Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

Sonunda iyilik kazanır

İyi Adamın On Günü Mehmet Eroğlu’nun diğer romanlarına kıyasla zayıf. Mesela Yüz: 1981’e kıyasla veya Issızlığın Ortası’na. Neredeyse bütünüyle hayal ürünü, sıradan diyemesek de, ortalamanın çok da üstüne çıkamayan bir dedektif romanı.

El Kavlu’l Fasl’ın mücadelesi

El-Kavlu’l-Fasl, Gaybın Önünde üst başlığıyla Muhammet Uysal tarafından tercüme edilip Ketebe Yayınları tarafından basıldı. Bu kitap, Peygamber’in (sav) mucizelerini reddeden kişilere karşı Mustafa Sabri Efendi’nin telif ettiği bir eser.

Hasankeyf’in masal kahramanı

Elif Yemenici bu masalsı yolculuğa kendisiyle bütünleşen özgün illüstrasyonları ile hayat vermiş. Renk seçimleri, kapı süslemeleri, tercih edilen desenler, ışık kullanımı ve küçük ayrıntılar okuyucunun metinden çok daha fazlasını görebilmesini sağlıyor.

Tarih sever çocuklar

Geleceğin yetişkinlerine tarihi öğretebilmek zor olduğu kadar gerekli de. Bazı yayınevlerinin hazırladığı seçkiler bu konuda anne babaların yardımına koşuyor. Çünkü bu eserler sadece öğretmiyor, aynı zamanda akıcı üslupları ve eğlenceli anlatımlarıyla tarihi sevdiriyorlar da.

Kitabımı kendime imzaladım

M.Fatih Kutlubay’ın ilk öyküsü 25 yaşında Mahalle Mektebi isimli dergide yayımlandı. Ardından Post Öykü, Muhayyel, Hece, Alandayız, Palto Öykü ve Fakirhâne gibi farklı yerlerde öyküleri okurla buluştu. Kutlubay’ın ilk kitabı Misak’ın Aynaları Mart ayında Ketebe etiketiyle çıktı.

İlk şiirimi elli kere okudum

Burak Ş. Çelik’in ilk şiiri 26 yaşındayken Hece dergisinin Nisan 2016 sayısında çıktı. Ayasofya, Heceöykü, Post Öykü, Tezkire, Kanon 2010 ve Muhayyel gibi dergilerde şiirlerinin yanı sıra tercümleri de yayımlandı. Çelik’in ilk şiir kitabı ise Şubat 2019’da okuruyla buluştu.

Varlığın metafizik iklimi

Kelâm sahasının ustalarından olan Ömer Türker’in kaleme aldığı eser, İslâm felsefesi geleneğinin bütün araştırmalarının temelini oluşturan bu ortak çerçeveyi belirginleştiriyor. Eserde filozoflar arasındaki müşterek noktaların zikri ile birlikte ciddi görüş ayrılıklarına da yer verilmiş. Felsefe geleneğinin varlık tasavvuru, bu tasavvurun kelâm ve tasavvuf geleneğine etkisi de ele alınıyor.

Kahramanın yolculuğu sürüyor

Gökdemir İhsan İnsan Sanat’tan çıkan Modern Kahramanın Düşüşü isimli kitapla okurunu selamlıyor. İhsan, makineleşme arzusundan, Anayurt Oteli’ni yorumlama biçimlerine, kadın, dil ve yurt arasındaki ilişkiden, ouliponun Divan edebiyatıyla ve lebdeğmezle olan ilişkisine varıncaya kadar çeşitlilik gösteren makalelerini oldukça sade, anlaşılır ve farklı bir bakış açısıyla sunuyor.

Eseri aşan hayatlar

Biyografisini okuduğumuz bazı kişilerin hayatı neredeyse eserlerine denk bir değer taşır. Bazan hayatın eseri aştığı bile görülür. Necip Fazıl’ın, Dostoyevski’nin hayatları da en az eserleri kadar dikkat çekicidir. Biyografinin bugünkü ulaştığı imkanlarla mesela bir Itri’yi kendi iç dünya zenginlikleriyle ortaya koyacak bir biyografisi yazılabilseydi okumak istemez miydiniz?

