Politika Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milli irade hırsızlığı tam bir felakettir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti İstanbul Mahalle Başkanları ile İftar programında konuştu. Erdoğan, İstanbul'daki seçimlere ilişkin "Her hırsızlık kötüdür ama milli irade hırsızlığı, oy hırsızlığı tam bir felakettir. Milletimizin hakkını, hukukunu, iradesini korumak için mücadele ettik, bu sebeple YSK'nin seçimin yenilenmesi kararını isabetli buluyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kimse bu ülkede darbe yapamaz

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Demokrasi ve Özgürlükler Adası" olarak yeniden düzenlenen Yassıada'yı ziyaret ederek çalışmalar konusunda bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kimse bu ülkede darbe yapamaz. Bütün mesele bizim güç kazanmamızdır"dedi.

"Yabancı medya hamlesine" karşı uyarı

AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "Türkiye'deki yabancı medyanın tutumunu, ülke içerisinde doğruyu yanlış, yanlışı da doğru gibi gösterebilecek bir algı sürecini kendilerince yönetmeye yönelik bir hamle olarak görüyorum. Kamuoyunun bu konuda duyarlı olması gerekir. Vatandaşlarımızın uyanık olmalarını istiyoruz" ifadesini kullandı.

Erdoğan'dan 'Doğu Akdeniz' telefonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Başbakanı Ersin Tatar ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay ile telefonda konuştu. Görüşmede, Doğu Akdeniz'de yaşanan son gelişmeler ele alındı.

Bakan Soylu'dan Afgan göçmenler açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'ye bu yıl gelen 41 bin 192 Afgan göçmenden 20 bin 558'i geri gönderildiğini açıkladı. Soylu ayrıca, Suriyelilerden de Afrin ve Fırat Kalkanı bölgesinde sağlanan huzur sayesinde bugüne kadar 329 bin kişinin geri döndüğünü duyurdu.

Bakan Soylu'dan S-400 yorumu: Yarın 'eyvah' para etmez

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Rusya'dan alınacak S-400 füze savunma sistemleriyle ilgili, "Almayalım mı S-400'leri? Dün imkanımız yoktu. Sadece para değil öz güvenimiz ve gücümüz yoktu ama bugün var. Türkiye'nin herhangi bir noktasına uzun menzilli bir füzeyle saldırabilirler. Yarın eyvah para etmez" ifadelerini kullandı.

TBMM'de bayram öncesi yoğun mesai

TBMM Genel Kurulu, Ramazan Bayramı öncesi 'köprü cezalarının affı' ve 'yeni askerlik sistemi' ile ilgili düzenlemeleri için mesai yapacak. Pazartesi Genel Kurul'da, İstanbul 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden hatalı geçişlere af getiren, hurda teşvikini artıran ve maden işletmecileri için destek düzenlemesi de getiren mini ekonomik paket ile ilgili kanun teklifinin görüşülmesi planlanıyor.

Erdoğan: Taksim'deki opera binası 2021 yılına yetişecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sanatçı ve sporcularla bir araya geldiği iftar programında konuştu. Erdoğan, "2021 yılında Taksim'deki eski adıyla AKM'yi inşallah opera binası olarak yetiştirmiş olacağız" dedi.

Erdoğan AK Parti İl Başkanlığında

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul il ve ilçe başkanlarıyla bir araya geldi.

Oktay: Seçimin en sağlıklı şekilde tamamlanmasını sağlayacağız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "23 Haziran'da gerçekleşecek olan seçimin en sağlıklı şekilde tamamlanmasını sağlayacak, İstanbullunun iradesini gönül rahatlığıyla sandığa yansıttığına şahitlik edeceğiz." dedi.

Bakan Akar'dan Yunanistan ile görüşmelere ilişkin açıklama

Milli Savunma Bakanı Akar, Yunanistan'la görüşmelere ilişkin "Önümüzdeki dönemde devam edeceğine inanıyor, iki ülkenin yararına olduğunu değerlendiriyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ÖTV'de indirim müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaf ve sanatkarlarla bir araya geldiği iftar programında konuştu. Erdoğan, "Ticari olarak kullanılan araçların yenilenebilmesi için ÖTV'yi sıfırlamıştık. Gerekirse önümüzdeki ay sonunda biten bu uygulamanın süresini de uzatabiliriz." dedi.

