Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

Nezihe Meriç: Günümüz hikâyeciliğinin anası

Cumhuriyet kuşağının ilk kadın yazarı olarak anılan Nezihe Meriç’le yapılan söyleşiler “Kimse Hikâyeyle Aramda Geçenleri Anlamıyordu” başlıklı bir kitapta toplandı. Söyleşileri okurken Meriç’in Anadolu’da geçen çocukluk günlerinden kadın yazarlara uzanan hikayesine tanıklık ediyoruz.

Kültür olmadan toplum güçlenmez

İngiliz kültür eleştirmeni Matthew Arnold’ın başyapıtı “Kültür ve Anarşi: Siyasal ve Toplumsal Eleştiri Alanında Bir Deneme”, yayımlanmasından 150 yıl sonra Türkçe’de okurla buluştu. VBKY’den çıkan kitapta Arnold, kültürün kusursuzluk arayışı olduğunu ve kültüre önem vermeden toplumun ulvi birlikteliğinin sağlanamayacağını savunuyor.

Okur kitabı eline alınca hemen açmasın

Gece ile gündüzü ayıramıyorum. Buna daha çok içinde bulunduğum imkânlar karar veriyor, çok ka-labalıkta da sakinlikte de yazabiliyorum. Ama tepe çakralarımı gündüz de gece de uyutmam. Bana bıraksalar zamandan öte yola çıktığım anlarda yazıverirdim.

Sıkı bir ilk roman: Bitemeyen

Aysun Ellidokuzoğlu’nun ilk romanı Bitemeyen, Dergâh Yayınları tarafından okura sunuldu. Roman, Türk toplumunda geleneğin izlerinin tartışılabileceği en temel kurumlardan biri olan aileyi merkeze alıyor. Kaçış, ihanet, intihar, yalnızlık temalarına, olaylara incelikle dâhil edilebilmiş batı toplumlarının sesi eşlik ediyor. Bitemeyen, bitip tükenmeyecek birey-toplum çatışmasının romanı.

Tarık Buğra’ya vefa kitabı

Farklı kuşakların severek okuduğu Tarık Buğra Türk edebiyatının önemli temsilcileri arasındadır. Ancak nedense doğumunun 100. Yılında gerekli ilgi gösterilmedi. Yeni Şafak Kitap olarak doğumunun 100 yılı anısına yaptığımız kapak dosyası bu yüzden önemliydi. Yine Ötüken Yayınları arasında bir vefa gösterisi olarak Mehmet Tekin’in hazırladığı Tarık Buğra-İtaatsiz Bir Taşralı’nın Entelektüel Portresi adlı kitap da oldukça kıymetliydi.

Pandemi yayıncılıkta dijital dönüşümü başlattı

Pandemi sürecinde eve kapanan okur, kitapla bağını güçlendirdi. Online satışların yüzde 100 artması, yazarlarla çevrimiçi söyleşiler, online kütüphaneler, dijitale aktarılan eserler ise yayın dünyasını yeniden şekillendirdi. Basılan kitap sayısındaki azalışa rağmen online satışların artması yayıncıların yüzünü güldürdü. Yeni Şafak Kitap’a konuşan yayıncıların aktardığına göre piyasanın daralması yayım hızına farklı bir ivme kazandırdı. Alternatif satış kanallarının açılması ise yayıncılıkta deği...

Savaşın DNA’sını anlamak

İster kabile, ister şehir devleti, ister feodal toplum, ister krallıklar, ister ulus devlet yapıları olsun, her birinin şekillenmesinde savaşlar belirleyici rolde olmuştur. İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanan “Dünya Savaşı Tarihi” adlı geniş kapsamlı eser, savaş olgusunun dnasını anlamamız için bize kapsamlı bir anlatı sunmakta.