Anadolu’nun Eflatun’u anlatıyor

Emekli hava astsubayı, iş adamı Eflatun Saygılı’nın hayatı kitaplaştı. Gazeteci-yazar Rıfat Yörük tarafından kaleme alınan eserde fikir ve dava adamı Saygılı’nın bilinmeyen yönlerine ışık tutuluyor.

Edward Said’in izinde modern batı düşüncesi

Kimlik, Tanınma Mücadelesi ve Şarkiyatçılık sabırlı okuyucu için, kazdıkça daha renkli, önemli, besleyici, ufuk açıcı fikirlerle karşılaşacağı adeta bir kazı alanı. Sıradan okuyucuya ağır gelecek bir yoğunluğa sahip Kimlik, Tanınma Mücadelesi ve Şarkiyatçılık. Çünkü kitap kavramlar arasında uzun mu uzun, derin mi derin bir yolculuğa çağırmaktadır okuyucusunu.

Türkiye’de sosyolojinin ahvali

Küre Yayınlarınca yayınlanan, Hüseyin Etil ve Metin Demir editörlüğünde hazırlanan Türkiye’de Çağdaş Sosyoloji Konuşmaları kitabı, sosyoloji biliminin hem Türkiye’deki koşullarına dair itinalı bir kavrayış geliştirmekte hem de spesifik alt-disiplinler hakkında derinlikli bir tebliğler manzumesi sunmakta.Konuşmalar’ın temel sorusu şudur: “Türkiye’de çağdaş sosyoloji çalışmaları hangi yönelimlere sahiptir?”

Muhafazakâr habitus

Yakın bir dönemde İletişim Yayınları muhafazakâr habitusu konu alan ve temeli doktora tezine dayanan iki çalışmayı kitaplaştırdı. Bunlardan ilki Aksu Akçaoğlu’nun “Zarif ve Dinen Makbul: Muhafazakâr Üst-Orta Sınıf Habitusu”, diğeri ise İrfan Özet’in “Fatih Başakşehir: Muhafazakâr Mahallede İktidar ve Dönüşen Habitus” başlıklı kitaplar. Her iki çalışmanın odak noktasının muhafazakâr kesimin 1990’lı yıllarda yaşadığı dönüşüm olduğunu söylemek mümkün.

Aşk: Bir ömrü özlemekle geçirmek

Aşkın insan üzerindeki etkilerinden biri de hayal gücünü kamçılamasıdır. Aşığın bütün muhayyilesinin, sevgilinin görünürlüğünü sağlayan bir perde ya da ayna ya dönüşmüş olmasıdır. O görünürlüğün sürekliliği için de hayal gücünün faaliyette yani çekimde olması gerekmektedir.

Cezayir’e bakalım yaşarsın gözlerimiz

Delidolu Yayınları’ndan çıkan Kaouther Adimi’nin Zenginliklerimiz’de başlıca kahramanlar Abdullah, Riyad ve kurguda günlükleriyle karşımıza çıkarılan Edmond Charlot. Kitapta Hamani Sokağı’ndaki bir yayınevinin kuruluşundan yok oluşuna uzanan tarihinin yanı sıra, Cezayir’in kurtuluş mücadelesine, pek çok şair ve yazara, yayıncılık sorunlarına, uluslararası ilişkilerin cilvelerine ve elbette çeşitli insanlık hikâyelerine tanık oluyoruz.

