Politika Haberleri

Erdoğan'a fena yakalandı

Beştepe'de 48. Muhtar Toplantısı'nda düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıya katılan bir muhtarın sigarı paketini alarak, sigarayı bırakmasını istedi.

Erdoğan, Bahçeli ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya geldi. Kritik görüşme 55 dakika sürdü. Erdoğan görüşmeye ilişkin dün yaptığı açıklamada, "Seçim ittifakını masaya yatıracağız. Cumartesi günü bazı adayları açıklayabiliriz" demişti.

CHP'den Saadet Partisi'nden randevu talep edecek

CHP'li Oğuz Kaan Salıcı, önümüzdeki günlerde Saadet Partisi'nden randevu talep edeceklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Depoları basacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Muhtarlar Toplantısı'nda yaptığı konuşmada "Ülkemizi tasarımcı ve üretici konumuna taşımak zorundayız. Bu bir mecburiyettir. İşte dün söyledim, bakın dedim stok yapıyorsunuz, sebze, meyve stokluyorsunuz. Bundan sonra aldığımız ihbarlar sebebiyle stokların yapıldığı depoları basacağız. Kimse benim vatandaşıma halkıma, pahalı ürün yedirme hakkına sahip değildir" dedi.

CHP 300 adayını daha açıklayacak

24 Ekim'de 105, 14 Kasım'da ise 147 adayın ismini açıklayan CHP, 30 Kasım'da gerçekleştireceği toplantıda 300'e yakın belediye başkanının ismini açıklayacağı belirtildi.

Numan Kurtulmuş: İstanbul ve Ankara adayını belirledik

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, "İstanbul, Ankara dahil birçok büyükşehir belediye başkanı adayını belirledik" dedi.

AK Parti'nin Antalya adayı Menderes Türel

AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının mevcut başkan Menderes Türel olduğunu açıkladı.

Son sözüTürk yargısı söyleyecek

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Demirtaş’ın serbest bırakılmasını isteyen AİHM kararına ilişkin, “Bu konuda yargılamayı yapan yargı mercii karar verecektir” dedi. Gül, AİHM’nin iç hukukun parçası olduğunu ve bu hakkı da reformcu olan AK Parti’nin getirdiğini ifade etti

Bak’a NATO’da önemli görev

AK Parti milletvekili ve eski Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) Başkan Yardımcılığı’na seçildi. Bak bu göreve, genel kurulda NATO üyesi ülkelerin delegasyonlarının büyük desteğiyle seçildi. Görevlendirme, Türkiye’nin uluslararası karar alma mekanizmalarında giderek artan rolünün göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Çavuşoğlu'ndan Pompeo'ya 84 kişilik FETÖ listesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile biraraya geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Seçim ittifakınıkonuşacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün saat 16.00’da MHP lideri Bahçeli’yle bir araya geliyor. Erdoğan toplantının gündemini, “Seçim ittifakını masaya yatırma fırsatı bulacağız. Temenni ederim ki her iki taraf için de iyi olabilecek bir sonuca varırız. Bu tabanların da beklentisidir diye düşünüyorum” sözleriyle açıkladı.

Devam zirvesi

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için AK Parti ve MHP arasında tam bir ay önce ayrılan yollar yeniden birleşiyor. İki liderin bugünkü randevusundan ‘iş birliğine devam’ kararı çıkması bekleniyor.

Gündemi davet sahibi belirler

MHP lideri Bahçeli, Cemal Kaşıkçı cinayetinin uluslararası bir soruna dönüştüğünü belirterek, Suudi Arabistan’ı suçladı. Bahçeli, “Cinayetin baş azmettiricisi olarak ismi telaffuz edilen veliaht, istihbarat üst komisyonunun başına getirilmiştir. Yani kuzu canavara teslim edilmiştir. Veliaht Prens için çember daralmaktadır” dedi. Bahçeli, TBMM’deki grup toplantısının ardından gazetecilerin bugünkü zirveyle ilgili sorularını cevapladı. Bahçeli, “gündem yerelde ittifak mı” sorusuna “Gündemi, davet ...

Kaderimiz birbirine bağlı

Meclis Başkanı Binali Yıldırım, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 8. Genel Kurulu’nda konuştu: Devletlerimizin kaderi birbirine bağlıdır. Türk tarihinin en bahtlı dönemindeyiz. Tarihimizde hiçbir zaman bu kadar yakın olma imkanı bulamadık. Biz tarihi birlikte yazıyoruz. Bu aşamada gücümüzü tam anlamıyla birleştirmeye ihtiyaç vardır.

Hızlı hareket edelim

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile MİT Başkanı Hakan Fidan, Rusya’da Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve diğer yetkililerle görüştü. Fırat’ın doğusunda ABD/PKK işgali sürerken Şoygu’nun “Suriye’deki mevcut durum iki ülkenin de hızlı hareket etmesini gerektiriyor” diyerek acil operasyon mesajı vermesi dikkat çekti.

Öztürk Yılmaz CHP'den ihraç edildi

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, partisinden ihraç edildi. Yılmaz, 'Ezan Türkçe okunmalı' sözleri ve Kılıçdaroğlu'nu hedef alan söylemleri nedeniyle kesin ihraç talebiyle iki kez disipline sevk edilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçim ittifakını masaya yatıracağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AİHM'nin Selahattin Demirtaş kararına 'Bizi bağlamaz. Biz karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz' diyerek tepkisini dile getirdi. Erdoğan, ayrıca Bahçeli görüşmesine ilişkin yaptığı ilk açıklamada "Seçim ittifakını masaya yatıracağız. Cumartesi günü bazı adayları açıklayabiliriz" dedi.

