Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

Zeytin ağaçlarına saygıyla eğil

Egedeki bir zeytin ağacı hikayesinden yola çıkarak çevre ve insan ilişkisini ele alan Zeytin Kuşu romanı aynı zamanda bugünkü insanın çıkmazına da bir anlamda işaretliyor.

Çocuğa sanatsal dokunuş

Sanat Gezileri çocukları farklı sanat dallarıyla tanıştırmak için hazırlanmış beş kitaptan oluşan bir set. Geleneksel sanat dallarını anlatın kitabın yazarı Serap Mamati Eratlı Resimler ise Saadet Ceylan’ın fırçasından.

Gücün illüzyonu

Usta yazar Stephen King ve Richard Ghizmar’ın birlikte kaleme aldıkları Gwendy’nin Düğme Kutusu İnkılap Kitabevi’nden çıktı. Sürükleyici kurgusuyla bir solukta okunan roman, okura vadettiği sonu vermese de “güç” kavramı üzerinde düşünmesini sağlıyor.

Kanaması hiç durmayan bir yara

Funda Özsoy Erdoğan’ın Tahakkum adlı romanı bir kadının yakın çevresi üzerinden anlatılan hikayesi. Roman, Nalan adlı kahramanın çocukluğundan ilk gençliğine oradan bugünkü hayatına uzanırken kadınların karşılaştıkları şiddet ve sıkıntılar, toplumun din algısı da enine boyuna tartışmaya açılıyor.

Bir muhacir köyünün hikâyesi: Nalköyü

Mustafa İsen çocukluğunun geçtiği Nalköyü’nü anlatırken aynı zamanda muhacirlerin günlük hayatından, kültürel kimliğinden de okuru haberdar eder.

Mültecilerin dünyasına hoş geldiniz

Emekli bir dil bilimi profesörü Richard’ın gözünden Almanya’ya göç etmiş mültecilerin hikayesini anlatan Gidiyor Gitti Gitmiş adlı roman Can Yayınları arasında okurla buluştu. Mülteciler üzerine bir çalışma yaparken onlarla tanışan kahramanın mültecileri sayı ve rakamdan öte birer insan olarak görme hikayesine odaklanıyor.

Rilke’nin gözünden İstanbul

Her kitap merakıma açılan pencere oldu

Yakınlarda Osmanlı kültür tarihini aydınlatan iki kitap yayınlayan Prof. Dr. Mertol Tulum 55 yıldır süren tarihî metin çalışmaları esnasında sayısını bilmediği kadar çok elyazması görüp yüzlercesini baştanbaşa okuduğunu, okuduğu her kitabın da merakına açılan bir pencere olduğunu söylüyor.

Şiirimin yayımlandığından haberim yoktu

Gollum’un yüzüğü bulması gibiydi

ÖTEYE MEKTUPLAR / 9 ‘Şiir anayasaya aykırıdır’ diyen şaire

Sayın Cemal Süreya, geçen gün iki kitabınızı “Şapkam Dolu Çiçekle” ve “Folklor Şiire Düşman”ı yeniden okurken aklıma takılan bazı hususları size açmak istedim ve bu ikinci mektubu bu yüzden yazıyorum. Adresiniz bilinse de bu mektubun elinize ulaşması imkansız. Henüz öteye mektup dağıtan bir posta ağı yok dünyada. Varsın olmasın, yine de bu mektuptan haberdar olacağınıza inanıyorum.

Taht oyunlarında kardeşlik payı

Kösem Sultan:Haremin Gölgesinde Taht Oyunları adlı kitap Can Alpgüvenç imzasıyla okurla buluştu. Alpgüvenç, Osmanlı döneminde yaşanan taht kavgalarını roman diliyle yeniden kurgulayarak anlatıyor.

Sahabenin hayatını bugüne taşımak

Beyan Yayınları etiketiyle çıkan Peygamberimizin İzinde 40 Sahabi isimli seri, anlaşılır bir dille okurunu Hz. Muhammed’in (s.a.v) dostlarını ve arkadaşlarını tanıma fırsatı sunuyor. Kısa ve öz bilgilerden oluşan seri geniş bir okur kitlesine hitap ediyor.