Yazarlar ve yayınevleri hem sevdalı hem kavgalı

Son dönemde çeşitli şekillerde sıkça gündeme gelen telif haklarına dair tartışmalardan yola çıkarak Türk edebiyatının değerli kalemlerinden Fatma Barbarosoğlu, Güven Turan, Cevat Çapan, Güray Süngü ve Mustafa Çiftci’nin kapısını çaldık ve onlara birkaç soru yönelttik. İşte telif hakları konusunda ilginç teklifler, beklentiler ve geleceğe dönük çizilen ümitli-ümitsiz tablolar…

Üç kitap üç kardeş

Konyalı üç öykücü kardeş: Mehmet, Abdullah ve Hasan Harmancı. Üç farklı yayınevinden çıkan son kitaplarından yola çıkarak yazma serüvenlerinin izini sürdük. Öyküden yola çıksalar da farklı alanlarda okuma yapan üç kardeşin bir başka ortak özelliği akademisyen olmaları. Ama yazarlık, akademik kimliklerinin önünde.

Evrensel bir göç hikâyesi

Çinli bir göçmen olan ABD’li yazar Lisa Ko’nun ödüllü ilk romanı Terk Edenler Türkçede…Bir anne-oğul hikayesin etrafında şekillenen roman mültecilik, aidiyet, köken gibi kavramlar üzerinden bir öykü sunuyor. Sorularımızı yanıtlayan Lisa Ko, “Hem anne hem oğul bir ev ve aidiyet duygusu arıyorlar. Bu roman evrensel bir göç hikayesi” diyor.

İstanbul’a yazgılıyım

Mario Levi’nin yedi kitaplık yeni İstanbul serisinden ilki Bir Cuma Rüzgârı Kadıköy, Everest Yayınları’ndan çıktı. Levi, “İstanbul’a yazgılı olduğumu tahmin edememiştim. Zamanın akışında kendime öyle bir yol çizdim. İstanbul müthiş bir ilham kaynağı ve bir türlü onu anlatmayı biteremedim" diyor.

Uzak uçları şiir yakin kılsın

Açalım önümüze büyük atlasları. Farzediniz ki can sıkıntısından patlıyoruz ve birden aklımıza geldi!Şiiristan Atlası!.. Geleceğe eğik harflerle dizdim onu. Bu öyle bir atlas ki, onu üç boyutlu bile hissedebiliriz. Çünkü şiir, tarihe dalışlar yapar. Bir dalgıçtır şiir. Bizim için inci avlamaya da iner, geleceğe doğru kanat çırptığı kadar. Ve şiir şimdiki zamandır.

Yayıncıya yazardan mektup var

Yaşar Nabi Nayır ve Erdal Öz hem yayıncı hem dergi yöneticisi olarak uzun yıllar Türk edebiyatının önde gelen isimleriyle mektuplaştılar. 32 yazar ve şairinin yayıncısına gönderdiği mektuplar iki farklı kitap olarak okurla buluştu. Bu mektuplar 1930’lardan 1980’li yılların sonuna uzanıyor. Edebiyat dünyasında yazar yayıncı ilişkilerini tüm açıklığıyla ortaya koyan bu mektuplar ortak sıkıntıları da gün yüzüne çıkarıyor.

Everdi’nin yeni yolu ‘Kılçıklı Hikâyeler’

Mustafa Everdi’nin Kılçıklı Hikâyeler’i onun öykü türündeki ilk kitabı. Kitaptaki öykülerin hemen çoğunda kendisi çıkıyor karşımıza. Mesela yarısı kopmuş köprünün üzerine yığılmış kalabalıklar, kendi hikâyelerinin tamamlanması ihtiyacı ile aşırı kaygılıdırlar. Anında bir çocuk çıkıyor ortaya. Kalabalığa karşı, “Mustafa Everdi’yi çağıralım” diye haykırıyor.

Çağrılan ve çağıran bir roman: KarsH

Sadık Yemni’nin yeni romanı Çağrılan – KarsH Ketebe Yayınları etiketiyle okurla buluştu. Yazar, bu yeni romanında başta “yapay zeka” olmak üzere, modern teknolojinin birçok özgül ve manipülatif “alan”ına ilişkin meraklarımızı kışkırtıyor.