Ayasofya tebessümü

Muhsin İlyas Subaşı imzalı “Ayasofya Tebessümü” Mihrabad Yayınları arasından çıktı. Yakın zamanda ibadete açılan Ayasofya Camii’nin arkasında yaşanan kararlı mücadele sayesinde yazar, tarih, din ve insan arasındaki bağın izlerini sürüyor.

Baybars’ın görkemli hayatı

Ali Emre’nin 2017’de yayımladığı Nureddin Zengi / Şark’ın Kandili ile başlayan, sonrasında Selahaddin / Şark’ın Kartalı ile devam eden roman üçlemesi, Baybars / Şark’ın Kalkanı ile tamamlandı. 1118’de doğan Nureddin Zengi’den 1277’de vefat eden Baybars’a kadar yüz atmış yılı içeren dönem, yaklaşık bin beş yüz sayfalık hacimle nihayete eriyor.

Evde ekmek yap biraz da kitap oku

Pandemi okuma alışkanlığını değiştirirdi mi? Aslında hayır. Nasıl yediğimiz ekmeği evde yapmaya başladıysak bu dönemde de okuyacağımız kitapları internet üzerinden daha çok satın aldık. Ancak sonuçta ne yediğimiz ekmeği evde üretmeye devam ettik ne de okuma alışkanlığımızda bir değişiklik oldu. Biraz oyalandık hepsi bu.

Genç şairler geçidi

Birçokları “yara”larından yakınır. Bodler’den itibaren hemen her şairde bir şekilde sesini duyuran yara “Karaborsa Şiirler” kitabındaki şairlerde de eksik değil. Onların beklenen şiiri yakalamada şansları daha bir fazla dememiz yadırganmasın.

Huzur’u okuma kılavuzu

Akademisyen yazar Turgay Anar’ın büyük bir titizlikle hazırladığı Huzur Atlası: A.H. Tanpınar’ın Huzur Romanını Okuma Kılavuzu kitabı son yıllarda okurdan büyük ilgi gören Tanpınar’ın Huzur romanı üzerine yapılmış en titiz ve en kapsamlı çalışma.

8 kitapla hoş geldin Ketebe Çocuk

Ketebe Çocuk sekiz kitapla yayın hayatına başladı. Kitaplardan dördü çeviri kitap. Diğer dört kitap ise dört genç yazarın kaleminden. Kocaman Kalpli Huysuz Graou, Bir Balina Bir Bavula Nasıl Sığar, Dikkatle Bak, Meraklı Sorular Eğlenceli Cevaplar, Ağaç Dedi ki, Ayı Geldi, Kalemika Yalnız Kaldığında, ve Renkli Çoraplı Kuzgun okul öncesi çocuklarla ebeveynlerinin birlikte okuyacakları birbirinden harika kitaplar. Çocuları okurken eğlendirecek ve düşündürecek kitaplar serisi önümüzdeki günlerde d...

Sahabe’yi tanımak ve doğru anlamak

Beyan Yayınları tarafından basılan Peygamberimizin İzinde 40 Sahabi isimli seri, Allah’ın razı olduğu örnek nesil hakkındaki önemli bir kaynak olarak raflarda yerini aldı. Hz. Ebubekir, Hz. Osman ve Hz. Ali’den, Hz. Huzeyfe b. Yemân, Hz. Ümmü Haram ve Hz. Enes b. Malik’e uzanan seri akademik, güncel tartışmalardan uzak, her kesimden insana ulaşabilecek dil ve derinliğe sahip.

Kafkaslara objektif bakış

Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan sıcak çatışmaların tarihi geçmiş günlere dayanıyor. Kopernik Kitap’tan çıkan “1915 Olaylarının İç Yüzü-Bir Ermeni’nin Hatıratı” dönemin subayı Ohannes Apresyan’ın şahitliğini içeriyor. Eserdeki objektif bakışlar, bugünü anlamaya yardımcı nitelikte.

