Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

İslami Psikoloji için mücadele ediyoruz

Psikoloji alanında sık duyduğumuz isimlere ve kavramlara yenilik getiren İslami Psikoloji, kaynağını Kur’an, sünnet ve hadislerden alıyor. Psikoloji, ekonomi gibi farklı konulara İslâmi bakış getirmenin İslamofobi’nin önüne geçeceğine değinen Rasjid Skinner, “İslami Psikoloji’yi dava olarak görüyoruz” diyor.

Eğitim için özgün yöntem

Zekâdan Dehaya programı denenerek üretilmiş, doğaçlama nitelikli bir çalışma. Çocuğun var olan zihinsel araçlarını bütünleştirerek dehaya yönelten bir içerik ve yönteme sahip. Çocuk yazarı Ahmet Maraşlı’nın hazırladığı kitap alanında oldukça iddialı.

İki Türk’ünAnzaklarlasavaşı

1. Dünya Savaşı'nın gizemli kalmış olaylarından biri daha tüm detaylarıyla gün yüzüne çıktı. 1915'te Avustralya'nın ücra bir kasabasında tren baskını gerçekleştiren iki Türk'ün hikayesi, Broken Hill Savaşı’nda Salih Koca tarafından anlatılıyor.

Okulun duvarlarını kim gıdıklıyor?

Zeynep Tuba KesimliDuvarları Gıdıklanan Okul “Börkeneklere Sarılan Adam, Sarılmak Büyüktür Çikolatalardan ve Çiçekler İçin Doğum Günü Partisi” gibi eğlenceli, merak uyandıran başlıklardan oluşuyor ve ilk kitaptan alışık olduğumuz üzere her bölümün başında alıntı bir cümle karşılıyor bizi.

Bütün çocuklar karanlıktan korkar

İtalyan yazar Paula Peretti’nin ilk kitabı olan Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe, Genç Timaş etiketiyle yayımlandı. Yazarın, kendi hayatından esinlenerek kaleme aldığı kitapta, nadir görülen hastalığı nedeniyle günden güne görme duyusunu yitiren ve bir süre sonra hiç göremeyecek olan Mafalda’nın hikayesi konu ediliyor.

Milliyetçiliği yeniden okumak

Türk milliyetçiliğini kapsamlı bir sorgulamaya tabi tutan Baran Dural, son kitabında kuramsal açıdan milliyetçiliği anlatıyor. Bilge Kültür Sanat Yayınları arasında çıkan kitap “milliyetçilik” üzerine kafa yoranlara farklı pencereler açıyor.

Köy hayatından manzaralar

Muhammed Kurtcephe, yeni kitabı Harmanda Gece ile okurlarını geçmişe doğru bir zaman yolculuğuna davet ediyor. İdeal Akademi yayınlarından çıkan Harmanda Gece'de köy yaşantısından manzaralar sunan 31 öykü yer alıyor.

İsrail sorununa İranlı bir yazarla bakmak

Dilâ İşleyenAzrail’in Vilayeti’ne Yolculuk kitabı İranlı bir yazarın gözünden İsrail’in kuruluş dönemine ve İsrail sorununa bakıyor. Ketebe Yayınları arasında çıkan kitapta yazar, hiçbir yerde karşımıza çıkmayacak tanıklıklarla yolumuzu kesiştiriyor.

İnsan hayatının keşfedilişi

Ercüment Cengiz’in Yazmaya Devam Et adlı romanı Everest Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Daha önce de Gırnatacı romanıyla iyi bir çıkış yakalayan, Çellocu romanıyla da kendinden söz ettiren Ercüment Cengiz, bu defa ünlü kalp cerrahı Sarp Özkan’ın merak dolu hayatını ele alıyor.

Tasavvufaçoklu bakış

İslâm ve tasavvuf araştırmacısı Annemarie Schimmel’in “Tasavvuf Notları” adlı eseri meraklı okura bir yol haritası sunuyor. Alman yazar hem Doğu hem de Batı’dan birçok alimin tasavvufa bakışlarına yer veriyor. Schimmel’in bazen okuduğu bir mısraya bazen yüz yüze tanıştığı bir alimle hatırasına tanık oluyoruz.

Kültürel iktidarbize ne söyler?

Pınar Yayınları arasında çıkan Türkiye’nin Yeni Kültürü kitabında yazar Ercan Yıldırım dünden bugüne siyasi yapılanma üzerinden kültürel iktidarı mercek altına alıyor. Yıldırım bu çalışmayı ortaya koyarken önemli tespitlerde bulunuyor.

Alışılmamış bir Ankara portresi

İsmail Kılıçarslan, Eski Garajlar’dan, Çukur Mahalle’den, deplasman otobüslerinden, dergahlardan çekip çıkarıyor 70’lerin, 80’lerin, 90’ların Ankara’sını. Memuriyetin kenti belki de bugüne kadar tüm anlatılanlara inat “La bebe, ben o Ankara değilim, ayıktın mı?” diye bağırıyor öykülerde.