Tuğcu’ya vefa

Çocuklar için yazdığı yüzlerce hikâyede hayatın gerçeklerine odaklanan Kemalettin Tuğcu hakkındaki detaylar “Çocuklara Okumayı Sevdiren Yazar”da bir araya getiriliyor. Titiz bir çalışmanın ürünü olan kitap, Mustafa Ruhi Şirin tarafından yayına hazırlandı.

İlber Ortaylı’dan kulağa küpe olacak tavsiyeler

Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın Bir Ömür Nasıl Yaşanır? kitabından çıkarılacak ders niteliğindeki tavsiyelere herkes kulak vermeli.

Meraklı minikler için doğa kitaplığı

Çevre ve doğa sevgisini çocuklara küçük yaşlarda kazandırmak mümkün. Bu farkındalığı kazandırmaya yönelik, üstelik okuma keyfi de yüksek olan çocuk kitapları var. Bu ay birbirinden güzel çevre ve doğa kitaplarını meraklı minikler için bir araya getirdik.

İlk kitap ilk heyecan: Ersin Yılmaz

Kitabımı görünce korktum...

Deli Orman’dan Pazarcık’a

Emel Özkan yeni kitabı Deliorman’dan Çıktım Yola’da ailesine ait hatıraları bir araya getiriyor. Balkanlar’dan Bilecik’e uzanan bu hikaye aynı zamanda Osmanlı’nın son dönemleri ve genç cumhuriyete ait bir çok olayı da bölge insanın gözüyle görmemizi sağlıyor. Hatıratın ana anlatısı ise Özkan'ın dedesi olan 1934 doğumlu Temel Gümüş.

Bizim Anadolu’dan seslenen bir dava adamı

“Ağabey”lik vazifesi yapmış bir isim olan Mehmet Emin Alpkan’ın hayatı ilk defa bir kitaba konu oldu. Milli Dava Adamı Mehmet Emin Alpkan ismiyle raflardaki yerini alan kitap, 1917 yılında Konya’nın Taşkent ilçesinde başlayıp 29 Haziran 1990 tarihinde son bulan çileli, mücadelerle dolu bir hayatın sergüzeştini ihtiva ediyor.

Ay ışığında kelimeler

Ali Ural’ın yeni kitabı Ay Tiradı Şule Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Tek bölümden oluşan Ay Tiradı, şiirsel dili ve zengin imgelemiyle akıp giden bir nehir gibi. “Kendi kendiyle konuşmanın bir delilik göstergesi olduğunu düşünenler yanılıyor,” diye başlıyor Ay Tiradı, “kendi kendiyle konuşamamaktan doğuyor cinnet.”

Yazılı müzik kaynakları mecmualarla başladı

Akademisyen ve bestekar Gönül Paçacı Tunçay, Türk makam müziğinin bilinmeyenlerini neşrettiği ‘Neşriyât-ı Mûsıkî: Osmanlı Müziğini Okumak’ isimli kitabını zenginleştirerek iki cilt halinde VakıfBank Kültür Yayınları aracılığıyla okuruna sundu. Osmanlı’da yazılı müzik kaynaklarının öncü örneklerinin güfte mecmuaları olduğunu kitaptan okuyoruz.

Sorularla Türk sineması

Ketebe Yayınları ilk sinema kitabı 40 Soruda Türk Sineması’nı okurla buluşturdu. Akademisyen-yazar Mesut Bostan’ın hazırladığı kitap daha önce Türk öyküsüne, Türk romanına, postmodern edebiyata dair derlemelere yer verilen “Kırk Soruda Dizisi”nin yeni halkası olarak tasarlandı. Bostan’ın kapsamlı soruşturması sinemamızın kuruluşundan bugüne kat ettiği yolu, dönüm noktalarını, genel eğilimlerini, aykırı seslerini, bitmeyen tartışmalarını gündeme getiriyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.