Politika Haberleri

Van'da HDP'li 3 belediye başkanı gözaltına alındı

Van'ın Muradiye, Özalp ve Başkale ilçelerinin HDP'li belediye başkanları, 'PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olma ve terör örgütü propagandasını yapma' suçlarından gözaltına alındı. Gözaltına alınan belediye başkanları, Van Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

İzmir merkezli FETÖ operasyonu: 36 gözaltı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü FETÖ operasyonunda 36 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonda 36 şüpheli gözaltına alınırken örgütsel kaydı bulunmayan kişiler üzerine kiralanan evlerde yüklü miktarda döviz ve Türk lirası ele geçirildi.

Akdeniz'de taviz yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Libya ile Akdeniz’de imzaladığı mutabakattan geri adım atmayacağını açıkladı: Yapılan uluslararası deniz hukukuna uygun. Taviz vermemiz söz konusu değil. Libya’daki meşru hükümet yeter ki ayakları üzerinde dik dursun, sağlam dursun. Atılan adım yerini bulacaktır.

Cenneti gören mezar satıyordu

2018 yılında “cenneti gören mezarlık satıyoruz” temalı bir video çeken emlakçı Şefaattin Sağdış, Samsun’da CHP’li Atakum Belediyesi’nin başkanvekili oldu. Kayıtta din ve dindarlarla alay eden Sağdış, “Cennet gören mezarlıklarımızda elektrik, su her şey var” ifadelerini kullanıyordu.

Kadın Şurası’na 17 ülkeden belediye başkanı

AK Parti, kadın belediye başkanları ile yerel yönetimlerde görev yapan meclis üyeleri Kadın Şurası’nda bir araya getirecek. 11 Aralık’taki şuraya AK Parti’den seçilen 7 belediye başkanının ve bin 4 meclis üyesinin yanısıra 17 ülkeden de katılımcılar olacak. Başkanlar organizasyonda şehirlerini tanıtacaklar.

Zindanlara umut olacaklar

Sisi darbesinin ardından zindanlara atılan ve avukatları ile bile görüşmesine izin verilmeyen binlerce insan için için dev bir kampanya düzenleniyor. İnsanlık dışı şartlarda tutulanlar için İstanbul’da yürüyüş yapılacak, dünyanın dört bir yanından da mahkumlara mektup gönderilecek.

Bu terörist grup darbeye kalkıştı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, FETÖ terör örgütüne bağlı kişi ve grupların, AGİT’in Batı toplantılarına katılmasına tepki gösterdi. Çavuşoğlu, “FETÖ terör örgütüne bağlı kişiler ve gruplar, İnsani Boyut Uygulama Toplantıları’na katıldı. Bu terörist grup, Türk demokrasisini yıkmaya çalışan 2016 yılındaki darbe girişiminin arkasındadır” dedi

İçişleri Bakanlığına ilişkin yeni düzenlemeler teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

İçişleri Bakanlığına ilişkin yeni düzenlemeleri de içeren, Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Yapılan değişikliklere göre Komiser yardımcılığına atanmak için gerekli olan "45 yaşından gün almama" şartı kaldırılacak. Bunun yanında ihtiyaç halinde polis çevik kuvvet birimlerinin yanı sıra diğer emniyet hizmetleri sınıfı personeli de geçici olarak başka illerde görevlendirilebilecek.

Belediye çalışanına selamlama cezası veren Güngören Belediye Başkan Yardımcısı görevden el çektirildi

Güngören Belediye Başkan Yardımcısı Veysel İpekçi, belediye binasında kendisini görünce ayağa kalkmadığı için belediyede çalışan şoför Enes Turan'a tuvalet önünde oturma cezası verdi. Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Güngören Belediye Başkanı Bünyamin Demir, İpekçi'nin görevinden istifa ettirildiğini açıkladı.

Libya ile Türkiye arasındaki tarihi mutabakat Meclis'ten geçti

Libya ile Doğu Akdeniz Mutabakat Muhtırası Meclis Genel Kurulunda kabul edildi. Muhtıraya AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti destek verdi. Altı maddelik muhtıra, kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge sınırlarını çiziyor.

Baca filtresine erteleme olmayacak: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın veto ettiği madde çıkarıldı

Termik santrallere 31.12.2019'a kadar filtre takılması zorunlu olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın veto ettiği madde çıkarıldı, yasa yeni haliyle Meclis'te kabul edildi.