Bakan Gül'den AİHM'in Demirtaş kararına tepki

AİHM, eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğuna ilişkin makul sürede yargılanmadığını savunarak serbest bırakılmasını istedi. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'den karara ilişkin ilk açıklama geldi. Bakan Gül, "Kararı verecek olan Türk yargısıdır" dedi.

AİHM'in Demirtaş kararı ne anlama geliyor

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin "Selahattin Demirtaş makul sürede yargılanmadı. Bu nedenle serbest bırakılmalı" kararı aldı. Peki bu karar ne anlama geliyor? Kararın ardından en çok merak edilen konularından biri olan "Demirtaş'ın tahliyesi mümkün mü, Türkiye AİHM'in Demirtaş kararına uymazsa ne olur" sorularına hukuk uzmanları yanıt verdi.

Erdoğan: Yolunu şaşıranları ya ıslah ya tasfiye edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan, "Yolunu şaşıranları ya ıslah ya tasfiye edeceğiz. Her kim ki 'ben aday gösterilmedim' diyerek partimize sırtını dönüyor hatta gidip kendine başka mecralar arıyorsa o kişi zaten hiçbir zaman AK Parti'li olamamıştır. Her kim ki 'benim istediğim kişi aday gösterilmedi' diye benzer tavırlara giriyorsa, zaten yanlış yerdedir" dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz MHP'den istifa etti

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 50 yıldır içinde yer aldığı MHP’den istifa ettiğini açıkladı.

Bahçeli: Zillet ittifakının tuzaklarını kökünden bozacağız

MHP lideri Bahçeli, partisinin grup toplantısının ardından yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yapacağı görüşmeye ilişkin "gündemi davet sahibi belirler" açıklamasında bulundu. Bahçeli ayrıca "Provokasyonlar tertipleniyor. Buna izin vermeyeceğiz. Zillet ittifakının tezgah ve tuzaklarını yine kökünden bozacağız" dedi.

Adalet Bakanı cezaevlerindeki tutuklu sayısını açıkladı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Cezaevlerinde 260 bin 144 kişi bulunmaktadır. Bunların 202 bin 434'ü hükümlü, 57 bin 710'u ise tutukludur" dedi.

Bahçeli: Veliaht Prens için çember daralıyor

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. Bahçeli yaptığı açıklamada Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülen Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili olarak "Suudi katiller planlı bir vahşetin alanen tarafı olmuştur. Veliaht Prens için çember daralıyor" dedi.

Erdoğan-Bahçeli çarşamba günü görüşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli'nin çarşamba günü (yarın) saat 16.00'da görüşeceği açıklandı.

Mansur Yavaş adaylık için Kılıçdaroğlu-Akşener toplantısını bekliyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için muhalefet partilerinde adı geçen Mansur Yavaş, adaylık için yaptığı açıklamada "Beraber hareket ettiğim arkadaşlarımla cumartesi günü toplanıp aday olup olmamayı konuştum. CHP ve İYİ Parti liderleri arasında yapılacak görüşmenin beklenmesine karar verdik" dedi.

İttifakta çatlak

İYİ Parti’nin ‘MHP hesabı’ CHP ile seçim işbirliğini başlamadan zora sokacak. Kulislerde, İYİ Parti'nin MHP'nin elinde olan Adana, Mersin, Manisa, Isparta, Bartın, Karabük il belediyelerini istediği, CHP'nin de buna sıcak bakmadığı belirtiliyor. CHP ve İYİ Parti arasında heyetler arası teknik çalışmalar devam ederken, hafta sonuna kadar ittifak yapılıp yapılmayacağı netleşecek.

HSK atamaları Resmi Gazete'de yayınlandı

Hakimler ve Savcılar Kurulu 403 adli ve idari hakim ile savcı adayının atamasını yaptı. Atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanlığı atama kararı: 12 ülkeye büyükelçi atandı

Cumhurbaşkanlığı atama kararları ile 12 ülkeye büyükelçi atandı. Atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

İttifaka yeniden yeşil ışık

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için AK Parti ve MHP arasında daha önce kapanan ittifak kapıları yeniden aralandı. Ankara’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bu hafta bir araya gelebileceği belirtiliyor.

Temayüle yüzde 90katılım

Yerel seçimler için 5-16 Kasım tarihleri arasında belediye başkan aday adayı başvurularını alan AK Parti'de, hafta sonu tüm Türkiye’de aynı anda başlatılan temayül yoklaması tamamlandı. İlk defa yapılan elektronik yoklamaya katılımın yüzde 90 olduğu belirtildi.

AK Parti’de adaylar netleşti

AK Parti’de hafta sonu yapılan elektronik temayül ile birlikte şehir ve büyükşehir adaylarının büyük bölümü netleşti. Kesinleşen adayların bu haftadan itibaren kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yerel seçim mesaisine artık ilçelerle devam edecek. Yerel yönetimler başkanlığının ilçe ve beldelerle ilgili hazırladığı raporlar da Erdoğan’a sunulacak.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.