Zamana yelken açan edebiyat incelemeleri

Türkiye’de eleştiri kültürü ile batıdaki eleştiri kültürünü karşılaştıran Kamil Eşfak Berki bizde neden eleştirmen çıkmadığını soruyor. Batı dünyasında eserlerin didik didik incelendiğini dile getiren Berki, örnek olarak da Koç Üniversitesi Yayınları arasında çıkan Dünya Edebiyatı’nın Ekolojisi/İlk Çağlardan Günümüze adlı kitabı veriyor.

Uzun bir serüven: Eski Liman

Orhan Tepebaş’ın ikinci kitabı Eski Liman bizi iç yolculuğa çıkarıyor. Tepebaş’ın şiirlerinde, iç dünyamıza uzanışın yanı sıra, yalnızlık, özlem, ayrılık gibi duygular yeni anlamlar içinde okurunu selamlıyor.

M. Ragıp Karcı’nın ardından

Şair M.Ragıp Karcı vefat etti. Ardından nesiller boyu okunan şiirlerini bırakarak. Şiir ve müzikten hiç kopmayan Karcı ilk şiir kitabını ise Fethi Gemuhluoğlu’na ithaf etmiştir.

Vefatının 100. yıldönümünde Ömer Seyfettin

Vefatının 100. yıldönümünde Ömer Seyfettin’i, eserlerinin ortaya çıkmasında büyük emeği olan akademisyenler Prof. Dr. Hülya Argunşah ve Prof. Dr. Nazım H. Polat ile anıyoruz. İşte yazarın hayatına, çalışmalarına, siyasî duruşuna ve Türk edebiyatına etkisine dair sorduğumuz sorulara hocalarımızın verdiği cevaplar…

Eleştirmenlerimiz Türk şiirine nasıl bakıyor

Mustafa Kirenci, Ağustos Böceği Bir Meşaledir/Sezai Karakoç’un Bir Şiirinin 6 Yorumu adlı kitabı yayına hazırladı. Yine şiir ve eleştiri üzerine bir başka kitap ise Yılmaz Daşcıoğlu’nun Türk şiiri üzerine 10 şairden yola çıkarak yazdığı Bitmeyen Başlangıçlar adlı çalışma.

Edebiyat zevki ölçülebilir mi?

Oğuz Cebeci’nin kaleme aldığı Edebi Zevk Yargısı: Yüksek ve Popüler Kültür ve Kitsch adlı bu eser edebiyatın ontolojisi, edebiyat ve zevk birlikteliğinin anlamlandırılmasının mümkünlüğü üzerinde duran ve çokça batı edebiyat eleştirisinden beslenen bir çalışma.

Kantolar için bir başlangıç

Modern destan Kantolar ilk kez bütünüyle Türkçede. Ezra Pound’un amacı, Kantolar’da diller ve teknikler üstü bir yapı kurmaktır. Pound Kantolar’da o engin bilgi birikimiyle müzik, resim, heykel ve şiir sanatlarının hepsinden faydalanır. O yüzden Kantolar boyunca Pound’u bazen bestekar, heykeltıraş, filozof, tarihçi bazen de ressam olarak görürüz.

Sessiz feryat: Doğu Türkistan

1944-46 Yılları arasında bağımsız bir cumhuriyet olan Doğu Türkistan’ın, dünden bugüne yaşadıkları ilk cumhurbaşkanı Alihan Töre Saguni’nin yazdıkları ile gün yüzüne çıkarıldı. Ailesi tarafından saklanan günlük daha sonra yine oğlu tarafından tamamlanarak okurla buluştu.

İzmirli’nin eserlerini yeniden okumak

1868-1946 yılları arasında yaşamış olan İsmail Hakkı İzmirli yetmiş civarında eser bıraktı. İslami ilimlerin yanında felsefe sosyoloji ve psikoloji gibi alanlarda çalışmalarını sürdüren İsmail Hakkı İzmirli’nin neşredilmiş ya da daha önce hiç basılmamış eserleri Çizgi Yayınları arasında okurla buluşturuluyor.

Bin yıllık öyküler bugünün çocuklarına

Sadık Yalsızuçanlar güçlü bir kaleme sahip bir yazarımız ve bu kez çocuklar için yazmış. Bin Yıllık Öyküler kitap seti, Mevsimler Çocuk serisinden çıkmış. İçindeki öyküler bin yıllık olsa da bugün hala her yaştan okurun severek okuyacağı beş kitaptan oluşan bir set.