İyi hal indiriminde ihmaller zinciri var: Düzenleme yapılması şart

Yeni infaz düzenlemesi kapsamında bazı suçlara 'iyi hal' indirimi yapılıp yapılmayacağı tartışılırken, 20 yaşındaki Ceren Özdemir'in canice katledilmesi büyük infial uyandırdı. Cinayetin ardından herkes "14 yıl önce bir çocuğu öldüren ve 12 suçtan kaydı olan katil nasıl iyi halden yararlanıp, açık cezaevine gönderildi?" sorusunu sordu. Türkiye'deki hukuk sisteminde son dönemlerde en çok eleştirilen konularından biri de iyi hal indirimi. Peki, "İyi hal indirimi neden tamamen kalkmıyor? Cinayette ...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şule Çet davasında karara itiraz edecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Şule Çet davasına ilişkin, "İstinaf yoluna başvurarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle itiraz edeceğiz" dedi.

Erdoğan, İngiltere'de gazetecilerle söyleşi yaptı: İkinci dörtlü zirve İstanbul'da

Erdoğan: "Dörtlü zirveyi en az yılda bir kez yapmayı karara bağladık. İkinci zirveyi şubat ayında İstanbul'da yapacağız. Onu aramızda kararlaştırdık."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Cezaevinden firar etmiş bir cani ile karşı karşıyayız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ceren Özdemir cinayetine ilişkin, "Cezaevinden firar etmiş bir cani ile karşı karşıyayız. Bunun izah edilebilir bir tarafı söz konusu değil. Güvenlik güçlerimiz gerek teknik, gerek analiz olsun, gerekse kameraların izlenmesi münasebetiyle bir sonuç aldı ama tabii bu ölen kızımızı geri getirmiyor. Allah rahmet eylesin, başsağlığı diliyoruz. Soruşturma devam ediyor. Zanlı adliyeye sevk edildi. Söyledikleri ne kadar doğrudur, neyi yansıtıyor elbette ki soruşturma çer...

Fuat Oktay, Libya ile imzalanan Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşması bugün oylanacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Libya ile imzalanan Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşması'na ilişkin olarak, "Bugün Gazi Meclisimizde oylanacak bu tarihi anlaşma ile Doğu Akdeniz’de kazanan barış, Türkiye ve Libya kardeşliği olacaktır" dedi.

Adalet Bakanı Gül: Canilere ceza indirimi yapılması vicdanları yaralamaktadır

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Zalimce cinayetlerin ardından görülen davalarda, somut ve hukuk temelli tatmin edici gerekçelere dayanmayan 'iyi hal' gibi soyut değerlendirmelerle canilere ceza indirimi yapılması vicdanları yaralamaktadır" dedi. Gül, Ceren Özdemir cinayetiyle ilgili soruşturmayı yürüten başsavcılığın açıklama yapacağını söyledi.

İşçiye filtre tehdidi

31 Aralık’a kadar filtre takmak zorunda kalan termik santraller ayak diriyor. Afşin-Elbistan Termik Santrali’ndeki yöneticilerin işçileri tehdit ettiği iddia edildi. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, “Benim, Mahir Ünal’ın, Ahmet Özdemir’in telefon numaralarını yemekhanenin duvarına astılar. Bu milletvekillerine baskı yapın yoksa sizi işten atarız diyerek işçileri tehdit ettiler” ifadelerini kullandı.

CHP halkçılığı

AK Partili Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin “kullanılmayan evlerden çöp vergisi almaması” CHP’li ilçe belediyelerini rahatsız etti. Çöp ücretinden rant sağlamaya çalışan ilçe belediyeleri, 2016’da alınan kararın geri çekilmesini istedi.

Uyum kılıflı tasfiye planı

37’nci Olağan Kurultay’a hazırlanan CHP’de ilçe kongrelerinin ardından 3 Şubat-2 Mart arasında il kongreleri yapılacak. Kurultay süreci başlamadan önce Genel Merkez 81 ilin nabzını tutarak seçimlere tek adayla gidilmesi yönünde baskı yapmıştı.