Padişahın sır kutusu

Yazar ve oyunculukla hemhâl olan Bahadır Yenişehirlioğlu, bu iki meziyetini “Hünkârım” adlı son romanda bir araya getiriyor. Dizide Abdülhamid’in sır kutusu olarak bilinen Tahsin Paşa’yı canlandıran yazar, kitapta Paşa’nın farklı yönlerini öne çıkartıyor.

Maziden gelen bir hatıra

Vahit Taha Kurutlu, Yemenimde Aşk Var adlı kitabında okuru Hicaz-Yemen cephesine çağırıyor ve burada unutamayacağı bir hikayeye tanık ediyor. Tarih romanı sevenlerin beğenerek okuyacağı kitap Vadi Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Dininizi kullandırmayın!

Beyan Yayınları arasında çıkan Müslümanlarda Yanlış Din Anlayışı ve Tarihin ve Dinin İstismarı adlı iki önemli çalışma okurlarına FETÖ gerçeğini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Kitapların yazarları İhsan Süreyya Sırma ve Adnan Demircan toplumdaki din algısı üzerinden oynanan oyunu anlatıyor.

Merhametin Sultanı, Şark’ın Kartalı: Selahaddin

Kasım ayında Ketebe Yayınları’nda Ortadoğu rüzgarı esiyor. Birbirinden önemli ve değerli eserler arasında Ali Emre’nin “Selahaddin Şark’ın Kartalı” romanı da yer alıyor. Eser, Ketebe’den daha önce çıkan “Nureddin Zengi Şark’ın Kandili” ile birlikte bir Ali Emre üçlemesinin ikinci kitabı olma özelliği taşıyor.

Suud zihniyetinin kökenine yolculuk

İz Yayıncılık tarafından yayınlanan Suud Selefîliği kitabı, Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden Suudları ve zihinsel yapılarını anlamak isteyenler için çok önemli ipuçları içeriyor. Eser, Selefî/Vehhabî zihniyeti tanımak, damarlarında dolaşan kafa yapılarını bilmek adına, olabilecek en objektif bilimsellikte kaleme alınmış.

Biz yaşadık biz yazalım

Şekur ve Ahra romanlarının yazarı Hamdi Geçer, kitaplarını kurgudan ziyade gerçeklikten yola çıkarak yazıyor. Yakın tarihimizde yaşanmış olan toplumsal olayları, roman tadında okuyucuya aktaran Geçer, bu tarihi olayların başkaları tarafından kaleme alınmasına itiraz ediyor.

Ortadoğu’da oyunun kuralı

Filistin’den, Arap Baharına, Suriye’den İsrail’e kadar Ortadoğu meselesi hala haberlerin önemli gündemi olmayı sürdürüyor. Taha Kılınç, yeni kitabı “Ortadoğu’ya Dair Yirmi Tez” ile uzun yıllardır üzerinde çalıştığı Ortadoğu coğrafyasının iç dinamiklerinin, dengelerinin ve kilit noktalarının öngörülü bir özetini sunuyor.

Ekonomik Tetikçi’nin çarpıcı hatıratı

John Perkins kitabında Ekonomik Tetikçi ne iş yapar sorusuna cevap verirken aynı zamanda bu kitabı kaleme alma gerekçesini de okurla paylaşmış oluyor. “Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları” ve izleyen seri yayımlandığı günden bu yana dünyada büyük ses getirdi. Kendi hikayesinden yola çıkan yazar, ABD’nin şirketler aracılığıyla dünyayı nasıl bir ahtapot gibi sardığını çarpıcı bir dille anlatıyor.

Hayatı edebiyatla kuşatmaya hazırız

Bu yıl “Hayatı edebiyatla kuşatmak” temasıyla düzenlenen 37. İstanbul Kitap Fuarı 800’ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla başladı. Yayınevlerine sorduk; bilimden edebiyata, sosyolojiden tarihe, öyküden psikolojiye uzanan binlerce kitap arasından en yenilerin nabzını tuttuk…

Tarihimizi Zeynep Öğretmen anlatıyor

Özge Günaydın’ın kaleminden okuduğumuz Zeynep Hanım, yazarın Cumhuriyet öncesi dönemde yaşamış olan büyük annesi öğretmen Zeynep Hanım’ın hikayesini sürükleyici bir kurguyla okuyuculara sunuyor. Yediveren Yayınları’ndan çıkan roman tarihin izlerini de gözler önüne seriyor.

Mustafa Kutlu’yla bir telefon görüşmesi

Yeni Şafak Kitap’ın Ekim sayısında dosya konusu olarak Mustafa Kutlu’nun son hikaye kitabı Sevincini Bulmak’tan yola çıkarak hikayeciliğini masaya yatırmıştık. Sevincini Bulmak kitabı üzerine değerlendirmede bulunan Yakup Öztürk’ü arayan Mustafa Kutlu artık hikaye yazmayacağını Yeni Şafak Kitap okurlarına duyurdu.