Bir mutasavvıfın dönemine tanıklığı

Osmanlı devrinin son dönem din alimi ve siyasetçisi Ahmet Mahir Efendi’nin 1908-1920 yılları arasında kendi el yazısıyla tuttuğu hatıraları ilk kez gün yüzüne çıkarılarak Büyüyenay Yayınları tarafından basıldı.

ÖTEYE MEKTUPLAR / 15 Acılara ıslık çalan adama

“8 Haziran 1917 tarihinde çok yakınızda bir top mermisi patlar ve ağır yaralı olarak Milano’da bir hastaneye yatırılırsınız. Bu yaralanma hayatınıza yeni bir duygu ve yeni bir heyecan katar. Yaranızı saran hemşireye âşık olursunuz. Acılarınıza ıslık çalmaya ara verirsiniz ve savaşa aşkı eklersiniz. Silahlara Veda, Çanlar Kimin İçin Çalıyor; bir bakıma kahramanı kendiniz olan, aşkın ve savaşın en güzel, en gerçekçi romanları.”

Kardeş Azerbaycan’dan öyküler

Hece Yayınları arasında çıkan Günümüz Azerbaycan Öyküsü kitabında 30 öykü okurla buluşuyor. Öyküler farklı yaş kuşaklarından yazarlara ait. Günlük hayatın içinden beslenen öyküler okurunu Azerbaycan halkının şahit olduğu tarihi olaylara, yaşanan acılara, işgale ve günlük hayattaki insan ilişkilerine şahit tutuyor.

Endişe çağının çocukları

Emirhan Burak Aydın’ın yeni kitabı Her Kabilenin Bir Endişesi, Everest Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Birbirinden bağımsız on öyküden oluşan kitap, genç yazarın da dahil olduğu kuşak ve bu kuşağın çıkmazlarını anlatıyor.

Hürmetten Hayrete Aşina Kitap’tan çıktı

Süleyman Ragıp Yazıcılar’ın dördüncü kitabı Hürmetten Hayrete Aşina Kitap’tan çıktı. Kitap, günlük hayatın sıradanlığı içine gizlenmiş manaya ve değerlere yazarın hatıralarıyla dikkat çekiyor.

Kitaplar arasından salgın hastalıklara

Dünden bugüne salgın hastalıklarından ilhamla dünya edebiyatının en çok okunan romanları kaleme alınmıştır. Bu romanların bir kısmı gerçek hikayelerden yola çıkmıştır. Öte yandan salgınla nasıl başa çıkılması gerektiğini anlatan güvenilir pek çok kitap da son dönemde raflarda yerini aldı. Geçmişten bugüne salgın hastalıkların ele alındığı 20 kitaplık bir okuma listesi çıkardık.

Bir şifa kaynağı olarak edebiyat

Niçin yazarız ya da niçin okuruz? Bu sorular etrafında kaleme alınan denemelerden ortaya çıkan Edebiyatın İyileştirici Gücü adlı kitapta Ahmet Sarı özetle şunu söyler: Yazar ve okuru buluşturan ortak derttir, yaradır. Yazar kalemiyle o yarasını sarmaya çalışırken okur da okuyarak merhemini arar.

Epigenetik ne söyler

Epigenetik konusundaki ilk Türkçe telif eser Esra Kartal Soysal imzasıyla Ketebe Yayınları arasından çıktı. “Gen Ötesi - İnsan Sonrası: Epigenetik Felsefesine Giriş” çağımızın en önemli araştırma konularından olan gen hakkında yeni teklifleri üzerine düşünmeyi teklif ediyor.

Önce kalbime bastırdım sonra alnıma götürdüm

İlk imzamı Üsküdar Kitap Fuarı’nda, ilk kez bir yazara kitap imzalatan arkadaşımın 10 yaşındaki yeğeni Büşra için imzaladım. İkimiz için de ilk olması hasebiyle çok özeldi.