İyi Parti’nin uçak yalanı

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Cibuti’deki cami açılışına özel uçakla gittiği ve 744 bin lira harcandığı iddiası yalan çıktı. Diyanet, Erbaş’ın tarifeli uçak biletini yayınladı.

Terörün her türü tehdit

NATO’daki zihin dağınıklığı ve üye ülkeler arasındaki güvenlik farklılaşması Londra Zirvesi’ne de yansıdı. Baltık Savunma Planı üzerindeki rezervini kaldıran Türkiye’nin baskısıyla “terörizmin her türü” tehdit ilan edildi ancak ittifak, PKK/YPG konusunda yine ikiyüzlü davrandı.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Türkiye'nin sınırları, NATO'nun sınırlarıdır

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye'nin sınırlarının NATO'nun da sınırları olduğunu belirterek, Türkiye'nin karşı karşıya olduğu terör tehditlerinin NATO için de tehdit olarak değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi. Altun "Birden fazla uluslararası terör grubundan karşı karşıya olduğumuz tehditler, NATO'ya karşı da tehdit olarak sayılmalıdır" dedi.

MHP lideri Bahçeli: Geçen yıl verdiğimiz ceza indirimi kanun teklifini beklemeye aldık

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Cumhur İttifakı çatısı altında tezat ve tersliklerin yaşanmaması, konunun istismar edilmemesi maksadıyla 24 Eylül 2018 tarihli kanun teklifimizi bugünden itibaren beklemeye aldığımızı önemle ifade etmek isterim" dedi.

İletişim Başkanlığı'nın hazırladığı kitapçık NATO zirvesinde liderlere dağıtıldı

İletişim Başkanlığı'nca hazırlanan "Stratejik İttifakın Güçlü Üyesi Türkiye" başlıklı kitapçık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Londra'da NATO üyesi devlet başkanlarıyla gerçekleştirdiği zirvede liderlere dağıtıldı.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Son derece verimli bir görüşme gerçekleşti

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Cumhurbaşkanımız Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile NATO Zirvesi marjında son derece verimli bir görüşme gerçekleştirdi" dedi.

Kanınız yerde kalmaz

Biri Suriye’de PKK’nın havan saldırısıyla, diğeri Irak’ta terörist kurşunuyla şehit düştü. Uzman Onbaşı Harun Çınar ve Sözleşmeli Er Alparslan Kurt, intikam yemini ve dualarla toprağa verildi

Dörtlü Zirve’de uzlaşma

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanlık Ofisi’nde Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya Başbakanı Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Suriye konulu toplantıda bir araya geldi. Erdoğan, zirvenin ardından ofisten ayrılırken görüşmeye ilişkin “Gayet iyi geçti” ifadesini kullandı. Zirveyle ilgili İngiltere’nin yayınladığı ortak bildiride de liderlerin terörün her türlüsüne karşı mücadelenin devamı konusunda anlaştıkları kaydedildi.

Türkiye iyi bir müttefik ve öyle kalacak

ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin NATO’da iyi bir müttefik olduğunu ve öyle de kalacağını söyledi. “Türkiye’yi seviyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iyi anlaşıyorum” diyen Trump, Macron’un NATO ile ilgili sözlerinin de saygısızca olduğunu belirtti.

Halkın parası reklama gitti

Göreve gelirken “İstanbul’un israf düzenini sona erdireceğim” vaadinde bulunan İBB Başkanı İmamoğlu, parayı reklama harcadı. Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım duyuruları için açılan 5 ihale için İBB kasasından 2 milyon 104 bin lira çıktı

Şifreli mesajı örgüte taşıdı

DHKP-C’nin Türkiye sorumlularından Kamile Kayır’la aynı bölmede yakalanan Avukat Ebru Timtik’in de arasında bulunduğu 6 şüpheliye dava açıldı. Şüphelilerin 15 yıl hapsi isteniyor. Timtik’in örgütün Yurt Dışı Merkez Komitesi’nin şifreli talimatlarını yurt içinde örgüt üyelerine aktardığı ortaya çıktı.

CHP kurultayları kavgayla başladı

37. Olağan Kurultay süreci başlayan CHP’de gerilim de yükseldi. Eylül ayında başlayan mahalle kurultayları kavgalara sahne oldu. Ankara, İstanbul ve İzmir’de bazı mahallelerdeki seçimlerde bazı sandıklarda partililer arasında liste kavgaları yaşandı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.