Kitap fuarlarından çekilen Ketebe’den Ankara’da dev buluşma: Gençler uzun kuyruklar oluşturdu

Yayımladığı nitelikli eserlerle adından sıkça söz ettiren Albayrak Medya bünyesindeki Ketebe Yayınları, Ankara'nın en büyük kitapçısı Liman Kitap Kahve'de yazar ve okur buluşması yaptı. Ketebe yazarları İhsan Fazlıoğlu, İsmail Kılıçarslan ve Furkan Çalışkan’ın katıldığı etkinliğe Ankaralı kitapseverlerin ilgisi yoğun oldu. Gençlerin yoğun katılım gösterdiği programı değerlendiren İsmail Kılıçarslan, “Mini Ketebe fuarı denedik ve aldığımız sonuçlar da çok heyecan vericiydi" dedi.

İsmet Özel sürekli yeniden okunacak

Hüseyin Etil’in İsmet Özel ve Partizan kitabı yayımlandı. Etil, “Özel’i ortaya çıkaran koşullar ortadan kalkmadığı sürece sürekli yeniden okunacağını göreceğiz. Türkiye’nin krizine Özel’in verdiği sahici tepkilerin yeniden yorumlanacağını ve etik-politik bir eylem kılavuzluğuna dönüştürüleceğini bu yüzyıl içinde göreceğimizi düşünüyorum” diyor.

Edebiyatımızın kedileri

Bir kediyle yazmak, kitap okumak, yaşamak... Kediler sayısız yazarın hayatına ortak oldu. Kimisi onların yazı masasına kıvrılıp uyudu, kimisi kitaplara konu oldu. Kuşku yok ki bu ilginç canlılar edebiyata da bir sıcaklık kazandırdı.

Okurunu arayan şiirler

Lacivert Sürgün’ün hem sezgi gücü güçlü, hem de kültürel donanımlı okuyuculara ihtiyacı var. Şiirlerin Semerkant’tan Endülüs’e uzanan geniş coğrafyası bunu gerektiriyor. Son yıllarda özlemini çektiğimiz, kültürel derinliğe sahip şiir kitaplarından biri oldu Lacivert Sürgün.

Değişimi medya üzerinden okumak

Akademisyen John B. Tpompson Medya ve Modernite kitabı üzerinden dünyadaki küresel değişimi sorguluyor. Yazar medya üzerinden bireyin ekonomik, siyasal gibi kimliğinin nasıl değiştirildiğini ele alıyor.

Anlamda putperestlik üzerine

İngiliz yazar, düşünür, eleştirmen Owen Barfield imzalı “Görünüşleri Kurtarmak” raflarda yerini aldı. Ketebe Yayınevi’nce okura sunulan kitapta Barfield din, doğa, evrim ve bilinç kavramları arasında insan düşüncesinin tarihiyle birlikte destansı bir yolculuk vaat ediyor.

Kediler kültürümüzün parçası

Kedi Edebiyatı: Türk Edebiyatının Kedileri ve Kedicileri isimli kitabı hazırlayan Şerife Çağın, sanatçı kedi ilişkisi, kadın kedi ilişkisi gibi pek çok açıdan kedileri kitaba dahil ediyor. Yazar Çağın kültürümüzde, edebiyatımızda kedinin zengin bir yaşama alanı, anlam dünyası olduğunu belirtiyor.

Riyâzü’s-Sâlihîn bize ne vadediyor

Semerkand Yayınları, İmam Nevevi’nin Riyâzü’s-Sâlihîn adlı eserini aslı ve tercümesiyle birlikte yeniden okurla buluşturdu. Eser, hem yaşanan dinî-ahlakî sıkıntılara âyet ve hadislerin ışığında çözümler sunması hem de ihtiyaç duyulan bilgiye doğru yoldan ulaşabilme anlamında biz Müslümanlar için büyük bir çözüm önerisi niteliğinde.

İlhan Berk’in kendini bulamayışı

İlhan Berk’in yazıları Yalçın Armağan tarafından hazırlanarak Şiirin Çizdiği Edebiyat ve Şiir Üzerine Yazılar isimli kitapta bir araya geldi. Berk’in şiir yazıları geleneğinden soyutlanmış, köklerinden koparılmış, modern bir Türk şairinin sancılarıyla doludur.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+