Erdoğan: Hırsızlara bu işi bırakmayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir ay sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yapılacağını anımsatarak, "Herhalde bu sandığın hakkını vereceğiz. İnşallah hırsızlara bu işi bırakmayacağız. Gece gündüz çalışarak inşallah bu işin hakkını verelim diyorum ve ülkemizde demokrasi zaferiyle bu işi noktalayalım" dedi.

Soylu: 8 bin bekçi daha alacağız

İstanbul Kağıthane'de muhtarlarla bir araya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "8 bin bekçi daha alacağız. Sokaklarda güvenliği, asayişi, gecenin huzurunu bekçilerle sağlıyoruz" dedi. Soylu ayrıca, İstanbul'un dünyanın en temiz 3'üncü metropolü olduğunu söyledi.

Bakan Gül: Artık son sözü İstanbul seçmeni söyleyecek

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin temel felsefesi nedir?" sorusuna, "Belgenin temel felsefesi ve sloganı 'Güven Veren Adalet'. Bu mottoyla çalışmaları yaptık" dedi. Gül, süresiz nafakanın adil olmadığını belirterek, çalışmada sona gelindiğini söyledi.

YSK şaibeyi teyit etmiştir

MHP lideri Devlet Bahçeli, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli "MHP, YSK’nın gerekçeli kararını tartışmasız şekilde doğru ve isabetli bulmaktır. YSK, şaibeleri teyit etmiş, sandık yolsuzluğunu ortaya çıkarmıştır." dedi.

Hedefe doğru yürüyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin küresel ekonomide en sert fırtınaların estiği dönemlerde dahi dimdik ayakta durduğunu hatırlatarak, “Bugün de maruz kaldığımız tüm ekonomik saldırılara rağmen hedeflerimize doğru yürümeye devam ediyoruz” dedi. 12. Çalışma Meclisi’nin açılış programında konuşan Erdoğan, insan gücünün yerini makineler ve yazılımın aldığı bir dönemde istihdam konusunun yeniden tasarlanması gerektiğini söyledi. Erdoğan işadamlarına da sitem etti: Sen devasa fabrikatörsün, 50 işçi d...

Yeni askerlik sistemi TBMM'de kabul edildi

AK Parti'li milletvekillerince TBMM Başkanlığına sunulan yeni askerlik sistemine ilişkin düzenlemeleri içeren Askeralma Kanunu Teklifi, Milli Savunma Komisyonunda kabul edildi. Teklife göre Askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

AK Partili Sırakaya'dan Avrupalı Türklere sandık çağrısı

AK Parti İstanbul milletvekili Zafer Sırakaya, AB Parlementosu seçimleri nedeniyle son günlerde AB üyesi ülkelerin aldığı İslamafobik kararlara dikkat çekerek Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları sandıklara davet etti.

Turizmi Teşvik Kanunu'nda değişiklik teklifi kabul edildi

Kültür, turizm koruma ve gelişim bölgelerinde, turizm merkezlerinde bulunan bakanlık tarafından turizm amaçlı değerlendirilmesinde yarar görülen Hazinenin özel mülkiyetindeki taşınmazlardan Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygun görülenler iki ay içerisinde tahsis edilecek. Bu süre içinde tahsisin yapılmaması veya olumsuz görüş bildirilmemesi halinde tahsis yapılmış sayılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sağlıkta istihdam müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık çalışanlarıyla bir araya geldiği iftar programında istihdam müjdesi verdi. Erdoğan, "Bu yıl içerisinde 29 bin 689 yeni sağlık çalışanını kamuda istihdam etmek için süreci başlattık" ifadelerini kullandı.

Altun: TSK profesyonelleşecek

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Zorunlu askerlikte başarılı olanlar TSK'de istihdam edilebilecek. Bedelli askerlik kalıcı hale gelecek. En önemlisi TSK profesyonelleşecek" dedi.

Muharrem İnce Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tazminat ödeyecek

CHP'li Muharrem İnce, geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Balıkesir'de yaptığı konuşmadaki sözleriyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle açılan davada, 20 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum oldu.