Romanlar rehberliğinde İstanbul turu

Romanların izini sürerek İstanbul’u gezmek ister misiniz? Konakların, mis kokulu ıhlamur kokularının, çarpık yapıların, tarihi eserlerin arasında İstanbul’un 100 yılda değişen çehresini adım adım 12 yazarın değişik dönemlerde kaleme aldığı 12 romanda bir şehri okumak.

Türkiye’nin din ve siyaset ekseni

Türkiye Türklerinin demokratik hayata ve çok partili sisteme geçişi, diğer Türk topluluklarına daha önce ve doğal olarak daha mütekâmil bir hâlde olsa da din-siyaset ilişkilerinin özgül ağırlığı her zaman varlığını hissettirmiştir. Sinan Ateş tarafından kaleme alınan eser de bu gerçeklikten hareketle yapılmış bir çalışmadır.

Tarih ve tanıklar eşliğinde bir kadro hareketi

Yakın tarihin İslamcı, Milliyetçi-Muhafazakar tabanı olan teşkilatları anlamak için geriye dönük pek çok harekete bakmak gerekecektir. Bugün Ülkücü Hareket’in, MTTB’nin, Akıncıların konuşulup üzerinde pek çok çalışma yapılıp, yazılıp çizildiği bir evrede Mücadele Birliği hakkında sınırlı sayıda bir şeyler yazıldığını görüyoruz. Ekin Kadir Selçuk’un “Mücadeleciler” Mücadele Birliği (1964-1980) isimli eseri bu boşluğu kapatacak bir çalışma.

Risk alamıyorsanız bir hiçsiniz!

Siyah Kuğu kitabıyla adından söz ettiren Lübnan asıllı yazar Nassim Nicholas Taleb “Taşın Altındaki El / Günlük Yaşamdaki Gizli Asimetriler” adlı eseriyle yeniden gündemde. Varlık Yayınları’ndan çıkan kitapta, sıra dışı bir düşünür olan Taleb’in okları bu sefer risk alıp elini taşın altına koymayanlara doğrultulmuş durumda.

Kendine ait bir ülke

İthaki Yayınları, bilimkurgu ustası Ursula K. Le Guin’in Orsinya Öyküleri’ni okurla buluşturdu. Türkiye’de de merakla beklenen kitap pek çok açıdan önemli. Le Guin’in Orsinya evreninde geçen hikayeler bize kendilerini anlatırken, bir yandan da yazarın serüveninine ait önemli öğelere yeniden dikkat kesilmemizi sağlıyor.

Çiçeği burnunda 2018 yazarları

Çiçeği burnunda bir yazar olmak, ilk kitabın heyecanını yaşamak her kalem tutan genç için önemli bir aşama. 2018 yılı boyunca da her sene olduğu gibi onlarca yazarın ilk kitabı okurla buluştu. Ketebe, Profil, İz, Hece, Şule, Dergâh, Everest, Can, Tefrika, Dedelus yazarların ilk kitaplarını basan yayınevleri arasında yer alıyor.

Yahya Kemal Cahit Sıtkı’ya ne söyledi?

Yahya Kemal’e ait pek fazla röportaj yoktur. Paris’ten döndükten sonra sayılı röportajlarından birini henüz 26 yaşında olan Cahit Sıtkı’ya verir. Kültür Haftası adlı yeni bir derginin çalışmalarını yürüten Yahya Kemal bu röportajında ilk kez ‘mektepten memlekete’ sözünü kullanır ve Paris’in bu anlamda niçin bir mektep olduğunu dile getirir.

Yahya Kemal ‘dolayısıyle’

Yahya Kemal’in basılmış eserlerindeki dil problemini ele alan yazar İbrahim Demirci, Nihat Sami Banarlı’nın şairin ölümünden sonra eserlerini kitaplaştırırken dilini korumaya çalıştığını hatırlatıyor. Demirci ancak sonraki dönemlerde bu hassasiyetin gösterilmediğine dikkat çekerek bunu ‘dolayısıyle’ kelimesinden yola çıkarak örneklendiriyor.

Osmanlı korsanların altın çağı

Emrah Safa Gürkan, Sultanın Korsanları’nda Osmanlı korsanlarının İzlanda’dan Adriyatik’e, Korsika’dan Azorlar’a sergüzeştlerini yüzlerce kaynağı itinayla harmanlayarak inceliyor. Kitap sadece olayları sıralayan bir siyasi tarih anlatmıyor. Osmanlı korsanlığını iktisadî, içtimaî, kültürel ve hukukî tüm yönleriyle incelemeye gayret ediyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.