Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

Yasaya bakış denemesi

Doğada gördüğü düzeni yasalaştırıp ona entegre olduğunda yaşamı kolaylaşmış insanın. Prof. Dr. Kadir Canatan’ın alanında ilk olduğu iddiası ile kaleme aldığı ve Ketebe Yayınları tarafından basılan “Sosyolojide Yasa Fikri” bu fikrin çökmesinin insan/doğa ilişkisinin sürdüğü müddetçe imkansızlığını ele alıyor.

Etkinliklerle dolu bir tatil

Tatili etkinliklerle doldurmak isteyenler buraya! Yaz tatilinde çocuklarınızın keyifle ellerine alıp okuyacakları ve içlerindeki etkinliklerle becerilerini geliştirebilecekleri eserleri bir araya getirdik.

Babamın sihirli battaniyesi

Çocuk edebiyatının usta isimlerinden biri olan Sara Şahinkanat’ın yeni kitabı Babamın Battaniyesi, Ayşe İnan’ın keyifli çizimleri ile Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı. Şahinkanat bu kez hikâyesini, çok da alışık olmadığımız bir baba figürüyle okuyucusuna sunuyor.

Klavyenin sesine mahkûmuz

Semih Diri, 1992 Bursa doğumlu. Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Edebiyatı anabilim dalında yüksek lisans yapıyor. Şiir ve yazıları Kurgan, Hece, Türk Edebiyatı, Türk Dili, Dergâh, İtibar, Yedi İklim’de yayımlandı. İlk kitabı Bir Biri Biraz Kurgan Edebiyat etiketiyle yayımlandı.

Kitaba karşı mahcup oldum

Rıdvan Tulum 1993 yılında Kastamonu’da doğdu, 25 yıldır İstanbul’da yaşıyor. Şiirleri sadece İtibar dergisinde yayımlandı. Cins dergisinde yazıları ve söyleşileri yer alıyor. İlk kitabı İnsansın Ve Akşam adını taşıyor.

Kalpler için âb-ı hayat

Bir Âlimin Günlüğü, İbnü’l-Cevzî’nin yirmi yıl boyunca tuttuğu notlarından oluşan otobiyografik bir hatırat olarak görülebilir. İbnü’l-Cevzî’nin kendi hayatını okuruna açtığını bu güzide eser, cevabı bulunamamış soruları cevaplamaya, mutmain olmak isteyen kalplere bir âb-ı hayat sunmaya niyet ediyor.

Bekleyişin portresi

Pınar Maro’nun yeni kitabı Mutluyken Zaman Hızlı Akar Artemis Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Maro’nun gençliğinden günümüze anılarını kaleme aldığı kitabın son bölümleri, bir bekleyişin portresi aslında.

Zar atmak

Recep Kayalı, gündelik hayatın olağan akışından olağanüstü öyküler kurgular; kâh hüzünlendirir, kâh meraklandırır, en çok da tebessüm ettirir ve okuru büyülü bir atmosferin içine çeker. Öykülerine kattığı masalsı unsurlar, öykülerini gizemli ve derinlikli kılar. Tıpkı, Gül Masalı’nda göğsünde gül fidanı olan ve hep gül kokan Mustafa Amca’da olduğu gibi.

Kemalizm’i yeniden okumak

D. Mehmet Doğan’ın Kemalizm kitabı 25 yıl sonra yeni baskısıyla raflarda yerini aldı. Kitap, savaş sonrası ideolojisini anlatması bakımından mühim. Yakın tarihe farklı bir bakış getiren Doğan’ın bu çalışması Kemalizm’in incelerek, rehabilite olarak kılcallara, derinlere nüfuz etmeye başladığı ikazını da yerine getirmiyor değil.

Modaların dışında görünenin ötesinde

Sachiko Murata’nın İslam’da Cinsiyet Diyalektiği / İslam’ın Taosu adlı kitabı Hece Yayınları etiketiyle okurla buluştu. İslâm’ın Taosu dört kısma yayılmış olan 10 bölümden oluşuyor. Her bölümde Kur’an ayetlerine ve hadislere irfani gelenek de denen tasavvuf büyüklerinin ve İslâm filozoflarının getirdikleri yorumlar naklediliyor, gerektikçe karşılaştırmalar yapılıyor.

Yaşam mı yapıt mı?

Yaşam ve Yapıt isimli kitapta Tim Parks, 20 farklı romancıya dair denemelerini okura sunuyor. Romancı Parks’ın bu romancıları şahsiyet-hayat-yapıt ekseninden sapmadan değerlendirmeye aldığı denemeleri ilgi çekici olmakla birlikte öğreticidir de. Üstelik 20 farklı denemede sadece 20 kitap değil, belki beş yüz kitaptan faydalanarak değerlendirmelerde bulunuyor.

