerçekleşti.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.