Bahçeli: Dersim vilayeti olmadı, olmayacak

MHP Genel Başkanı Bahçeli, YSK'nın kararının ardından değerlendirmelerde bulundu ve "YSK, şaibeleri teyit etmiş, sandık yolsuzluğunu ortaya çıkarmıştır" ifadesini kullandı. Bahçeli, Tunceli Beldiyesi'nde alınan Dersim kararı ve ABD'nin S-400 konusundaki tutumuna dair de önemli açıklamalar yaptı.

YSK 24 Haziran seçimini neden iptal etmedi?

YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin oy çokluğuyla aldığı kararın gerekçesinde, süreçte merak edilen soruların yanıtları yer aldı. YSK'nın gerekçeli kararında yer alan bir detay da dikkati çekti. CHP'nin İstanbul seçiminin iptal edilmesinin ardından yaptığı 24 Haziran seçimleri de iptal edilsin başvurusuna değinilerek "Sandık kurullarının aynı şekilde oluşturulduğu 24 Haziran seçimleri neden iptal edilmedi?" sorusuna YSK'nın gerekçeli kararın...

Yerli Düşünce Derneği Çerkes Sürgünü’nü andı

Yerli Düşünce Derneği Çerkeslerin Çarlık Rusya zulmüyle 21 Mayıs 1864’te anavatanları Kuzey Kafkasya’dan sürgün edilişinin 155. yıldönümü sebebiyle anma ve iftar programı düzenledi.

AK Parti'den yeni askerlik sistemi açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Meclis Başkanlığı'na sunulacan yeni askerlik sistemi kanun teklifine dair açıklamalarda bulundu. Kanunun yürürlüğe girdiği andan itibaren 6 aydan fazla askerlik yapanların terhis olabileceğini anlatan Muş, bedelli askerliğin kalıcı hale getirileceğinin de altınız çizdi.

Yeni askerlik sistemi teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu

Yeni askerlik sistemiyle ilgili kanun teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Milli Savunma Bakanı Akar, geçtiğimiz günlerde gazetecilere yaptığı açıklamada yeni sistemin detaylarını anlatmış, "Askerlik süresi 12 aydan herkes için 6 aya iniyor. Sistem yürürlüğe girdiğinde 6 ayı dolduranlar terhis edilebilecek. 30 bin liralık askerlik bedeli peşin alınacak. 6 aydan sonra kalmak isteyenlere 2 bin lira harçlık verilecek" ifadelerini kullanmıştı. Öte yandan Milli Savunma Komisyonu'nun yeni askerlik si...

Dışişleri'nden S-400 açıklaması: Süre tanıması söz konusu değil

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, ABD’nin S-400 sistemlerinin alımı ile ilgili Türkiye’ye haziranın başına kadar süre tanıdığı iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kıran, "Bize resmi olarak böyle bir şeyin intikal etmesi söz konusu değil" diye konuştu.

Binali Yıldırım: 23 Haziran'da anlamlı bir şekilde kazanmak istiyorum

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, katıldığı canlı yayında soruları yanıtladı. Yıldırım, YSK İBB Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin gerekçeli kararıyla ilgili, "Gerekçeli kararda 'oylar çalındı' diye bir tarafın söylemini yazacak halleri yok ama biz bunu halk diliyle söylüyoruz. Neden söylüyoruz? Bu oylar çalınmasaydı, 29 bin 400 olarak açıklanan fark 13 bin 700 seviyesine nasıl düştü? Ona bakmamız lazım. Durup dururken mi?" dedi.

Şüpheli oy sayısı 300 binden fazla

Yüksek Seçim Kurulu, iptal edilip yenilenmesine karar verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin gerekçeli kararını açıkladı. AK Parti, seçimlerdeki usulsüzlüklerle ilgili 300 bin oyun şüpheli olduğu itirazında bulunmuştu. Bu itiraz, YSK'nın gerekçeli kararında, "Şüpheli oy sayısı 300 binden fazla ve bu sayı AK Parti ile CHP arasındaki oy farkının yaklaşık 20 katı" ifadeleriyle yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Aliyev'e kutlama mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'e, 28 Mayıs 1918'de ilan edilen Cumhuriyet'in yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı gönderdi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.