Kelimeler dipteki hakikati ortaya çıkarır

Fatma Barbarosoğlu, yeni öykü kitabı İçimdeki Sazlar Başka Söz Başka birbirinden farklı hayatların öyküleriyle okuru yüzleştiriyor. Barbarosoğlu, “Bazen bulunduğum ortamın dışına düşerim. İçim hikaye toplamaya başlamış, tanıklığın yükü ile ağırlaşmışımdır. Böyle durumlarda gelen hikayeleri her zaman kayıt altına almayı başarabilmiş değilim” diyor.

Cehennemden doğan bir şair

Cemal Süreya’nın hayat hikayesini bugün 83 yaşında olan kız kardeşi Perihan Bakır “Size Nefesimi Bırakıyorum” adlı kitabında anlatıyor. Kitap bir ‘abi portresi’nden öte yaşamı büyük sıkıntılar içinde geçen bir şairin öyküsü.

İlham perimiz İstanbul içinde

Dünyanın belki de en güzel kenti İstanbul. Bu yönüyle de binlerce edebi esere ilham kaynağı oldu ve olmaya devam ediyor. Tarihi, kültürü, doğası ve insan çeşitliliğiyle yazar ve şairlerin bıkmadan yazdığı bir kent. Biz de bu ayki dosyamızda yazar ve şairlere İstanbul’un edebiyat yolculuklarındaki etkisini sorduk. Hepsi kaleminin gücünü ondan alıyor ve bu kentin her zerresini satırlarına yansıtmaya çalışıyor.

Edebiyat sosyolojisinde güncel manzara

Edebiyat sosyolojisi, edebi eserin mahiyeti üzerinde durmaz. O, gündelik hayatın, siyasi dönüşümlerin, toplum temelli kırılmaların edebiyata yansıma biçimlerini inceler. Ülkemizde edebiyat sosyolojisinin tarihinin çok eskilere gitmediğini görüyoruz. Ancak özellikle son yıllarda bu alanda ard arda kitapların okurla buluştuğunu söyleyebiliriz.

Selim Nüzhet’in matbuat tarihi

Büyüyen Ay Yayınları’nın okurla buluşturduğu Selim Nüzhet Gerçek kitaplarına bir yenisi eklendi. Yazarın, Türk Matbaacılığı, Türk Gazeteciliği ve Türk Taş Basmacılığı adlı eserleri yeni yazılar da eklenerek Matbuat Tarihi adıyla okurla buluştu.

Bir “Garson”un gözünden

Matias Faldbakken’ın Timaş Yayınları’ndan çıkan Garson adlı yeni romanı, yıllara meydan okuyan lüks bir restoranda çalışan bir garsonun gözünden, Avrupa’nın son yüz yılını, o büyük resmi tek mekân ve sakinleriyle eğlenceli bir okuma fırsatı sunuyor bize. Bunu yaparken modernizmin bireyler ve Avrupa üzerinde etkilerini de açıkça ortaya koyuyor.

Ahlak felsefesiyle ilgilenen iktisatçı

Abdullah Mesud Küçükkalay’ın Adam Smith: Ahlak Felsefesinden Politik Ekonomiye Bir Filozof isimli kitabı Türkçe literatürde bir ilk olma özelliği taşıdığı için ayrı bir kıymeti var. Kitap, okuyucuyu Adam Smith’in düşünce dünyasına ve hatta iktisat biliminin kurucusu olan bu büyük şahsiyetin yaşadığı döneme götürüyor.

Kabaklı’dan çocuklar için

Türk edebiyatı ve basın tarihinin önemli kalemlerinden Ahmet Kabaklı’nın çocuk hikayeleri Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları’nın çocuk serisi içinde okurla buluştu. Edebiyat ve düşünce dünyamıza yeni isimler kazandırmak, genç isimlerin takip edeceği bir yol açmak için Türk Edebiyatı Vakfı’nı kuran Kabaklı, çocuklar için yazdığı hikayelerle de tarih ve kültür alanına katkı sağlıyor.

Bu kitaplar anne ve babalara

Çocukluğunun, içinde bir yerlerde yaşadığının bilincinde olan yetişkinlerin çocuklarıyla ilişkileri de ona göre oluyor. Bu ayki seçki yazımızda sizlere önce içinizdeki çocukluğu yeniden canlandıracak, sonrasında çocuklarınızla ilişkilerinizi yeniden canlandıracak, onların hayatlarına doğru bir şekilde dokunmanıza yardımcı olacak eserler seçtik.

Korkunun yerini merak aldı

Selim Eraydın, ilk gençlik yıllarından bu yana edebiyata ilgi duydu, çeşitli çalışamalar yaptı. Bir süredir üzerinde çalıştığı ilk romanı Us ise Mart ayında Pan Yayınları etiketiyle okurla buluştu.

Kırılan her taşın bir yeri var

Eda İşler’in ilk öyküsü Hece Öykü’de 2015 yılında yayımlandı. Ardından farklı öyküleri Post Öykü, Öykü Gazetesi, Dergâh, Türk Dili gibi dergilerde okurla buluştu. Aynı zamanda çevirmen olan İşler’in yaptığı çevirileri kişisel blogunda ve Oggito.com’da yer aldı. Eda İşler’in ilk öykü kitabı Kaza Süsü ise Mayıs ayında Dergâh Yayınları’ndan çıktı.