İnsanlık hallerimizin hikayesi

Pozitif bilimin ışığında, insanın insana ayna olduğu, daha yaşanılabilir bir hayattan bahsetmek mümkün. İnsan Halleri programında, ruhu donatacak erdemleri ele alan Prof. Dr. Kemal Sayar ve Rukiye Karaköse’ nin diyaloglarından oluşan aynı adlı kitap, Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları arasında okurla buluştu.

Rusların fantastik dünyası Türkçe’de

İlk cildi okurla buluşan Rus Halk Masalları, VBKY etiketiyle yayımlandı. Kitaptaki masallarda Rusya kırsalında her şey taşrada yaşanan taşrada kalır misali kentlere hiç taşınmadan bir anda mucizevi bir şekilde çığırından çıkabiliyor ve yine her şey aniden kontrol altına alınabiliyor. Rus halkının ruhunu bu masallarda görmek mümkün.

Lütfi Ömer Akad’a saygı

Cümle Yayınları arasında okurla buluşan Lütfi Ö. Akad/Bir Anlatı Ustası adlı biyografi kitabı Mücahid Gündoğdu imzasını taşıyor. Kitap bir portre çalışması olsa da aynı zamanda okura Yeşilçam Sineması hakkında da önemli bilgiler veriyor.

Bir Şekercibaşı’nın gözünden Osmanlı’da şekercilik

Şekercibaşı Friedrich Unger’in Atina’dan İstanbul’a gelerek doğudaki şekercilik ve helvacılık hakkında bilgi sahibi olmak ister. 1837’de Atina’dan İzmir’e oradan da İstanbul’a varan Unger, rehber eşliğinde İstanbul’daki şekerci esnafını gezer. Osmanlı’da mutfak kültürü üzerine çalışan Mary Işın’ın yayına hazırladığı kitap oldukça keyifli ve alanında önemli bir eser.

Öldükten sonra da yaşayan insan: Malcolm X

Malcolm X’in hayatı üzerine yaptığı araştırmaları bir kitapta toplayan gazeteci Peter Goldman’ın Malcoml X:Yaşamı ve Ölümü adlı kitap Türkçe’ye çevrildi. Dünyada büyük merak uyandıran ve defalarca baskısı yapılan kitap Malcoml X ile ilgili bilinmeyen pek çok konunun da kapısını aralıyor.

Pepe’den dostluğu öğrenmek

Kitabın daha ilk satırlarından itibaren, sizi bir sıcaklık sarıyor. İtalyan yazar Gabriele Clima’nın dilinden ve kitaba konu olan özel canlardan kaynaklanan bir sıcaklık bu. Çevirmenimizi de unutmayalım, o kadar başarılı ki yazarını bilmeseniz, Türkçe bir metin sanabilirsiniz.

Edebiyat dergilerimiz öykücülere emanet

Edebiyat Ortamı dergisinin çıkardığı Öykü Yıllığı 2020 aynı zamanda tek öykü yıllığı olarak bu yıl da okurla buluştu. Yıllıktan yola çıkarak ele alınan dergilere baktığımızda eski yıllardan farklı olarak artık dergi yönetiminde öykücülerin şairlerden çok daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Yunus Anadolu’daki İslam hakikatidir

Yunus Emre’nin farklı dönemlerde hazırlanmış Divanlarını karşılaştırarak Yunus Emre’nin şiirleri üzerine bugüne kadar en kapsamlı çalışmaları yapan Mustafa Tatçı “Yûnus’un Anadolu’daki karşılığı İslâm’ın hakikatidir” diyor ve şöyle devam ediyor: “Yûnus nefis terbiyesinden geçerek, seyr ü sülûk çıkararak aşk ve irfan ile elde ettiği ledünnî bilgiyi söylemiş bir erendir. Yûnus bu topraklarda bir masdar, bir metod, bir çıkış noktası, bir numune, bir model, bir insan- ı kâmil, yeni bir dil ve yaşaya...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+