Dindar neslin ideolojisi

Elif Gençkal Eroler’in Dindar Nesil Yetiştirmek kitabı AK Parti döneminin eğitim politikaları bağlamında din-devlet-kamusal alan üzerinden tarz-ı hayat meselesine yaklaşıyor. Eroler’in yöntemi sol liberallerin çekingen Kemalist kritiğini de içine alacak tarzda ulusçuluk eleştirisini devlet varlığına yöneltmeye çalışır.

Bir alimin hayatından notlar

Ahmet Muhtar Büyükçınar’ın Hayatım İbret Aynası’nı okurken hissettiğim heyecanların, hayretlerin ve hayranlıkların lezzetini ve yoğunluğunu unutamamışımdır. O dört cildi bana emanet veren arkadaşa kitabı iade etmekte epeyce gecikmiştim. Çünkü çevremdeki pek çok kimseye o kitabı vermekten, okumalarını hararetle tavsiye etmekten kendimi alamamıştım.

Bir kurtuluş çağrısı

Temel Hazıroğlu’nun yeni eseri Yüceliş okuruyla buluştu. İz Yayıncılık etiketi taşıyan eser yazarın dördüncü kitabı. Hazıroğlu gençlik döneminden itibaren aralıksız sürdürdüğü düşünsel çabasını acele etmeksizin kıvama erdirdikten, mayaladıktan sonra gün yüzüne çıkardı.

Yazarken yücelen şair

Ketebe Yayınları etiketiyle yayınlayan Cummıngs Seçme Şiirler, Samet Köse’nin çevirisiyle okurla buluştu. E. E. Cummings’in şiirini tartışma yaratan yenilikçi şiirler olarak tanımlayabiliriz. Tabi şunu da ekleyerek: E.E. Cummings, Amerikan toplumunda ‘yazarken kendi yücelen – okurken insanlara yücelme yaşatan’ bir şairdir.

Muallim Naci’nin kütüphanesi

Muallim Naci 1893 yılı Ramazan ayında aniden vefat eder. Onun vefatının öncesinde bazı olağanüstü durumlar yaşanır. Ahmet Midhat, bir gece rüyasında siyah elbiseli bir adam görür. Adam, beni buraya damadınız Naci Bey gönderdi, çok acele ailecek sizi çağırıyor, der. Efendi bu rüyadan ter içinde uyanır. “Fesuphanallah, ben rüya-yı kâzip görmem ama bu ne hikmettir?” diye mırıldanır.

Yeni bir otobiyografi

Orijinal ismiyle Tercüme-i Ahvâl Mecmû‘a-i Tesâvîr-i Osmâniyye isimli eser Arif Paşa’nın kâtiplikten müşirliğe uzanan ilginç hayat hikâyesini anlatıyor. Eser 2015 yılında Ensar Karagöz’ün verdiği yüksek lisansın semeresi aslında. Genç araştırmacı bir tez vücuda getirmeye karar verdiğinde Süleymaniye Kütüphanesi’nin Hüsrev Paşa Koleksiyonu’nda harıl harıl çalışmaya başlamış.

Aydınlanma felsefesine dair yepyeni bir yorum

Britanyalı tarih profesörü “Radikal Aydınlanma ve Modern Demokrasinin Kökenleri: Zihin Devrimi”nde, Aydınlanma düşüncesini derinlemesine irdeliyor. Kitapta düşünce akımlarının, tarihsel akışın içinde nasıl filizlendiğini gözler önüne seren Israel, Radikal Aydınlanmacıların, modern demokrasinin düşünsel temellerini atan hikâyesini tüm dinamikliğiyle okura yansıtıyor.

Bir kere inanalım İstanbul’a

Ömer Erdem’in şiirleri her zaman ölçüsünü taşırmayan bir ironisi ve güzel bir tınısı oluyor. Everst Yayınları’ndan çıkan son kitabı ‘İstanbul’a’ da onun tanıdığımız üslubunu taşıyor.

Solcuların bugünkü meseleleri

Polemikler, Orhan Koçak’ın diğer kitapları gibi yoğun bir çalışmanın ürünü. Fikirlerine katılsak da katılmasak da, okunduğunda faydası görülecek bir kitap. Polemikler’de dikkat çeken ilk nokta Orhan Koçak’ın her fırsatta solculuğunu vurgulama gereği duyması.

Dini içerikli çocuk edebiyatının neresindeyiz

Çocukluk dönemine hitap eden dini içerikli edebi kitaplarda bulunması gereken özellikler neler? Dili, anlatımı ve içeriği nasıl olmalı? Onları diğer çocuk kitaplarından ayırmalı mıyız? Konu dini içerikli çocuk kitapları olunca sorular da artıyor. İşin mutfağındaki yazar, yayıncı, editör ve akademisyenlere geçmişten günümüze dinî içerikli çocuk edebiyatını sorduk.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.